A+ A A-

«چاره‌ای جز تغییر الگوی معیشت در ارسنجان وجود ندارد»

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
«چاره‌ای جز تغییر الگوی معیشت در ارسنجان وجود ندارد»
عکس از: سید حسن حسینی ارسنجانی

به گزارش جنوب پرس، سیدمحمد احمدی در جمع مردم توابع شهرستان ارسنجان در روستای کتک، با اشاره به برچیده شدن چهرهٔ سبز و تولیدات کشاورزی از منطقه اظهار کرد: رخت بربستن رونق اقتصادی و کشاورزی و نبود صنایع تولیدی در این نقاط حرفی برای گفتن باقی نگذاشته است؛ اما با این ‌وجود باید از توان نیروهای خلاق، کارآمد، ابتکارگر و فعال برای بهبود شرایط مختلف منطقه و توسعه همه‌جانبه آن استفاده کرده و در این راستا برنامه‌ریزی کنیم.

وی ادامه داد: کشاورزی که روزگاری شغل اجدادی مردمان ارسنجان به شمار می‌رفت، با توجه به خشکسالی و کمبود منابع آبی دیگر پاسخگوی مشکلات و تأمین مایحتاج مردم این منطقه نیست و با توجه به نبود منابع آبی چاره‌ای جزء تغییر الگوی معیشت وجود ندارد.

رئیس شورای توسعه و برنامه‌ریزی استان فارس با اشاره به آبگیری سد سیوند اضافه کرد: دولت از گذشته برای تأمین منابع آبی موردنیاز مردم منطقه ارسنجان برنامه‌ریزی‌های گسترده‌ای را انجام داده و احداث سد سیوند نیز براساس همین برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته است، اما با توجه به خشکسالی اخیر امکان جمع‌آوری آب در پشت سد وجود ندارد و استفاده از منابع آبی آن امکان‌پذیر نیست.

استاندار فارس افزود: شبکه آب‌رسانی از سد سیوند تا مناطق زیردست احداث‌ شده است اما آبی برای انتقال به این شبکه‌ها وجود ندارد؛ بنابراین اگر فرض را بر ادامه بحران کم‌آبی و خشکسالی بگیریم با توجه به کمبود منابع آبی تغییر الگوی معیشت تنها راه خروج منطقه از بن‌بست است.

احمدی تأکید کرد: باید در منطقه تعاونی‌های مردمی و تولیدی تشکیل شود و با جمع‌آوری سرمایه‌های سرگردان مردم، ذخیره‌سازی سرمایه در حساب‌های مشترک و ارائه و تأمین تسهیلات مشاغل خانگی راه کسب درآمد ساکنان را برای گذران زندگی تغییر دهیم.

وی تصریح کرد: فرض کنیم کشاورزی رونق دوباره بگیرد؛ اما با توجه به ‌قرار گرفتن کشور در منطقه گرم و خشک، معتقدیم کشاورزی به‌ تنهایی نمی‌تواند بار معیشت مردم را از زمین بلند کند.

نماینده عالی دولت تدبیر و امید در فارس در پایان گفت: باید با تعریف الگوهای صنعتی و تولیدی و با هدف رونق صنعتی به شهرستان ارسنجان جان دوباره ببخشیم و به همین منظور در شورای توسعه و برنامه‌ریزی این استان و شهرستان راه‌حل‌هایی را تدوین و دنبال می‌کنیم.

 

منبع: جنوب پرس

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد