A+ A A-

معرفی اجمالی هنرمندان شرکت کننده در نمایشگاه دومین همایش دانش آموختگان ارسنجان، بهار ۹۳

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
اثر ازمهندس حمید رضا حسن شاهی
اثر ازمهندس حمید رضا حسن شاهی

دومین همایش دانش آموختگان ارسنجان در سال (۹۳) جایگاه تجلّی آثار هنرمندانی بود که ریشه در خاکی کهن و جوانه درکل جهان زده اند. در عرض پوزش از دیگر هنرمندان خوب این شهر ذکر این نکته ضروری است که در زمانی اندک ، با امکاناتی محدود گزینش افرادی از میان مردمی که نیمی هنرمند و نیمی هنر پرورند ، چاره ای جزانتخاب نماینده ای از هر فامیل نبود . امید است این " نمایشگاه بی فراخوان"  که در حقیقت موزه ی کوچکی بود ، فتح بابی باشد جهت گام های والاترو اقدامات مهم تر و برنامه ریزی شده تر . به علّت کثرت هنرمندان و آثار ، معرفی به صورت یک جا امکان پذیر نمی باشد بنابراین در این بخش به معرفی اجمالی هنرمندان بخش خوشنویسی و نسخه های خطی می پردازیم . برخود لازم می دانم یادی هم ازاستاد ارجمند مرحوم دکتر محمّد حسین اسکندری بنما یم زیرا که شیفته ی چنین اقداماتی بود و اعتقاد داشت که

" سهم اهل ادب و اصحاب هنردر حفظ تاریخ یک منطقه بیش از مورّخین است. "

 


بخش خوش نویسی:
خوش نویسی از جمله هنرهایی است که در کشور ما از دیر باز مورد توجّه خاص بوده است و چه بسیارافرادی که به خاطر برخوردای از این نعمت صاحب پایگاه های اجتماعی والا ، شهرت و محبوبیت  فراوان گردیده اند. کاربرد این شاخه از هنر درگذشته بیشتر جهت حفظ کتب آسمانی و متون علمی و ادبی ثبت اسنا د و مدارک مهم و انجام اموردفتری و اداری و ثبت شجره نامه ها که نشانگر ریشه و اصالت خاندان ها بوده و در روشن نمودن تاریخ یک منطقه و شناسایی مشاهیر آن جا تأ ثیر به سزایی دارد، بهره گرفته می شده است. امّا امروزه بیش ترهدف آفرینش اثری هنری و انتقال مفاهیم ارزشمند ادبی است. البتّه کتابت قرآن کریم هنوز جایگاه خاص خود را دارد. سعی دست اندرکاران نمایشگاه بر این بود که کار کردهای قدیم و جدید این هنررا به نمایش بگذارند. قبل از هرچیز از زحمات تمامی هنر مندان جهت باز سازی رایانه ای نمایشگاه کمال تشکّر را داریم. ذکر این نکته ضروری است که  جهت حفظ احترام و ایجاد نظم اسامی هنرمندان براساس سال تولد تنظیم شده است و چنانچه انتساب هنرمند به ارسنجان از ناحیه پدر نباشد، نام مادر یا همسر نیز ذکر گردیده است.

استاد محمّد نعمتی:
فرزند مرحوم شیخ محمّد رحیم، متولّد سال ( ۱۳۲۳). ساکن شیراز، از سرآمدان خطّ نسخ و ثلث در ایران و جهان علاوه بر آن شاعری توانا، نقّاشی چیره دست، مُذَهِب و آشنا با حِرَف گوناگون از جمله صحافی، نجّاری، معماری، مشبک کاری و... می باشند. سخن رانی های این بزرگوار به دلیل مستند بودن و لحن دلنشین ایشان بسیار جذّاب و تأثیرگذار است. موضوع اغلب مصاحبه ها و سخنرانی های این هنرمند توانا درصدا وسیما و مجالس دیگر در زمینه ی تاریخ اسلام و مسایل فرهنگیِ مذهبی می باشد. آشنایی ایشان با علم انساب، لحن محبّت آمیز واطلاعات عمومی گسترده ی این بزرگوارسبب گردیده که در بین همگان خصوصاً نسل جوان از جاذبه ی فراوانی برخوردارگردد.

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 02

پدر بزرگوار ایشان ازحافظان قرآن کریم و از علمای ارسنجان بود بنا براین استاد تلاوت صحیح قرآن و مقداری از مقدمات علوم دینی از جمله مقدمه ای از فقه را ازایشان آموخته بود. وی عالم روشندلی بود که به دنیا با دیده ی دل می نگریست. استاد در دامن مادری فهیم و خوش برخورد پرورش یافت که به دلیل نابینایی همسر و مناعت طبع سختی های زیادی را متحمّل گردید امّا هیچگاه در حل مشکلاتش از کسی یاری نخواست و همیشه خود بارزندگی را بردوش می کشید.آن بزرگوار به حفظ پیوندهای خویشاوندی،  دوستی و حق همسایگی اهمیّت فراوان می داد و به راحتی دردل افراد با هر گروه سنی نفوذ می نمود. در لحظه های سخت زندگی یار وهمراه خانواده های مصیبت زده بود که  تمام این خصایل دررفتار استاد هم کاملاً مشهود است.

