A+ A A-

گنجینه های مکتوب فارس، درسی از دیوان حافظ

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

دیار تاریخی فارس و شهر افسانه ای شیراز با برخورداری از تاریخی کهن و فرهنگی غنی و تمدن پربار، گنجینه های نفیس از میراث مکتوب دارد که به لحاظ تعدد و تنوع آثار بر جای مانده از ده ها و بلکه صدها سال پیش نیازمند معرفی بهتر و بیشترند. یکی از نفائس ارزشمند میراث مکتوب فارس اسناد و اوراق تاریخی و دیگری کتب خطی و چاپ سنگی یا نشریات قدیمی با ارزش اطلاعاتی و هنری بالا و همچنین کتب چاپ قدیم است.


برخی کتب چاپی در چاپخانه ها و مراکز طبع شیراز به دلیل نایاب و یا کمیاب بودن آنها خریداران و طرفداران فراوان خاص خود را دارند. خیابان دهنادی شیراز و کتابفروشی های قدیمی همچون دو کتابخانه (کتابفروشی) صاحب قدمت شیراز (بلادی – هاشمی) از دیرباز مرکز عرضه کتب قدیمی (خطی، چاپ سنگی و چاپ قدیم ) بوده اند و برخی مجموعه داران و صاحبان کتابخانه های شخصی امروزه به داشتن کتب نایاب و یا کمیاب بر خود می بالند.
کتابخانه های عمومی همچون کتابخانه شهید دستغیب (ره) ، کتابخانه های وابسته به دانشگاه شیراز، کتابخانه بنیاد فارس شناسی، کتابخانه مدرسه علمیه ولی عصر (عج) ، کتابخانه مرکز اسناد فارس، کتابخانه عبداله خفیف، برخی کتابخانه های مراکز مذهبی همچون کتابخانه آستان مقدس حضرت سید میر احمد شاهچراغ (ع)، آستانه و علی بن حمزه علیهم السلام، مساجد و مدارس دینی، حافظیه و سعدیه و مهمتر از همه اینها کتابخانه احمدی شیراز مراکز نگهداری کتب ارزشمند تاریخی، مذهبی، ادبی و هنری خصوصاً کتب چاپی با قدمت ۵۰ تا ۱۵۰ سال پیش هستند و کتابخانه صاحب این قلم (ارسنجانی) در منزل شخصی برخوردار از هزار عنوان کتب خطی، چاپ سنگی و کتب چاپی نایاب و کمیاب بویژه در حوزه های مذهبی و ادبی و نشریات فارس و ایران مربوط به ۴۰ تا ۱۰۰ سال اخیر است.
***
کتاب درسی از دیوان حافظ عنوان اثر تألیفی یکی از دانشمندان فارس در دوره تاریخی پهلوی اول و دوم یعنی میرزاعلی اصغر حکمت شیرازی فسایی است که در آبان ماه سال ۱۳۲۰ خورشیدی توسط کتابفروشی با سابقه احمدی در چاپخانه جهان نما در شیراز به چاپ رسیده و در نوع خود از گنجینه های مکتوب و از نفائس ادبی ایران است.
این کتاب هم اینک در زمره کتب نایاب است. مؤلف و ناشر بهای چهار ریالی را در سال ۱۳۲۰ شمسی برای کتاب چهل و هشت صفحه ای درسی از دیوان حافظ تعیین کرده اند. کتابفروشی احمدی شیراز با سابقه افزون بر یکصد سال فعالیت فرهنگی هنوز در خیابان طالقانی شیراز جنب حمام وکیل و روبروی موزه و عمارت کلاه فرنگی و کتابخانه ملی فارس (شعید دستغیب) با مدیریت فرهیخته ارجمند جناب مهندس فهلیانی فعال و برقرار است.
