A+ A A-

متن مصاحبه خانم سهیلا فروزانی روزنامه اطلاعات ۱۲ دیماه ۱۳۹۳

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

در گفتگو با یک کارشناس بازار سرمایه:
چرا سرمایه گذاری در بورس یک حرفه نیست؟/مسئولان مانع تشکیل کانون حمایت از سهامداران شدند
اصناف و گروه های مختلف همواره به منظور حمایت از زیر مجموعه های خود، شرکت ها و سرمایه گذاران فعال در گروه های مختلف اقدام به تشکیل نهادهایی با عنوان کانون می کنند که رسالت اصلی آنها انجام برنامه های اساسی در راستای حمایت از فعالان اقتصادی در حوزه های مختلف است.
علاوه بر این سهامداران و سرمایه گذاران در بورس علیرغم اینکه بازار سرمایه بیش از هفت میلیون کد سهامداری در بردارد و بیش از دو میلیون سهامدار در معاملات روزانه آن مشارکت می کنند به عنوان یک شغل شناخته نمی شود و از مزایای یک حرفه به شمار نمی رود.

براساس گزارش بورس نیوز، اگرچه طی سال های اخیر تلاش هایی از سوی برخی سهامداران حقیقی در جهت تشکیل کانونی جهت حمایت از سهامداران حقیقی انجام پذیرفته، اما برخی سازمان های ارشد دولتی با اقدامات خود مانع از فعالیت این کانون شده اند و در نهایت چنین نهادی در بازار سرمایه شکل نگرفت.
اما در شرایطی که سهامداران شاهد تداوم افت یک ساله شاخص های بورس و ارزش سهام اکثر نمادهای بورسی هستند بار دیگر زمزمه هایی برای تشکیل چنین نهادی شنیده می شود. با این تفاوت که به منظور فعالیت چنین تشکلی می بایست از سازمان بورس اوراق بهادار مجوز دریافت شود که این امر خود با هدف اصلی از تشکیل چنین نهادی منافات دارد. چراکه به طور قطع کانون سهامداران حقیقی در جهت صیانت از حقوق سهامداران و انتقاد بر عملکرد متولیان بازار سرمایه و مدیران سازمان شکل می گیرد. برهمین اساس، این سوال مطرح می شود که چگونه مجوز راه اندازی چنین کانونی را می بایست از سازمانی گرفت که هدف از تشکیل کانون انتقاد از آن است؟
در همین ارتباط، یک کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: برخی از سهامداران حقیقی طی سال های گذشته در صدد آن برآمدند تا با همکاری یکدیگر کانون حمایت از سهامداران حقیقی را تشکیل دهند تا سهامداران در یک مکان مشخص تحت این عنوان متمرکز شوند. به گونه ای که در همین راستا نیز اقداماتی جهت پوشش بیمه ای سهامداران عضو کانون انجام پذیرفت و نتایج خوبی نیز از مذاکرات انجام شده با شرکت های بیمه ای مختلف حاصل شد، اما متولیان تشکیل کانون با مخالفت های متعدد مقامات دولتی و متولیان بازار سرمایه مواجه گردیدند . در نهایت تلاش ها برای راه اندازی کانون حمایت از سهامداران حقیقی به بار ننشست.
سهیلا فروزانی در پاسخ به این سوال که چرا سرمایه گذاری در بورس به عنوان یک حرفه و شغل در کشور ما به شمار نمی رود؟، گفت: سهامداران خرد در پی عدم حصول نتایج مثبت از تشکیل کانون حمایت از سهامداران از سوی هیچ نهادی تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند و از نظر دولت سهامداران به دلیل عدم پرداخت حق بیمه شاغل محسوب نمی شوند. حال آنکه این افراد اولین افرادی هستند که مالیات پرداخت می کنند.
وی در ادامه سخنان خود به اتاق بازرگانی و فعالان اقتصادی آن اشاره کرد و اظهار داشت: فعالان اتاق بازرگانی افرادی هستند که شخصاً به انجام فرآیند واردات و صادرات محصولات می پردازند و به نوعی همچون سهامداران بورسی سرمایه گذار هستند، با این تفاوت که به دلیل اینکه کانونی تحت عنوان اتاق بازرگانی تشکیل شده و فعالیت های آنها تحت نظر این اتاق انجام می شود از نظر دولت و مقامات دولتی سرمایه گذارند و از حقوق و مزایایی نیز برخوردارند.
این کارشناس بازار سرمایه به اقدامات متعدد برخی از سهامداران حقیقی جهت تشکیل چنین نهادی در بازار سرمایه و در مقابل آن مخالفت های متولیان بازار سرمایه اشاره کرد و ابراز داشت: برنامه های متولیان تشکیل کانون حمایت از سهامداران تا زمانیکه با مخالفت های شدید مقامات و مسئولان مواجه می گردد به طور قطع به نتیجه مثبتی منجر نمی شود که البته این امر خود نشان دهنده عدم شفافیت بازار سرمایه کشور ماست و به طور قطع به بدنه اقتصادی کشور آسیب وارد می کند. چراکه سهامداران می توانند از طریق کانون به بیان مشکلات موجود در بازار سرمایه یا تخلفات انجام شده در معاملات شرکت ها بپردازند و در نهایت این امر موجب بهبود و رونق بورس می شود.
فروزانی در ادامه به لزوم دریافت مجوز از سازمان بورس و اوراق بهادار براساس قانون بازار سرمایه جهت تشکیل کانون حمایت از سهامداران اشاره کرد و گفت: سازمان نمی تواند به طور همزمان به عنوان قانگذار، ناظر بر اجرای قوانین و رسیدگی به تخلفات فعالیت کند. علاوه بر این، دریافت مجوز از سازمان بورس در حالی به تازگی در قوانین بازار سرمایه لحاظ شده که به نظر می رسد با تغییر ساختار مدیریتی این تغییرات ایجاد گردیده، چراکه طی سال های گذشته چنین قانونی وجود نداشته است.
وی با تأکید بر لزوم تشکیل کانون برای سهامداران، در این خصوص تصریح کرد: آنچه که مسلم به نظر می رسد این است که سهامداران حقیقی می بایست سامان دهی شوند و این امر که به صورت پراکنده در مناطق مختلف فعالیت کنند، به نتیجه مثبتی منجر نخواهد شد. چراکه کشور ما به سهامداران و افرادی که در بورس سرمایه گذاری می کنند، نیاز دارد تا با تزریق نقدینگی به اجرای طرح های توسعه ای در دست اجرای شرکت های بورسی و توسعه آنها کمک کنند و مجموعه های بورسی به سمت تأمین مالی از محل دریافت وام های گران قیمت روی نیاورند.
این کارشناس بازار سرمایه در خاتمه افزود: بازار سهام کشور ما کم عمق است و در برخی شرایط به دلیل وجود نقدینگی بالا شاهد رشد قابل توجه ارزش سهام شرکت ها هستیم، به گونه ای که بسیاری از سهامداران حقیقی به دلیل عدم آگاهی و آموزش لازم اقدام به سرمایه گذاری در این شرکت ها می کنند، حال آنکه کانون می تواند از حقوق تضییع شده سهامداران دفاع کند و آموزش های لازم را به سهامداران بدهد اما در کشور ما برخلاف سایر کشورها، امکان راه اندازی چنین تشکلی فراهم نیست و موانع زیادی پیش روی قرار دارد.

منبع خبر:

http://www.boursenews.ir/fa/news/143043/چرا-سرمایه-گذاری-در-بورس-یک-حرفه-نیستمسئولان-مانع-تشکیل-کانون-حمایت-از-سهامداران-شدند

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد