A+ A A-

تولید محتوا و حضور فعال مدیران و کمیته بررسی در فضای مجازی ضروری است

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

به نقل از پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه ایران، یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه گریزی از تشکیل گروه های مختلف با سازو کارها و اهداف مختلف در شبکه های مجازی وجود ندارد، درباره چگونگی برخورد با گروه هایی که با انتشار شایعات در جهت سفته بازی در بازار اقدام می کنند، گفت: بهترین کار برای مقابله با این گروه ها، تولید محتوای درست و شفاف و کمیته بررسی شایعات در بازار است.

از آنجایی که دسترسی به شبکه های مجازی به راحتی میسر است و اکثر مردم قشر تحصیلکرده و وارد به تکنولوژی های روز هستند، نمی توان شبکه های مجازی را نادیده گرفت. بورس  هم مستثنی از سایر حوزه ها نیست بنابراین باید مزیت و معایب شبکه های مجازی به درستی بررسی شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، سهیلا فروزانی، فعال بازار سرمایه در خصوص جایگاه شبکه های مجازی در بازار سرمایه گفت: فضای مجازی در دید اول نقش سرگرمی را برای عموم مردم داشت اما به مرور زمان کارکرد جدی آن در زندگی مردم به دست آمد.

وی افزود: در گروه هایی که در شبکه های اجتماعی تشکیل می شود افراد مختلف با اهداف متنوع دور هم جمع می شوند که بتوانند از اخبار و اطلاعات مطلع شوند و یا حتی به صورت آن لاین دوره های آموزشی را بگذرانند. به عنوان مثال افراد می توانند در ساعاتی که برای اعضای گروه مقدور است به شکل مجازی دور هم جمع شوند و از آموزه های استادی در آن جمع بهره مند شوند و بدین ترتیب مردم می توانند از وقتشان بهینه استفاده کنند.

فروزانی اظهار داشت: بورس هم مجزا از کل جامعه و نیازهای جامعه نیست و در این حوزه هم گروه هایی تشکیل می شود که این گروه ها هدفشان آموزش، اطلاع رسانی و برخی نیز با هدف سفته بازی تشکیل می شوند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه گریزی از تشکیل گروه های مختلف با سازو کارها و اهداف مختلف در شبکه های مجازی وجود ندارد، درباره چگونگی برخورد با گروه هایی که با انتشار شایعات در جهت سفته بازی در بازار اقدام می کنند، گفت: بهترین کار برای مقابله با این گروه ها، تولید محتوای درست و شفاف و کمیته بررسی شایعات در بازار است.

فروزانی با بیان ضرورت تشکیل کمیته بررسی شایعات در شبکه های مجازی اظهار داشت: برخی از مطالب منتشر شده در گروه های بورسی نه تنها غلط و نادرست است، بلکه ثبات اقتصادی را برهم می زند، بنابراین این کمیته می تواند بررسی کند که اگر اخبار یا شایعاتی در بازار مطرح شد که خلاف واقع است با آن فرد یا گروه منتشر شده برخورد کند.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد: فضای مجازی برای مردم یک زندگی دوم ایجاد کرده بنابراین لازم است مدیران و مسولان بورس هم در کنار جامعه سهامداران و فعالان بازار سرمایه در این گروه ها حاضر باشند تا از جزئیاتی که در کف بازار رخ می دهد، مطلع شوند.

وی با بیان اینکه هم اکنون، دوره تعامل، گفتگو، بررسی و شفافیت سازی است، خاطر نشان کرد: اگر مدیران در این گروه ها حاضر باشند و پاسخ گوی انتقادات و گلایه های سهامداران و فعالان بازار سرمایه باشند جلوی بخش عمده ای از حرکت های سفته بازی در بازار گرفته می شود.

فروزانی در ادامه افزود: چنانچه کمیته ای به این عنوان در سازمان بورس تشکیل شود باید علاوه بر تولید محتوا در این گروه ها اعضا، به طور جدی فعال باشند چون سهامداران جواب می خواهند و این جواب بهتر است هر چه صریحتر و شفاف تر از کانال مدیران منتشر شود.

وی در بخش پایانی گفتگو با سنا به اهمیت جایگاه سهامداران در نظام اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: سهامداران با هر خرید و فروش مالیات خود را پرداخت می کنند پس حق بزرگی بر گردن کشور دارند چون علاوه بر اینکه می توانستند سرمایه خود را در مسیر دیگری مانند فعالیت های زیر زمینی سرمایه گذاری کنند، با وجود انواع ریسک ها پای در شفاف ترین بخش اقتصادی گذاشتند پس حق دارند که با روشنی و شفافیت با آنها برخورد شود.

فروزانی گفت: فضای مجازی هم اکنون یکی از بهترین فرصت ها برای این تعامل بین سهامداران و مدیران و مسوولان است که وجود مدیران و مسولان در فضای مجازی علاوه بر بروز هر چه بهتر شفافیت مانع ظهور شایعه پراکنی و دروغ پراکنی می شود.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد