A+ A A-

نگاهی به ششمین دفتر شعر جعفر زارع (خوشدل) با عنوان تضمین دو دنیا

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
ششمین دفتر شعر جعفر زارع (خوشدل)
ششمین دفتر شعر جعفر زارع (خوشدل)

نویسنده : سیدمحی الدین حسینی ارسنجانی

مقدمه
تضمین دو دنیا یک اثر از مجموعه آثار تألیفی و منتشر شده از استاد جعفر زارع متخلص به خوشدل ادیب و شاعر مطرح ارسنجانی در حوزه شعر و ادبیات است. زارع ارسنجانی از مشاهیر شعرای فارس در عصر حاضر می باشد. وی مجموعه های شعری با عناوین ترانه، منظومه کریم آباد ارسنجان، پندر و پدیدار، شکوه پایداری و منظومه شهدای ارسنجان را به همراه دفتر شعر تضمین دو دنیا به دست چاپ سپرده و از این حیث یعنی از نقطه نظر شاعری انسانی پر کار و صاحب پشتوانه ادبی است. اشعار جعفر زارع (خوشدل) با مضامین آیینی، تاریخی، اجتماعی، طنز و ... در قالب های گوناگون شعری از غزل گرفته تا قصیده و رباعی و از دو بیتی و قطعه تا خصوصاً مثنوی های سروده وی همگی خواندنی و شنیدنی هستند.


شاعر با درک عمیق از معانی و مفاهیم زندگی ایرانی اسلامی و برخورداری از بن مایه های عمیق مذهبی و ادبی سعی در یادآوری اخبار مهم، خاطرات و طرح دیدگاه ها و نقطه نظرات خویش در موضوعی خاص از اجتماع و فرهنگ پیرامونی دارد و از این جهت در مقایسه با شاعران و ادیبان معاصر با خود از موفقیت هایی بهره مند گردیده است. پیش از این نیز اینجانب سید محی الدین حسینی ارسنجانی به معرفی وی در قالب مجموعه مقالات ارسنجان شناسی و معرفی آثار تألیفی وی پرداخته و دست ارادتی به ساحت شریفش داشته و دارم. اینک به معرفی اثر تازه پدید وی با عنوان تضمین دو دنیا که در حقیقت دفتر شعری وی با موضوعات مذهبی، تعلیم و تربیت و مهدویت و ... است می پردازم و برای این همکار فرهنگی بازنشسته که در دوستی و رفاقت با همنوعان و نگاهداشت این دوستی ها زبانزد است آرزوی توفیقات الهی دارم.
شناسنامه اثر
تضمین دو دنیا اثر منتشر شده از جعفر زارع ارسنجانی متخلص به خوشدل در سال ۱۳۹۳ و در قطع رقعی با تیراژ هزار نسخه و یکصد و پنجاه و دو صفحه به قیمت هر جلد ده هزار تومان به تازگی وارد بازار نشر گردیده است. این کتاب که برخوردار از تصاویر طرح رو و پشت جلد و همچنین شناسنامه، فهرست مطالب و مقدمه شاعر است برابر فهرست نویسی بر اساس فیپا و برخوردار از شمارگان شابک، رده بندی دیوئی و کنگره و کتابشناسی ملی است. طرح روی جلد کتاب توسط فرزند هنرمند وی محمدامین زارع انجام گردیده و صفحه آرایی توسط بانو اطلس دهقانی صورت پذیرفته است. لیتوگرافی و صحافی و چاپ این اثر ارزنده نیز توسط نشر دنیا انجام گرفته است.
نگاهی به فهرست مطالب
صفحات ۳ تا ۶ کتاب اختصاص به فهرست مطالب دارد در این فهرست شاعر در سه فصل دینی و مذهبی، غدیر، عاشورا و انتظار و تعلیم و تربیت اشعارش به خواننده تقدیم نموده است. در فصل اول کتاب شعر تضمین دو دنیا سروده جعفر زارع ارسنجانی می خوانیم: قرآن، صلوات، علی، فاطمه، شب های قدر، امام حسن(ع)، آموزگار عشق و خون، زنیب(س)، امام سجاد (ع)، تضمین دو دنیا، به نام خدا، امام باقر، امام صادق، امام موسی کاظم، امام رضا، امام جواد، امام علی النقی، امام حسن عسکری، نشانه (در مدح حضرت قائم)، نماز، رمضان، سفر به مدینه و بیت ا... الحرام، مکه، اولین طواف، شهید، کسب حلال، ریا، غیبت، پرستار خدادوست، کار دنیا، تسبیح خدا و عشق مکرر. در فصل دوم این کتاب شاعر این عناوین شعری را آورده است: حرف دل، غدیر و علی، قرآن ناطق، واقعه غدیر، بهترین تصمیم هستی، فرمان به مالک اشتر، غدیر جشن ولایت، عدل مظلوم، پیامدهای عاشورا، شمیم سرور آزادگان، قیام حسین بن علی، کرب و بلا، کمر شمشیر بشکست به خون عشق، چشم انتظار دیدن آنم که آخریست، بی تو، روز و شب چشم انتظار دیدن رویت منم، کاش، دلم در انتظارت ناشکیبا، ای شاه عادل ای مظهر داد، چشم و چراغ شیعه، صبح با عشق تو دیدن دارد، جهان را زنده از فرهنگ شیعه مثل ایران کن، ای دلربای آشنا، انتظار و زن، تو را یار شوم، نجوای دل و سرانجام در فصل سوم کتاب شعر تضمین دو دنیا این عناوین را مشاهده و ملاحظه می نماییم: آموزش و پرورش، فرهنگ، معلم، تخته سیاه، کتاب، قلم، مدرسه ساز، خیرین مدرسه ساز، فضایل خدمت در مقطع ابتدایی، رطب خورده ای کرد منع رطب، نوجوانی جوانیش را باخت، گل بی خار، آقا چرا؟، از اول ابتدایی فرهنگ بسازید، سن تکلیف، دنیای دبستان ها، بازنشستگی و چه راه دور و درازی.

Anjoman Arsanjan 150226 02

چند عبارت انتخابی از مقدمه کتاب
جعفر زارع ارسنجانی شاعر نام آشنای معاصرمان در سه صفحه از کتاب شعر تضمین دو دنیا (صفحات ۷،۸،۹) چنین می نویسد: «... گرایش انسان به دین امری ذاتی و ریشه دار است. دین نه تنها نیازی بنیادین و نهفته در وجود آدمی است بلکه تأمین کننده بسیاری از احتیاجات انسان نیز می باشد...
دین اسلام آخرین دین برحق الهی است که برای تکمیل دیگر ادیان الهی فرو فرستاده شده است... از نظر اسلام اولاً امکان تربیت در دوران کودکی بیش از دیگر دوره های زندگی است. ثانیاً در تربیت پذیری و یادگیری ظرفیت انسان از همه پدیده ها بیشتر است و ثالثاً برخی از ویژگی ها در محدوده کار تربیت نیست و رابعاً اگر تربیت با شرایط فطرت انسانی منطبق باشد نتیجه و محصولات آن بیشتر و بهتر خواهد بود. امید است اشعار این دفتر بتواند گویای ارزشمندی و قطره ای هر چند اندک از دریای ژرف مذهب پویای شیعه اثنی عشری باشد..»
سخن پایانی
خوانندگان ارجمند این مختصر معرفی که نگاهی مختصر و گذرا به کتاب شعر تضمین دو دنیا دارد توجه داشته باشند که سرودن اشعار مذهبی شرایطی دارد که مهم ترین شرط آن داشتن اعتقادات عمیق مذهبی و دیگری برخورداری از اخبار و اطلاعات دینی است. یعنی شاعری که به سرودن اینگونه شعرها علاقه دارد باید خود مسلط به اصول مذهب و پایبند به اعتقادات اسلامی و شیعی باشد و احادیث گهربار نبوی و ائمه هدی صلوات ا... علیهم اجمعین را در حافظه داشته باشد تا بتواند تفهیم موضوع نموده و اشعاری ماندگار بسراید و بحمدا... جناب جعفر زارع ارسنجانی تربیت یافته مکتب انسان ساز اسلام و انسانی معتقد به مبانی اصیل اسلامی و دینی و دل بریده از دنیا و مافیها است. اشعارش از پختگی و محتوای کافی برخوردار و حاوی اوزان مختلف شعری و صنایع گوناگون ادبی است. قدر مسلم انوار قدسیه الهی و ارواح پاک امامان شیعی یار و یاور وی و خانواده محترم او بوده و هستند و قطعاً خداوند به کسانی که از هنر و قلم خود در جهت رسالتی که صاحبان قلم داشته و دارند قدم برداشته و به نفع دین خدا استفاده می نمایند کمک خواهد نمود. در پایان چند بیت از ابیات سروده جناب جعفر زارع ارسنجانی متخلص به خوشدل را که در اوصاف مولایش علی سروده و در کتاب شعر تضمین دو دنیا مندرج نموده است با هم مرور می کنیم. 


دروازه شهر علم مولا علی است
مولای ولایت دو دنیا علی است
ما فاش بگوییم حقیقت این است
بی حب علی نماز بی حاصلی است
********
با یاد علی دل از صفا آکنده
بی یاد علی نیست در عالم زنده
ما را به ولایت علی پیمانی است
مستحکم و با درایت و توفنده
********
عین یعنی عاشقی و عادلی
لام یعنی لافتی الاعلی
ی به معنی ید حق خدا
این سه بنموده جهان را منجلی

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • سلام جناب آقاي خوشدل خسته نباشيد اميدوارم يك صفحه مخصوص شعر در سايت طراحي شود و از شعر شما و همشهريان ديگرمان بهره ببريم