A+ A A-

تقدیم برای عرض تبریک

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

نوروز سرآغاز شور شکفتن و بیداری طبیعت  در راه است . نوروزی که نماد صلح و صفا و همزیستی مصالمت  آمیز بین همه ی انسانها از هر رنگ و نژاد و  در جای جای این کره خاکی است . این روز تازه ونو از سال ایرانی، از بزرگترین جشنهای ملی ایرانیان است که در نخستین روز از نخستین ماه "فروردین "از سال هجری شمسی  - آنگاه   که روز وشب برابر گردد آغاز میشود. و به جشن فروردین ، جشن بهار، بهار جشن معروف است . این جشن را آریائیان بنا نهاده اند و هماره در قرون واعصار ایرانی تباران آن را فرخنده خوانده و جشنها و آئین های آنرا به زیبایی و با شور و شعف بر گزار میکنند – از جهت گاه شماری و تقویم نمودن تحویل سال حتی با احتساب ثانیه ها ی آن  استوار بر علم و دانش ایرانیست. بعد ها دانشمندانی چون خیام تقویم جلالی را تدوین و به ایرانیان تقدیم داشته اند.

 در هر حال نوروز در بهترین اعتدال است . امروز  نوروز مرزهای جغرافیایی جهانی را در نوردیده و جغرافیای فرهنگی خود را از ایران ، افغانستان، پاکستان ، هندوستان ،تاجیکستان و  ...به گستره ی زمین و اقصی نقاط جهان رسانده است . تا آنجا که همه ی ایرانیان ساکن در کشورهای دیگر این آئین را با شکوه بر گزار میکنند و سران کشور های جهان هر ساله به مناسبت نوروز پیامهای  شاد باشی رد و بدل میکنند و میرود که  نوروزجهانی بودن خود را به همه ی ملت های عالم به باور آورد .  انتشار آئین های نوروزی در جهان مستلزم ارایه سزاوار و نیکو توسط ایرانیان عزیز و حمایت دولت ها از آنست و بی شک بی توجهی به آن سبب فراموشی آن شده که به زودی سایر جشن های خارجی که سنخیتی با خلق و خوی ایرانی ندارد جایگزین آن خواهد شد . بهترین مأخذ برای آشنایی با ریشه ی نوروز شاهنامه حکیم ابو القاسم فردوسی است که از منابع کهن بر گرفته شده است  .
آئین نوروز هر گوشه اش آئینی است با فلسفه ا ی توأم با خرد که توجه به  این مراسم روح را لطافت و آرامش  داده وصلح و انسان دوستی  را هدایت میکند . یکی از این رسم ورسوم نوروزی مبادله شاد باش های مکتوب است که تا این اواخر متداول بوده است و امروزه جای تبریک  نوشتاری را  تبریک تلفنی  و پیامکهای تلفنی  واینترنتی گرفته است .اما حلاوت تبریکات نوروزی مکتوب را شیرینی دیگر است . در چند  دهه ی پیش تبریک به صورت نامه دستی و یا چاپی بر روی کاغذ های نفیس و گاه رنگی ، کارتهایی مزین به گل و بوته چاپی نظیر کارت دعوت عروسی اما نه این گرانی و آرایه های بی مایه – که میشد  آنها را از لوازم التحریری ها خریداری کرد و یا به چاپخانه ها سفارش داد . راحترین و در عین حال ساده ترین کارتهای تبریک،نظیر کارت ویزیتهای متداول امروزی که بر روی آن نوشته بود "تقدیم برای عرض تبریک " همین کارت را داخل پاکتی کوچک که به اندازه آن کارت جا داشت پست میکردند و به راحتی به دست گیرنده می رسید . در پاسخ به تبریک های در یافتی هم ساده ترین  روش گذاشتن کلمه ی متقابلاً در ابتدای هر نوع تبریک و پاسخ به آن بود . این اواخر تعداد و در صد کمی از مردم تبریکات خود را از طریق تلگراف ارسال میکردند که چندان رواج نیافت . انجمن دانش آموختگان ارسنجان پیشاپیش ضمن عرض تبریک سال نو و نوروز باستانی میخواهد پیشنهاد کند تا کار بران و اعضا محترم انجمن اقدام به نوشتن تبریک عید نوروز با سلیقه ی خویش و ارسال آن بنمایند . تا گذشته از به نمایش در آمدن این تبریکات در سایت انجمن دسته ای از آنها که بالطبع بهترین نمونه خواهد بود انتخاب ودر نشریه ای ویژه و مجزا تبریکات نوروزی که حتماً بی نظیر ترین در نوع خود خواهد بود از" قلم آزمایی"و قلم آرایی" شما عزیزان و به نام گرامی فرستنده ی آنها به زیور چاپ بسپارد .

 

شروع ارسال تبریکات : از هم اکنون
آخرین مهلت : روز پنجم فروردین ۱۳۹۴


نوروزتان پیروز

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • مهمان - فاطمه

  توبیایی همه ساعت ها ثانیه ها
  از همین لحظه همین دم عیدند....

 • مهمان - فاطمه

  بس که بد می گذرد زندگی اهل جهان
  مردم از عمر چو سالی گذرد عید کنند........

 • ایرانیان در گذر حوادث و اتفاقات تاریخی (گاه غارتگر و ویرانگر و بنیان برافکن) هویت فرهنگی خویش را با نوروز باستان همچنان جاوید داشته اند و پیام صلح و دوستی و محبت و سرسزی را با آغاز بهار در اطراف و اکناف عالم پراکنده اند و تلاش کج اندیشان را برای گسست فرهنگی با تاریخ این سرزمین کهن فاقد اثر نموده اند.

 • با درود گرامی داشت نوروز جهان شمول ایرانی به قلم شیوای اقای مهندس شیرازی چه فرحبخش و دلنشین است قلمت روان و شیوا بیانت رسا و دلپذیر بانگت بلند و دلنشین قدمت استوار و پایدار وقامتت سرو جمال باشد چون گذشته همیشه ناجی زیبائی و طبیعت با شید سنت های مشترک پیوند دهنده ایران فرهنگی است در زمان ریاست جمهوری اقای جلال طالبانی در عراق در مصاحبه ای خبر نگاری از او پرسید نظرت راجع به ایران چیست کاک جلال گفت ما ایران را هفت هزار سال می شناسیم و عراق را هفتاد ل این احساس نزدیکی و یگانگی مدیون نوروز است بدینوسیله از مدیریت سایت به جای سانسور دیدگاهای اینجانب برحسب مسئلیتی که دارند با کیاست ودرایت به تلطیف عبارات مبادرت می ورزند تشکر وقدردانی میگردد روشن نگه داشتن شمعی در بلند مدت از صاعقه لحظه ای اولی تر است

 • با سلام
  از سالیان ابتدایی آغاز کار ، یکی از زیبا زمانهایی که بهانه بدستم می داد تا با آنانی که ارتباط کاری یا دوستی دارم ، تماس برقرار کنم ، نوروز بوده و هست و از آن زمان و هر ساله بهمراه همکارانمان، با هدیه ای کوچک اما کمی متفاوت ، کارت پستالی و به تبع آن نوشته ای کوتاه ، دوستان و عزیزانمان را یاد می نماییم.
  پیشنهاد زیبای مهندس شیرازی گرامی ، برآنم داشت تا تعدادی از این نوشته ها را با شما به اشتراک بگذارم :

  نوروز را سپاس می گوییم که بهانه ای است برای نکوداشت آنهایی که دوستشان داریم و یاریمان کرده اند برای رسیدن به هدفی که برگزیده ایم.

  بهار و نوشدگی طبیعت بر شما و خانواده محترمتان فرخنده باد.

  نوروز 85


  سالیان متمادی است که نوروز این سرآغاز دگرگونی شگرف طبیعت، تلنگری است برای یادآوری تمام آنچه که در گذشت سخت تکراری روزگار بدست فراموشی سپرده ایم.
  و دوستی شاید مهمترین آنها .....
  آنچه این تکرار بی انتهای نوروز هرساله را از یکنواختی می رهاند ، بودن در کنار آنهایی است که صداقت و دوستی را به وی ارزانی داشته اند و در این راه خدای را سپاس می گوییم که درکنار شما بودن نعمت بزرگ امسال ماست.

  بهار و نوشدگی طبیعت بر شما و خانواده محترمتان فرخنده باد.

  نوروز 86

  خدای را سپاس می گوییم که نوروز و نوشدگی طبیعت را به ما ارزانی داشت تا بهانه ای باشد برای به خاطر آوردن مکرر دوستیهایمان و گرامیداشت آنهایی که دوستشان داریم و یاریمان کرده اند برای رسیدن به هدفی که برگزیده ایم.

  بهار و سرزندگی طبیعت بر شما و خانواده محترمتان فرخنده باد.

  نوروز 87


  نوروز باستانی ، مروارید درخشان گنجینه عظیم فرهنگ غنی ایران ، سالیان متمادی است که دلیل مرور خاطرات خوش دوستیهای پایدار است.
  همیشه مانند شکوفه های دل انگیز بهاری شاد
  و قامتتان مانند سرو استوار باد .
  نوروز 88

  از دير باز در هر نوروزي نياز نوشدگي در كام و جان ما ايرانيان به يكباره سربر مي آورد و در شكفتگي هر شكوفة عطرآگين بهاري ، آرزوهاي سر بر نگرفته نيز ناخودآگاه در دلمان مي شكفد و رؤياي در افكني طرحي نو ، خيال مشتركمان ميگردد.
  اميداست نوروز 89 نيز پيام آور تازگيهاي شگفتي براي شما باشد و با توان و نيروي بيشتر از همة فرصتهايي كه در سال نو براي كاميابي شما صميمانه آرزومندم ، بهره مند گرديد.

  نوروز 89

  بهار،
  روح دوباره زیستن در پیکر زمین و زمان حلول می کند، زمین بر می خیزد و زیبایی آنچه در دل دارد را در پهنه سبز طبیعت می گسترد .
  تمامی اینها تلنگر گونه ای است برای رویش دوباره خوبیها در قلبمان .
  یادآوری مهربانیها ، دوستیها و تمامی آنهایی که دیروز لحظات خاطره انگیز امروزمان را ساخته اند.
  نوروز 90 را با یادآوری خاطرات زیبای گذشته شما و امید به تداوم این دوستی آغاز می کنیم.
  همیشه سبز و استوار باشید
  نوروز 90


  عطر نرگس، رقص باد. نغمه شوق پرستوهای شاد.خلوت گرم کبوتران مست. نرم نرمک میرسد اینک بهار. خوش به حال روزگار
  و خوشا به حال ما که سالی را با دوستی شما زینت بخشیدیم و سالی پر بارتر را به امید نشسته ایم.
  بهار در فرهنگ دیرپای پارسیان رامش افزاترین پیوند با سرشت زندگی و تابان ترین نشانه بالندگی است . آنجا که خورشید دل افروز نوروز بر دلها درودی ناب و آفرینی شاداب می فرستد و همگان را به میهمانی تازه آفرینش فرا می خواند.
  آغاز سال 1391خورشیدی بر آنان که تازگی هستی را در ژرفای نهاد خویش ارج می نهند، فرخنده باد.
  نوروز ۹۱


  هرچند بهار را به طراوت و نوآوری اش می ستاییم، اما یادمان باشد

  تسلسل ثمر بخشی و زایشی تابستانه
  پالایش و ریزشی پاییزانه
  و نیایش و خامُشی زمستانه را باید
  تا پویش و رویشی بهاری را شاید

  تلاش و پایداری تان را ارج می نهم
  و بهاری لبریز از شکوفه های نوآفرینی را برایتان آرزومندم

  نوروز ۹۲
  به ایرانم ، به ایران گرامیم ، به ایران جاودانیم

  دست مریزاد
  تلاشتان برای ساختن این مرز و بوم مدام و امیدواریتان روز افزون باد
  نوروزتان فرخنده باد
  نوروز ۹۳

  محسن نصیری

 • سنتهاى ايرانى پیوند دهنده اقوام ايرانى است در گرامی داشت سنتهاى مشترك كه ضامن یکپارچگی ايران است، فردوسى وار بكوشيم

 • سلام درود سپاس مرد محبت و دوستی سرور معظم برادر دوست داشتنی جناب مهند س محمد حسین شیرازی عزیز بهره مند شدم

  از این نوشتار سراسر گل و سبزه ی بهاری و عیدانه شما شبهایت ستاره باران روزهایت فرخنده ، نفس و نَفَسَت مبارک دلت با خوشبختی مزین باد

  پیشا پیش نوروز بهروز و مبارک باد