                                 Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 04                  Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 03

قدیمی ترین زیارتنامه به خطّ ایشان، زیارت حضرت زینب (س) مربوط به سال (۴۶) است که نسخه ی از آن در شاهچراغ (ع) و نسخ دیگر آن در اغلب امامزاده ها موجود است. نفیس ترین اثر استاد یک نسخه دعای وارث و یک نسخه زیارت هفتم امیرالمؤمنین (ع) است که در سال (۵۵) به وسیله ی هنرمندان اصفهانی بر روی مس مینا کاری شد و نسخه ی اول در کربلا و دیگری در نجف  موجود است. اثری از این استاد چیره دست در دارالمصحف عربستان موجود بود که در ساخت و سازهای جدید جا به جا گردیده است. دو زیارتنامه نیز در موزه ی آستان قدس رضوی قرار دارد. آثار استاد محمّد نعمتی علاوه برنمایشگاه های عمومی در هفتاد نمایشگاه انفرادی در کشورو نه نمایشگاه در خارج ازکشور درمعرض دید بازدید کنندگان قرار گرفته که شش نمایشگاه در کشور انگلستان و سه نمایشگاه دیگردر کشورهای فرانسه، بنگلادش و ابوظبی برپا گردیده است.
استاد نعمتی از اعضای شورای ارزشیابی انجمن خوشنویسان ایران – مستقر درتهران - است. وظیفه ی این شورا تأیید صلاحیت هنرمندان متقاضی مدارک فوق تخصصی خوشنویسی همچون استادی، ممتازو فوق ممتازاست. هنرمندان با ارسال نمونه اثر خود مورد ارزیابی قرارمی گیرند ودرصورت پذیرفته شدن صلاحیت موفق به دریافت مدرک می گردند. ایشان د اوری بسیاری از جشنواره های خوش نویسی در سطح کشور، استان یا شهرستان ها را برعهده داشته و دارند.

هر چند که ما ز روح جانان هستیم                 آزاد نه ایم ، گرچه انسان هستیم
ماییم که  چون  دانه  ی  منظوم  انار               در حقّه ی روز گار پنهان هستیم

استاد از ذوق ادبی ویژه ای برخودار است که حتّی در لحن ایشان هم جلوه می نماید. دفتر شعر ایشان با بیش از ( ۱۵۰ ) قطعه شعردر انواع قالب های سنتی چون مثنوی، غزل، قصیده، رباعی و... در  حال آماده سازی جهت چاپ می باشد. موضوع اغلب این اشعارعرفانی، مدح، منقبت امامان و موضوعات دیگر می باشد. این رباعی به مناسبت " لیله الرغائب " سروده شده است:

امشب دل من هوای کویش کرده                     چشم هوس دیدن رویش کرده

فریاد جگر سوز بر آرد  دل  من                   دیوانه  هوا ی  گفتگویش کرده

 یکی از پربارترین فصل های این دفتر بخشی است که در آن ایشان  حدود ده ماده تاریخ در رثای برخی از بزرگان چون آیت اللّه اراکی، استاد حمید دیرین، سیّد علی مزارعی و برخی از شخصیت های دیگر سروده اند که علاوه بر ارزش ادبی از جنبه ی تاریخی نیز ازجایگاه ویژه ای برخوردار است. این ماده تاریخ بیت آخراز شعری است که در رثای مرحوم حاج ابوالقاسم فرزدقی (نادری)، رئیس شورای عالی هیأت مذهبی شیراز و پدر شهیدان فرزدقی سروده شده است                                                                                                        .

چون رها شد زین جهان، سوی پیمبرشد روانه            با ابوالقاسم، ابوالقاسم یقیناً هم نشین شد

که مصرع دوم آن به حروف ابجد نشانگرسال ( ۱۴۱۵ ه.ق) است که به سال فوت این بزرگوار اشاره دارد.

تعداد قرآن های خطّی ایشان پانزده نسخه می باشد که ابعاد و سبک نگارش هرکدام متفاوت از بقیه می باشد و نشانگر سیر تحول خط این هنرمند نیز می باشد. برخی از این قرآن ها بنا بر مناسبت خاصی کتابت گردیده و بر همین اساس نامگذاری شده است. به عنوان نمونه قرآن دوازدهم به مناسبت میلاد حضرت مهدی (ع) وبه نام ایشان ثبت گردیده و قرآن پانزدهم در صفحات پنج سطری، به صورت افقی و به نام پنج تن کتابت شده است. که چاپ این نسخ ارزشمند همّت والای مسؤولان استان و ارسنجان را می طلبد. استاد نعمتی تا کنون موفق به کتابت پنجاه جلد کتاب از جمله کتب ادعیه، فقهی و متون عربی و بیش از صد فقره  کتیبه گردیده است که  از آن جمله  به کتیبه های مسجد جامع ارسنجان، حرم شاهچراغ (ع)، مدرسه ی خان شیراز، هیأت مروجین قرآن – ارسنجانی های مقیم شیراز- و مسجد امام نیریزو... می توان اشاره نمود.
ایشان با راه اندازی " کانون فرهنگی نورهدایت امام حسین (ع) " در سال (۷۱)  زمینه ی آموزش هنر جویان فراوانی را فراهم نمود. این کانون که در خیابان حایری شیراز-  یکی از فرعی های قاآنی – قرار دارد در زمینه ی هنرهای متداول از جمله گلسازی، نقاشی، گلدوزی و هنرهای قرآنی چون خط، تذهیب و... فعالیت می نماید. کانون بانوان قرآن نویس نیز در زیر نظر این هنرمند توانا اداره می شود. ایشان به دلیل آشنایی با علم انساب، مطالعات گسترده ی تاریخی وحضور فعال در برنامه های فرهنگی ارسنجان و فارس، در زمره ی فارس شناسان و ارسنجان پژوهان معرفی گردیده اند. " چهل گنج " ایشان که کتابت جزء سی ام قرآن بر روی چهل کارت با تذهیب های متنوع می باشد، در بخش کتاب نمایشگاه عرضه گردید. استاد نعمتی (۲۸) نسخه از پوستری را به دومین همایش دانش اندوختگان اهدا نمودند که تصویر آن در گزارش پایانی نمایشگاه تقدیم این خانواده ی گسترده گردید ونسخه ی قاب شده ی آن نیزبه نمایندگی ازهمه تقدیم آقای مهندس نصیری می گردد.

                  Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 05    Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 06     Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 07

دوران کودکی ما استاد نعمتی مغازه ی دو دهانه ای به نام " صحافی مهر " در خیابان میدان مولای شیراز -  نزدیک بازار وکیل-  داشتند که ما برای گرفتن سر مشق به آنجا می رفتیم. اغلب اهالی محل به ایشان آقای مهر می گفتند . استاد با قلمش  " خط "  یاد می داد وبا رفتارش به دیگران " خط " می داد ، در توصیف این همه لطف و صفا تنها می توان گفت که ما هنوز طفل ره و طالب خطّیم و ایشان همان " آقای مهر " .

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 08

در مقابل در ورودی نمایشگاه اثری چشم نوازاز استاد در معرض دید همگان قرار گرفت. این اثر ارزشمند دو منظوره به خط استاد نعمتی جهت همایش بزرگداشت حجه الاسلام سیّد محمّد هادی رضوی کتابت گردیده است. حاج آقا رضوی ازعلما و مدرسین مدرسه ی سعیدیه ارسنجان بود. در خانه ی اجدادی خود – خانه ی آقا میرزا یوسف  - مکتبخانه ای داشت که بزرگوارانی چون آیت اللّه عبدالکریم حقیقت و آیت اللّه سیّد محمّد حسین ارسنجانی پرورش یافتگان این مکتب بودند. این روحانی بزرگواربا طبیعت انسی عجیب داشت و از راه کشاورزی امرارمعاش می نمود. از اعتماد و محبوبیت خویش در بین مردم جهت حلّ مشکلات خصوصاً ایجاد مصالحه وانجام برنامه های عمرانی ازجمله ساخت حمّام و گسترش مسجد آقا میرزا احمد و... بهره می گرفت. ایشان صاحب محضرو امام جماعت مسجد مذکور بود و مقداری از سهم تلمبه ی خویش را وقف مرمت این بنای مقدّس نموده بود. علاقه مندان جهت شناخت شخصیت و خدمات این بزرگوار می توانند به فصلنامه ی پیام ارسنجان، ش. ۸ مراجعه فرمایند.

 

خانم معصومه (هنگامه) خلییقی
فرزند منصور، همسر آقای مهندس سیّد حبیب قصرفخری، متولد سال (۱۳۳۹)، دیپلم ریاضی، عضو کانون بانوان قرآن نویس فارس، ساکن شیراز.
پدر خانم خلیقی از فرهنگیان خوش نام تهران بود. این هنرمند دوران تحصیلات خویش – از ابتدایی تا پایان دوره ی متوسطه – را در تهران گذراند و پس از ازدواج با جناب آقای مهندس سید حبیب قصر فخری، در شیراز ساکن شد و از سال (۸۵ – ۷۳ ) در آموزش و پرورش شیراز مشغول به خدمت گردید و پس از استخدام به دلیل مساعد نبودن شرایط از این سمت انصراف داد.

                            Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 09         Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 10

ایشان خطّ نسخ را نزد استاد محمد نعمتی و دوره ی خطّ نستعلیق را نزد مرحوم استاد حمید دیرین و استاد قاسم احسنت گذرانده است و در حال حاضر عضو کانون بانوان قرآن نویس فارس – زیر نظر استاد نعمتی – در حال کتابت دومین قرآن خویش می باشد. ایشان در جشنواره های متعددی موفق به کسب مقام های گوناکونی گردیده اند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 11

کسب "مقام برتر" خط نسخ در دومین جشنواره ی زنان هنرمند فارس، سال (۷۸) و همچنین احراز"مقام برتر" در جشنواره ی انجمن خوش نویسان فارس، سال (۸۰) و ... . آثار این هنرمند درنمایشگاه های عمومی فراوانی در معرض دید همگان قرار گرفته است. این هنرمند پیشرفت خویش در این عرصه را مدیون تشویق ها و حمایت های همسر خویش می داند. 

 طراحی و خطاطی شجره نامه ی فرزندان و نوادگان حاج آقا سیّد علی اکبر( حسینی ) کربالی یکی ازآثارارزشمند این بانوی فرهیخته می باشد. حاج آقا سیّد علی اکبر حسینی، طبیب، منجّم، شیمیدان و عالم بزرگ قرن سیزدهم هجری است که نسب ایشان از طرفی به سادات موسوی ارسنجان واز طرف دیگر به سادات حسینی بنجیرکربال باز می گردد. نسخه های خطی ایشان درزمینه ی پزشکی، داروسازی، نجوم وعلوم الهی ازجمله کتابت دعای کمیل در بخش نسخه های خطی نمایشگاه ارایه گردید. همسرو فرزندان خانم خلیقی به این شجره ی پر برکت انتساب دارند. چهاراثر از خانم خلیقی درنمایشگاه دومین همایش دانش آموختگان ارسنجان شرکت داده شد .

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 12

دو اثر در بخش خوشنویسی و دو اثردر بخش نسخه های خطّی. ایشان در جایگاه همسری و مادری وظایف خویش را در حدّ اعلا به کمال رسانده وبه دلیل شایستگی های فراوان محبوب همگان می باشد.

 

آقای مهندس حمید رضا حسن شاهی
فرزند محمّد کاظم، متولّد سال (۱۳۴۸)، کار شناسی ارشد زمین شناسی، مدرس دانشگاه و رئیس انجمن خوش نویسان ارسنجان، مربی تیم پینگ پنگ دانشجویان ، ساکن ارسنجان.
    شخصیت  آقای مهندس حمید رضا حسن شاهی از ابعاد گوناگون علمی، هنری و ورزشی قابل بررسی می باشد. وی از دوران کودکی به دلیل علاقه شخصی و زمینه های وراثتی وارد عرصه ی این هنر گردید. عموی بزرگوارشان  مرحوم نصر اللّه ابراهیمی که در کتابت خط نسخ و نستعلیق مهارت خاصّی داشت، از مشوقین این هنرمند بود. ایشان خط نستعلیق را از زمان آغاز تا دوره ی عالی از محضر مرحوم استاد حمید دیرین فرا گرفت و از دوره ی عالی تا فوق ممتاز را  نزد پسر عموی هنر مند شان ، استاد حمید رضا ابراهیمی گذراند و در آذر سال (۹۰) موفّق به کسب مدرک فوق ممتاز گردید. ایشان در خصوص خط لاتین نیز از محضر استاد ابراهیمی کسب فیض می نماید و از نادر هنرمندانی است که در زمینه ی خط لاتین مهارت دارد. این هنرمند خوش ذوق با ترکیب متون برگزیده ی ادب فارسی و ترجمه ی دقیق آن به انگلیسی، علاوه بر خلق اثری جهانی زمینه ی انتقال این مفاهیم ارزشمند را به جهانیان نیزمهیا می سازد.

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 13

مهندس حسن شاهی دارای مدرک کار شناسی ارشد در رشته ی زمین شناسی است و با وجود این که بیشترین فعالیت ایشان در عرصه ی علمی و ارائه ی تدریس برتر می باشد امّا در زمینه ی هنر و ورزش نیز نه تنها خویش صاحب درخشش های فراوان بوده است بلکه به عنوان مربی تیم پینگ پنگ دانشجویان و رئیس انجمن خوش نویسان زمینه ی پیشرفت بازیکنان و هنرجویان را مهیا می سازد و علاوه بر آن در حال حاضر به عنوان مسؤول گزینش و امتحانات دانشگاه آزاد ارسنجان نیز مشغول به خد مت می باشد. آثارارزشمند این هنرمند تا به حال در نمایشگاه های متعدد جمعی و انفرادی فراوانی شرکت داده شده است که به عنوان نمونه به این موارد می توان اشاره نمود: یک نمایشگاه انفرادی درگالری استاد خروش در تهران، آذر ماه (۹۳) و یک نمایشگاه انفرادی در کتاب خانه ی عمومی ارسنجان و برپایی نمایشگاه جمعی انجمن خوش نویسان ارسنجان. ایشان به دلیل کسب موفقیت های پی در پی در جشنواره های مختلف خوش نویسی از جمله احراز مقام دوم مسابقات خوش نویسی دانشگاه های آزاد اسلامی در سال (۷۸) و ... در سال (۸۵) به عنوان رئیس انجمن خوش نویسان ارسنجان و در سال (۸۸) به عنوان داور جشنواره ی خوش نویسی آزاد فارس در رشته ی نستعلیق برگزیده شد. 

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 14

آقای مهندس حسن شاهی در زمینه ی ورزشی در رشته ی پینگ پنگ مهارت دارد و درمسابقات دانشجویان، کارکنان و اعضا هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی در چند سال متوالی موفّق به کسب مقام گردید از آن جمله : در مسابقات پینگ پنگ کار کنان و اعضا هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی، ( استان های فارس، بوشهر و کهکیلویه و بویر احمد ) سال (۸۴) موفّق به کسب مقام سوم انفرادی و در سال (۸۸) موفق به کسب مقام سوم تیمی گردید و در هر دو سال با دریافت لوح قهرمانی و مدال برنز مورد تشویق قرار گرفت. هم چنین در مسابقات کارکنان و اعضا هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی (استان فارس) به میزبانی شهرستان کازرون در سال (۹۲) با کسب مقام سوم تیمی موفق به دریافت لوح قهرمانی و یک قطعه نشان درجه سه (برنز) گردید این هنرمند  به دلیل موفقیت های پی گیر به عنوان مربی تیم دانشجویان انتخاب گردید و در سال (۹۳) به عنوان مربی به اتّفاق تیمشان در مسابقات دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی (استان فارس) به میزبانی شهرستان نیریز شرکت نموده که به علّت کسب مقام سوم تیمی توسط تیم مذکوراز ایشان به عنوان مربی با دریافت لوح قهرمانی و مدال برنز قدر دانی گردید.

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 15

اثر ارائه شده در آغاز متنِ  " معرفی اجمالی هنرمندان " به دلیل مطابقت با موضوع و زیبایی از بین آثار این هنرمند انتخاب گردید. هم چنین از همکاری آقای مهندس حسن شاهی جهت معرفی استاد ابراهیمی که در حال حاضر مشتاقان هنر را در کشور آلمان از چشمه ی دانش خویش سیراب می سازند، کمال تشکّر را داریم.

 

استاد حمیدرضا ابراهیمی:
فرزند علی اکبر، متولد سال (۱۳۴۹) ، دیپلم تجربی، عضو انجمن خوشنویسان شیراز و استاد بین المللی خطّ لاتین، ساکن شیراز.

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 16

استاد حمید رضا ابراهیمی به تشویق عموی بزرگوار خویش جناب آقای نصراللّه ابراهیمی که خود در نوشتن خطّ نسخ و نستعلیق تبحر داشت، وارد این عرصه گردید. از اسفند (۶۲) درانجمن خوشنویسان شیرازاز محضر استاد ابوالقاسم شمسی یادگیری خط نستعلیق را آغاز نمود و پس از مهاجرت استاد به اروپا درسال (۶۶) از محضرمرحوم استاد دیرین فیض برد و در سال (۶۹) موفق به اخذ مدرک ممتازو درسال (۸۴) موفق به کسب گواهینامه ی فوق ممتاز از انجمن خوشنویسان ایران گردید.
این هنرمند خوش ذوق از دوران راهنمایی به دلیل علاقه به زبان انگلیسی به خطوط لاتین نیز علاقه مند گردید واز سال (۷۱) یادگیری خط کاپر پلیت را در خدمت استاد مجتبی ملک زاده آغاز نمود و ازسال (۷۶) تا کنون خطوط لاتین را در شیرازو خارج از کشورآموزش می دهد. در سال (۲۰۰۶ م) از طریق اینترنت با انجمن (CLAS) در انگلستان مکاتبه وآثار خویش را جهت ارزیابی به این انجمن ارسال نمود و در رشته ی کاپرپلیت (Copeperplate) و گوتیک( Gothic) موفق به اخذ مدرک ممتاز گردید .

                          Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 17    Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 18

استاد ابراهیمی تا کنون در اغلب نمایشگاه های جمعی انجمن خوشنویسان شیراز و در جشنواره های متعددی آثار خویش را ارائه نموده است. وی در جشنواره ی جهانی ترکیه موفّق به کسب مقام سوم در رشته ی چلیپا و در جشنواره ی دو سالانه ی میر عماد در قزوین مقام " برگزیده " را احراز نمود. استاد ابراهیمی در سال (۷۹) نمایشگاهی درنگارخانه ی وصال شیراز و فرهنگسرای ارسباران تهران، تحت عنوان " اولین نمایشگاه خط لاتین در ایران " برپا نمود . درسال (۸۲) دومین نمایشگاه انفرادی خویش را در زمینه ی دوخط لاتین و نستعلیق در نگار خانه ی ارژنگ تهران برپا نمود. این هنرمند توانا در سال (۸۲) موفّق به چاپ دو کتاب در زمینه ی آموزش خط کاپرپلیت گردید که یکی به زبان فارسی و دیگری به صورت دست نویس با خط کاپرپلیت به نگارش در آمده است. بیش از دویست جلد از این کتاب به کشورهای مختلف جهان ارسال گردیده است و در چهار سایت اینترنتی اروپایی نیز به فروش می رسد. علاقه مندان جهت کسب اطّلاعات بیشترمی توانند به سایت های زیر مراجعه فرمایند.

United State:
1. www.johnnealbooks.com/prod_detail_list/s?keyword=How+t0+write+copperplate

2. www.paperinkskarts.com/ebrahami.html

United kingdom:
http://calligraphity.com/store/product844.html

Poland:
http://sklep.kaligraf.eu/product-eng-571-How-t-write-Copperplate.html

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 19

استاد ابراهیمی یکی از اهداف خوشنویسی را انتقال فرهنگ و ادبیات یک ملّت می داند. ایشان با آمیختن شاهکارهایی از متون ادب فارسی و ترجمه ی خوب و قابل درک آن علاوه برآفرینش یک اثر ادبی زمینه ی آشنایی مردم کشورهای دیگر را با ادبیات غنی فارسی فراهم می سازد .

 

دکتر سیّد احمد رضا موسوی:
فرزند حاج سیّد محمود، متولّد سال (۱۳۵۳)، دکترای شیمی آلی، عضو هیأت علمی دانشگاه سیّد جمال الدّین اسد آبادی همدان و معاون آموزشی و پژوهشی دانشگاه مذکور، محقّق، از قاریان و کاتبان وحی الهی که با قلم توانمند خویش آثارش را نیز به زیورتذهیب می آراید و در حال حاضر ساکن همدان.
پدر و مادر ایشان سال ها عمر پر برکت خویش را صرف تعلیم و تربیت فرزندان این مرزو بوم نمودند و خود نیز موفق به تربیت فرزندانی شایسته گردیدند.

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 20

دکترسیّد احمد رضا موسوی در زمینه های مختلف علمی، پژوهشی، خوش نویسی، تذهیب وقرآن فعالیت می نماید و درهمه ی این اموربه موفقیت های چشم گیری دست یافته است. این هنرمند فراگیری خط را از دوران راهنمایی در محضر استاد نعمتی آغاز نمود ودوره های مختلف خوش نویسی را درزمینه ی خط  ثلث و نستعلیق نزد  استاد محمّد نعمتی واستاد مجید چیز فهم گذراند. وموفق به اخذ مدرک عالی درخطّ نستعلیق و مدرک ممتاز در خطّ  ثلث گردید. ایشان در مسابقه ی خوش نویسی اوقاف – زیر ۲۵ سال – موفق به کسب " مقام اول " گردید. تنوع شیوه های تذهیبش زیبایی و ارزش آثارش را دو چندان می سازد.

