A+ A A-

گردشگری و نقش آن در توسعه ارسنجان ، موانع و راهکارها (پنجمین جلسه مجازی)

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
طبیعت ارسنجان
طبیعت ارسنجان عکس از : مژگان استوار

درود به همه هموندان ارجمند انجمن
' بد نیست گفتگویی داشته باشیم در باره '' گردشگری  و نقش آن در توسعه ارسنجان' موانع و راهکارها''
 اگر با این تیتر که گویای برخی مسایل در باب ''توریسم یا گردشگری'' است ' موافقتی باشد'ذکر چند نکته خالی از فایده نیست
اول این نکته که گردشگر ممکن است به منظور یا اهدافی اقدام به سفر کند
۱- زیارتی' مثلا سفر مشهد و کربلا و حج
۲- خرید و تجارت مثل سفر به مناطق آزاد تجاری و محبوبترین و معروفترینش برای اهالی فارس سفر به گناوه
۳- دیدن آثار تاریخی مثل سفر به پاسارگاد و تخت جمشید و .....
۴-  ونیز طبیعت گردی و جستجوی آرامش در دل زیبایی های اقلیمهای متنوع و پناه بردن به سادگی و سکوت محیط های دور از شلوغی های تمدن به منظور تمدد اعصاب و تجدید قوای روحی و روانی

از انواعی که مرور شد'دو گونه آخر یعنی گردشگری آثار تاریخی و اکو توریسم امکان عملیاتی بیشتری را در ارسنجان دارد
و از این دو ' گونه آخر یعنی اکو توریسم پتانسیل بسیار زیادی را در این پهنه جغرافیایی از آن خود ساخته در گردشگری آثار تاریخی 'ارسنجان دارای تعداد زیادی اثر تاریخی ثبت شده است
حدود نود اثر را آقای محمدجواد رضایی در مقاله ای که در سایت انجمن منتشر شد ' نام برده اند
اینجانب با مطالعه ای که انجام دادم متوجه شدم این تعداد تا یکصد و بیست اثر ثبت شده  شناسنامه دار قابل ذکر است
 گرچه عدد ۱۲۰ برای تعداد آثار ثبت شده باستانی  ارسنجان به نظر بزرگ می اید اما من که از نزدیک  با بیشتر این آثار آشنا هستم  چند ایراد و عامل بازدارنده  در تشویق به گردشگری  در مورد  آثار باستانی ارسنجان میبینم، اول این که هیچ راهنمایی مکتوبی به صورت تابلو یا بروشور یا مجله و امثالهم در معرفی و اهمیت این بقایا وجود ندارد، دوم این نکته که این آثار صد و بیست گانه در پهنه هزار و پانصد کیلومتر مربع شهرستان پراکنده اندو مدیریت  همه آنها با شیوه های برو کراتیک فعلی دولتی امکان پذیر نیست و سوم این که مثلا غار سیده خاتون که اتفاقا  از مهمترین سایت ها برای مطالعه دوران پارینه سنگی است برای یک گردشگر عامی هیچ جاذبه ای ندارد مگر بازسازی شده و بتواند زندگی آن دوره را به چشم توریست بکشد. همه این ها را عرض کردم تا درد مشخص شود و حالا دوستان متخصص بنشینند و نسخه درمانی برای این درد بنویسند زیرا معتقدم این درد لا علاج نیست، نیازی هم نیست ما دوباره چرخ را اختراع کنیم، مطالعه شیوه مدیریت ملتهایی که در این مقوله موفق عمل میکنند البته بی فایده نخواهد بود اتفاقا آثار در خور توجه و گاها منحصر به فردی هم میشود در این شهرستان دید که با کمی فکر و مدیریت میتوان از آنها جاذبه های توریستی بی بدیل ساخت البته به شرط اعمال مدیریت علمی و نه عقیدتی.

برای نمونه نقاشی های صخره ای مرد شکارچی  که بی شک از مردمان عهد نوسنگی به یادگار مانده یا نشان " سواستیکا" که همان " گردونه  مهر" باورهای میترایی آریاییان اولیه است و بعد ها جناب هیتلر آن را نشان نازیها ساخت ، نقر شده بر صخره های این دیار را برایتان میگذارم تا ببینید چه چیزها داریم و انگار که نداریم!!!

Anjoman Arsanjan 150315 Inline

اما گردشگری طبیعی و اکو توریسم  داستانش متفاوت است، اینجا دیگر نیازی به چینش آثار و ساختن موزه و ... نیست، کافی است توانمندی های طبیعی خود را با نشر آلبومهایی به دیگران معرفی کنیم ، ارسنجان پتانسیل طبیعت گردی چهار فصل را دارد البته این هم باید مدیریت شود، تور گردانی و لیدری و اقامت و  هزار مقوله دیگر که امروزه  در عداد علوم اجتماعی تدریس میشوند خود داستانی است . برای نمونه چند عکس تقدیم به همه دوستداران ارسنجان.
 این نکته را هم اضافه کنم که برگزاری مسابقه های عکس و امثالهم باید در راستای این هدف باشد که عکس های برگزیده مثلا در بحث طبیعت تبدیل به آلبومی قابل انتشار شود که امتیاز آن نیز برای انجمن باشد و ...
 باقی بقای به عزت عزیزانم

در همین زمینه عکس هایی از سرکار خانم مژگان استوار آورده شده است

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • باسلام و احترام و تبریک سال جدید خورشیدی
  نخست سپاس که بعد از رسیدگی به مشکل بی آبی و پیگیری تا تحقق همایش بی بدیل بررسی راههای رسیدگی به مشکل کم آبی ار سنجان در حال پیگیری راه های رسیدن به توسعه پایدار یا مسئله گردشگری و جذب توریسم در شهرستان زیبای ارسنجان هستید.
  دو نخست :آنکه جناب فروردین عزیز شما شهروند خوبی هستید. ولی ارسنجان احتیاج به تربیت اجتماعی و فرهنگی از نوع گردشگری دارد.هنوز توی شورای شهر این محله و آن محله می کنند،هنوز مردم یاد نگرفتند چه گونه از تنها رسانه نوشتاری(پیغام ارسنجان) شهرشان حمایت کنند، هنوز مردم یاد نگرفتند به کودکان شان مانند شاهزاده ها رفتار کنند.هنوز مردم با ماشین سنگین توی شهر تردد می کنند.هنوز تاکسی ها یاد نگرفتند که مردم شهر فقط دانشجو ها نیستند.هنوز خیلی ها اکبر اسکندری ها ، حبیب رحیمی ها، الهیار خادمیان ها، محمد فروردین ها،ملاشفیع ها و خیلی ها رو نمی شناسند.
  سه نخست.باید شورای فرهنگی شهرستان تشکیل گردد،یا انجمن هایی فرهنگی هنری تشکیل گردد با اختیار به جوانان به عنوان تصمیم گیرنده نه نیروی کار.دیگه ما پیرمردها باید به صورت نیروی فنی راهنما با شیم نه تصمیم گیرنده.
  چهار تا بینهایت نخست: شما ارسنجانی تر ها باید خیلی بیشتر از یک ایده تلاش کنید.سپاس از تلاشتان

 • ضمن عرض سلام خدمت مدیر محترم سایت و کلیه اعضا و بازدید کنندگان ارجمند،بر خود فرض دانستیم به رسم ادب پیشاپیش سال نو را خدمت همه عزیزان تبریک و شاد باش عرض نموده و برای ایشان صحت و سلامتی و توفیق خدمت به هم نوع را از ایزد منان خواستار شوم.به امید سالی پر برکت برای همه دوستان و تبریک مجدد بدرود................

 • با عرض سلام.
  وقتی ما از گونه های گردشگری خود مطلع نیستیم پس نباید انتظار ورود توریست رو داشته باشیم.در ایام عید بهتره که یه برشور از این آثار تهیه گردد و در درب ورودی جنگل به گردشگران داده شود .فکر می کنم اعضا انجمن یک روز در عید با هم به دیدن این آثار برویم.جدیدا با یک دوست ارسنجانی بنام اقای رحیمی کیا آشنا شدم که در زمینه گیاهان دارویی کار کرده اند.ایشان لطف کردند و در سایت ثبت نام کردند و قرار شد مطلبی در مورد گیاهان دارویی بنویسند که در سایت نمایش داده شود.میتوان با ایجاد موزه گیاهان دارویی گردشگران زیادی رو در هر وقت از سال به ارسنجان کشاند.