A+ A A-

شب یلدا و طب ایرانی

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

شب یلدا یا شب چله بلندترین شب سال بوده و از غروب سی آذر تا طلوع آفتاب در روز اول دی طول می کشد.یلدا یک واژه سریانی بوده و به معنای تولد یا زایش می باشد و منظور میلاد خورشید می باشد چون به عقیده گذشتگان بعد از آن تاریکی شکست خورده و روشنایی پیروز شده و روزها بلندتر خواهند شد.جشنی که در این شب برگزار می شود و یک سنت باستانی است به دلیل شادمانی مردم برای استفاده بیشتر از نور و روشنایی خورشید بوده است.در این شب خانواده ها گرد هم آمده و تا نیمه شب میوه و آجیل میخورند و حافظ خوانی دارند.
در استانهای مختلف بنا به تفاوتهای قومی سفره شب چله متفاوت است و غذاها و میوه های مختلفی میل میشود.انار و هندوانه از مهمترین ملزومات این شب هسنتد.در این شب در کنار جشن و سرور باید نکاتی مهم برای حفظ سلامتی در نظر گرفته شود:
از جمله خوراکیهای مفید در این شب انجیر و توت خشک، برنجک ،تخمه هندوانه و کدو، بادام، پسته، فندق، گردو، کشمش و مویز،گندم، نخود برشته و شاهدانه می باشد.
اگر ترتیب درست خوردنیها رعایت شود سرور این جشن برای خود و عزیزانتان دو چندان خواهد شد.بهتر است در ابتدای شب میوه ها میل شوند هرچند که از دید حکمای طب ایرانی در یک وعده نباید چند میوه مختلف مصرف شود.پس برای حفظ سلامتی بیشتر سعی کنید فقط یک نوع میوه مصرف کنید.بعد از گذشت زمانی مناسب ،از اجیل استفاده شود و بعد از آن در صورت لزوم بعد از ۱.۵ تا ۲ ساعت شام سبک و مختصری میل شود.(سعی کنید که چرب نباشد و تا احساس ضعف و گرسنگی نکرده اید غذا نخورید)
از مصرف ماهی و تخم مرغ با هم، خوردن شیر یا بستنی بعد از گوشت و تخم مرغ به عنوان دسر یا مصرف همزمان گوشت و لبنیات (مثل کباب همراه دوغ)، مصرف شیرینی و میوه بعد از غذا، خوردن غذا همراه خیار (مصرف سالاد شیرازی با غذا)، مصرف همزمان ماست و مرغ جدا پرهیز کنید.
آجیلهای مصرفی اگر شیرین باشند برای خوردن بهتر هستند مانند توت،مویز و انجیر خشک.(آجیلهای شور کمتر مصرف شود)
مغزیجات نزدیک به زمان مصرف پوست گرفته شوند.(چون درمجاورت طولانی با هوا خواص خود را از دست می دهند)
هندوانه میوه مناسبی برای فصل سرد زمستان نمی باشد .این میوه بیشتر به صورت نمادین و غیر اصولی در شب یلدا مصرف می شود.پس بهتر است از این میوه به مقدار کم میل کنید و ترجیحا در ابتدای شب میل شود.(مزاج فصل زمستان سرد و تر است و مزاج هندوانه نیز سرد و تر می باشد پس مصرف این میوه در فصل سرد باعث غلبه سردی و تری در بدن و ایجاد بیماریهای گوارشی و مفصلی و ... می شود.)
اگر لبو میل میکنید حتما همراه آن کمی از آب لبو نیز میل شود.(جرم لبو یبوست ایجاد می کند و آب آن ملین طبع است)
میوه مناسب در این شب، انار شیرین است .انار ترش کمتر مصرف شود.(انار ترش برای افرادی که مزاج سرد و خشک دارند مناسب نیست)
توصیه می شود انار ترش همراه با گلپر خورده شود چون گلپر مزاجی گرم دارد و از بروز عوارض سردی انار میکاهد.
انگور از دیگر میوه های پر طرفدار در این شب است که مزاجی گرم و تر دارد.(پوست و هسته انگور دیر هضم هستند و به افرادی که مشکل گوارشی دارند توصیه نمی شود)

نوشیدنیهای مناسب در شب یلدا شامل چای با کمی هل یا دارچین،شیر بادام با عسل است.استفاده از شربت عرق نعناع نیز مفید می باشد.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • باسلام رحلت جانگداز حضرت ختمی مرتبت ،نبی مکرم اسلام محمدبن عبدالله وشهادت جانسوزدومین اختر تابناک امامت وولایت حضرت امام حسن مجتبی (ع) تسلیت باد.

  • عالی بود. من خودم خیلی از چیزایی رو که شما بجا ذکر کرده بودید نمیدونستم. ممنون از مطالب بیسار خوب و عالیتون. انشالله از این مطالب عالی و خوب بیشتر ببینیم و بخونیم.