A+ A A-

غفلت های ما

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

بنظرم بخشی از مشکلات و گرفتاری ها ی کنونی بشر، بویژه در جهان سوم، ناشی از غفلت های آنان، در عدم باور خویش و بزرگ دیدن نارسائی ها و کوچک شمردن موفقیت ها و از دست دادن فرصت هاست.
جوامع مختلف از اجزائ و عناصر فردی، خانوادگی، سازمانی، محلی، منطقه ای و اجتماعی تشکیل می شود، جامعه جهانی با حدود ۷.۵ میلیارد جمعیت و افراد به شکل واحد، بر یکدیگر کنش و واکنش متقابل دارند.


تحولات مثبت اجتماعی (نظیر بستن کمربند به هنگام رانندگی) رفتاری دو سویه است، به این معنا که باید، به شکل فراگیر، مشمول کلیه رانندگان و سرنشینان در مقیاس فردی گردد و البته می پذیریم که عوامل اجتماعی متعددی (همچون آموزش، اطلاع رسانی، نظارت بر تخلفات و کیفیت خورو و....) در وقوع و گسترش این اتفاق مبارک، که موجب نجات جان افراد می گردد، نقش دارد.
بدیهی است هر چند در روئیا و آرزوی همه دوست داریم تآثیر فراگیر در تغییر رفتار و نگرش ها و اصلاح و توسعه اجتماع داشته باشیم و آرمان خواهی و تحقق مدینه فاضله افلاطونی قدمتی برابر دوران حیات آدمیان دارد ولی مدیریت بر خویش و ساختن الگوی مورد نظر و مطلوب از خود در اولین گام، و سپس خانواده و دوستان و عزیزان نزدیک، لازمه حصول به نتیجه مورد انتظار خواهد بود.
بخش بزرگی از آسیب های وارده ریشه در درون افراد، خانواده، سازمان و جوامع دارد و قسمتی نیز تحمیلی و ناخواسته رقم می خورد.
جهل و بی سوادی و فقدان اطلاعات مورد نیاز زندگی و تعصب های نابجا، در بطن جوامع و خانواده ها، و کم کاری ریشه بسیاری از گرفتاری های کنونی است( منظور از دانش و سواد، فراگیری و بکارگیری علوم و مهارت های مورد نیاز متناسب با پیشرفت های جهانی است که بر کیفیت زندگی، در سطوح خرد و کلان، تآثیر مثبت داشته باشد).
مسن بودن و نسبت افراد مسن(بالای شصت سال) به کل جمعیت و کیفیت زندگی این بخش از جامعه یکی از شاخص های توسعه یافتگی یا عقب ماندگی اجتماعی است و معمولأ اگر کشوری دارای منابع و ظرفیت مناسبی باشد، تلاش بر این است تا نرخ زاد و ولد به میزانی گردد که جامعه جوانتری داشته باشند.
به هر میزان طول حیات فرد افزایش می یابد و به نقش های فردی، خانوادگی، سازمانی و اجتماعی اش می نگرد، جبران غفلت ها و عدم توازن در رفتار و اقدامات، سخت تر و گاه غیرممکن می گردد و جز حسرت و اندوه بر گذشته حاصلی به دست نمی آید.
با این همه فرصت تجدید نظر و کاستن از غفلت ها و پرداختن به لوازم اساسی پیشرفت و توسعه و تعالی و بهروزی مسئولتی همگانی است.
آرزوی ما داشتن فردا و فرداهای بهتر و برتر برای تک تک عزیزان همشهری و هموطنان و آحاد بشر در اقصی نقاط این کره خاکی است(ان شاالله).

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد