A+ A A-

تشکیل کارگروه اشتغال و کارآفرینی در ارسنجان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

در بسیاری از کشورهای جهان‌سوم، حمایت‌های لازم از جهات مختلف از کارآفرینان نمی‌شود و به عکس مشاغل دلالی و واسطه گری و رانت‌خواری از رونق بیشتری برخوردار است و برای افراد فعال در این بخش‌ها که برای توسعه اقتصادی نافع نیستند بلکه عمدتاً مضر هم هستند، سودآوری بسیار بالایی دارد، بنابراین انگيزه‌های حرکت و تلاش کارآفرینان را که قصد خدمت به توسعه اقتصادی کشور را دارند کم‌رنگ و یا کند می‌کند.

در بسیاری از کشورهای جهان‌سوم، حمایت‌های لازم از جهات مختلف از کارآفرینان نمی‌شود و به عکس مشاغل دلالی و واسطه گری و رانت‌خواری از رونق بیشتری برخوردار است و برای افراد فعال در این بخش‌های که برای توسعه اقتصادی نافع نیستند بلکه عمدتاً مضر هم هستند، سودآوری بسیار بالایی دارد، بنابراین انگيزه‌های حرکت و تلاش کارآفرینان را که قصد خدمت به توسعه اقتصادی کشور را دارند کم‌رنگ و یا کند می‌کند. تمامی کشورهای در حال توسعه به علت پایین‌بودن تولید وفعالیت ناکافی درگیر مسائل عمده‌ای چون بیکاری، تورم، با نرخ‌های دورقمی، بیسوادی، بهره‌وری‌ پایین، کیفیت نامطلوب تولیدات، پایین بودن رشد اقتصادی، فساد اداری، تک‌محصولی‌بودن اقتصاد، وابستگی‌اقتصادی، کسری تراز پرداخت‌ها و تراز بازرگانی، بالابودن نرخ تورم، پایین بودن ارزش پول، فزونی واردات نسبت به صادرات، کم‌کاری. بازدهی کم و… هستند؛ که یکی از علل عمده بروز مشکلات ذکرشده، توجه نداشتن به کارآفرینی و کارآفرینان شایسته است.

بنابراين ما برآن شديم براى برون رفت از اين معضل و در جهت تقويت كارآفرين و كارآفرينى در شهرمان ارسنجان اقدام به راه اندازى يك تيم كارى نماييم؛ كه بتوانيم به رشد كارآفرينى و كارآفرين كمك كنيم.

در اينجا از شما بازديدكنندگان عزيز مى خواهيم كه با ارايه نظرات خود و معرفى افراد كارآفرين به انجمن دانش آموختگان ارسنجان در پيشبرد اين مهم يارى رسانيد.

ضمنا جلسه ای حضوری در روز جمعه ۱۲ تیرماه در ارسنجان جهت بررسی موضوع ، تقسیم کار و تعیین برنامه های آتی تشکیل خواهد شد.

زمان و مکان آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • ابتدا باید در شناخت افراد موفق کوشید که ایشان سه دسته اند:
  گروه اول که در اکثریت اند،که در مسابقه زندگی ; تماشاچیان این مسابقه را تشکیل می دهند.آنان فقط نظاره گر حوادث اند و از بیم ضربه های احتمالی ، خود را کنار می کشند و فقط به کف زدن برای بازیکنان اکتفا می کنند.
  گروه دوم اینان نیز قشر وسیعی از افراد جانعه را تشکیل می دهند،بازندگان این مسابقه اند.منظور از بازندگان تنها انسانهای فقیر و بینوا نیستند،بلکه آنان هم که از رفاه اجتماعی نسبی برخوردارند،از بازندگان محسوب می شوند.زیرا این گروه فقط به گذراندن روزمره زندگی و درآمد متوسط قانع اند.آنان هدف های بلندی ندارند،واگر هم داشته باشند به آن نمیرسند، این گروه ، از حس انتقادی شدیدی نسبت به جامعه برخوردارند.این گروه در مقایسه با گروه تماشاچیان جلوترند اما در مقایسه با گروه سوم افراد موفقی به حساب نمی آیند.
  گروه سوم را برندگان و افراد موفق تشکیل میدهند. تعداد این افراد کم‌ است و در زندگی آنچه که اراده کنند، بدست می آورند.این گروه برای خود اهداف مهمی را تعیین می کنند و به آنها نیز می رسند و در نتیجه رسیدن به این اهداف ، به خود و دیگران بهره می رسانند.حال تصمیم با شماست ; می خواهید جزو کدام گروه باشید?

