A+ A A-

شهریاران ملک ادب - بخش اول

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
شهریاران ملک ادب سال ۸۳
شهریاران ملک ادب سال ۸۳

یکی از برنامه های شایسته ی فرهنگی که پویایی و نشاط ارزنده ای در سطح شهرستان ارسنجان  و استان فارس و حتی کشور ایجاد کرد همایشهای شهریاران ملک ادب بود که در دو نوبت، شهریور ماه ۱۳۸۳ و مهرماه ۱۳۹۰ برگزار گردید.
هدف از این دو همایش شناسایی و معرفی چهره های علمی خطه ی ارسنجان و قدر دانی از آنان بود. روشن است که پیامد این همایش جنبه های کاربردی نیز برای پیشرفت ارسنجان می تواند داشته باشد و ارسنجان را درمیان اقران خود به عنوان شهر عالمان و دانشمندان نام آور خواهد کرد.

در همایشهای یاد شده شناسایی و معرفی دانش آموختگان ارسنجان در مقطع دکترا در دستور کار بود. بدین گونه که در نوبت اول یعنی شهریور ۸۳ در رشته ی پزشکی متخصصان و در رشته های غیر پزشکی دارندگان مدرک دکترا به عنوان چهره های علمی شناسانده شدند.
در نوبت دوم در گروه پزشکی دارندگان مدرک دکترای حرفه ای نیز معرفی گشتند.
آنچه در پی می آید گزارش کامل دبیراین دو همایش جناب آقای دکتر کاووس رضایی است که به همراه فهرست افراد معرفی شده و همچنین برشور همایش ارائه می شود.

 

از زمانی که ندای ملکوتی« ن و القلم  و مایسطرون» و «انما یخشی الله من عباده العلما»زینت بخش عرصه ی علم و ادب گردید و نجوای نبوی«ان العلما ورثه الانبیا» و «ان الملائکه لتضع اجنتها لطالب العلم رضی بما یصنع» خمار جهل را از تارک هستی زدود و بشارت امیر بیان، امیر مومنان، که فرمود:«یا کمیل هلک خزان الاموال و العلما باقون ما بقی الدهر...» عالمان را سرافراز صبح  ازل و شام ابد نمود،عده ی زیادی عمر خود را در مسیر این سربلندی چنان سپری کرده و می کنند که اگر به شیوه ی زندگی، تفکر، منش اجتماعی و هنرمندی آنان نگریسته شود درمی یابیم که هر یک از آنان وجودشان سرشار از عظمت هایی است که هم در زمان خود و هم بعد از آرامش در سرای باقی هم چون خورشید بر اوج فلک نورافشانی کرده که گاهی پرتو وجود عده ای از آنان فراتر از جغرافیای فردی، منطقه ای، قومی و... تجلی نموده است. اندک نگاهی به تاریخ فرهنگ و جلوه ی دانشی مردان گلستانی که نام ارسنجان بربلندایش نگارگری می کند بیانگر آن است که از گذشته های دور تا امروز سهم آنان در تلاطم اقیانوس معرفت مثال زدنی و قابل ستایش است تا آن جا که یاد و نام عده ای از آنان بعد از این که  سال ها از وفاتشان سپری شده گرما بخش سینه ی معرفت اندیشان است که :

بعد از وفات، تربت ما در زمین مجوی      در سینه های مردم عارف مزار ماست

آنان که در عرصه تعلیم و تعلم چنان سوختند تا در پرتو وجودشان دیگران مسیرعزت را به آسانی طی کنند و از نام آنان، نام برآورند، از آن جا که بررسی زندگی فرزانگان و الگو گرفتن از آن چه آنان را به فرزانگی رسانده می تواند برای دیگران چنان مفید باشد که در آینه ی عزت و معرفت شان مسیر حرکت را برای خود هموار کنند.
همایش شهریاران مُلک ادب در دو نوبت خود را سپاس گزار و قدرشناس عده ای از این دانشوران، هنرمندان و نخبگانی دانسته که هر یک در رشته و حوزه فعالیت های علمی و هنری خود از شایستگی های ستودنی بهره مند بوده و هستند که به عزت رسیدن آنان حاصل تلاش های خستگی ناپذیر و گذر از سردوگرم های طاقت فرسای زمان بوده و چگونه زیستن علمی آنان قابل ستودن شده است که :

سـال ها باید که تا یک سنـگ اصـلی ز آفـتاب              لعل گردد در بدخشان یاعقیق اندر یمن
سـال ها باید که تا یک مشت پشم از پشت میش             شاهدی را حله گردد یا حماری را رسن

فزونی و کثرت دانشوران قابل ستایش، چنان شوق آمیز بود که خستگی و ملامت های حاصل از برگزاری این همایش ها را برطرف می کرد و دل سودایی را در جمال و جلال گلستان آنان به وجد می آورد که اگر هر ساله نیز چنین محفلی برای تجلیل و ستایش برگزار شود هنوز نمی شود آن چه شایسته ی بودن ها و بایدها است انجام گیرد که حکایت بحر و کوزه است:

گر بریزی بحر را در کوزه ای                چند گنجد قسمت یک روزه ای

از لحظه ای که اندیشه ی این قدرشناسی مطرح گردید عزیزان زیادی برای عملی کردن آن، تلاش و همراهی کردند که یاد کردن آنان در حوزه های مختلف(شناسایی، اجرایی، خدماتی، مالی و ....) مردمی و اداری، حقیقی و حقوقی فرصت و مجال طولانی می طلبد و چون مدت زیادی از این حرکت ستایش برانگیز سپری گردیده ضعف حافظه و شرمساری از فراموش شدن ذکر نام همه ی آن عزیزان مجال نام و یاد آنان را تنگ کرده است
-که یاد و تلاش همه ی آنان برای همیشه مانا و ماندگار بادا- و امید است عنایت این عزیزان هم چون گذشته مهیا کننده ی فرصت و زمان دیگری برای شکل گیری سومین همایش شهریاران ملک ادب باشد تا معرفی و تجلیل از عزیزان دیگر نیز بدرقه کننده ی جرعه نوشی از خوان عظمت دیگران باشد. علاوه بر این رسالت عظیم فرهنگی مهم ترین هدف های این همایش چنین بوده و خواهد بود:
۱- معرفی ارسنجان به واسطه ی چهره های فرهنگی و علمی.
۲- استفاده از تجربه، علم و شایستگی این عزیزان در سطوح مختلف مدیریتی.
۳- ایجاد حس خودباوری در جوانان با نگاه به شایستگی فرزانگان شهرستان.
۴- ایجاد زمینه ی تعامل فرهنگی و اجتماعی در شهرستان،استان و کشور.
۵- زنده نگه داشتن یاد و تعلق به ارسنجان با توجه به اینکه عده ای از آنان سال ها از ارسنجان دور هستند.
۶- افزایش اعتماد مسوولین شهرستان، استان و کشور جهت استفاده از این افراد در زمینه های مختلف.
با نگاهی گذرا به جلوه های زندگی و عظمت فرهنگی عده ای از این عزیزان که در این جا معرفی شده به خوبی نشان می دهد که این همایش تا حدودی به هدف های خود رسیده است که مهم ترین آن شناسایی و معرفی افراد بوده است و آن چه بعد از این معرفی لازم است انجام گیرد بستگی به همت و عنایت مجموعه ها و افراد دیگر مردمی و دولتی داشته و دارد.

دبیر همایش شهریاران ملک ادب
دکتر کاووس رضایی

 

در ادامه لیست چهره های معرفی شده در همایش سال ۸۳ و عکس های آن آورده شده است.

آیت الله سید علی ثقة الاسلام
آیت الله سید محمد حسین حسینی ارسنجانی - مجتهد و استاد حوزه و دانشگاه
دکتر محمد حسین اسکندری
دکتر ابوالقاسم محمودی
دکتر رامین  ابراهیمی - مهندسی مواد
دکتر امان  ابراهیمی - حقوق بین الملل
دکتر صدیقه ابراهیمی - متخصص اطفال
دکتر طهماسب ابراهیمی - متخصص پوست
دکتر منصور  ابراهیمی - فیزیولوژی هورمونها
دکتر سید محمدحسن  احمدی - متخصص مغز اعصاب
دکتر بهاالدین اسکندری - زبان و ادبیات فارسی
دکتر سیدمهدی  انجوی نژاد - فقه و حقوق
دکتر مختار تبعه ایزدی -  فلسفه و کلام اسلامی
دکتر طاهره  ثقه الاسلام - فوق تخصص مغز و رفتار کودکان
دکتر حجت الله  جاویدی -  روانشناسی
دکتر مرتضی  حسن شاهی -  اقتصاد
دکتر بهرام  حسن شاهی - متخصص جراحی
دکتر سید وحید  حسینی - متخصص جراحی
دکتر سید احمد  حسینی -  زبان و ادبیات عرب
دکتر سید ابراهیم  حسینی -  زیست شناسی
دکتر سید محمد حسین(محمود) حسینی -  مدیریت استراتژیک
دکتر سید معزالدین  حسینی - متخصص بیوشیمی بالینی
آیت الله عبدالکریم حقیقت - مجتهد و استاد حوزه و دانشگاه
دکتر نصرت خادم الحسینی -  کشاورزی
دکتر سعید  خادمی - متخصص بیهوشی
دکتر اسکندر  رحیمی -  تربیت بدنی
دکتر محمدجواد  روستا -  خاک شناسی
دکتر سید ابولقاسم  رییس سادات - فوق تخصص بیماری های عفونی تب دار
دکتر محمد رضا رییس سادات -  فیزیک
دکتر حامد  زارعی - متخصص داخلی
دکتر شهریار  شهاب - متخصص رادیولوژی دندان
دکتر ابراهیم  کلانتری -  الهیات
دکتر علی اکبر  کلانتری -  الهیات
دکتر میرزا مرتضی محمودی -  حقوق بین الملل
دکتر میترا  محمودی -  روانشناسی
دکتر  محمد هادی معظم -  برق و الکترونیک
دکتر احسان  ممتحن -  ریاضی
دکتر سید صدر الدین  موسوی -  زبان انگلیسی
دکتر سید زین العابدین  موسوی -  برق و الکترونیک
دکتر محمدجعفر ناظم السادات -  اقیانوس شناسی
دکتر محمد علی  نعمت اللهی -  الهیات
دکتر علی محمد نعمت الهی -  آبیاری
استاد محمد نعمتی - استاد ممتاز خوشنویسی و چهره ماندگار سال

 

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • مهمان - Helen- Ahmadpourian

  سلام
  من دانشجويه وروديه سال ١٣٦٩ در دانشگاه آزاد ارسنجان در رشته روانشناسي باليني بودم الان در حال حاضر در خارج از كشور زندگي ميكنم و به دليل شرايط تحصيلي و كاري ام نياز دارم با استاد مشاوره دوران تحصيلي ام آقاي دكتر جاويد و يا كسي كه بتونه در اين زمينه به من كمك كنه تماسي داشته باشم ، آيا شما راه تماسي ميشناسيد كه بتونيد كمكم كنيد؟؟؟
  بسيار سپاسگزارم

 • باعنایت به ابتکار بسیار ارزنده و قابل ستایش عزیزان دست اندرکار این همایش شایسته است که از تلاش و کوشش و زحمات ایشان قدردانی و تشکر کنم انشالله که همگی دست بدست هم امده و بااتخاذ تصمیمات و تدابیرمناسب و صد البته استمرار تلاشها شاهد رونق همه جانبه در عرصه های مختلف شهرستان باشیم .

 • برگزاری همایش شهریاران ملک ادب، اقدامی مثبت، خلاقانه و ارزشمند، توسط جناب دکتر رضایی صورت گرفت. استاد ارجمند جناب دکتر محمدعلی نعمت الهی، در یکی از سخنرانی های خویش، همین اواخر، به این همایش اشاره کردند و آرزو کردند ای کاش این همایش هر ده سال یکبار برگزار شود، تا ثمره فرهنگ و علم دوستی ارسنجانی ها نمایان گردد.

 • مهمان - علی روستایی

  سلام وخسته نباشید خدمت شما عزیزانی که برای ارسنجان زحمت میکشید. باشد که هر ساله همایشهای مختلف در شهرمان برگزار شود.و روز به روز به پیشرفت شهرمان در زمینه های علمی وفرهنگی وبالخص زمینه اقتصادی داشته باشیم .

 • عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر حاج کاووس رضایی. بنده افتخار حضور در اولین همایش را داشتم که بسیار بی نظیر و شایسته تقدیر بود.علی الخصوص اینکه چنین محافلی مشوق نسل های آتی در پیشرفت و خدمت به مردم و کشور است.

 • سپاس فراوان.اززحمات كساني كه در پهنه ايران خدمت مي كنند.

 • با تشکر
  در مرحله اول این نکوداشت که در مهرماه 83 با همت دوستان، بویژه ادیب فرزانه دکتر کاوس رضائی، صورت پذیرفت اینجانب هم حضور داشتم و شاهد زحمات آنان بودم.
  انجمن دانش آموختگان ضمن ارج نهادن به این نوع تلاش های ارزشمند و اثرگذار می کوشد، بطرق مختلف و با بهره مندی از تجارب گذشته، در مسیر شناسائی و شناساندن چهره های برجسته علمی، فرهنگی، هنری، اجتماعی، کارآفرینی و ورزشی، گذشته و حال، شهرستان ارسنجان گام نهد و از همه عزیزان انتظار همراهی، حمایت و معرفی را دارد.