A+ A A-

حضور پرفسور کردوانی در همایش آب ، مدیریت مصرف و کنترل بحران خشکسالی در ارسنجان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
پرفسور پرویز کردوانی
پرفسور پرویز کردوانی

افتخار داریم تا در همایش آب ، مدیریت مصرف و کنترل بحران خشکسالی در ارسنجان، میزبان پرفسور پرویز کردوانی یکی از اساتید برجسته کشورمان باشیم.
انجمن دانش آموختگان ارسنجان ضمن سپاس بیکران از حضور این عزیز گرامی، امیدوار است تا در کنار سایر اساتید و سخنرانان حاضر در همایش گام مثبتی را در جهت کمک به شهرستان ارسنجان برداشته شود.
در ادامه رزومه پرفسور پرویز کردوانی برای آشنایی بیشتر با ایشان آورده شده است.

خلاصه ای از زندگی پربار پروفسور پرویز کردوانی استاد نمونه دانشگاه تهران، پدر علم کویر شناسی ایران و چهره ماندگار علمی کشور:
پرویز کردوانی فرزند حسینعلی کردوانی، مالک بزرگ ملقب به بلوکباشی خوار (گرمسار) است. ایشان در سال ۱۳۱۰ در شهرستان گرمسار دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهرستان و تهران و تحصیلات عالیه خود را با ارسال و مطالعه حدود یک تن از خاکهای کویری ایران در رشته دکترای کشاورزی (عمران کویر) در کشور آلمان به اتمام رساند. با احراز رتبه اول در بین تمامی دانشجویان آلمان در سال ۱۹۶۶ (۱۳۴۵) موفق به کسب جایزه از سوی کشور آلمان و ایران شد. اولین عضو هیئت علمی دانشگاه ارومیه در سال ۱۳۴۵ ، انتقال به گروه آموزشی دانشگاه تهران اواخر ۱۳۴۷ او علاوه بر حفظ وظایف آموزشی نیز مدیر کل دفتر مطالعات آموزشی دانشگاه تهران از سال ۱۳۴۸ تا ۱۳۵۴ و بنیانگذار و رییس مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابانی ایران وابسته به دانشگاه تهران از سال ۱۳۵۴ تا ۱۳۵۸ بود. 
آقای کردوانی ۲۲ جلد کتاب و ده ها مقاله علمی به زبانهای فارسی / انگلیسی/ و آلمانی منتشر و بیش از چهارصد فقره سخنرانی در مجامع علمی داخلی و خارجی داشته است.
عضویت ها در مجامع علمی داخلی و بین المللی، عضو شبکه آب خاورمیانه عضو هیئت امنای صلح سبز ( جبهه سبز) عضو هیئت مدیره بنیاد مطالعات آسیایی، رئیس کمیته بیابان زدایی، عضو انجمن متخصصان محیط زیست ایران، عضو هیات امنای موسسه آموزش عالی شیخ علاء الدوله سمنانی در حاجی آباد گرمسار از سال ۱۳۹۰، عضویت در شورا و کمیته ها در سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور از سال ۱۳۹۲، عضو شورای سیاست گذاری جشنواره ملی شیخ بهایی، عضو کمیته تخصصی ثبت میراث طبیعی، عضو کمیته تخصصی جرایم میراث تاریخی و طبیعی ۱۳۹۲، راهنمایی بیش از پانصد فقره پایان نامه کارشناسی ارشد و ۳۵ فقره رساله دکتری دانشگاه ها انجام چندین طرح تحقیقاتی از جمله شناسایی بیابان لوت از دیگر فعالیت های ایشان بوده.
کسب افتخارات:
همکاری در تاسیس وزارت علوم و دانشکده کشاورزی و دامپروری رضائیه ( ارومیه) – بنیانگذار مرکز تحقیقات مناطق کویری و بیابانی ایران و دانشکده کویرشناسی در دانشگاه سمنان، تحقیق به مدت ۵ سال در بیابان لوت ایران، کشف ویژگی های جدید و منحصر به فرد در جهان در این گرمترین نقطه کره زمین با دمای ۷/۷۰ درجه سانتی گراد، احراز رتبه دوم در کارایی علمی در بین ۱۳۶۷ نفر از اعضا هیات علمی دانشگاه تهران در سال های تحصیلی ۱۳۷۶-۱۳۷۳ انتخاب به عنوان استاد نمونه در سال ۱۳۷۷ قدردانی و مورد تشویق قرار گرفتن از طرف مقامات دانشگاه ها و وزرا از جمله وزرای علوم فرهنگ و ارشاد اسلامی، انتخاب به عنوان شخصیت برجسته مفاخر فرهنگی زادگاهش استان سمنان در سال ۱۳۷۷ احراز سه پایه ترفیع استادی در یک سال، سال ۱۳۷۹ ( دو پایه تشویقی) دریافت جایزه کتاب برتر استان سمنان، انتخاب استاد نمونه دانشگاه تهران سال ۱۳۸۰، برنده جایزه مهرگان علم بابت تالیف بهترین کتاب سال ۱۳۸۰، استاد نیمه وقت دانشگاه علوم و تحقیقات تهران سال ۱۳۸۱، استاد پایه ۲۹ در سال ۱۳۸۲، پژوهشگر نمونه سال ۱۳۸۵، چهره ماندگار علمی کشور سال ۱۳۸۴، ضبط و ثبت شرح احوال زندگی و فعالیت های علمی در سازمان اسناد و کتابخانه ملی کشور ۱۳۸۶ مولف برگزیده دانشگاه تهران ۱۳۸۶، ارائه نظریه جدید درباره کویرها ۱۳۸۷، نامگذاری بزرگترین پارک جنگلی تفریحی شهرستان گرمسار به نام پارک پروفسور پرویز کردوانی ۱۳۸۷ با تنظیم سند رسمی نامگذاری از سوی دولت در دفترخانه شماره ۷ گرمسار سال ۱۳۹۰ ، نصب تندیس پروفسور کردوانی در میدان شهر گرمسار توسط شهرداری گرمسار ۱۳۹۰، تاسیس یک سایت به چهار زبان خارجی برای پروفسور کردوانی توسط یک دانشمند ایرانی مقیم آلمان www.kardavani.com ، چاپ یک کتاب و تهیه یک فیلم از زندگی دکتر کردوانی توسط ستاد چهره های ماندگار در سال ۱۳۹۱-۱۳۹۰ ، نامگذاری یک پارک بزرگ در شهرستان آرام بیدگل به نام پروفسور کردوانی ، دریافت نشان درجه ۱ دانش از رئیس جمهور در ۱۳۹۲، نامگذاری بولوار بزرگ روستای کردوان به نام پروفسور کردوانی در سال ۱۳۹۲، دریافت لوح تقدیر از نماینده سازمان ملل در غرب آسیا .

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • تشکر از پرفسور پرویز کردوانی و خسته نباشید به اقای مهندس نصیری و دکتر حسینی بابت تدارک دیدن همچین همایشی باشد که با وجود همچین اساتید برجسته ای به وضعیت بحران اب شهرمان کمکی شود.

  • جمعه هفدهم مردادماه گذشته، به منظور دعوت از استاد دکتر کردوانی برای حضور در همایش، به اتفاق مهندس محسن نصیری، راهی منزل اشان در منطقه زعفرانیه تهران شدیم، با خوشروئی، در حالیکه تنها بود، پذیرای ما گردید.
    بیش از دو ساعت با ایشان بودیم و از تجربه و دانش و دیدگاه اشان بهره بسیار بردیم، دعوت ما را پذیرفت و در دفتری یاداشت نمود و در انتها، به تعبیر خودش، ما را به گردش علمی در منزل مسکونی اش فراخواند.
    لوح و نشان و تقدیرنامه ها و هدایا و عکس و مدارک و مستندات (دستنویس ها، کتب، دعوت نامه ها و...) از زندگی پربارش، فراتر از حد تصور بود و همچنان، علی رغم حدود 85 سال سن، پرانرژی و شاداب و آماده بنظر می رسید و با لبخند و بذله گوئی و انتقاد و نظریه پردازی، در مورد مسائل زیست محیطی و بحران کم آبی و غفلت های ما، در مصرف این ماده حیاتی و روش هائی که در استفاده از دورریز آب در منزل خودش داشت، گذر زمان را احساس نمی کردیم.
    حدود سی سال پیش گذری کوتاه به ارسنجان داشته و اینک در روز بیستم مهرماه میهمان ما خواهد بود و حتمأ خاطره شیرینی از این سفر بهمراه خواهد برد (ان شاالله).