A+ A A-

قلعه اکبر آباد

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
قلعه اکبر آباد
قلعه اکبر آباد

علی اکبر خان ملقب به معزالملک در حدود سال ۱۲۹۰ شمسی حاکم ارسنجان بود. در آن زمان لشنی ها اذیت می کردند و گاو های رعایا را می بردند. مالکان همام الدین مقداری زمین به حاکم می دهند تا قلعه ای بسازد و عده ای در آنجا سکنی گزینند تا یغما گران دیگر نتوانند دسبرد بزنند. قلعه ای ساخته شده و نامش را اکبر آباد گذشته شد. بتدریج حدود ۸۰ هکتار از زمین های همام الدین وابسته به قلعه شد. سپس قناتی از قبرستان ارسنجان تا اکبر آباد حفر وزمین ها را با آب قنات آبیاری کردند. مشهد علی نقی میرکی از طایفه میش مست کد خدایی قلعه را به عهده گرفت و ۱۰ خانوار در آنجا زندگی می کردند. این قنات تا اوایل ۱۳۶۰ جاری بود. در پایین دست ارسنجان پاکنه ای۱ حفر کرده بودند تا رهگذران و کشاورزان زمین های اطراف بتوانند از آب قنات استفاده کنند.۲ این قلعه  اکنون در ۳ کیلو متری ارسنجان واقع است و فاقد سکنه می باشد .

 

مرحوم محمد رحیم خان در دوره ی قاجاریه حاکم ارسنجان بوده است. در دوره ی حاکمیت، همسری از خاندان ابراهیمی از گروه حاج حسین خان و حاج مصطفی خان،‌ جدّ مادری دکتر مهدی حمیدی شیرازی انتخاب کرد. حاصل این ازدواج، میرزا علی اکبر خان شیدا معروف به معزّالملک بود. وی در دوران زندگی در ارسنجان بنای قلعه ی اکبرآباد را گذاشت؛ که هم اکنون دیواره ی قلعه، در حال تخریب است. از مرحوم میرزا علی اکبر خان دختری به نام لعیا ایزدی تولد یافته که به همسری مرحوم شکراله خان بهادری ملقب به بهادر الملک درآمد. نتیجه این ازدواج تولد شمس الملوک مادر علی اصغر خان ایزدی است. باغ بهادری که صاحب امروز آن آقای محمدعلی خان ابراهیمی است. مربوط به این خانواده بوده است. علی اصغر خان ایزدی مالک بعضی از روستاها به ویژه احمدآباد و حسن آباد بوده است. باغ زیبایی در احمدآباد داشت که حقیر در دوران نوجوانی آن باغ را از نزدیک مشاهده کرده بودم؛ امّا امروز از آن باغ خبری نیست.
علی اصغر خان در سال ۱۳۰۳ شمسی ضابط ارسنجان بود و در سال ۱۳۴۴ شمسی آفتاب عمرش غروب کرد.
برای آشنایی از چهره صاحب قلعه اکبرآباد عکس میرزا علی اکبر خان شیدا معروف به معزّ الملک در پی خواهد آمد.

Arsanjan Anjoman Akbar Abad 02میرزا علی اکبر خان شیدا ملقب به معزّالملک حاکم ارسنجان و صاحب قلعه اکبرآباد

Arsanjan Anjoman Akbar Abad 13از راست: میرزا داوود خان بنان الملک ، شیخ غلامرضا علّامه ، میرزا علی اصغرخان ایزدی
بیشتر افراد این خانواده در قبرستان شاداعی الی الله شیراز دفن شده اند که خط سنگ تعدادی از قبرهای آن ها به خط میرزا محمدعلی اشرف الکتاب ارسنجانی است.

 

از جناب آقای جلیل اسکندری، مرد سخن دان و سخن شناس، مدیر کانون تبلیغات دانش ارسنجان که بدون هیچ چشم داشتی به تنظیم و ارسال این مطلب و مطالب دیگر اقدام می نماید، نهایت سپاسگزاری به عمل می آید.
   

ارجاعات:                                  
۱- پاکنه تونلی پلکانی است  که از سطح زمین می کردند تا به سطح آب قنات برسند.     
۲- گفتگو با حمره خان اسکندری متولد ۱۳۰۰ ویکی از مالکان مزرعه همام الدین

در ادامه عکسهای بیشتری از ورودی قلعه در ضلع شمالی و همچنین برج قلعه آمده است

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • سپاس فراوان از استاد اسكندري كه اطلاعات مفيدي از قلعه و وجه تسميه آن در اختيار ما گذاشتند.