Logo
چاپ کردن این صفحه

کشتی دست در بغل

نویسنده: 
کشتی دست در بغل
کشتی دست در بغل

در تمامی تاریخچه های ورزش کشتی ایران کشتی دست در بغل و یا دسته بغل به عنوان یکی از مشهورترین نمونه های کشتی ایران و ورزش خاص شهر ارسنجان معرفی شده است و از ارسنجان به عنوان یکی از مناطق مشهور کشتی ایران یاد میشود. بررسیهای مختلف نشان میدهد که این ورزش در شهر کاملا رایج بوده و در مراسمهای مختلف و اعیاد به صورت تفننی یا رقابتی برگزار می شده است . در سالهای نه چندان دور گذشته  نمایندگانی از شهرمان در رقابتهای کشوری کشتی های محلی  حضور داشتند و عمدتا در این رشته دارای مقام بودند.

در این کشتی بر خلاف بسیاری از کشتی‌های دیگر محلی افراد حدوداً هم وزن با هم کشتی می‌گیرند، حداکثر اختلاف وزن دو کشتی‌گیر ممکن است ۵ کیلوگرم باشد. تفاوت دیگر این کشتی با سایر کشتی‌های محلی در این است که یک برد، یک باخت و در یک نوبت کشتی کارساز نبوده، فرد برنده یا بازنده را تعیین نمی‌کند. دو نفر باید حتماً ۳ بار با هم کشتی بگیرند و نتیجه نهایی در این سه دور به دست می‌آید. که به یکی از این دو حالت خواهد بود: ۳ بر صفر یا ۲ بر یک.
کشتی‌گیران در سابق پیراهن سفید و شلوار محلی مشکی و گیوه محلی بود که ضمناً شالی نیز به کمر می‌بستند. این کشتی روی تشک و یا محل مناسبی که احتمالاً خطر نباشد، برگزار می‌گردد. در آغاز کشتی دو کشتی‌گیر زمین را بوسیده و با گفتن یا علی به هم دست داده و روی یکدیگر را می‌بوسند، حریفان کشتی در دو طرف تشک یا محل کشتی رو در روی هم قرار گرفته و دور می‌زنند، قدرت نمایی می‌کنند و حمله‌ور می‌شوند. رسمیت کشتی زمانی است که یکی از دو کشتی‌گیر یک دست در رو و دست دیگر در زیر بغل کشتی‌گیر مقابل قرار دهند و اصطلاح کشتی نیز از همین حالت ناشی می‌شود. در این وضعیت زورآزمایی بین دو کشتی‌گیر شروع می‌شود. آن کسی که قدرت بیشتری دارد حریف را بلند کرده و به زمین می‌زند، تنها زمین زدن کافی نیست باید پشت حریف به زمین آید. کشتی با چنین وضعیت ۳ بار تکرار می‌شود و در نتیجه کشتی‌گیری که برد بیشتری در این دور داشته باشد با عنوان قهرمان و برنده معرفی می‌گردد

Arsanjan Anjoman 141113 02 

حرکتها و فنون مهم این کشتی عبارتند از:
۱- از جا بلند کردن حریف
۲- پیچک انداختن، پا در پای حریف قرار دادن
۳- پهلوها را فشار دادن
۴- چانه را در سینه حریف گذاشتن و فشار وارد کردن
۵- زیر دو پای حریف رفتن و او را روی سر بردن و چرخاندن حریف و به زمین زدن او
۶- دست را دور شکم حریف قرار دادن و او را از پشت روی زمین انداختن (این حرکت مخصوص افراد ورزیده و با تجربه و خبره می‌باشد) که حرکتی سریع و برق آسا می‌باشد.این حرکت با حرکت جودوی امروزی شباهت دارد.
 خطاهای این کشتی عبارتند از:
گرفتن موی سر، لباس، بیضه‌ها، هر قسمت از صورت، پا گذاشتن روی ناخنهای حریف و فشار وارد آوردن، با ناخن بدن حریف را فشار دادن.

 

منابع

http://fa.wikipedia.org/wiki/%DA%A9%D8%B4%D8%AA%DB%8C_%D8%AF%D8%B1_%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86
http://rasekhoon.net/article/print-80605.aspx
http://www.yjc.ir/ تاریخچه کشتی در سایت
http://forum.vru.ac.ir/thread-3435.html

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.