A+ A A-

بهترین حالات

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

در دعای ابتدای هر سال می خوانیم:
یا مقلب القلوب والابصار،  یا محول الحول و الاحوال، یا مدبراللیل و النهار، حول حالنا الا احسن الحال
دعا بیان آرزوها و مدد خواستن از ذات پروردگار در جهت تحقق آن است و در این دعا ابتدا اظهار می کنیم "اوست که قلوب و بینائیمان را دگرگون و حالات مان را متحول و چرخش شب و روز در ید قدرت و ارداه اش است و از وی می خواهیم که حال ما را هم، به بهترین و برترین صورت، متحول نماید"و خدا سرنوشت هیچ قومی را بدون اراده و عزم آحاد آن تغییر نمی دهد پس بهترین حالاتی که ما در پی آنیم چیست و خود چه سهمی در دستیابی و تحقق آن داریم؟
ظاهر سئوال چندان پیچیده نیست ولی شناخت و معرفت نسبت به آن و انتخاب مسیر رسیدن به هدف و تعیین اولویت ها سخت می نماید، لذا شب و روز و هفته و ماه و سال، در پی هم، می آید و می گذرد و تغییر محسوسی در حالات درونی و بیرونی ما اتفاق نمی افتد، چرا چنین است؟
اندیشمندان، متفکران، نخبگان و مربیان جامعه ما می باید طرحی نو درافکنند و اینکه از کودکی یاد می گیریم به کم بسنده نکنیم و همه فرصت ها و امتیازات مادی و معنوی را با هم بدست آوریم ولی راهبرد معین، ثابت، آزمون شده و اثربخش نداریم و یا نمی شناسیم و سیستم های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی کارآمدی برای تحقق خواستمان نمی بینیم محل تآمل و درنگ و بازآموزی می تواند باشد.
در پایان هر سال و آغاز سال نو، در مقیاس خرد و کلان، توفیقات و دست آوردها را شمارش نموده و آمال و آرزوهایمان را عیان می سازیم ولی همچنان با معضلات و مشکلات ثابتی دست به گریبانیم و از گام هایی که به پیش نهاده ایم رضایت نداریم و این نشان می دهد علاوه بر سردرگمی و حیرانی، توان سنجی و اولویت گذاری و تمرکز و توجه بر ضرورت های قطعی، مسئله ای اساسی است.
هر سال ۳۶۵ روز و هر روز ۲۴ ساعت و در مجموع همه ساله هر نفر ۸۷۶۰ ساعت در شبانه روز زمان در کف دارد که قابل ذخیره سازی نیست و می باید آن را مصرف کرد.
چنانچه بخواهیم ارزش مادی فرضی، برای زمان تعیین و هر ساعت را معادل ۲۵۲۰ تومان بدانیم در طی یک سال حدود ۲۲ میلیون تومان ذخیره عمر هر فرد زنده، سالم و فعال می باشد و عقل دوراندیش بر بهینه سازی مصرف آن حکم می کند و ولخرجی و هدر دادن آن را برنمی تابد.
پروین اعتصامی نامی آشنا در حوزه ادبیات و شعر و شاعری است و اگرچه زنان نامدار ایران زمین در این عرصه کم نیستند ولی او در طول ۳۵ سال حیات پر خیر و برکت(۱۲۸۰ لغایت ۱۳۱۵ ه.ش) با زبان و قلم خویش نامی ماندگار بجا نهاد و اگرچه مورد بی مهری فراوان از ناحیه نزدیکان و اطرافیان و زمانه واقع شد ولی تا صدها سال بر تارک تاریخ خواهد درخشید.
نگارنده، با اذعان به ضعف های خود، همواره نیم نگاهی به پشت سر و توجهی به پیشرو دارد و زندگی را در چهار بعد فردی، خانوادگی، سازمانی و اجتماعی مورد ارزیابی و کنکاش قرار می دهد و امیدوارانه روزهای خوشی را برای عزیزان خویش و همشهری و هموطن و همنوع آرزو می کند و به سهم و فراخور توان خویش می کوشد از دانش موجود و تجارب مفید دیگران در جهت متحول شدن بهره مند گردد.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند