A+ A A-

بر باد رفته‌ها

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
ویرانهٔ یکی از آسیاب‌های قدیمی ارسنجان
ویرانهٔ یکی از آسیاب‌های قدیمی ارسنجان

چند سال پیش که به اتفاق اهل و عیال و فرزندان راهی مشهد مقدس بودیم، در یکی از مناطق شهرستان  گناباد توقف نمودیم تا در جای مناسبی نمازمان را بخوانیم و خستگی در کنیم.

اهالی ما را به جایی که فکر کنم آبشار می‌نامیدند راهنمایی کردند و در وصفش چیزها گفتند، به آن جا که رسیدیم از چیزی که دیدیم تعجب کردیم و آه و دودمان به هوا رفت...

آسیاب کهنه‌ای را ترمیم کرده بودند، از آبی که به تنوره‌اش می‌ریخته است، آبشاری درست کرده بودند و برای خودشان تفریح‌گاهی ساخته بودند که در آن بیابان نعمت عظمایی بود.

از دیدن آن غبطه خوردم و با خودم گفتم: چه چیزهایی باعث شد تا از آن همه آسیاب، حمّام‌های باستانی و... که می‌توانست باعث افتخارمان باشد و در جذب گردشگر موثر باشد غافل بمانیم و همه را به راحتی از دست بدهیم و تا ابد حسرت داشتنشان را بخوریم؟ بنده که چیزی جز سرگرم اختلاف‌های عهد هجری بودن، سنگ محل و فامیل و باند را به سینه زدن و تلاش برای تخریب یکدیگر چیز دیگری سراغ ندارم.

عکس‌های زیر را با هم مقایسه کنید و...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • درود عمو جان ممنون
  دلخوشی من که در ارسنجان به همین قنات و باغ و جنگل هست...کاش مسئولین به جای بناهای غیر ضروری ...بناهای ضروری میساختند :(
  دلخوشی مردم به باغ هایی ست که دارند خشک میشوند... به جنگلی که هر روز از شهر دورتر میشود... دلخوشی مردم در عصر تابستان به پارکی هست که بچه ها با بغض نگاه چرخ و فلکش میکنند... دلخوشی مردم ارسنجان به تپه نور و شهدا هست که از آن بالا چهره ی غمگین شهر را تماشا میکنند... و...
  راستی دل خوش سیری چند؟

 • جناب آقای جسینی متشکر از تذکر به موقتون...لطفا از بناهای مدرن امروزی که بعضا در جاهای غیر متعارف و پرت ساخته میشوند هم یادداشتی بنویسید...تا مردم فکر نکنند که فقط ما تخریب میکنیم و به فکر گذشتمون نیستیم..ما به فکر الان هم نیستیم...از مثالهاش ساختمان نیمه کاره استخر اداره کار هست که در نزدیکی پیر با صفا و غیر کارشناسی ساخته شده و فعلا هیج تصمیم برای ادامه یا توقف کارش گرفته نشده است...پس باید شک کنیم که ما آدمهای خردمندی در اینجور مسایل هستیم!!!!!

 • بله که ارسنجونی ها خوب میفهمن و جنگل بناب رو درک میکنن اما شما به ادارات و اونایی باید گیر بدین که این جنگل و سرمایه هاش شده ملک خصوصیشون و با ساختن بناهای بد قواره و به تمام معنا زشت!!!! دارن از بین میبرنش و این جنگل ها و این مکان ها نه مال من و اونا بلکه مال همه مردم و آینده ما و نسل بعد ماست....ای کاش در این انجمن بجای نوشتن انشاهای قدرتمند و خوب!!!!!! مقداری هم زور داشتیم و با تخصصمون از تحریب این هدیه الهی جلوگیری میکردیم. سرچشمه بناب رو آموزش و پرورش گرفته و داره تفرجگاه میسازه خب یکی بگه این چه سبک و سیاقی هست که پیش گرفتید. حالا انتظار دارید که آسیاب های قدیمی.بناهای قدیمی.و کلی بگم گذشته ارسنجان حفظ بشه؟ یک نفر حتی جرات نکرده جواب اینو بده که مدرسه سالار و شهرداری قدیم و قلعه های زیبای ارسنجان کجارفت؟ فقط شعر مینویسم و تعریف میکنیم و ... نه آقا این درست نیست!!!

 • داشتم دنبال جايي مي گشتم كه اين مطلب را بنويسم ديدم بهتر از اين تاپيك جايي يافت " مي " نشود:
  دوست خوش ذوقي از ارسنجان اين مطلب را برايم فرستاده بود :
  ما توي ارسنجون يه منطقه داريم به اسم "بنو" .براي ما شده مثل "مدرسان شريف" . پيك نيك مي خوايم بريم "بنو" . شب جمعه كجا بريم "بنو" فوتبال "بنو" تيم ملي رفت جام جهاني "بنو" چهارشنبه سوري "بنو" جوجه كباب "بنو" چي؟"بنو" كي ؟ "بنو" چگونه "بنو" مياي "بنو" "بنو" "بنو" فقط بچه هاي ارسنجون ميفهمن چي ميگم!!!
  :D:D:D

 • با تشكر اين بنا مالكان متعددي داشته كه از قديم الايام به يغما رفته است . نمي دانم صاحب فعلي آن چه كسي هست ولي هر كسي كه باشد بد نيست يا خودش در آنچا سرمايه گذاري كند و يا با ديگران مشاركت كند و درآمدي نيز كسب نمايد.

 • مهمان - میهمان

  با سلام خودتان هم مستحضرید که چندی پیش در ارسنجان بنای قدیمی شهرداری و مدرسه سالار و آثار متعددی توسط برخی افراد نا بخرد و کار شکن تخریب گردید. آیا آنها امروز حواب این ندانم کاری هایشان را میدهند؟ اصلا بیایید و از اینها بخواهیم و دلیل کارشان را بخواهیم...شهرداری و مدرسه سالار مربوط به شهر ارسنجان و مردم این شهر بود .در حالی که این آسیاب در ملک خصوصی قرار دارد و مردم حق دخل و تصرف در آن را ندارند. چرا با آثاری که هنوز هم برخی از آنها باقی مانده است مثل قلعه های تاریخی و... به سرنوشت بقیه دچار شوند.؟ حال اگر انجمن بجای این همه تعاریف و ادبیاتی بودن فکری به حال این آثار کند ممنون میشویم!!!!!!!!!!!!!!!!

 • آقای حسینی شما در نوشته ای بس کوتاه به نکات جالبی اشاره کردید ، امید است که بعد از این مواردی مشابه رخ ندهد و همگان سعی و تلاش خود را جهت حفظ باقیمانده آثار تاریخی و سنتی ارسنجان بیشتر کنند.