A+ A A-

خاطره سازی با عکسهای قدیمی ورزشی (بخش اول)

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

دراواخرنیمه ی دوم دهه ی ۱۳۴۰ گروهی از دانش آموزان دبیرستانی دست در دست هم داده ودرباغچه یا زمینی که از زراعت افتاده بود، زمین والیبالی را درابعاد قانونی مهیا میکردند و تور والیبال را به دوچوب می بستند وعصرها و روزهای تعطیل بازی میکردند.هنوزبازی فوتبال درارسنجان رونق نیافته بود و بدین رو دانش آموزان برای تماشا گرداگرد زمین حلقه میزدند.

درسال ۱۳۲۳ مرحوم مرتضی اشرف الکتاب ارسنجانی که تا سال ۱۳۲۷ مدیرفرهنگ وقت ارسنجان بود درجای کنونی دبیرستان شهید اسکندری رونقی به بازی فوتبال بخشیده بود، تا اینکه در سال ۱۳۴۸ مرحوم حاج حسن اسکندری با سپاهیان دانش خوزستانی که اهل بازی فوتبال بودند با بکار گیری دانش آموزان دبیرستانی زمین کنونی فوتبال شهر را به راه انداختند و اندک اندک جوانان علاقه خود را به این بازی نشان دادند.(بر گرفته از دست نوشته های آقای اکبر اسکندری).
محرم سال ۸۲ بود در حسینیه جان نثاران ابوالفضل (درب شیخ) با جمعی از دوستان نشسته بودیم هر کس از دری سخن می گفت یکی از مراسم مذهبی و دیگری از فعالیتهای عمرانی و ......
در همین بین صحبت از مسایل فرهنگی به میان آمد یکی از دوستان گفت : چرا در ارسنجان از این همه مکانهای ارزشمند و مقدس مانند، تکایا و مساجد و حسینیه ها فقط استفاده مذهبی – عبادی مد نظر است چرا به کارهای فرهنگی – ورزشی پرداخته نشود؟
خلاصه این گفتگوی یکی دو ساعته، ما را بر آن داشت که کمیته فرهنگی هیأت را راه اندازی کنیم و این اتفاق افتاد و در اولین اقدام فرهنگی منجر به برپایی نمایشگاه عکس گردید که به مدت سه سال متوالی در ایام دهه محرم به نمایش گذاشته شد.

البته کارهای دیگری نیز انجام شد که جای بحث آن در این مقوله نمی گنجد ان شاء ا... در زمانی دیگر.
در سال ۹۰ کمیته فرهنگی هیأت تصمیم گرفت که مسایل مربوط به جامعه ورزشی ارسنجان را مورد آسیب شناسی قرار دهد و گزارش آن را به مراجع ذیصلاح شهرستان و استان ارسال نماید. برای اینکار نیازمند اطلاعات فردی، گروهی از جامعه ورزشی ارسنجان بودیم و به همین دلیل در آذر ماه ۹۰ از کلیه دست اندر کاران جامعه ورزشی شهرستان اعم از جوانان و پیشکسوتان جهت حضور در یک جلسه همفکری دعوت به عمل آمد.

درآن جلسه با همفکری در صدد رفع مشکلات ورزشی مطالبی مطرح شد و مقرر گردید در اولین قدم به منظور جلب مشارکت مردمی نمایشگاه عکس ورزشکاران برپا شود که  برای نیل به این هدف باید به آلبومهای شخصی افراد مراجعه می کردیم.

در مدت تقریبی دوسال به  منزل بیش از یکصد همشهری عزیز سرزدیم و آلبومهای ایشان را بررسی کردیم که نتیجه این تلاشها جمع آوری ۱۷۰۰ عکس بود. این عکسها مربوط به رشته های فوتبال – والیبال- باستانی – چوگو(بالا و پایین) – کوهنوردی و ورزشهای بومی محلی می باشد.
همواره به طور غیر مستمر مشغول فعالیتهای فرهنگی – ورزشی بودیم که جناب مهندس نصیری با راه اندازی سایت ارزشمند دانش آموختگان راه را بر ما هموار ساخت تا اطلاعات جمع اوری شده را به اشتراک بگذاریم تا همشهریان فهیم و بزرگوار، من و گروه فرهنگی را با نظرات ارزشمند خود ارشاد فرمایند.