کتاب درسی از دیوان حافظ در قطع وزیری و توسط فردی که خود نویسنده و ادیب و وزیر فرهنگ و معارف بوده (علی اصغر حکمت) به رشته تحریر درآمده و به حق از نمونه های نادر نقد ادبی اوایل قرن سیزدهم هجری شمسی است. مؤلف در فهرست یک صفحه ای کتاب به نحوی هنرمندانه به تفسیر و شرح معانی بلند و مضامین عالی همچون طلب معرفت، قابلیت ذاتی، انتخاب استاد، اغتنام وقت، صدق نیت، صبر و ثبات، توکل، ترک نفس، قبول نصیحت، نیکوکاری، حسن خلق و عزت نفس در شعر خواجه اهل راز حافظ شیرازی می پردازد و در بخش دوم از این کتاب کم حجم اما پر بار و مفید فایده به ذکر معارف معنوی مد نظر حضرت لسان الغیب خواجه شمس الدین محمد حافظ شیرازی علیه الرحمه در باب عقل و عشق، کتاب طبیعت ، اسباب علوم رسمی معلمین ظاهری، پیر مغان، جام جهان بین، حیرت و ... می پردازد.
این اثر مزین به مرقومه ادیب نامی مرحوم استاد رشید یاسمی استاد ادبیات دانشگاه تهران است.
 رشید یاسمی با تمجید از مقام ادبی علی اصغر حکمت در صفحه اول این کتاب آورده است: «... یکی از هزاران هنر وجود شریف (شما) را حافظ شناسی دیدم... تجاربی که در ظرف سال ها خدمت به معارف و مسائل آموزش و پرورش حاصل نموده اید بسی گرانبهاست...»
حکمت نیز در پاسخ به نامه دوست قدیمی خود (رشید یاسمی) که شرح مفصل آن در صفحات ۱ تا ۳ کتاب آمده می نویسد: «... تنها یک چیز مرا بر این کار دل داد که همانا استمداد از روح پرفتوح آن بزرگوار (حافظ) است که یقین دارم طالب صادقی را که سال ها دم از ارادت آستان وی زده و به تاییدات غیبی مدد خواهد فرمود و او طوطی صفت در پس آینه هر چنه تلقین فرماید خواهد گفت... کلمات پر شور این عارف بزرگ به نفسه هم معلم است و هم مربی... از آنجا که سخنان پیر مغان مانند خمی که به دریا متصل است هر طالب را به قدر استعداد و به تناسب همت او جرعه ای می بخشد...»
علی اصغر حکمت بواسطه فعالیت چندین ساله در عرضه تعلیم و تربیت کتاب درسی از دیوان حافظ را با رویکردی علمی و با نگاه به مقوله مهم تعلیم و تربیت از دیدگاه حافظ به رشته تحریر درآورده و نقش حافظ شیرازی را در تعلیم و تربیت ایرانی و اسلامی و پایه گذاری مکتبی نوین در علم اندوزی مورد نقد و بررسی ادیبانه قرار داده و مصادیق و شواهدی از شعر حافظ را در این زمینه آورده است. به عبارتی دیگر حکمت در اثر مانا و ماندگار خویش (درسی از دیوان حافظ) توجه مخاطبین و بویژه معلمان و اساتید تعلیم و تربیت را به بیان دیدگاه های ارزشمند حافظ در حوزه آموزش و پرورش معطوف داشته است. او در مورد هر یک از عناوین مندرج در فهرست کتاب شرحی جامع و در عین حال مختصر و مفید ارائه داده و در ادامه نمونه های شعری متناسب با عنوان را از دیوان حافظ شیرازی بزرگ غزلسرای ایرانی تقدیم خواننده خویش نموده است. کتاب درسی از دیوان حافظ علیرغم حجم کم از متن و محتوای غنی و پرباری برخوردار است، به نحوی که خواننده با مطالعه صفحه ای از آن شیفته مطالعه صفحات کامل این اثر شیوا و ارزنده می گردد. از حکمت کتب فراوان برجای مانده و از نمونه های کتب چاپی قدیم که در شیراز با سابقه کهن چاپ و چاپخانه ها، منتشر گردیده باشد فراوان است.
در آینده به معرفی بیشتری از گنجینه ها و آثار مکتوب فارس بویژه آثار نفیس و منحصر به فرد در حوزه ادبیات فارسی می پردازیم.