 • باسلام.مشخصات کار آفرین.
  یک: کارآفرین دیدی نسبت به آینده دارد.
  دو: امروز و فردا نمی کنند .
  سه:زمانی که تصمیمی می گیرد به سرعت ممکن آنرا به انجام میرساند.
  چهار:امور مربوط به کسب و کار را با تعهد کامل به انجام می رسانند.
  پنج:در راه کسب و کارشان از خودگذشتگی زیادی به خرج می دهند.
  شش: عاشق کاری هستند که انجام میدهند.
  هفت:کارهای جزیی و کوچک را نیز با کیفیت بالا انجام میدهد.
  هشت.انگیزه اولیه کارآفرینان پولدار شدن نیست.پول بیشتر وسیله سنجش موفقیت آنان است.
  نه: میخواهند خودشان سرنوشتشان را بدست گیرند ، نه آنکه وابسته باشند.
  ده:مالکیت شان را با کارکنان کلیدی خود که در موفقیت شان نقش حیاتی و ضروری دارند،تقسیم می کنند.

 • اقای رحیمی جای بسیار خوشحالی دارد که جناب عالی با اطلاعات خوبتون این بحث رو دنبال میکنید و من خودم انگیزه بیشتری پیدا میکنم که مطالب را با دقت بیشتری بخونم. و ای کاش میشد جنابعالی مقاله کامل تری در ارتباط با کار آفرینی و خصوصیات کارآفرین میذاشتید تا بیشتر بدانیم. ممنونم

 • باسلام.همانطور که عرض کردم.اگر برای شروع هر کاری زود عمل نشود خیلی زود دیر می شود و تمام سرمایه گذاری زمانی دوستان به هدر می رود پس شایسته هست ابتدا در شهرهایی که نیرو جهت فعالیت وجود دارد،شیراز تهران و ارسنجان.فراخوان عمومی به صورت بنر یا روزنامه منتشر گردد یا همین سایت با صفحه ای جداگانه ngoای تشکیل گردد و فعالیت آن زیر نظر انجمن دانش آموختگان رصد شود.اگر منتظر بودجه هستید باید عمر نوح و صبر ایوب داشته باشید.پس بهتر است. اساسنامه انجمن هرچه سریعتر با استفاده و کمک از انجمن های فرهنگی،هنری و پژوهشی تدوین گردد.

 • باسلام.مشخصات کار آفرین.
  یک: کارآفرین دیدی نسبت به آینده دارد.
  دو: امروز و فردا نمی کنند .
  سه:زمانی که تصمیمی می گیرد به سرعت ممکن آنرا به انجام میرساند.
  چهار:امور مربوط به کسب و کار را با تعهد کامل به انجام می رسانند.
  پنج:در راه کسب و کارشان از خودگذشتگی زیادی به خرج می دهند.
  شش: عاشق کاری هستند که انجام میدهند.
  هفت:کارهای جزیی و کوچک را نیز با کیفیت بالا انجام میدهد.
  هشت.انگیزه اولیه کارآفرینان پولدار شدن نیست.پول بیشتر وسیله سنجش موفقیت آنان است.
  نه: میخواهند خودشان سرنوشتشان را بدست گیرند ، نه آنکه وابسته باشند.
  ده:مالکیت شان را با کارکنان کلیدی خود که در موفقیت شان نقش حیاتی و ضروری دارند،تقسیم می کنند.

 • با سلام خدمت آقا رضای گل. دقیقا ارسنجان هم همین مشکل را دارد و مشکلات کنونی ما برآیندی است از اشتباهات فردی، جمعی، تصمیم گیریها و اقدامات خودسرانه، زودگذر و غیر واقع بینانه که خود شما هم بسیاری از دلایل را ذکرکرده اید. اما از نقطه نظر تشکیل کار گروه که قرار شد جلسه ای باشد بنظرم میرسد که بایستی در ابتدا شهرستان از هر لحاظ بررسی شود و چند اصل مهم نظیر پتانسیل ها، استعداد ها و توان را تفکیک کرد و بعد اقدام عملی برای برون روفت از این مشکلات طرح کرد. ولی در هر حال کار بسیار مشکل و پیچیده ای است که بدون حمایت دولت و بخش های دولتی، مردم و جامعه خوب ارسنجان نشدنی است. امید است با برنامه ریزی، اصول ابتدایی و کنکاش تازه ای در شهرستان کرد تا هم پاسخی به برخی بدبینان باشد هم راهی برای باقی ماندن در رقابت!!!!

 • به نام خدا
  جناب آقای اسکندری از حضور شما در این گفتگوی مجازی سپاسگزارم. به نظر بنده گام اول شناخت پتانسیل ها و توانمندی های موجود در منطقه ارسنجان می باشد. که از شما و تمامی بازدیدکنندگان بزگوار می خواهم که توانمندی های موجود در ارسنجان را فهرست وار در اینجا بیان نمایید.

 • ممنونم از لطف شما. در شناخت پتانسیل ها و توانمندی ها میتوان فهرست وار از جاذبه های توریستی، فرهنگی، مذهبی، طبیعت، تاریخ و.... نام برد اما اینجا به علاوه اینها بحث از جوانان، نخبه ها و استعداد ها که به میان میآید کمی کار مشکل میگردد که بایستی با تشکیل کارگروه و دریافت نظرات و شروع کار ، پس از مدتی شاهد آشتی این پتانسیل خوب، باشیم و بعد میتوان با سربلندی از پتانسیل ها و توانمدی های شهرستان بطور کامل و با سربلندی صحبت کرد. امیدوارم که هرچه زودتر شاهد جذب این سرمایه های خفته!!! در کارگروه باشیم که حضور این استعداد ها به نفع همه ما ارسنجانی هاست.

 • مهمان - نصیری

  با سلام خدمت اقا رضا به نظر بنده باید در کار گروه کارافرینی به دو اصل مهم توجه داشته باشیم :1 )کار افرینی بر اساس مدت زمان که خود به سه بخش تقسیم می شود الف کارافرینی کوتاه مدت که معمولا بین یک تا سه سال طول می کشد و دربلند مدت ریسک بالایی را می پذیرد مانند بخش کشاورزی (باتوجه به بحران اب )و جذب گردشگر(از کلان شهرها شیراز اصفهان تهران) برای جشنواره انار که می تواند از مهر تا دی هر پنجشنبه و جمعه انجام شود و با توجه به دارا بودن هتل فردیس که در شهرستان های همجوار بی نظیر می باشد از ظرفیت های ان و به فروش رساندن انار و رب انار و محصولاتی مانند حلوای سین و ابنبات کمک بسیار بزرگی به تولید کنندگان و پیدا کردن بازار می نماییم .ب کار افرینی میان مدت وبلند مدت مانند 1 فراوری سنگ های معدنی در خود شهرستان و پیدا کردن بازار در داخل و خارج کشور 2 توریستی کردن تفرجگاه بناب با توجه به نزدیک بودن اماکن تاریخی مانند پاسارگاد و تخت جمشید .2)کارافرینی براساس شناخت بازار اول بازار را شناسایی و بعد تولید کنیم نمونه ای از این اصل مهم که در شهر رعایت نشده تعداد بیشماری سوپر مارکت فست فود و....که تعداد انگشت شماری در ان موفق می باشند . البته در هر یک از اصل ها باید از کارشناسان و اساتید بنام نظرات را گرفته و استفاده نمود. امیدوارم با اشتغال زایی بتوانیم از پدیده های شوم اجتماعی مانند فقر فساد اعتیاد و طلاق جلوگیری نماییم .با سپاس

 • سلام
  ممنون اقای رحیمی بسیار اتفاق خوبی هست برای پیشرفت شهرستان ، قطعا مهمترین مشکل ارسنجان نبود شغل مناسب برای جوان هاست ان شاالله که موفق باشید

نمایش دیدگاه‌های بیشتر