A+ A A-

کوکب هدایت

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

حافظ می گوید:
در این شب سیاهم، گم گشت راه مقصود

از گوشه ای برون آی، ای کوکب هدایت

از هر طرف که رفتم، جز وحشتم نیفزود

زنهار از این بیابان، وین راه بی نهایت

ای آفتاب خوبان، می جوشد اندرونم

یک ساعتم بگنجان، در سایه عنایت

این راه بی نهایت، صورت کجا توان بست؟

کش صد هزار منزل، بیش است در بدایت


همزاد پنداری ما با حافظ، در برداشت و حس مشترک از کیفیت و چگونگی جریان زندگی، در پس قرن ها، همچنان جریان دارد و گمشدن در مسیر هدف و وحشت ناشی از آن و دعا و تمنا برای نمایان شدن کوکب هدایت(ستاره راهنما) برای یافتن مسیر، از جمله آن می باشد.
کیست که بر این باور نباشد که آفرینش موجودات با معماری و هدف گذاری انجام یافته و توسعه و تعالی و کمال و پیشرفت و کاستن از درد و رنج انسان ها و توانمندسازی آنان از جمله اهداف خلقت آدمیان بشمار می رود؟
دانش و اطلاعات، شناخت و آگاهی، امید و توکل، حرکت و پویائی، کار و کوشش، تعامل و همفکری، هدفگذاری و برنامه ریزی، آموزش و فرهنگ سازی و....در مقیاس خرد و کلان، بستر پیشرفت را فراهم می آورد و ما را به آمال و آرزوهایمان نزدیک تر می کند و جهل و فقر و فساد و بی عدالتی و تبعیض و ظلم و... بنیان های حیاتمان را تهدید می کند.
تاریخ کشور ما در فراز و فرودها و توفیق و ناکامی ها جریان داشته و از لحاظ فکر و ذهن و مدیریت و تدبیر پیشرفتمان را کند نموده است و قدر فرصت ها را ندانسته ایم و نتوانسته ایم حوزه های مشترک توسعه ای را بازتعریف و به اتحاد و اتفاق نظر در آن ها دست یابیم.
سند چشم انداز بسیت ساله(ایران ۱۴۰۴) را نوشته ایم و ده سال از آغاز آن می گذرد، برنامه های پنج ساله و منابع نسبتآ غنی و کارآمد داشته و داریم و به سرمایه های مادی و معنوی و فرهنگ و تاریخ و تمدن کهن مفتخریم ولی در رتبه بندی ها و شاخص گذاری در توسعه منابع انسانی یا جذب سرمایه و تسهیل بستر کسب و کار و...جایگاه شایسته ای نداریم و در برخی ارزیابی های دیگر نظیر حجم تصادفات جاده ای و تلفات و دیگر هزینه های ناشی از آن و بورکراسی و فساد اداری و...سرآمدیم.
ارزش گذاری ها و باورهای ما وجوه مثبت و منفی بسیاری دارد و تعریفمان از کوکب هدایت و چگونگی پدیدار شدن آن و نقش ما در یافتن مسیر یکی نیست و با همه پیشرفت هائی که در زمینه های مختلف داشته ایم در تحلیل مسائل کلان جامعه وعلت ها و چگونگی اش و مرجع تصمیم و حل و فصل آن اختلاف نظر داریم بعنوان مثال موضوعی پیچیده و فنی و کلان (همچون انرژی هسته ای) را مبدل به موردی سیاسی نموده و در تجمعات و تریبون های مختلف، برای به کرسی نشاندن نظرات جناح ها و قدرت طلبان بر علیه یکدیگر و صاحب منصبان تصمیم گیر شعار می دهیم و از آن استفاده ابزاری می کنیم.
رفتار عقلائی، خرد جمعی، تصمیم و اقدامات کارشناسی شده و سنجیده، آزادی در اندیشه و نظر، منطق در گفتمان، پذیرش قانون در عمل و فصل الخطاب دانستن آن، ایجاد ساز و کار مشارکت و حکومت مردم بر خویش، تفکیک حوزه های خصوصی از عمومی، تعریف و اجماع در حقوق شهروندی و رعایت آن، مسئول و پاسخگو بودن در حوزه های مرتبط و....از جمله نمادهای جوامع توسعه یافته بشمار می رود و کوکب های هدایتی را شامل می شود که در پرتو آن پیشرفت های شگرف حاصل شده است.
به رفتارها و میزان رعایت قوانین و مقررات در رانندگی خود و دیگران توجه کنید، لازم نیست راهی مناطق محروم و دور از پایتخت شوید، در شمال شهر و خیابان های اصلی تهران به عنوان عابر پیاده می خواهید عرض خیابان را، از محل مجاز، طی کنید رانندگان (حسب میزان احترام به شما و قانون) رفتارهای متفاوتی دارند راننده ای برای ترساندن و متوقف کردن اتان بر سرعت حرکتش می افزاید، راننده دیگری بی توجه است و ریسک عبور را متوجه عابر می نماید و اندک رانندگانی را می بینی که با رعایت فاصله می ایستند تا رد شوی در آنسوی میدان هم جز این نیست و عابر رعایت محل های خطکشی شده و مجاز برای عبور و چراغ های مخصوص را نمی کند و بی مبالاتی وی هزینه های سنگینی می آفریند.
قواعد و قوانین اجتماعی اگر به دقت و درستی وضع شده باشند کوکب های هدایتی موثری در جامعه مدنی بشمار می روند و البته که قانون گریزی و بی اعتمادی نسبت به قانون و قانون گذار و مجریان و ناظرین و ارزیابان اکثر افراد را بر آن می دارد که زرنگی کنند و گلیم خویش را از آب بیرون آورند و مسلم است که سبک رانندگی دیگران بر روش های ما نیز تآثیر خواهد گذارد.
ما همچنان به آینده امیدواریم و هم صدا با حافظ بر این باوریم که:

فیض روح القدس ار باز مدد فرماید       دیگران هم بکنند آنچه مسیحا می کرد

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • از هر طرف که رفتم، جز وحشتم نیفزود
    زنهار از این بیابان، وین راه بی نهایت...
    ممنون جناب حسینی مطلب واقعا مفیدی بود خصوصا برای ما مردم سیاست زده که در دریای بازی های سیاسی غرق شدیم.