A+ A A-

عکس‌های نجومی غلامحسین زارع

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
رد ستارگان بر فراز پیر باصفا - ارسنجان
رد ستارگان بر فراز پیر باصفا - ارسنجان غلامحسین زارع

در دانش‌نامهٔ آزاد ویکی‌پدیا درباره عکاسی نجومی چنین آمده است:

«عکاسی نجومی را به طور کلی می‌توان به دو دستهٔ علمی و هنری تقسیم کرد. عکس‌های نجومی علمی، همان طور که از نام آن‌ها برداشت می‌شود، عکس‌هایی هستند که به عنوان یک ثبت علمی حاوی اطلاعاتی مستند و مستدل هستند و بنا به تعریف عکس‌های نجومی هنری تنها زیبایی بصری دارند. درباره مرز عکس‌های نجومی علمی و غیر علمی به خصوص در ایران، بحث‌ها و چالش‌های بسیاری مطرح شده است چرا اگر منطقی به موضوع نگاه کنیم مرز روشنی بین عکس‌های علمی و هنری نیست و دلیل هم آن است که هیچ عکس و ثبتی از آسمان وجود ندارد که تنها چشم نواز باشد و کاربردی علمی یا حداقل آموزشی نداشته باشد.»

«صرف نظر از این دسته بندی کلی، دسته بندی دیگری موجود است که عکاسی نجومی را تفسیم‌بندی می‌کند:
- عکاسی خطی یا عکاسی از ردَ ستاره‌ها
- عکاسی نقطه‌ای از ستاره‌ها
- عکاسی از اعماق آسمان
- عکاسی از سوژه‌های متحرک»

عکاسی از ردّ ستاره‌ها

به دلیل گردش زمین به دور خود، از دید بیننده‌ای که بر روی زمین قرار دارد، این گونه به نظر می‌رسد که سیاره‌ها و ستارگان از شرق طلوع کرده و با حرکت بر روی یک کمان، در سوی دیگر آسمان در غرب غروب می‌کنند. عکاسی از رد ستاره‌ها نوعی تکنیک در عکاسی نجومی است که با نوردهی طولانی، این حرکت ظاهری ستارگان را ثبت می‌کند.

 در این مجموعه، تعدادی از عکس‌های رد ستارگان در آسمان ارسنجان، همراه با عکس‌هایی از عبور ایستگاه فضایی بین‌المللی از آسمان ارسنجان، خورشیدگرفتگی و ماه‌گرفتگی به نمایش گذاشته شده است:

 

 

رزومهٔ غلامحسین زارعgholamhossein zare

سن: ۳۱ سال
تحصیلات: دیپلم
رشته: معماری
عضو فدراسيون بين المللي جهانی هنر عکاسي فیاپ (FIAP)

شرح اجمالی فعّالیت‌های هنری:
فعّالیت‌های هنری خود را در رشته عکاسی از اوایل خرداد ۱۳۸۷ شروع نمودم. از اوایل نوجوانی گه‌گاهی با دوربین خانگی عکس‌هایی می‌گرفتم که به مرور زمان شعلهٔ این علاقه کم‌سو شد، ولی در اوایل سال ۱۳۸۷ جرقه‌های علاقه به عکاسی روشن شده و به طور جدی عکاسی را دنبال نمودم. بیشترین علاقهٔ بنده به عکاسی به ترتیب در حیطهٔ عکاسی نجومی، طبیعت و عکاسی مستند اجتماعی می‌باشد. علاقهٔ نسبی به نجوم و آسمان شب از زمان دانش‌آموزی، شاید دلیل اصلی روی آوردنم به عکاسی نجومی بود. در حیطهٔ عکاسی نجومی بیشترین لذت را از عکاسی رد ستارگان برای من در بر داشته است.
با همّت تعدادی از دوستان هنرمند، هنردوست و علاقه‌مندان عکاسی نظیر آقایان بهمن حسن‌شاهی، مرتضی نعمتی، سید علی‌رضا نعمتی و حسین اسکندری گرد هم آمده گروهی را با عنوان گروه فیلم و عکس مردمک شهرستان ارسنجان راه اندازی نمودیم. این گروه کاملاً خودجوش، مستقل بوده و به هیچ نهادی وابستگی ندارد. فعّالیت آن مبتنی بر برگزاری کلاس‌های آموزشی عکاسی، نقد و بررسی عکس و برگزاری کارگاه‌های آموزشی عکاسی می‌باشد. به حمدالله گروه عکاسی ما در سطح استان فارس زبانزد هنرمندان عکاس بوده، در جشنواره‌هایی که طی این چند سالی که از شکل‌گیری گروه می‌گذرد درخشش داشته و از اعضای گروه حداقل در هر جشنواره ۵ اثر در بخش نمایشگاه پذیرفته شده است.
از فعّالیت‌های بنده که یکی از بنیان‌گذاران و مسئولین گروه می‌باشم می‌توان به برپایی بیش از ۸۰ دوره کلاس‌های آموزشی عکاسی، نقد و بررسی عکس، برگزاری بیش از ۳۰ کارگاه آموزشی عکاسی درون استانی و برون استانی و شرکت، درخشش و حضور با اعضای گروه در بیش از ۲۰ جشنواره و سوگوارهٔ عکس بین‌المللی، ملی، استانی و ... اشاره نمود. البته یک‌سالی می شود که گروه فیلم و عکس مردمک دچار کم مهری‌هایی شده و فعّالیتش کمتر از قبل شده است.

شرکت در نمایشگاه هایی همچون:
۱- نمایشگاه عکس مهر (۱) که به صورت گروهی توسط اعضای گروه فیلم و عکس مردمک از ۱۳ تا ۱۸ مهرماه ۱۳۸۷ در محل کمیسیون امور بانوان شهرستان ارسنجان برگزار گردید.
۲- نمایشگاه عکس پرسه که به صورت گروهی توسط اعضای گروه فیلم و عکس مردمک از ۱ تا ۷ آبان‌ماه ۱۳۸۹ در محل دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان برگزار گردید.
۳- سومین نمایشگاه عکس گروه عکس و فیلم مردمک همزمان با هفتهٔ کتاب که از ۲۲ تا ۲۷ آبان‌ماه ۱۳۸۹ در کتاب‌خانهٔ عمومی ارسنجان برگزار گردید.
۴- حضور با ۴ عکس در نمایشگاه گروهی عکس ایران فیاپ (FIAP) که توسط کلوب عکس فوکوس تیم (FTPC) به عنوان نمایندهٔ اجرایی فیاپ (فدراسیون جهانی هنر عکاسی) در ایران که در فروردین ماه ۱۳۹۰ در کشور قرقیزستان برگزار گردید.
۵- حضور با ۱ عکس در نمایشگاه بین‌المللی عکس قبرس به مناسبت شصتمین سالگرد تاسیس فیاپ (به همراه اعضای باشگاه عکاسان جوان در این نمایشگاه شرکت کرده بودم).
۶- نمایشگاه گروهی عکس یک روزهٔ لحظه‌های عاشورایی که در اربعین توسط بسیج هنرمندان در گلزار شهدای شهرستان ارسنجان برگزار گردید.

عناوین و افتخارات جشنواره های ملی و استانی:
۱- شرکت در جشنوارهٔ عکس ایران من زیباست، کسب مقام برتر همراه با دریافت لوح تقدیر و تندیس جشنواره. جشنوارهٔ مذبور توسط سایت پروچیستا، دانشکدهٔ هنر دانشگاه تهران و سایت پرشین‌بلاگ در مردادماه ۱۳۸۷ برگزار گردید.
۲- حضور و راهیابی ۱ اثر در بخش نمایشگاه اولین جشنوارهٔ عکس استانی اماکن و بقاء متبرکهٔ استان فارس به میزبانی شهرستان ارسنجان در آذرماه ۱۳۸۷
۳- حضور و راهیابی ۴ اثر در بخش نمایشگاه جشنواره عکس استانی دریچه به میزبانی شهرستان جهرم بهمن ماه ۱۳۸۷
۴- حضور و راهیابی ۱ اثر در بخش نمایشگاه جشنواره عکس استانی آیینه طبیعت به میزبانی حوزه هنری استان فارس، شیراز، اردیبهشت ماه ۱۳۸۸
۵- حضور و راهیابی ۳ اثر در بخش نمایشگاه به همراه کسب مقام برتر از دید بینندگان + لوح تقدیر + تندیس جشنواره از سوگواره استانی عکس عاشورا به میزبانی شهرستان ممسنی اسفند ماه ۱۳۸۸
۶- حضور و راهیابی ۳ اثر در بخش نمایشگاه به همراه کسب مقام هفتم + لوح تقدیر از سوگواره استانی عکس عاشورا به میزبانی شهرستان فیروزآباد اسفند ماه ۱۳۸۸
۷- حضور و راهیابی ۲ اثر در بخش نمایشگاه به همراه کسب عنوان شایسته تقدید + 2 لوح تقدیر از سومین جشنواره استانی عکس طبیعت به میزبانی شهرستان ممسنی مرداد ماه ۱۳۸۹
۸- حضور و راهیابی ۱ اثر و یک مجموعه عکس در بخش نمایشگاه سوگواره استانی عکس لحظه های عاشورایی به میزبانی شهرستان ارسنجان بهمن ماه ۱۳۸۹
۹- حضور 1 عکس در عکس سال ایران ۱۳۸۹، "عکس سال ایران" یک فراخوان غیر رقابتی است که هر ساله از سوی سایت عکس آنلاین بعنوان یک رسانه مستقل، غیرانتفاعی و تخصصی عکاسی منتشر می‌شود و در آن از عکاسان مطبوعاتی کشور برای ارسال برترین عکسهای سال در ژانرهای خبری، مستند اجتماعی و ورزشی دعوت می‌گردد.
۱۰- حضور در سومين جشنواره و نمايشگاه عكس هاي برتر سال ۱۳۸۹ آ‍‍ژانس عکس خبری ایران، دوربین.نت ، نمایشگاه عکس های برتر سال آ‍‍ژانس عکس خبری ایران، دوربین.نت، از ۲۰ تا ۲۵ فروردین ۱۳۹۰ در خانه هنرمندان ایران،‌ نگارخانه استاد غلامحسین نامی و از ۴ تا ۱۴ اردیبهشت در مرکز فرهنگی هنری برج میدان آزادی دایر بود.
۱۱- حضور و راهیابی ۲ اثر در بخش نمایشگاه به همراه کسب مقام سوم بخش نجومی اولین جشنواره کشوری عکس آسمان، اردیبهشت ۱۳۹۰ تهران، نمایشگاه جشنواره عکس آسمان از  ۱۰تا ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ در محل سینما گالری پردیس ملت و از تاریخ ۱۸ لغایت ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۰ نیز در محل کتابخانه مرکزی دانشگاه صنعتی امیرکبیر (شهید صبوری) برپا بود.
۱۲- حضور و راهیابی ۱ اثر در بخش نمایشگاه و کسب عنوان شایسته تقدیر هیات داوران + لوح تقدیر از دومین سوگواره ملی دانشجویی عکس عاشورایی دانشگاه شهید رجایی بهمن ماه ۱۳۹۰
۱۳- حضور و راهیابی ۲ اثر در بخش جنبی و ۱ اثر در بخش اصلی نمایشگاه و کسب مقام برتر بخش جنبی + لوح تقدیر + تندیس سوگواره عکس لحظه های عاشورایی جنوب کشور به میزبانی شهرستان ارسنجان بهمن ماه ۱۳۹۰
۱۴- حضور در اولين جشنواره استاني عكس بسيج هنرمندان فارس شیراز بهمن ماه ۱۳۹۰
۱۵- حضور و راهیابی ۱ اثر در بخش نمایشگاه و در چهارمین سوگواره عکس لحظه های عاشورایی مشهد تیرماه ۱۳۹۱

عناوین و افتخارات در جشنواره‌های بین‌المللی:
۱- حضور و راهیابی ۲ اثر به بخش نمایشگاه و تقدیر از ۱ اثر و دریافت روبان افتخار و گواهی شرکت از جشنواره بین‌المللی فتوژورنالیسم انجمن عکاسی آمریکا شهریورماه ۱۳۸۹ این جشنواره زیر نظر انجمن عکاسی آمریکا PSA برگزار شده است.
۲- حضور و راهیابی ۴ اثر به بخش نمایشگاه جشنواره North Jersey امریکا آذر ماه ۱۳۸۹، آثار پذیرفته شده در تاریخ ۶ تا ۲۷ نوامبر در موزه هنر Belskie و در تاریخ ۱ تا دسامبر در کتابخانه عمومی Hillsdale به نمایش گذاشته شده‌اند. اين جشنواره زير نظر انجمن عكاسی آمريكا PSA و فدراسيون جهاني هنر عكاسی FIAP برگزار شده است.
۳- حضور و راهیابی ۱ اثر به بخش نمایشگاه جشنواره Expose اسلونی دی‌ماه ۱۳۸۹ اين جشنواره زير نظر فدراسیون جهانی هنر عکاسی FIAP، انجمن عکاسی آمریکا PSA، انجمن عکاسی اسلونی FZS و اتحادیه بین المللی عکاسان UPI برگزار شده است.
۴- حضور و راهیابی ۱ اثر در سومین جشنواره بین‌المللی هنرهای تجسمی فجر بهمن‌ماه ۱۳۸۹ تهران.
۵- حضور و راهیابی ۲ اثر به بخش نمایشگاه جشنواره بین المللی عکس خیام ۲۰۱۳

وگواهی شرکت در چندین جشنوراه بین المللی نظیر:
جشنواره عکاس محیط زیست كشور انگلستان،
مجموعه جشنواره هاي کیپ كشور آفریقا جنوبی،
جشنواره PSA - CPID كشور آمریکا،
جشنواره PSA - EID كشور آمریکا،
جشنواره PSA - سفر كشور آمریکا،
جشنواره PSA - فوتوژورنالیسم كشور آمریکا،
جشنواره عکس های چاپی کوچک كشور آمریکا،
جشنواره عکس های فوتوژورنالیسم كشور آمریکا،
جشنواره مسابقه عکس رنگی " Ocean State" كشور آمریکا،
جشنواره مسابقه عکس رنگی شهر خوش منظر كشور آمریکا،،
جشنواره مسابقه عکس تورنتو كشور کانادا،
جشنواره مسابقه عکس "اسمث ویک" كشور انگلستان ،
جشنواره مسابقه عکس "اکسپوز" كشور اسلوونی،
جشنواره مسابقه عکس رنگی گریتر لین كشور آمریکا،
جشنواره مسابقه عکس "بریستول" كشور انگلستان،
مجموعه جشنواره های دلاویر كشور آمریکا،
جشنواره مسابقه عکس آرکتیک كشور نروژ،
و ...

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • درود بر دوست و عکاس خوب شهرمان غلامحسین عزیز
    با آرزوی سلامتی و موفقیت روز افزون

  • مهمان - مهدی اسکندری

    با سلام . آقای زارع سالهاست که در این زمینه وافعا تلاش میکنند و تز جونشون مایه میزارن.ایشالا که بیشتر ازتون بشنویم و بیشتر موفق باشید و سالم.

  • مهمان - دکتر خادمی

    جالب بود اقای زارع خوشحال شدم ازاین هنرتان