A+ A A-

برپایی نمایشگاه در دومین گردهمایی دانش آموختگان ارسنجان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
عکس تزیینی است
عکس تزیینی است

دومین گردهمایی دانش آموختگان ارسنجان و برپایی نمایشگاه جانبی آن، به لطف خداوند و مساعدت افراد صاحب ذوق در روز جمعه ۲۵ اردیبهشت (۱۳۹۴ ه.ش) در سالن پیام مخابرات شیراز، به مناسبت روز بزرگداشت خانواده برگزار خواهد شد.


 هدف از برپایی این برنامه تشویق هنرمندان، معرفی آثار آنان، برانگیختن استعداد افراد صاحب ذوق، انتقال تجربیات و به کارگیری توانایی‌های ایشان در زمینه‌های مختلف می‌باشد. نمایشگاه در پنج رشته‌ی خوشنویسی، نقاشی، کتاب، صنایع دستی و عکس برگزار می‌شود. ذکر چند مورد قبل از راه اندازی نمایشگاه ضروری به نظر می‌رسد.
در انتخاب آثار، معیارهای زیر مورد توجه قرار گرفته است:
الف) حرفه‌ای بودن
ب) انتساب هنرمندان به ارسنجان (به جز تعداد اندکی)
پ) شاخص بودن آثار ایشان نسبت به مشابه آن
د) متنوع بودن هنرمندان و آثار

بخش خوشنویسی

در این بخش علاوه بر شرکت هنرمندان توانا، چند نسخه خطی مربوط به قرون سیزده و چهارده هجری قمری و چند نسخه چاپی مربوط به سالهای (۶-۱۳۰۴ ه.ق) که به دستور ناصرالدین شاه و ممهور به مهر صنیع الدوله وزیر انطباعات به زیور طبع آراسته شده است، موجود می‌باشد.
بخش نقاشی

عمده آثار این بخش، گونه‌های مختلف رنگ روغن، سیاه قلم و ترکیب مواد می‌باشند. در این بخش خانمها گوی سبقت را از آقایان ربوده‌اند.
بخش کتاب

در این بخش ضمن معرفی اثر و صاحب اثر، تعدادی از کتابها نیز جهت فروش عرضه خواهد شد. تا به حال بیش از ۱۰۰ اثر از ۱۰۰ نویسنده ارسنجانی دریافت گردیده است.
صنایع دستی

کثرت و تنوع آثار بسیار چشمگیر بود بنابراین آثاری در زمینه پیکرتراشی، ابریشم‌بافی، گلسازی، معرق و ... جهت شرکت در نمایشگاه برگزیده شد.
بخش عکس

از پرطرفدارترین بخش‌ها بود که با قرار دادن محدودیت‌هایی تعدادی از آثار انتخاب گردید.

علاوه بر موارد ذکر شده از آنجا که نوع لباس گویای فرهنگ و تمدن هر جامعه می‌باشد، نمونه‌ای از لباس سنتی ارسنجان – به صورت مانکن- تهیه گردیده است که سرآستین و‌ یقه آن نیز بازگوکننده گوشه‌ای از هنر دست زنان این منطقه می‌باشد. وجود روکش‌های کفش هماهنگ با طرح و رنگ یقه و آستین می‌تواند موضوع تحقیق مناسبی جهت پژوهشگران قرار گیرد. جهت تک‌تک آثار شناسنامه‌هایی تهیه گردیده است که معرف هنرمند و اثر وی می‌باشد. حمایت مالی و همیاری در زمینه های مختلف، از طرف برخی از بزرگواران سبب پیشبرد کارها و کاهش بسیاری از هزینه‌ها گردید که اجر همگی آنان را از خداوند متعال خواهانیم. انشاءا... جزئیات در گزارش پایانی ارائه خواهد شد.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد