A+ A A-

جلسهٔ سوم مجازی: تبلیغات در سایت انجمن دانش آموختگان ارسنجان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

جلسهٔ سوم مجازی:
دستور جلسه: تبلیغات در سایت انجمن دانش آموختگان ارسنجان

نویسندگان: محمود رحیمی - محمدجواد رضایی 

امروزه سایت‌های مختلف خبری، فرهنگی، ورزشی، سیاسی و غیره در کنار اطلاع رسانی و وظایف خبر رسانی خود، به تبلیغ شرکت‌ها و صنایع گوناگون مبادرت ورزیده واز این طریق هزینه‌های خود را جبران و یا حتی درآمدزایی می کنند . از آنجا که انجمن دانش‌آموختگان ارسنجان یک موسسهٔ غیر انتفاعی است بر آن شدیم تا با بر شمردن مزایا و معایب تبلیغات در سایت انجمن و با تشکیل یک جلسهٔ مجازی نظر، کاربران گرامی و همشهریان عزیز را جویا شویم.

علت تشکیل این جلسهٔ مجازی در خواست عده‌ای از همشهریان برای تبلیغ در سایت و همچنین ایجاد درآمدی برای رفع هزینه‌ها، مستقل نمودن انجمن و در صورت استقبال همشهریان و ایجاد درآمد، انجام کارهای عام‌المنفعه برای شهرمان خواهد بود.

بنابراین خواهشمند است ضمن وارد شدن در بحث نظرات خود را ابراز نمایید.

در ابتدا شرایط موثر و مفید برای این‌که یک سایت تبلیغات خوب و سازنده‌ای داشته باشد را به شرح ذیل خلاصه می‌کنیم:

- رتبهٔ سایت

- تعداد بازدیدکنندگان و مخاطبان

- جامعهٔ هدف

- هزینه و قیمت تبلیغات

- تمایل شرکت‌ها، صنایع، تجار و کاسبین

و اما هزینه‌های کنونی انجمن را می‌توان به شرح ذیل اشاره کرد:

- هزینه‌های مربوط به سایت

- هزینه‌های مربوط به مکان انجمن

- هزینه‌های برگزاری جلسات انجمن

- برگزاری همایش‌ها

- دعوت از شخصیت‌ها و اساتید

درآمدهای کنونی انجمن:

انجمن هم اکنون هیچ درآمدی نداشته و هزینه‌های انجام شده تاکنون به صورت داوطلبانه پرداخت گردیده است و از ماه قبل بر اساس مصوبهٔ هیئت مؤسس حدود ۱۵ نفر از همشهریان قبول به پرداخت ماهیانه ۲۰ هزار تومان به صورت داوطلبانه کرده‌اند که اگر این کار به طور مرتب و مداوم انجام پذیرد درآمدی حدود سه میلیون و ششصد هزار تومان در سال خواهد بود.

معایب تبلیغات در سایت

- شمار کم شرکت‌ها و صنایع در ارسنجان

- جامعهٔ هدف کوچک

- احتمال عدم استقبال و یا تداوم آن

- احتمال برآورده نشدن انتظار مورد نظر و درآمد کم

- پیامدهای منفی تبلیغات برای سایت

مزایای تبلیغات در سایت:

- استقلال مالی انجمن و وابسته نبودن آن به شخص و گروه

- امکان فعالیت گسترده‌تر در صورت استقبال و درآمد خوب

- کمک به معرفی شرکت‌ها و صنایع کوچک

- رونق کسب و کار در شهر و ایجاد رقابت مثبت

- معرفی تجار و مغازه‌ها

- تشویق مردم به خرید از مغازه‌های شهر

- تبلیغ کارهای فرهنگی با هزینهٔ کم

 

منتظر نظر همه عزیزان هستیم.

کاپیتان محمود رحیمی

--------------------------------------------------------------

تبلیغات اینترنتی داره کم کم جای تبلیغات کاغذی رو می‌گیره و شاید زیاد طول نکشه که دیگه در کوچه و خیابون تبلیغات کاغذی نبینیم. سایت انجمن دانش‌آموختگان از لحاظ رتبه و بازدید به جایی رسیده است که می‌تواند از این محل درآمد داشته باشد. غرض بحث در خصوص ورود به موضوع و کسب نظر اعضای انجمن است البته مبنا را تبلیغات اینترنتی می‌گذاریم یعنی سایت، ایمیل، گروه‌های وایبری و ...

جهت روشن شدن موضوع در ادامه این مطلب تبلیغات اینترنتی و روش های مختلف تبلیغات در اینترنت رو خدمت تون توضیح بدم

تعریف تبلیغات اینترنتی

«تبلیغات اینترنتی Internet advertising یا تبلیغات آنلاین Online advertising یکی از متدهای تبلیغاتیه که همانطور از اسمش هم پیداست در این روش آگهی دهنده پیام تبلیغاتیش رو با استفاده از روش‌های اینترنتی به کاربران اینترنت معرفی می‌کنه. تبلیغات اینترنتی نقش بسیار مهمی در افزایش درآمد شرکت‌ها بازی می‌کنه و به همین دلیل آژانس‌های تبلیغاتی غول دنیا مثه گوگل سالیانه میلیون‌ها دلار از تبلیغات اینترنتی کسب می‌کنن. گسترش دسترسی و افزایش سرعت اینترنت نسبت به گذشته (در همه جای دنیا حتی خود ایران)، به بازار اومدن انواع لپ‌تاپ‌ها با بودجه‌های مختلف، به بازار اومدن گوشی‌های هوشمند و تبلت‌ها و پیشرفت تکنولوژی ساخت گوشی‌های موبایل و تبلت‌ها و گسترش جامعهٔ نرم‌افزاری به خصوص نرم‌افزارهای موبایل باعث شده تا مردم توجه ویژه‌ای به دنیای دیجتال داشته باشن و برای رفع خیلی از نیاز‌های روزانه‌اشون فقط به اینترنت مراجعه کنن. اینترنت یه راه حل ساده، سریع و در دسترسه که هیچ‌کسی نمی‌تونه ازش استفاده نکنه. از طرف دیگه اینترنت محدودیت زمانی و مکانی رو از بین برده به همین خاطر خیلی از شرکت‌ها و فروشگاه‌ها ترجیح میدن کسب و کارشون رو با استفاده از اینترنت مدیریت کنن» .

مدلهای کسب وکار

مدل کسب و کار به یک ایده تجاری و برنامهٔ استراتژیک در مورد نحوهٔ به دست آوردن پول برای یک کسب و کار اشاره دارد. تبلیغ اینترنتی موثر می‌بایست دارای مدل کسب و کار مناسبی باشد که موجب موفقیت آن کسب و کار شود. از جمله مدل‌های کسب و کار تبلیغات اینترنتی انجمن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مدل کسب و کار مبتنی بر محتوا

براساس این مدل از کسب و کار، با ارائهٔ محتوای ارزشمند و مهم برای مخاطبین خود (مانند گزارش)، علاوه بر اطلاع‌رسانی و تشویق اعضا به اهداف انجمن (مانند سرمایه‌گذاری) و افزایش ترافیک سایت، ایجاد درآمد کند.

مدل مبتنی بر ارائه خدمات متنوع اینترنتی

در این روش خدمات متنوعی برای افراد وجود دارد که از آن جمله می‌توان به فراهم آوردن امکان استفاده از پست الکترونیک، و گروه‌های وایبر و ... اشاره کرد. البته باید به این‌ نکته توجه کرد که از اطلاعات اعضا مانند ایمیل و یا تلفن می‌شود استفاده کرد؟

مدل مبتنی بر ارائهٔ خدمات تبلیغاتی سایت

یکی از رایج‌ترین روش‌های تبلیغات اینترنتی، تبلیغات بنری در سایت‌هاست. همهٔ ما بنرهای مختلفی رو با فرمت‌های گوناگون از جمله عکس‌های ثابت و عکس‌های متحرک و بنرهای فلش رو در سراسر وب دیده‌ایم. تبلیغات بنری فرصت خوبی رو برای آگهی دهنده فراهم می‌کنن تا پیام‌شون رو به طور کامل بیان کنن .

مدل تبلیغات مبتنی بر حامی‌گری

حامی‌گری به فعالیتی گفته می‌شود که در آن یک شرکت از یک رویداد، واقعه یا فعالیت خاص حمایت می‌کند (مثلا حمایت از انجمن نابینایان ارسنجان) و در مقابل، لوگو یا نام تجاری خود را در آن رویداد یا فعالیت معرفی می‌کند. انجمن در این حالت حامی طرح می‌شود و این حمایت می‌تواند با انتفاع یا بدون انتفاع باشد.

روش‌ها

روش‌ها و تکنیک‌های گوناگونی جهت اجرای تبلیغات به شکل مؤثر به وجود آمده‌اند که از آن جمله می‌توان روش‌های زیر را نام برد:

- روش‌های هدف‌گیری مشتریان و تعامل با آن‌ها

- روش‌های ارائهٔ تبلیغات

- معاملهٔ فضاهای تبلیغاتی و روش‌های پرداخت

- ردگیری تبلیغات

- ارزیابی عملکرد تبلیغات

مزیت‌های کسب و کار تبلیغات اینترنتی

تبلیغ در اینترنت مزیت‌های زیادی نسبت به تبلیغات سنتی دارد که از آن میان می‌توان موارد زیر را نام برد:

ایجاد ارتباط دوطرفه: تبلیغات اینترنتی یک ارتباط دوطرفه بین تبلیغ کننده و مخاطب ایجاد می‌کند. مخاطبان نه تنها تبلیغات را دریافت می‌کنند بلکه قادرند بازخورد بدهند و سئوالات خود را در مورد محصولات با تبلیغ‌کنندگان مطرح کنند.

ایجاد یک پیوند مستقیم به لیست محصولات: تبلیغات اینترنتی با یک پیوند مستقیم، دسترسی به اطلاعات محصولات مرتبط را برای مخاطبان فراهم می‌سازد. این قابلیت غالباً منجر به مبادله محصولات و افزایش تعاملات تجاری می‌شود.

توانایی هدفگیری ایستا و پویای مشتریان: در تبلیغات اینترنتی از روشهای متنوعی برای هدفگیری مشتریان به منظور انتخاب، ارائه و نمایش تبلیغات بصورت ایستا یا پویا استفاده می‌شود. این روشها ممکن است بر اساس محتوای صفحه، اطلاعات شخصی و مبادله پویای اطلاعات باشند.

دسترسی جهانی و شبانه‌روزی: تبلیغات اینترنتی دارای دسترسی جهانی است و در تمام روزهای سال و تمام ساعت روز در دسترس می‌باشد که این موجب افزایش قابلیت مشاهده و گسترش بازار آن می‌شود.

ارسال، نگهداری و به روز رسانی آسان: تبلیغات اینترنتی دارای ویژگی نمایش، نگهداری و بروز رسانی آسان است که این به دلیل ماهیت دیجیتالی آن می‌باشد. کاهش فرایند تهیه و اجرای تبلیغات از جمله نتایج این ویژگی تلقی می‌شود.

قابلیت اندازه‌گیری و ردگیری بالا: تبلیغات اینترنتی به دلیل ماهیت دیجیتالی، از قابلیت ردگیری و اندازه‌گیری بالایی برخوردار است. از روشهای گوناگونی برای ردگیری، ارزیابی عملکرد و سنجش اثربخشی تبلیغات اینترنتی استفاده می‌شود.

طراحی پیام آگهی: به دلیل قابلیت هدف قرار دادن دقیق و مشخص مخاطبان، می‌توان پیامها را برای جذب نیازها و خواسته‌های معین مخاطبان، طراحی کرد. هنگامی که ما دقیقاً مخاطبان را شناسایی می‌کنیم اطلاعات بهتری در خصوص نیازها و خواسته‌های آنها به دست می‌آید. از این رو پیام آگهی ما بسیار جذاب‌تر خواهد بود.

قابلیت فروش: در این نوع از تبلیغات پس از نمایش آگهی می‌توان بلافاصله فروش را نیز انجام داد.

محدودیت‌های کسب و کار تبلیغات اینترنتی

- مشخصات و ویژگی‌های مخاطبان

- محدودیت مخاطبین

- حساسیت‌های منطقه‌ای و فردی

نتیجه گیری

در مقایسه با تبلیغات سـنتی، تبلـیغ در اینترنت از مزیت‌های قابل ملاحظه‌ای برخوردار است از آن جمله می‌توان به ایجاد ارتباط دو طرفه با مخاطب، ایجاد یک پیوند مستقیم به لیست محصولات، توانایی هدفگیری ایستا و پویای مشتریان، دسترسی جهانی و شبانه‌روزی، ارسال و نگهداری و بروز رسانی آسان، قابلیت اندازه‌گیری و ردگیری بالا، طراحی پیام آگهی و قابلیت فروش اشاره کرد. بعلاوه هزینه تبلیغ در اینترنت نیز به مراتب کمتر از رسانه‌های دیگر می‌باشد. ولی با توجه به محدودیتهای گفته شده و مسایلی که ممکن است به اهداف انجمن آسیب برساند با هم همفکری کنیم که آیا ؟

تبلیغ اینترنتی داشته باشیم ؟

به چه مسایلی باید دقت کنیم ؟

مدل کسب و کار چیست؟

از چه نکاتی غافلیم؟

و یا هر نکته ای که شما آن را مهم می‌دانید.

باتشکر

محمد جواد رضایی

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

 • با عرض سلام-ایده بسیار جالبی است چرا که ممکن است خیلی از فرصت های کار آفرینی از همین جا آغاز شود.به عنوان مثال خیلی از دانشجویان آخر ترم به دنبال کسی میگردند که فلان درس را با او کارکند و بسیاری از این ها که من خبر دارم بچه های ارسنجان هستند.انها میتوانند در سایت تبلیغات کنند و دانشجویان برای دسترسی به آنان به این سایت مراجعه کنند از طرفی آمار بازدید از سایت هم بالا میرود.مثال دیگر ممکن است که خانم های خانه دار بتوانند خدماتی را عرضه نماینداعم از(آشپزی-خیاطی-و...) وکسانی باشند که نیازمند خدمات باشند وآنان را نشناسند.مثال دیگر اینکه ممکن است شما در منزلتان یک مشکل تاسیساتی ویا نیازمند فوری یک خدمات مثلا نقاشی باشید و کسی را نشناسید خوب با مراجعه به این بخش می توان فرد مورد نظر را پیدا کرد.
  نکته مهم دیگر اینکه خیلی از اهالی به علت اینکه نام این انجمن انجمن دانش آموختگان است دوست دارند که در سایت ثبت نام کنند اما چون مدرک دانشگاهی ندارند ثبت نام نمی کنند.شاید بهتر باشد که یک لینک دیگر به سایت اضافه شود بنام مشاغل ارسنجان .چرا که جامعه متشکل از همه افراد جامعه است وهمه به نوعی به هم نیازمندند واز این طریق همه افراد جامعه شناسایی میشوند.

 • هر انجمنی که دارای دورنما، اهداف، سیاست ها، راهبردها و برنامه های معین باشد نیازمند به ابزار، منابع و سازماندهی و تشکیلات کارآمد است. منابع انسانی و مادی دو رکن اساسی و مدیریت و هدایت خوب و موثر جان مایه حیات سازمانی خواهند بود.
  ما (انجمن دانش آموختگان) با توجه به جامعه هدف و ابزار رسانه ای و تبلیغی و سرمایه انسانی و نیروی پشتیبان در ابتدای راهی طولانی و پر فراز و نشیب قرار داریم و سایت انجمن در فضای مجازی درصدی اندک از افراد مقیم در منطقه جغرافیائی شهرستان ارسنجان و مهاجرین را پوشش می دهد.
  نفوذ گسترده در جامعه هدف و رساندن پیام انجمن و دعوت به حمایت و همراهی و تآمین منابع مادی و معنوی در گرو تلاش و کوشش اعضا، هیئت موسس و نهادها و تشکل های همسوست.
  در تبلیغات تجاری که با هدف سودآوری و جذب منابع مادی توسط شرکت ها و افراد حقیقی و حقوقی صورت می پذیرد مآموریتی متفاوت دنبال می شود و احتمال تعارض با هدف بنیادین انجمن وجود دارد.
  لذا باید دقت کافی نمود تا تلاش برای افزون نمودن شتاب حرکتی انجمن به دوری از اهداف و آسیب دیدن آن نینجامد(ان شاالله)