عکسها در دو بخش ارائه خواهند شد ، در بخش اول افراد حاضر در عکسها معرفی می شوند و در بخش دوم شما اسامی افراد حاضر در عکسها را حدس خواهید زد (در بخش نظرات درج کنید) 

حمیدرضا ابراهیمی – استادیار دانشکده کشاورزی دانشگاه ارسنجان

 

با کلیک بر روی عکسها می توانید عکسها را در سایز بزرگتر مشاهده فرمایید.

 

بخش اول، معرفی ورزشکاران ارسنجانی

عکس شماره يک

Anjoman Arsanjan 150612 03

ایستاده از چپ : قاسم خادمیان (دروازه بان )- ابراهیم ابراهیمی – حمید ابراهیمی – محمد علی اسکندری – ذبیح الله یارمحمودی – مصطفی اسکندری – محمد اسکندری – غلام باقری – نا شناس
نشسته از چپ : مرحوم مجید اسکندری – ولی اسکندری – حبیب کشاورز – فلامرز ابراهیمی –ابراهیم روستا – سعید ابراهیمی -ناشناس

 

عکس شماره دو

(تیم ابوذر)

Anjoman Arsanjan 150612 04

ایستاده از راست : کامران اسکندری- ولی اسکندری- امیر ابراهیمی-مصطفی حسن شاهی- محمد باقر اسکندری-رضا یارمحمودی – حسین اسکندری
نشسته از راست : مهدی خادمی – ابراهیم نعمت اللهی – شهید مسعود اسکندری – علی حسین ابراهیمی

 

عکس شماره سه

(تیم هجرت)

Anjoman Arsanjan 150612 05

ایستاده از راست : حمید ابراهیمی – نوذر رضایی – حبیب کشاورز – علی نعمت اللهی - جابریارمحمودی – امیر رضایی
نشسته از راست : ابراهیم روستا – فلامرز ابراهیمی – ابراهیم ابراهیمی – غلام باقری – مرحوم منوچهر ابراهیمی

 

بخش دوم، شما نام ورزشکاران را حدس بزنيد

عکس شماره چهار

این عکس در منزل،مربوط به نمایش  کشتی باستانی در زورخانه پوریای ولی ارسنجان است 

Anjoman Arsanjan 150612 01شما حدس بزنيد  

عکس شماره پنج

Anjoman Arsanjan 150612 02 شما حدس بزنيد 

عکس شماره شش

Anjoman Arsanjan 150612 06شما حدس بزنيد  

عکس شماره هفت

Anjoman Arsanjan 150612 07شما حدس بزنيد 

 

عکس شماره هشت

Anjoman Arsanjan 150612 08شما حدس بزنيد 

 

عکس شماره نه

Anjoman Arsanjan 150612 09شما حدس بزنيد

 

عکس شماره ده 

Anjoman Arsanjan 150612 10شما حدس بزنيد

 

عکس شماره يازده

Anjoman Arsanjan 150612 11 شما حدس بزنيد

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • مهمان - اسماعیل حسن شاهی

  با سلام خدمت تمام بزرگواران
  عکس شماره چهار نفر سمت چپ آقای عزیز عزی پرچمدار ورزش زورخانه ای در ارسنجان هست.
  با اجازه از تصاویر جهت پخش کپی برداری شد.
  باتشکر از تصاویر زیبا

 • باسلام . جناب آقای ابراهیمی
  با تشکر مجدد از شما ، لازم به ذکر است در عکس شماره 7 نفر چهارم ایستاده از سمت راست آقای اکبر غلامی فرزند محمد ( برادر مرتضی غلامی دبیر آموزش و پرورش ) می باشد که آقای مهندس موسی دهقانی به اشتباه حسینی فر نامیده اند .

 • مهمان - سید محمد هادی حسینی

  به نام دوست
  باسپاس از آقای مهندس حمیدرضا ابراهیمی و نیز دست اندرکاران انجمن به ویژه مهندس نصیری. فوتبال در ارسنجان مانند بسیاری از کشورهای جهان شور وشوقی بسیار داشت. از گل فنی کوچه و خیابان تا زمین بزرگ ورزشگاه. یادآوری خاطره ها و عکسها و مکثها همه شیرین است. جدا از این که دشواری های تعصب آلود محلی و زد و خوردها گاهی میدان ورزش و مخصوصا فوتبال ارسنجان را نازیبا جلوه می داد؛ باید گفت استعدادهای شگفت آوری در فوتبال ارسنجان بود که اگر مربی و مشاور و راهنمای فوتبال شناسی در آن روزگار می توانست دست بچه های ارسنجان و توابع را در دست باشگاههای نامدار بگذارد، قطعا نام آوران بسیاری از ارسنجان به ورزش کشور معرفی می شدند.چهره هایی چون شادروان مجید اسکندری، شادروان مجتبی اسکندری و آقایان الماس عوض پور، فرج مقصودی، هادی حسن شاهی، ایرج رضایی، فلامرز ابراهیمی، محسن قضاوتی، سلیمان روستا، الماس نعمتی و منوچهر محمودی و دیگر محمودی های با تکنیک خبریز و بسیاری دیگر که اکنون در حافظه ام نیستند همه می توانستند بیرون از مرزهای استانی حتی در سطح ملی درخششی شایسته بیابند.یادباد آن روزگاران یاد باد. دوستدار ورزش و ورزشکاران سیدمحمد هادی حسینی

 • Tnx, very nice Dr

 • عکس شماره 8
  ایستاده از چپ
  غلامعباس حسن شاهی-بهرام رضایی-جلال حسن شاهی- محمود اسکندری-عباس عوض پور- احمد حسن شاهی- محسن(مهران) قضاوتی- کامران اسکندری- ابراهیم امینی-
  نشسته از چپ - رضا حسن شاهی(حاج اسدالله)-فرج مقصودی-ناشناس-مرحوم منوچهر ابراهیمی-مسلم یارمحمودی- الماس عوض پور

 • با درود و سپاس از چناب دکتر ابراهیمی برای مطلب بسیار زیبایشان
  عکس شماره 7
  ایستاده از چپ مسلم یارمحمودی- الیاس مهتابی-فرج مقصودی- رضا حسن شاهی(حاج جعفر)- احتمالا حسن حسینی فر- احمد حسن شاهی- مهران(محسن قضاوتی)-الماس عوض پور
  نشسته از چپ - حبیب مقصودی- ناشناس-درویش عوض پور-رضا حسن شاهی(حاج اسدالله)-عباس عوض پور-علی عوض پور-هادی حسن شاهی

 • عکس شماره 7
  ایستاده از راست - آقایان : الماس عوضپور-محسن قضاوتی-احمدحسن شاهی(فرزند جعفر)-اکبرغلامی-رضاحس شاهی(فرزند جعفر)-فرج مقصودی-مهتابی-مسلم یارمحمودی
  نشسته از راست -آقایان:هادی حسن شاهی-علی عوضپور-عباس عوضپور-رضا حسن شاهی(فرزند اسدالله)-درویش عوضپور-ناشناس-حبیب مقصودی
  عکش شماره 8
  ایستاده از راست - آقایان :ابراهیم امینی-کامران اسکندری-محسن قضاوتی-احمد حسن شاهی-عباس عوضپور-اسکندری-جلال حسن شاهی(فرزند حسن )-بهرام حسن شاهی-غلامعباس حسن شاهی(فرزند حسن )
  نشسته از راست -آقایان: الماس عوضپور- مسلم یارمحمودی-مرحوم منوچهر ابراهیمی-ناشناس-فرج مقصودی-رضا حسن شاهی (فرزند اسدالله)
  عکس شماره 9
  دو نفر از آقایان : نفر اول ایستاده از راست : آقای غلامحسین ابراهیمی(دبیر بازنشسته)- نفر دوم ایستاده از چپ آقای رضا رضایی (فرزند کریم )

 • سلام و درود بر جناب ابراهیمی.
  این عکسها خاطرات قبل و همراهی کردن این تیمها جهت تشویق یادآور میکند . ممنون

 • متشکرم از آقای ابراهیمی بخاطر این خاطرات زیبای فراموش شده

 • درتصویر شماره هشت ازسمت چپ که دردوسمت جناب بهرام رضایی حضوردارند دوبرادر اقایان جلا ل و..... حسن شاهی ازفوتبالیستهای خوب و ارزنده انزمان برق میباشند .
  فرزندان حاج حسن(میوه فروشی میدان شهرداری)البته اگر اشتباه نکنم. باپوزش از حاج اقا نصیری

نمایش دیدگاه‌های بیشتر