A+ A A-

روز جهانی عصای سفید و ضرورت شكوفايي توانمندي‌هاي نابينايان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
خط بریل
خط بریل

گفتگوی روزنامه اطلاعات با جواد حسینی، مرجان سبحانی و سیامک رستمی

راه‌اندازی سایت راوی
مهندس جواد حسینی ـ مربی مؤسسه خیریه عصای سفید به گزارشگر روزنامه اطلاعات می‌گوید: «راوی» اولین سایتی است که خبرنامه تخصصی برای نابینایان دارد، می‌افزاید: این خبرنامه تخصصی هرهفته برای همه کسانی که عضو هستند فرستاده می‌شود. البته ماهنامه و هفته‌نامه‌های دیگری هم برای نابینایان وجود دارد که از طریق آنها آخرین اخبار و اطلاعات را به آگاهی‌شان می‌رسانیم.
حسینی یادآوری می‌کند: متأسفانه کمبود اطلاعات در جامعه نابینایان خیلی احساس می‌شود و این در حالی است که در اقصی نقاط کشور قریب به ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار نفر مبتلا به آسیب‌های بینایی وجود دارند که ۱۰ درصدشان نابینا هستند و بقیه هم مشکل بینایی دارند. این افراد از کمترین اطلاعی در مورد توانمندی و مهارت‌هایی که به بهبود کیفیت زندگی یک نابینا کمک می‌کند، محرومند.

توانمندی کار با تجهیزات پیشرفته
مهندس حسینی با اشاره به این مطلب که نابینایان به کمک مؤسساتی مانند عصای سفید یاد می‌گیرند که توانمندی‌هایشان فراتر از تصور خودشان و جامعه است، می‌گوید: آنان می‌توانند تحصیل کنند و شاغل شوند و حتی به بالاترین رده‌های اجتماعی مانند نمایندگان مجلس دست پیدا کنند. آنان حتی می‌توانند در مشاغل دولتی کار کنند، کار کردن با تجهیزات پیشرفته ارتباطی مانند رایانه را فرا گیرند، از خانه خارج شوند و مسیرشان را پیدا کنند و در نهایت نیازهای زندگی‌شان را برآورده سازند.
این مدرس موسسه عصای سفید در پاسخ به این پرسش که نابینایان چگونه می‌توانند محتویات سایت را بخوانند می‌افزاید: نابینایان با پیشرفت‌های تکنولوژی این توانمندی را پیدا کرده‌اند که هرگونه نوشتاری را که در کامپیوتر باشد، پیدا کنند و به راحتی از مطالب اینترنت بهره‌مند شوند. نابینایانی که مهارت کار با کامپیوتر را فرا گرفته‌اند به آسانی می‌توانند با آن کار کنند. سایت ما تفاوت خاصی با سایت‌‌های افراد بینا ندارد. البته خیلی از آموزش‌های ما صوتی است، ولی نیاز حتمی به صوت نداریم. مطالب را صوتی می‌کنیم، به خاطر اینکه احساس زنده بودن به آن بدهیم. وگرنه نابینایان از نوشته های آن به راحتی می‌توانند استفاده کنند و ما فقط سعی می‌کنیم نوشته‌هایمان را مرتب و منظم بنویسیم تا خوانندگان بین صفحات شلوغ گیج نشوند. خبرنامه را از طریق ایمیل برای همه نابینایان می‌فرستیم و کسانی که آموزش دیده‌اند متن را می‌خوانند و هیچ مشکلی از این نظر وجود ندارد.

لزوم رعایت شأن و منزلت انسانی
 وی یادآوری می‌کند: در همه جوامع افراد خواستار رعایت‌ شأن و منزلت انســانی‌شان هستند و این در حالی اســت که معلولیت محدود یک عده خاص نیست. زیرا همه انســان‌‌ها در مقطــعی از زندگی‌شان معلولیت را تجربه می‌کنند و از این رو معلولین خواستار تأمین حقوق مساوی با دیگر اقشار جامعه هستند. حسینی با بیان این مطلب که در کشورهای پیشرفته نابینایان از نظر داشتن مسکن و کمک هزینه زندگی تأمین هستند، می‌گوید: دولت به افرادی که براثر آسیب‌هایی معلول شده‌اند، کمک هزینه‌هایی را اختصاص می‌دهد که در کشورهای مختلف متفاوت است. به عنوان مثال در آلمان حدود ۵۰۰ یورو در ماه به هر نابینا کمک مالی می‌شود که تقریبا یک پنجم حقوق متوسط یک کارمند است. حال آن‌که در کشور ما هیچ کدام از این حمایت‌‌ها را نداریم و اگر معلولی در جامعه دچار مشکل شود، تقریباً از هیچ حمایتی برخوردار نیست زیرا در کشور ما بیمه تامین اجتماعی به معنای واقعی وجود ندارد. البته سازمان بهزیستی کارهایی انجام می‌دهد، اما کارهای مؤثری نیست. مثلاً اینکه ماهی ۵۰ هزار تومان به برخی نابینایان می‌‌پردازد که با این مبلغ هیچ کاری نمی‌توان انجام داد.
وی می افزاید: به طور متوسط در هر روز حدود ۴۰ نفر در کشورمان دچار آسیب‌‌های بینایی می‌شوند، در حالی که طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت، ۸۰ درصد از آسیب‌های بینایی قابل پیشگیری است و طبق بررسی‌های انجام شده در کشور ما حدود ۹۰ درصد از این آسیب‌‌ها قابل پیشگیری محسوب می‌شوند. کشورهای پیشرفته کهولت سن و ابتلا به آب‌مروارید را مهمترین عامل کوری می‌دانند، در حالی‌که در ایران ۷۰ درصد آسیب‌های بینایی بر اثر ازدواج‌های فامیلی رخ می‌دهد. خیلی‌‌ها فکر می‌کنند وقتی فرزندی سالم متولد می‌شود، دیگر دچار مشکل نخواهد شد در حالی‌که که این فرزند ممکن است در ۲۰ و یا ۳۰ سالگی مشکل معلولیت پیدا کند، درست مثل من که در دوره تحصیلات مهندسی متوجه شدم که بینائیم در حال تحلیل رفتن است.
 این مدرس مؤسسه عصای سفید یادآوری می‌کند: عامل ۱۰ درصد معلولیت‌های بینایی، بیماری‌های قابل کنترل مانند دیابت و فشار خون است که با ساده‌ترین اقدامات می‌توان از بروز آن‌‌ها پیشگیری کرد ۱۰ درصد بقیه سوانح و حوادث است که متأسفانه خودروهای ایرانی نقش مهمی در بروز حوادث رانندگی دارند و بسیاری از افراد بر اثر تصادف با ماشین دچار معلولیت می‌شوند. ۱۰ درصد باقیمانده هم به دلیل کهولت سن و آب مرواریــد، بینای‌شان را از دست می‌دهند. از این‌رو ما از همه نهادهــا و مسئولیــن می‌خواهیم که پیشگیری از آسیب‌های بینایی را در اولویت کاریشان قرار دهند. شعار امسال بخش مبارزه با نابینایی سازمان جهانی بهداشت نیز No more avoidable blindness است به این معنا که نابینایی قابل پیشگیری دیگر نباید رخ دهد. وی با اشاره به این مطلب که در روز حدود ۲۰۰ نفر در کشور دچار معلولیت می شو‌ند و مهمترین دغدغه آنان تأمین‌شان و منزلت انسانی‌شان است می‌گوید: به گفته کارشناسان حدود ۶۰ درصد از سوانح و حوادث قابل پیش‌بینی و پیشگیری است.

آموزش خط بریل به نابینایان
 خانم سبحانی ـ از کارکنان موسسه عصای سفید هم که در انتشارات این موسسه مشغول به کار است به گزارشگر روزنامه اطلاعات می‌گوید: ۱۶ سال است که در موسسه فعالیت می‌کنم و به آموزش خط‌بریل مشغول هستم. وی با بیان این مطلب که یاد گرفتن خط بریل بستگی به استعداد فرد دارد، می‌افزاید: قبل از فراگیر خط بریل نیاز به یکسری توانایی‌هایی در زمینه حس لامسه است.
ابتدا باید از طریق ابزار‌های کمک آموزشی حس لامسه فرد نابینا تقویت شود و زمانی که توانست با لمس کردن اشیای ریز، درشت، زبر و نرم مهارت پیدا کند، آن‌‌ها را از هم تشخیص دهد و تفکیک کند. آموزش ۶ نقطه بریل و کارکردن با لوح و قلم را می‌آموزد و بعد از ابزار پرکینز برای نوشتن استفاده می‌کند. مدت یادگیری هم به فرد نابینا بستگی دارد. شاگردی داشتم که طی ۶ ماه خط بریل را به زبان‌های فارسی و انگلیسی یاد گرفت و در حال حاضر در کلاس پنجم ابتدایی مشغول به تحصیل است، ولی شاگردی هم هست که علیرغم گذشت ۲ سال، هنوز حس لامسه‌‌اش تقویت نشده است و باید برایش زمانی بیشتر گذاشته شود.
این مدرس خط بریل یادآوری می‌کند: ما نابینایان برای رفت و آمد با مشکلات زیادی روبرو هستیم و شهر باید به گونه‌ای فضاسازی شود که رفت و آمد برای ما به راحتی انجام گیرد.  زیرا در حال حاضر تردد برای یک نابینا خیلی سخت اســت و مشکل دیگر نابینایان اشتغال است که متأسفانه مسئولان هــیچ تدبیری برای آن نیندیشده‌اند.

141019 02

دنیای زیبای نابینایان
سیامک رستمی ـ معلمی که در استخدام آموزش و پرورش است، می‌گوید: به اینجا آمده‌ام تا با فعالیت‌های نابینایان آشنا شوم و با نوع آموزش‌هایی که می‌بینند و فعالیت‌هایی که در جامعه دارند، از نزدیک آشنا شوم،‌ ضمن آن‌که در حال حاضر همیار هستم. وی با بیان این مطلب که دنیای نابینایان از دنیای بینایان خیلی زیباتر است می‌افزاید: نابینایان به دلیل ناتوانی‌هایی که دارند، نیازمند حمایت‌های بیشتری هستند و آنان در حمل و نقل و کار با رایانه مشکلات زیادی دارند که حل آن‌‌ها نیازمند آموزش‌های مهارت بخشی تا بتوانند بهتر فعالیت داشته باشند.

نوشته شده توسط بیتا مهدوی

منبع:

روزنامه اطلاعات، چهارشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۳

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • کارهای آقای مهندس سید جواد حسینی در کمک رسانی به جامعه نابینایان کشور برای کسی مانند بنده که سابقه دوستی و بستگی فامیلی با ایشان دارم افتخار آمیز است. زبان از گفتن احساس درونی ناتوان است. بسیاری از بینایان هرگز نتوانسته اند دین خود را به جامعه نابینایان ادا کنند و بسیاری از نابینایان نیز به علل گوناگون نتوانسته اند به این جامعه کمک کنند. بنابراین هنگامی که می بینیم یکی از هم شهریان و اقوام و دوستان با افتخار تمام برای کمک به نابینایان کشور قد بر افراشته است جز شکر خدا و جاری شدن اشک شوق بر گونه ها چیز دیگری برای گفتن و تحسین ندارم. خدا توفیق دهدتا بتوانیم بیش از گذشته در خدمت معلولین کشور باشیم.
  آفرین بر جناب آقای دکتر حسینی و سرکار خانم نیره موسوی پدر و مادر فداکار آقای مهندس حسینی که توانسته اند فرزندی را پرورش دهند که نقش ارزنده ای در افزابش توانایی های نابینایان و معلولین ایران دارد. سرکار خانم دکتر عاطفه حسینی دندانپزشک و استاد دانشگاه خواهر آقا جواد نیز از دیگر افتخارات ما هستند که امیدوارم خداوند بر توفیقات ایشان بیفزاید.
  به یاری خداوند جناب مهندس حسینی بتوانند با پیگیری های خود نشان پر رنگی در آرامش روحی و روانی و آموزش نابینایان و معلولین ایران و جهان داشته باشند و وظیفه همگان است که هرچند اندک، پاسخگوی این همه بزرگواری این خانواده باشند. پیشنهادم آن است که پیوند میان جناب مهندس حسینی و جامعه نابینایان ارسنجان هر روز گسترده تر گردد. در این راه نیک اندیشی بنظرم اقدام های جناب آقای مهندس نصیری بسیار کارساز باشد. چه خوب است که در ارسنجان یکی از نابینایان که توانایی بیشتری در کاربرد کامپیوتر را دارد پیش گام شود و با همکاری مهندس حسینی جامعه نابینایان ارسنجان هر روز بیش از گذشته توانا تر گردد. شاد و پیروز باشید. ناظم السادات

 • با تشکر
  موضوع مهمی که در زمینه انواع معلولیت ها (مثل معلولیت های حرکتی، ذهنی، بینائی، شنوائی، تکلم، ارتباطی، حسی و...) مطرح می باشد نقش خانواده ها و اطرافیان فرد درگیر است.
  در کشورهای توسعه یافته سرویس های اجتماعی حکومتی و نهادهای غیر دولتی(NGO ) به حدی گسترده است که چنانچه خانواده نخواهد یا نتواند به عضو معلول کمک کند، افراد راه خود را پیدا خواهند نمود(نمونه بارز آن استفان هاوکینگ فیزیکدان برجسته امریکائی است) ولی در جامعه ما دولت و نهادهای حکومتی از جهت حمایت و بسترسازی برای این گروه در وضعیت اسفباری بسر می برند.
  لذا خانواده ها عهده دار مسئولیتی سنگین و حساس هستند، خانواده در مواجه با معلولیت ( چه از نوع مادرزادی و یا عارضی در مسیر زندگی) باید سه مرحله مهم پذیرش و قبول تقدیر، شناخت و بررسی امکان درمان و کاهش اثرات آن، و کمک رسانی و حمایت همه جانبه از عزیزان خود را با موفقیت پشت سر گذارند.
  کار آسانی نیست، تقویت باور خانواده به تقدیر الهی، شناخت و آگاهی از مورد (نوع معلولیت) و پیگیری های بهداشتی و درمانی همه جانبه، استفاده از فناوری های پیشرفته مرتبط، مهاجرت به محیط های مناسب تر برای توسعه توانائی ها، صرف وقت و حوصله و صبوری، پرداخت هزینه، فاصله گرفتن از فضاهای صرفأ عاطفی، آشنائی با مراکز موجود در داخل و خارج از کشور، استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی، تقویت خودباوری و اعتماد به نفس در اعضائ خانواده و فرد معلول، ایجاد فضای شاد و مفرح در خانه و محل کار، جامع نگری و پرداختن به سایر امور اساسی و مهم زندگی، گرایش به موسیقی و شعر و ادبیات، آموزش و حمایت از آنانی که در جامعه ضعیف تر از ما هستند می تواند کمک مهمی در پیمودن این راه دشوار باشد.