A+ A A-

سرخ آباد

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

روستای سرخ آباد در ۲۴ کیلومتری شهر ارسنجان در حاشیه دریاچه بختگان و در همسایگی روستاهای تلمبه رستم، چهار قلات و کناره قرار دارد. این روستا شامل ۵۷ خانوار و جمیت آن ۲۰۰ نفر می باشد.

 

 

 

 

 

 

 

صرفنظر از خرده مشاغل دیگر(فرهنگی، کارمند، راننده، کاسب و...) شغل بیشتر مردم روستا کشاورزی و دامداری می باشد. از آنجایی که این روستا به لحاظ جغرافیایی و شرایط اقلیمی، یک موقعیت مناسب را دارد

Anjoman Arsanjan Sorkhabad 05

به همین دلیل این عوامل دست به دست هم داده تا کشاورزی و دامداری از رونق نسبتا بالایی برخوردار باشد. نزدیکی به دریا و در دست بودن زمین های وسیع حاصل خیز، در امر کشاورزی، کشت گندم، جو و ذرت، باغداری(به ویژه پرورش انار)؛ همچنین، از طرفی مراتع وسیع باپوشش گیاهی غنی، در دامنه ها و کوه های اطراف،توسعه دامداری را سبب شده است.

Anjoman Arsanjan Sorkhabad 02

Anjoman Arsanjan Sorkhabad 11

به لحاظ اقصادی و تجاری، اخیرا در این منطقه یک معدن خاک سیلیس از مرغوب ترین نوع آن کشف و به لحاظ قانونی تمام مراحل آن جهت بهره برداری طی شده است. اما از آنجایی که حس طبیعت دوستی مردم این منطقه سابقه دیرینه دارد، تاکنون عملیات خاکبرداری در این منطقه متوقف و خوشبختانه بصورت کاملا طبیعی حفظ گردیده و یکی از بهترین مناطق تفریحی و گردشی برای هر فرد طبیعت دوست و از طرفی یک منبع کاملا غنی برای چرای دام ها را فراهم نموده است.

Anjoman Arsanjan Sorkhabad 04

از سال ها قبل، یکی از منابع تامین آب شرب جهت اهالی و دام ها، چاه "چراغ سوزان" بوده که در فاصله ۱۸۰۰ متری روستا و در یک دره زیبا قرار گرفته است. قبل از انتقال آب از سطح شهر به این منطقه و لوله کشی روستا، این چاه تنها منبع تامین آب بوده است که هنوز هم در بعضی مواقع که آب روستا به هر دلیلی برای مدتی قطع می شود، اهالی از آب این چاه استفاده می نمایند. طبق گفته اهالی، آب این چاه هیچ وقت خشک نشده و در فصل بهار سطح آب بالاتر می آید و به راحتی قابل دسترسی است، همچنین، از کیفیت و طعم بسیار بالایی برخوردار می باشد. در زمان های قدیم مسیر قشلاق و ییلاق عشایر و یکی از استراحتگاه های آنان بوده است. علاوه بر این، طبق یک باور دیرینه، مردم این منطقه اعتقاد خاصی به این مکان داشته و جهت رفع حاجات خود در کنار این چاه شمع روشن می نمودند.

Anjoman Arsanjan Sorkhabad 03

به لحاظ فرهنگی و باورهای دینی مردم این روستا عملکرد قابل قبولی از خود نشان داده که یکی از بهترین نمونه های آن، احداث یک مسجد بزرگ و زیبا می باشد که تمام هزینه های آن به همت اهالی پرداخت گردیده است.

Anjoman Arsanjan Sorkhabad 13

به لحاظ ساخت و ساز تحولات چشم گیری در سطح روستا صورت گرفته و تقریبا می توان گفت که به جز یک مورد- به جای مانده از بافت قدیم- تمام بافت روستا نوساز می باشد و همگی بر اساس اصول مهندسی و رعایت اصول ایمنی بنا شده است.

Anjoman Arsanjan Sorkhabad 08

اما آنچه که بهانه ای شد تا به این روستا مراجعه و اطلاعاتی در ابعاد مختلف مربوط به آن در اختیار هم شهرستانی های عزیر و دیگر مخاطبین محترم گذاشته شود، نکته جالب و حیرت انگیز در مورد اهالی و فرهنگ حاکم بر این روستا بوده است. در دنیای صنعتی، پرتلاطم و متغیر امروزی که با هر هدف شومی ضد ارزش ها به ارزش تبدیل و بعد از مدتی به راحتی به یک هنجار در می آید، همچنین، مواد مخدر و روانگردان به عنوان یک سرگرمی کاذب و داشتن لذت آنی اوقات فراغت مردم، بخصوص جوانان را پر می کند که کم خطرترین آن شاید بتوان گفت، سیگار است، اما در بین اهالی محترم روستای سرخ آباد مصرف کم خطرترین آنها هم به عنوان یک ضد ارزش به حساب آمده است. بطوریکه در بین جمعیت ۲۰۰ نفری فقط ۳ نفر سیگار می کشیدند که یک نفر از آنان به نام آقای علی ناز شهابی ۷۷ ساله که سابقه ۵۵ سال در مصرف دخانیات را داشته، با یک تصمیم صحیح و قاطعانه ۷ سال می باشد که بطور کامل ترک نموده است.

Anjoman Arsanjan Sorkhabad 06 

در حال حاضر صرفا ۲ نفر مصرف دخانیات دارند، از جمله آقای زنده علی شهابی ۸۱ ساله که بر اساس دلیل طنزآمیز وی، مصرف سیگار به خاطر بچه دار شدن زن های روستا می باشد، به اینصورت، زمانیکه این زن ها گوش بچه هایشان درد می گیرد، آنها را پیش من می آورند تا گوششان را دود بدهم. پس تنها راه ترک سیگار من این است که زن ها بچه دار نشوند.

Anjoman Arsanjan Sorkhabad 09 

نفر دوم یک آقای ۶۰ ساله- به دلیل عدم رضایت از ذکر نام وی معذوریم- می باشد که طبق گفته وی بصورت تفریحی بعضی مواقع سیگار می کشد. از آنجایی که دو باب مغازه سوپرمارکت در این روستا قرار دارد و مردم اکثر مایحتاج خوراکی خود را از این دو مغازه تامین می نمایند، هیچ گونه فروش دخانیات را ندارند چرا که تنها کالایی که اهالی تقاضای آن را ندارند، سیگار است. این آمار نشان می دهد که یک(۱) درصد از مردم این روستا سیگار می کشند که نه تنها در سطح شهرستان، بلکه استان و حتی کشور شاید بتوان گفت، بی نظیر است. شایسته است که، دست اندرکاران امر بهداشت و سلامت ضمن تقدیر از اهالی این روستا، شرایط اشاعه این فرهنگ در دیگر نقاط شهرستان را فراهم آورند، تا بدین روش هر چه سریعتر و دقیق تر در امر مبارزه با مصرف دخانیات اقدامات بجایی صورت گیرد. "لازم به ذکر است که ذکر اسامی افراد، قطعا با رضایت شخصی آنان بوده است". در پایان، از آقای جواد اسماعیلی بومی محل و  عضو شورای اسلامی روستا، به خاطر همکاری های همه جانبه ایشان قدر دانی بعمل می آید.
به امید روزی که ارسنجان عاری از دخانیات باشد

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

 • مهمان - جوون روستایی

  سلام

  واینکه اهالی این روستا از افراد بسیار زحمت کش و پر تلاش منطقه گمبان می باشند و از نظر اقتصادی و رفاه اجتماعی در جایگاه نسبتا خوبی قرار دارند

  البته در منطقه گمبان که جمعیت 100 درصدی 8 روستای آن از طایفه جشنی یا بقول خودمونی تر گیشنی می باشند همه زحمت و کش و پر تلاش هستند ولی اهالی روستای سرخ آباد پیشرو تر هستند

  و یک خصیصه خوب اهالی این روستا که در منطقه هم مشهور میباشد این است که ساعت 9 الی 10 شب خاموشی روستا و زمان استراحت شان می باشد تا در ساعات ابتدایی سحرگاهان برا فعالیت روزانه و کسب درآمد حلال آماده و سر حال مهیا باشند.

 • با تشکر
  جالب بود، افسوس که کشور ما همچنان درگیر پدیده مهاجرت از روستا به شهر می باشد و نسبت جمعیت ساکن در روستا طی چهار دهه گذشته از 63 درصد به حدود 35 درصد رسیده است.