A+ A A-

آشنایی با شغل دریانوردی (بخش دوم)

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
محمود رحیمی
محمود رحیمی

مدارک و آموزشهای مورد نیاز
بنا بر قول داده شده قبلی و سوال های عده ای از عزیزان به معرفی دانشگاهها و موسسات اموزشی  دریایی  و جزییات بیشتری از سمت های کشتی های تجاری  برداخته می شود.  
تمامی دریانوردان در ابتدای شروع به کار باید آموزشهای ۴ گانه را بگذرانند
اموزش های ۴ گانه شامل نجات در دریا، کمکهای اولیه، مبارزه با اتش و ایمنی فردی می باشد که معمولا خود شرکتهای کشتیرانی بعد از استخدام انها را برگزار می کنند.البته شرکتهای خصوصی دیگری که از سازمان بنادر و دریانوردی مجوز گرفته اند و بیشتر در بنادر دایر می باشند نیز این دوره ها را برگزار می کنند.
به جز مدارک ۴ گانه، هر دریانورد نسبت به سمتی که دارد می بایستی دوره های مخصوص به ان را بگذراند و بیشتر مهارت ها به صورت کار اموزی و هم زمان با کار بر روی کشتی اموخته می شوند..
- ملوانان عرشه دوره های مخصوص به کار بر روی عرشه همانند پهلو دهی و سکانداری ،مبارزه با الودگی را می گذرانند و بنا به لیاقت خود  و گزارش های فر مانده های کشتی در مدت ۱۰ تا ۱۵ سال به سمت سر ملوانی میرسند
یک سر ملوان با تجربه با اموختن فنون مختلف و سرپرستی ملوان های دیکر نقش مهمی را در کشتی بر عهده دارد.
- ملوانان موتور خانه هم  دوره های مخصوص نگهداری. روغنکاری ، جوشکاری ، تراشکاری و غیره را همزمان با کار می گذرانند و پس از ۱۰ تا ۱۵ سال بنا بر گزارش های مهندس های اول مو تور خانه به سمت تعمیر کار خبره می رسند
یک تعمیرکار ماهر با قدرت جوشکاری و تراشکاری خود می تواند دست راست مهندس دوم کشتی باشد.
- ملوانان تدارکات و اشپزخانه دوره های مهمانداری ، هتل داری ؛ اشپزی و شیرینی پزی را گذرانده و با کسب تجربه و بنا بر گزارش افسر های تدارکات در مدت ۱۰ تا ۱۵ سال سر اشپز می گردند
یک سراشپز خوب می تواند با تهیه غذاهای لذیذ تمامی پرسنل را پس از چند ساعت کار سخت روزانه راضی و مسرور نگه دارد.
مهندس موتور خانه:
مهندسین موتور خانه معمولا به صورت بورسیه یا ازاد از بین فارغ اتحصیلان رشته مهندسی کشتی سازی  دانشگاههای بندر عباس، زاهدان ، چا بهار، نوشهر و ... پذیرفته و یا از مهندسین مکانیک تمامی دانشگا هها استخدام می شوند.
این فارغ اتحصیلان به مدت ۶ ماه به صورت کار اموز بر روی کشتی کار کرده و  پس از قبولی در امتحانات کتبی و شفاهی سازمان بنادر و دریانوردی بعنوان تکنسین  بر روی کشتی شروع به کار وبا اندوختن تجربه و گذراندن دوره های مورد نیاز به سمت های مهندس چهارمی ، سومی ، دومی و بالاخره سر مهندسی میرسند.
یک سر مهندس بر روی کشتی حداقل ده سال تجربه کاری داشته و بسیاری از دوره های کوتاه و بلند مدت را گذرانده است.
بی شک یک سر مهندس با تجربه و حاذق نقطه اتکایی برای زمان مشکلات و خرابی دستگاههای مختلف و موتور کشتی می باشد که می تواند با امکانات موجود بر روی کشتی مشکل را  تا رسیدن به یک بندر امن  حل نماید.
 افسر عرشه:
داشتن لیسانس علوم دریایی و یا  دیپلم علوم دریایی و دوره تکمیلی در موسسه های اموزشی  ضروری است.
دانشگاههای سراسری چابهار و نوشهر ، دانشگاه ازاد خارک از جمله دانشگاههای علوم دریانوردی می باشند.
دیپلم دریانوردی هم در هنرستانهای بنادر از جمله بندر انزلی و چابهار تدریس میشود
دوره های تکمیلی برای  دیپلمه ها در موسسه امورش کشتیرانی در تهران، دانشکده شرکت نفت در محمود اباد و یا موسسه های دارای مجوز همچون کیش رو ابی در تهران بر گزار می گردد.
افراد پس از گرفتن مدراک فوق  و گذراندن حد اقل یکسال کار اموزی بر روی کشتی باید حتما در امتحان شایستکی که توسط سازمان بنادر و دریانوردی به زبان انگلیسی برگزار می گردد قبول و پس از قبولی در مصاحبه حضوری که توسط کاپیتان های واجد شرایط انجام می پذیرد مدرک شایستگی را دریافت نمایند.
افسران عرشه پس از حداقل ده سال کار کردن در دریا و گذراندن دوره ها و اموزشهای مختلف کوتاه و بلند مدت و پس از قبول شدن در امتحانات سازمان بنادر و دریانوردی به ترتیب افسر سوم، دوم،  اول و سپس کاپیتان کشتی می شوند.
لازم به ذکر است که کاپیتان یا فرمانده کشتی بیش از ۲۰ دوره مختلف راگذرانده و داشتن تمامی این مدارک و به روز بودن ان الزامی است.
یک فرمانده لایق می تواند با هماهنگی در بین دپارتمنهای مختلف کشتی و با ایجاد جوی مناسب بر روی کشتی باعث رساندن سالم محموله از بندر مبدا به مقصد با حفظ سلامت افراد ، کشتی ، محموله و جلوگیری از الودگی محیط زیست گردد. مدارک تمامی دریا نوردان که توسط سازمان بنادر و دریانوردی صادر می شود مدارک  بین المللی است و دارنده ان می تواند در هر کجای دنیا بر روی کشتی های تجاری به کار مشغول شود اگر چه  همکنون به دلایل سیاسی متاسفانه دریانوردان لایق کشورمان نمی توانند بر روی کشتی های دیگر کشورها کار کنند.
با احترام
کاپیتان محمود رحیمی

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

 • مهمان - علی

  سلام خسته نباشید
  من رشته انسانی دارم چطوری یک شغل دریایی انتخاب کنم

 • مهمان - علیرضا شادکام

  سلام کاپیتان، خدا قوت.
  ببخشید میخواستم بدونم کسی که لیسانس میگیره، بعدش امتحان شایستگی میده؟
  خب، ان شاء الله حالا اگه قبول شد، مستقیما بعدش بهش مدرک افسر سوم میدن؟؟
  امتحان شایستگی سخته؟

 • مهمان - behnam

  سلام.من دوره ی ملوانی رو دارم شروع میکنم.ملوان عرشه سفرهای نا محدود.میخاوستم بدونم من چای پیشرفت تا کاپیتانی رو دارم؟ یعنی میشه از ملوان عرشه به کاپیتانی رسید؟یا اخرش سر ملوانیه؟

  حقوق ملوان عرشه برای سفرهای نامحدود چقدره؟ اگه تقریبی هم بگید ممنون میشم.

  مرسی

 • دوست عزیز علیرضا
  با درود.

  شما می بایستی در کنکور رشته ریاضی شرکت کرده و در دانشگاههای سراسری یا ازاد در رشته علوم دریایی مدرک لیسانس بگیرید.
  زمان تحصیل در رشته علوم دریایی 4 سال و 1 سال هم کار اموزی می باشد.
  چنانکه در متن هم گفته شد در ایران باید یا لیسانس این رشته را داشته باشی و یا با داشتن دیپلم علوم دریایی از هنرستان با گذراندن دوره های تکمیلی در
  موسسات اموزشی که از سازمان بنادر و دریانوردی مجوز دارند شرکت نمود.
  البته می توان این مدرک را از دانشگاههای کشورهای دیگر نظیر هند، اکراین، انگلیس ، لهستان و ..... گرفت
  قابل ذکر است که داشتن لیسانس و یا مدرک معتبر موسسات مجوز دار تنها به شما اجازه می دهد که در امتحان های کتبی و شفاهی شایستگی سازمان بنادر و دریانوردی
  که به زبان انگلیسی برگزار می شود شرکت و پس از اخذ گواهینامه شایستگی می توانید بعنوان افسر شروع به کار نمایید.
  به طور معمول از زمان شروع کار بعنوان افسر سوم تا درجه کاپیتانی 10 سال طول می کشد (حدود دو سال ان دوره های تحصیلی تکمیلی و بقیه ان کار ر روی کشتی می باشد )

  موفق باشید

 • مهمان - علی رضا

  با سلام میخواستم بدونم چقدر زمان میخواد برای کسی که بخواد از صفر شروع کنه و به درجه کاپیتانی برسه / راهی غیر از تحصیل در دانشگاه هست من رشته تجربی هستم