A+ A A-

برگزاری نخستین همایش آب ، مدیریت مصرف و کنترل بحران خشکسالی در ارسنجان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

در نخستین همایش که در روز بیستم مهرماه جاری در دانشگاه آزاد اسلامی ارسنجان برگزار خواهد شد، افزون بر اندیشمندان ارسنجانی از دیگر اندیشمندان کشوری و استانی نیز دعوت به عمل آمده است تا با سخنرانی های خود علم و آزموده های خود را با مردم ارسنجان در میان بگذارند. در این روز با همکاری فرمانداری محترم شورای اداری در حضور کارشناسان فن برگزار خواهد شد تا راهکارهای نوینی برای کاهش خطرات خشکسالی به اجرا درآید.

در چند سال گذشته پدیده خشکسالی و کمبود آب نشانه های زیانبار و ویران کننده خود را بر جنبه های گوناگون زندگی مردم ایران و بویژه استان های جنوبی و شرقی نمایان ساخته است. استان فارس که یکی از تامین کنندگان اصلی مواد غذایی کشور می باشد هم اکنون با کاهش شدید تولیدات کشاورزی روبرو گردیده است. بسیاری از دشتهای آباد و دل انگیز این استان هم اکنون از تب تشنگی جانش به لب آمده است و درختان و کشتزارها یکی پس از دیگری به بیابان های خشک و سوخته تبدیل می گردند.
دشت ارسنجان و توابع آن که در گذر تاریخ یکی از منابع اصلی تولید گندم و دیگر غلات بوده اند، هم اکنون در کمند بی آبی و خشکی و آبهای شور و تلخ گرفتارند. پیشروی آبهای شور هر از چندی یکی از آبادی ها را در کام خود فرو می برد و به جای درختان سرسبز و کشتزارهای زیبا دشتی از نمک و بیابان تفدیده از خود برجای می گذارد. کاریزهای روستاها یکی پس از دیگری خشک شده اند و از چشمه سارها آبی بیرون نمی آید. سطح آب های زیر زمینی هر سال چندین متر پایین تر می رود و شوری و بدمزگی آن افزایش می یاید. زمین های حاصلخیز که روزگاری توانایی بیشترین تولید را داشتند هم اکنون سفت و شکننده و پر از مواد گوناگون شیمیایی شده اند.
چه باید کرد؟ چه کسی باید پیشگام شود؟
از دیدگاه بسیاری از اندیشمندان، درخواست از توده های مردمی برای پاسداری از محیط زیست و آب بهترین گزینه است. باید از مردم خواست تا گذشته ها را جبران کنند و برای حفاظت از منابع آب و خاک دستهای یکدیگر را بفشارند. دولت توانا آن دولتی هست که از نخبگان و کارآزموده های هر شهر و روستا برای حل دشواری هایشان بهره گیرد. بسیاری از دانش آموختگان ارسنجان نیز آستین ها را بالا زده اند تا برای گره گشایی از مشکلات بسیار پیچیده شهرستان خود دست دولتی ها را بفشارند. بیکاری و بی آبی بیداد می کند و مهاجرت به شهرها به امید زندگی بهتر آرزوی همگان شده است. در همین جاست که ندای خبرگان دلسوز باید آرام بخش دلهای نا آرام زنان و مردان و دختران و پسران شهرستان گردد. حال که رییس جمهور از دانشگاهیان و فرهیختگان می خواهد که به میدان بیایند و در کنار مردم برای جبران کمبودها بکوشند وظیفه همه سازمان های مردم نهاد است که در این راه یار و یاور دولت و مردم باشند. انجمن دانش آموختگان ارسنجان بر آن است تا در این راه پر از بیم و خطر، چراغ امید را روشن نماید تا سپیده های زندگی و شادی را در دل مردم این شهرستان برافروزد .
برگزاری همایش خشکسالی در ارسنجان که جرقه های آن از سوی دانش آموختگان این شهرستان زده شد و از سوی دست اندرکاران دولتی و بویژه فرماندار محترم شهرستان به گرمی استقبال شد. نخستین گام در گره گشایی از کلاف سر در گم دشواری های خشکسالی و کم آبی است. برنامه بر این است که این همایش یک روزه دبیرخانه دایمی خشکسالی را در ارسنجان را افتتاح نماید. هدف آن است که یک سامانه مردمی در کنار سازمان های دولتی برای حل مشکلات کم آبی به اندیشه بنشیند. انجمن دانش آموختگان ارسنجان با یاری دیگر سازمانهای مردم نهاد می خواهند با پشتیانی از اندوخته های علمی و تجربی خود راه هایی را به مردم پیشنهاد نمایند که با کمترین گزند خشکسالی را پشت سر گذارند.
در نخستین همایش که در روز ۱۳۹۳/۷/۲۰ در دانشگاه آزاد اسلامی ارسنجان برگزار خواهد شد، افزون بر اندیشمندان ارسنجانی از دیگر اندیشمندان کشوری و استانی نیز دعوت به عمل آمده است تا با سخنرانی های خود علم و آزموده های خود را با مردم ارسنجان در میان بگذارند. در این روز با همکاری فرمانداری محترم شورای اداری در حضور کارشناسان فن برگزار خواهد شد تا راهکارهای نوینی برای کاهش خطرات خشکسالی به اجرا درآید. روش های مدیریت آب در باغ های ارسنجان و افزایش بهره وری آب در باغ ها و مزارع یکی از محورهای نشست شورا خواهد بود. روش های همکاری مردم در بهره برداری از کنتورهای هوشمند و سازماندهی برداشت آبهای زیر زمینی از دیگر موضوعاتی خواهد بود که باید شورای اداری برای آن چاره اندیشی نماید. توسعه جنگل ها و مراتع در شهرستان ارسنجان و همکاری مردمی برای انجام این کار بنیادین از دیگر محورهای مورد بحث خواهد بود. موضوع بسیار بنیادینی که باید بر روی آن اندیشه شود چگونگی تامین آب سالم آشامیدنی در سالهای آتی خواهد بود که امید است به یاری خداوند بزرگ به رهیافت های شایسته ای دست یابیم.

انجمن دانش آموختگان ارسنجان از همراهی ، مساعدت و تلاش جناب آقای سید محمد یوسف کاظمی فرماندار محترم شهرستان و مجموعه کارکنان ارجمند فرمانداری و کلیه ادارات شهرستان بویژه مدیر محترم جهاد کشاورزی جناب آقای مهندس علی عسکر امیدی سپاسگزار است.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • انتظار می رود روز بیستم مهرماه نود وسه، نشانه ای از عزم و اراده مردم با فرهنگ و ریشه دار شهرستان ارسنجان برای همراهی و مساعدت و تلاش، در جهت به زانو درآوردن دیو خشکسالی و بحران های ناشی از کم آبی، باشد(ان شاالله).