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 21

دکتر موسوی پس از گذراندن دوره ی کارشناسی در دانشگاه یزد در آموزش وپرورش شیراز مشغول به خدمت گردید وهمزمان با تدریس به تحصیلات خویش نیز ادامه داد؛ وی دوره ی کارشناسی ارشد را در مدّت سه ترم از بهمن ماه (۸۳) تا شهریور(۸۵) – در بخش شیمی دانشگاه محقّق اردبیلی  با درجه ی عالی و نمره ی (۵۹/۱۹)  به اتمام رساند که نشان از استعداد وافر، پشتکارو سخت کوشی ایشان می باشد. لازم به توضیح است که این هنرمند ساعی اولین دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته ی شیمی آلی از دانشگاه مذکور می باشد. وی در سال (۹۱) موفق به اخذ مدرک دکترای خویش در همین رشته  با درجه ی عالی و نمره ی (۲۰) از دانشگاه بوعلی سینای همدان گردید ودرحال حاضر به عنوان معاون آموزشی و پژوهشی و عضو هیأت علمی دانشگاه سیّد جمال الدّین اسد آبادی همدان مشغول به خدمت می باشد و به فعالیت های پژوهشی و علمی نیز می پردازد.
توانمندی های این هنرمند درحوزه ی تحقیق و پژوهش فوق العاده است، ایشان تا کنون موفّق به چاپ (۱۰۵) مقاله ی علمی در زمینه ی شیمی در مجلّات بین المللی با نمایه ی (ISI)   گردیده است وهمچنین موفق به ارائه ی  (۳۰) مقاله در سمینارهای داخلی – ملّی – گردیده است که از آن جمله می توان به این موارد اشاره نمود:ارائه ی  دو مقاله در دوازدهمین سمینارشیمی آلی ایران دراهواز، اسفند (۸۴) و دو مقاله در سیزدهمین سمینار شیمی آلی ایران درهمدان، شهریور(۸۵) و ... .

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 22

طراحی و خطّاطی شجره نامه ی فرزندان و نوادگان میرزا محمّد ابراهیم ارسنجانی (صاحب قلعه ) که خود نیز به این شجره ی پر برکت انتساب دارد، یکی از آثار ارزشمند این هنرمند خوش ذوق است، این اثر علاوه بر ارزش هنری و عاطفی ازجنبه ی تاریخی نیز از جایگاه خاصّی برخوردار است. میرزا محمّد ابراهیم از کار گزاران حکّام فارس در دوران پرآشوب قاجاریه بود. کوتاه نمودن دست خاندان های ثروتمند از امور بازاریان فارس و حمایت از مردم محروم در شرایط سخت از مهم ترین اقدامات وی بود. آن بزرگوار در ارسنجان صاحب قلعه ای بود که کار کردهای عمومی فراوانی داشت. خلاصه ای از زندگی این بزرگوار در همین سایت قابل دسترسی می باشد.

تلاوت دلنشین قرآنش زینت بخش محافل رسمی خانوادگی و اجتماعی می باشد. نامبرده جزء گروه همخوانی نوربود. این گروه در سال (۷۴) در مسابقات همخوانی که از طرف اوقاف در سمنان برگزار شد، موفّق به کسب " مقام اول " در کشور گردید.

 

آقای مهندس مجتبی اسکندری:
فرزند محمّد ابراهیم، متولّد سال (۱۳۶۱)، دارای مدرک مهندسی مکانیک سیّالات، ساکن شیراز، مدرس خوشنویسی در خانه ی فرهنگ شهرک صدرا و مسؤول پدافند غیرعامل قطارشهری شیراز.
ایشان دوره های خطّ نستعلیق را از محضر اساتید بزرگی چون مهندس حمید رضا حسن شاهی، استاد حمیدرضا ابراهیمی و استاد مجید چیزفهم آموخته است ودارای مدرک ممتاز در این رشته می باشد.

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 23

آثار این هنرمند  درچندین نمایشگاه عمومی منطقه ای و استانی و چند نمایشگاه انفرادی در معرض دید همگان قرارگرفته است،  که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:
سه نمایشگاه دردانشگاه نیریز، دوتا به صورت انفرادی و یک نمایشگاه اشتراکی با آقای زُهَری زاده درزمینه ی معرق در سال های (۸۲ و ۸۳ و ۸۶)، راه اندازی نمایشگاه خوش نویسی، معرق و منبت با مشارکت هنرمند با ذوق ارسنجانی، آقای اسماعیل سعیدی درمدرسه ی سعیدیه ارسنجان و شرکت در نمایشگاه جمعی اساتید و هنرجویان خوش نویسی ارسنجان که در کتابخانه ی عمومی این شهر برگزار گردید. آثار این هنرمند در جشنواره های متعدّدی صاحب مقام گردیده است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:
کسب " مقام ممتاز" دررشته ی هنرهای تجسّمی سعادت شهر، سال (۷۹) ، کسب " مقام اول " در جشنواره ی منطقه ی پنجگانه ی فارس – ارسنجان، خرامه و سروستان – در تابستان (۸۶)،
کسب " مقام اول " در مسابقات خوشنویسی دانشگاه نیریزدر سال (۸۱) و کسب" مقام اول " در مسابقه ی خوشنویسی اداره ی ارشاد نیریزدر سال (۸۳) و... .

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 24

وی از دوران ابتدایی خط ریز را در کانون فرهنگی آموزش و پرورش ارسنجان نزد آقای رحیم رحیمی آغاز نمود. این هنرمند قدرشناس موفقیت خود را دراین عرصه مدیون راهنمایی های این معلّم دلسوزو توانایی بقیه اساتید خویش می داند. در دوران راهنمایی در کلاس های استاد ابراهیمی و از آن پس با شرکت در کلاس های آقای مهندس حمید رضا حسن شاهی و استاد مجید چیز فهم استعداد خویش را شکوفا نمود وبا  تشکیل کلاس های خوشنویسی در پایگاه مسجد بلال ارسنجان – به صورت افتخاری - تعهد و احساس مسؤولیت خویش را آشکار ساخت. مهندس اسکندری در حال حاضر در پروژه ی قطارشهری شیراز با سمت مسؤول پدافند غیر عامل مشغول به خدمت می باشد و علاوه برمسؤولیت شغلی خویش در خانه ی فرهنگ شهرک صدرا ی شیراز نیز به تدریس خوش نویسی خط نستعلیق مشغول می باشد.

 

مهندس سعید کریمی:
فرزند منوچهر(مادر: طاهره سعیدی)،  سال تولد (۱۳۶۷) رشته ی تحصیلی مهندسی نرم افزار و در حال حاضر مسؤول ایمنی سازمان عمران شیراز، ساکن شیراز.
مهندس کریمی فراگیری خط را از سال پنجم ابتدایی به تشویق دایی بزرگوار خویش، آقای رحیم سعیدی که در علم انساب تبحر خاصی دارد وبسیاری ازتحقیقات اخیر ارسنجان پژوهی مد یون زحمات ایشان است، آغاز نمود. این هنرمند خط نستعلیق را زیر نظر استاد مجید رستگار و خط شکسته نستعلیق را نزد استاد علوی آموخته است و درزمینه ی خط شکسته نستعلیق و کتابت دارای مدرک ممتاز و در حال گذراندن دوره ی فوق ممتازنستعلیق می باشد. ایشان در زمینه ی چلیپا نیز مهارت خاصّی دارد و هم چنین در زمینه ی معرق نیز فعالیت می نماید.این هنرمند خوش ذوق اثری اختصاصی به مناسبت عید پرافتخارمبعث در نمایشگاه دومین همایش دانش آموختگان ارسنجان ارائه نمود که بدین وسیله از حسن توجّه ایشان سپاسگزاریم.

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 25

خطاطی و طراحی شجره نامه ی فرزندان و نوادگان میرزا محمّد جعفر ارسنجانی متخلص به ( ایقان ) یکی از آثارهنری و تاریخی این هنرمند است. مهندس کریمی از طرف مادری به این بزرگوارمنتسب می گردد. میرزا محمّد جعفر شاعر و عارف بزرگ قرن سیزدهم هجری – قمری می باشد که از مأموران دولت مرکزی در شیراز و ارسنجان بود. مرحوم ملا احمد ارسنجانی در کتاب ضیاالعیون، نامه های عارفانه ای را برای چند تن از بزرگان نوشته است که یکی از این نامه ها خطاب به میرزا محمّد جعفرمی باشد.

                                            Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 27             Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 26

مهندس کریمی پس از اتمام دوران تحصیلی و کسب موفقیت هایی متناسب با سن خود، در دانشگاه پیام نور شیراز مشغول به تحصیل گردید.و در زمان دانشجویی عضو تیم روبوکاپ – در زمینه شبیه سازی – دانشگاه پیام نور شیراز گردید و در مسابقات (   IRAN OPEN   ) – ایران آزاد – سال (۲۰۰۹ م) موفق به کسب مقام چهارم بین المللی و در سال (۲۰۱۰ م)  موفق به کسب مقام پنجم گردید. نامبرده در حال حاضردر سازمان عمران شیراز به عنوان مسؤول ایمنی مشغول به خدمت می با شد و همزمان نیز در زمینه ی هنری فعالیت می نماید.

 

با معرفی خوش نویس توانا ی ارسنجان " سیّد علی نقی موسوی ارسنجانی "
سیّد علی نقی موسوی فرزند سیّد عبدالحسین (موسوی ) ملقّب به" رئیس السادات "می باشد که نوادگان ایشان این لقب را به عنوان شهرت خود برگزیدند. آقای میرزا علی نقی قضاوتی محضردار معروف ارسنجانی که نام وی هنوز در ذهن پیرمردان سلطان آّباد کربال نیز نقش بسته ا، نوه ی دختری این بزرگوار است. زیبایی و محتوای آثارایشان و مراودات این هنرمند با افرادی چون آقا سیّد مرتضی ارسنجانی، عالم و عاف بزرگ و سیّد آقا معلم نشانگر جایگاه معنوی و علمی وی می باشد . سه نسخه خطی از این خوش نویس – برای بار اول – در نمایشگاه دومین همایش دانش آموختگان ارسنجان ارائه گردید. دو نسخه کتاب دعای کوچک مربوط به سال (۱۳۲۳ ه.ق ) که یکی از این نسخه ها به منظور اهدا به مرحوم سیّد محمّد حسین کربالی مشهور به " سیّد آقا معلم " کتابت کردیده است. سیّد محمّد حسین فرزند حاج آقا سیّد علی اکبر بود و به دلیل این که فرزندان افراد صاحب نامی از شیراز تحت تعالیم این بزرگوار بودند، درتاریخ فارس به " سیّد آقا معلّم " شهرت یافته بود. آقای حاج سیّد محمود و مرحوم سیّد رسول موسوی نوه ی دختری آن بزرگوارمی باشند.

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 28

Anjoman Arsanjan Moarefi Honarmandan 29

نسخه ی خطی دیگری شامل مجموعه ی سه رساله ی مختلف با مطالب کاملاً متفاوت در بخش نسخه های خطی ارائه گردید که رساله ی اول و دوم تحت عنوان " ارشاد المبتدئین " حاوی مطالب پرباری از آقا سیّد مرتضی ارسنجانی است. رساله ی اول که در سال (۱۳۰۴ ه.ق ) توسط " مرحوم سیّد علی نقی موسوی ارسنجانی " کتابت گردیده است بیان مراحل شریعت، طریقت و حقیقت با استفاده از شیوه ی تمثیل می باشد و رساله ی دوم درسال (۱۳۰۲ ه.ق) به خط خوش نویس توانمند " محمّد ابراهیم حسینی موسوی ارسنجانی، فرزند میرزا محمّد هادی " کتابت گردیده است و رساله ی سوم در بیان گناهان کبیره وصغیره و احادیث مربوط به آن از " محمّد تقی بن محمّد باقرشریف یزدی " است که در قسمتی از آن تاریخ وفات ملا علی عسکر ارسنجانی با تمام جزئیات نجومی به سبک زیبایی ذکر گردیده است. آقای سیّد عبدالعلی هاشمی در حال تصحیح این نسخه ی ارزشمند می باشند. 

نسخه ی خطی شامل مجموعه دعاها تحت عنوان " ضیافت " مربوط به سال (۱۳۰۸ ه.ق) که متن عربی آن  به صورت نسخ به خط ملا محمّد شفیع ارسنجانی و ترجمه ی فارسی آن به خط نستعلیق به وسیله ی میرزا فضل اللّه شیرازی کتابت گردیده، در موزه ی آستان قدس رضوی موجود بوده که در سال (۱۳۹۰) به وسیله ی انتشارات آستان قدس و بِه نشر به چاپ رسیده است که نسخه ای چاپی از این کتاب ارزشمند و زیبا در بخش کتاب نمایشگاه ارائه گردید که در خصوص ارائه ی این دو نسخه ی پربها از حجه الاسلام سیّد علی ناظم السادات ارسنجانی و آقای سیّد عبدالعلی هاشمی کمال تشکّر را داریم.  
نسخه های خطی حاج آقا سیّد علی اکبر ( حسینی ) کربالی در موضوعات نجوم، پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و علوم الهی از دیگر نسخه های ارائه شده در نمایشگاه بود. این بزرگوار در کتاب " آثارالعجم " ص . ۴۹۶ در قسمت مدرسه خان، این گونه معرفی شده است:
  " جناب سیادت نساب آقا سیّد علی اکبر زید فضله العالی عالمی است فقیه و عاملی وجیه مدرسی دیگر در آن جاست. "
 پدرش سیّد محمّد حسین در ارسنجان می زیست و در بنجیر کربال صاحب اراضی متعددی بود. بنابر این دوران کودکی آقا سیّد علی اکبر در ارسنجان و  بنجیر سپری شد. ایشان پس از اتمام تحصیلاتش در نجف اشرف، در شیراز ساکن و در مدرسه ی خان که در آن زمان دانشگاه بزرگی بود، مشغول به تدریس شیمی و برخی علوم الهی گردید. وی در سال (۱۲۸۸ ه.ق ) شرح های متعددی بر کتب طب متقدمین از جمله : " طب الرضا "، " طب الصادق "، جالینوس، ابن سینا، رازی و ... نوشت و در پایان برخی از مقالات علاوه بر ذکر نام و تاریخ، ثبت شده: " ساکن فی قریه البنجیر " . آرامگاه این بزرگوار و فرزند بزرگوارش سیّد محمّد حسین در حافظیه قرار دارد که خود نشانگر جایگاه علمی و معنوی آن بزرگواران است. جهت ارائه ی این نسخه ها و دو کتاب دعایی که توسط مرحوم سید علینقی موسوی ارسنجانی کتابت گردیده، از آقایان سیّد رضا موسوی منزّه  (فرزند سیّد حسن و مرحوم سیّد ابوالقاسم) سپاسگزاریم.
پنج نسخه خطی مربوط به بزرگان فارس و اسناد فراوانی که از نظر خط و موضوع قابل توجّه فراوان است. در بخش نشریات ارائه گردید، در این مورد و در زمینه ی معرفی تعدادی از نویسندگان در روز نامه تماشا از آقای سیّد محی الدّین حسینی کمال تشکّر را داریم.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • با تشکر از سرکار خانم موسوی یادآوری می شود که گردهمایی دوم ارسنجانی های مقیم شیراز و نمایشگاه جانبی آن در 25 اردیبهشت 94 برگزار شد که به اشتباه بهار 93 نوشته شده است.
    در موضوع خط و هنر خطاطی نیز اگر چه افراد صاحب نام زیادی وجود داشته و هنوز هم هستند ولی در سیستم جاری آموزش و پرورش و در سطوح مختلف به این مهم کمتر از پیش توجه شده و می شود و زیبانویسی در بین فارغ التحصیلان جدید به نسبت قبل کمتر شده است و می باید مورد بازنگری و اصلاح واقع شود.