گنجینه های مکتوب فارس
درسی از دیوان حافظ - چاپ ۱۳۲۰ (شیراز)
سید محی الدین حسینی ارسنجانی


دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • با درود به مدیریت سایت و کاربران عزیز درمورد کامت سردار فاخر حکمت سئولاتی از طرف کاربران عزیز مطرح شده که لازم است توضیحاتی داده شود ذکر خیر از شخصیتی در نظام گذشته به هیچ وجه دفاع از ان نظام نیست زیرا اشخاص شخصیت چند وجهی دارند مثلا اقای علم کودتاچی بیست هشت مرداد عامل کشتار سال چهل ودو .........دارای بنیادی بنام بنیاد علم بود وهزینه تحصیل افراد با هوش وبی بضاعت را درهر مقتع تحصیلی پرداخت می نمود اولین کسی که قنات را وقف دانشگاه نمود علم بود اولین مدرسه بعد از تهران پدر علمشوکت الملک در بیرجند تاسیس نمود.......درمورد عنوان حاج برای اقای حاج من رضا پهلوی ایشان تنها شاه ایران هستند که اعمال مناسک حج را بجا اوردند درمورد خانم فرح میرزا ادعای سیادت دارند و به همین دلیل سید فرح دیبا ذکر شد در گذشته تلاشهای زیادی شد تا اجداد حاج اقا را به سلسله شاهان قبل از اسلام پیوند دهند(طغاری بشکند ماسی بریزد جهان گرددبکام کاسه لیسان)در گذشته سابقه شجره سازی وجود داشته است در زمان شاه تهماسب شجره نامه ای بر قبر شیخ صفی نوشته شد و اجداد سنی مذهبشان به ائمه اطهار متصل گردیدند در مورد تاریخ گذشته ما دو راه حل داریم یکی اینکه کلا منکر وجود انها شویم ویا به وجود انها اقرار نمائم و نکات مثبت ومنفی شخصیت وعملکرد انها را نقد نمائم

  • با دورد به مديريت سايت وكاربران عزيز نگارش كتاب توسط على اصغر حكمت صورت گرفته است على اصغر حكمت وزير معارف اولين رئس دانشگاه تهران بانى فرهنگستان ايران.............بود شوهر خواهر رضا حكمت(سردار فاخر حكمت)بود سردار فاخر حكمت رياست مجلس شوراى ملى را برعهده داشت در بازى قدرت وباند بازى مسائل خويشاوندى حتى ازدواجهاى سياسى هم صورت ميگرفت رقابت شديد امير تيمور كلالى با علم ورقابت نرم وبرهه اى خانواده قريشى با علم منجر به ازدواج هاى دختران حاج محمد قريشى با سردار فاخر حكمت اقاى بىات اقاى سعيدى شد و ئپستهاى مهمى رااشغال كردند حاج محمد قريشى نماينده مشهد اقاى على قريشى نماينده خواف اقاى بيات نماينده اراك اقاى سعيدى نماينده نيشابور سردار فاخر حكمت به ننمايندگى از مردم شيراز وارد مجلس شوراى ملى شدند

  • با دورود به ميريت محترم سايت مقاله ارزشمند شما به شناخت بيشتر تنها ستاره اسمان غزل حافظ كمك شايانى مى نمايد در اينجا لازم مى دانم از سردار فاخر حكمت به نيكى ياد شود فردى علم دوست زمانى رياست مجلس شوراى ملى در زمانی نه چندان دور را به عهده داشت از خانواده پاك نهاد بود با خانواده پاك نهاد قريشى ازدواج نمود تنها فرزند ذكورش متخصص امراض پوستى شد از ترس مبتلا شدن به امراض پوستى هيچ وقت مطب خود را باز نكرد شخصيت علمى حكمت انقدر تاثير گذار بود كه فقط يكى از افراد خانواده قريشى داراى سيصد پنجا ه هزار جلد كتاب بود كه اغلب مطالعه شده بود