Logo
چاپ کردن این صفحه

گزارش شرکت کنندگان از سمینار آموزشی اصناف در ارسنجان - به روز می شود ...

نویسنده: 
گزارش شرکت کنندگان از سمینار آموزشی اصناف در ارسنجان - به روز می شود ...

سمینار آموزشی بازاریابی و فروش به پیشنهاد انجمن دانش آموختگان ارسنجان و پیگیری های اتاق اصناف  در روز یازدهم تیرماه در سالن ارشاد ارسنجان برگزار گردید. گزارش‌های شرکت‌کنندگان در این همایش در ادامه می‌آید. این صفحه با گزارش‌های تازه به‌روزرسانی خواهد شد.

لطفا گزارش‌ها و تصویرهای خود از این مراسم را به آدرس ایمیل انجمن (این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید) بفرستید تا در وب‌سایت انجمن منتشر گردد.

گزارش سیزدهم

فرج رحیمی
رئیس اتاق اصناف شهرستان ارسنجان

 

به نام خدا

سمیناری با همکاری انجمن دانش آموختگان شهرستان ارسنجان و اتاق اصناف شهرستان ارسنجان روز پنج شنبه مورخ 11/04/94 با حضور آقای مهندس نصیری ، آقای کاظمی فرماندار محترم شهرستان ، هیات رئیسه و کارکنان اتاق اصناف ،هیات مدیره اتحادیه های و اصناف محترم در محل سالن آمفی تاتر اداره فرهنگ و ارشاد برگزار گردید.
هرچند که در ماه مبارک رمضان قرار داشتیم ولیکن مراسم با استقبال خوب اصناف روبرو شد به طوری که صندلی های سالن تقریبا پر شده بود که جا دارد از کلیه شرکت کنندگان تقدیر وتشکر به عمل آید.
موضوع سخنرانی بازاریابی فروش با سخنرانی آقای مهندس نصیری بود که با ارائه مطالب بسیار مفید و آموزنده توسط ایشان به مدت تقریبا 2 ساعت به طول انجامید که در پایان باسخنرانی آقای کاظمی فرماندارمحترم شهرستان به پایان رسید و پس از نظر خواهی از شرکت کنندگان همگی اعلام رضایت مندی نموده و مطالب ارائه شده رابسیار مفید اعلام نمودند و درخواست برگزاری مجدد این برنامه ها را داشتند .

----------------------------------------------------------------

گزارش دوازدهم

امیر رحیمی

 

به نام خدا
همایش با موضوع چگونگی یک کسب و کار موفق در تاریخ 94/4/11 در شهرستان ارسنجان با هماهنگی اتاق اصناف شهرستان ارسنجان و فرمانداری و همت انجمن دانش آموختگان  برگزار شد،که اثرات فراوانی داشت ،بر خود لازم دیدم که گزارشی از آن اراعه نمایم.
در ابتدا جلسه با قراعت و تلاوت قرآن کریم آغاز شد و آقای جلیل اسکندری ضمن معرفی برنامه و شرح مختصری از بیوگرافی مهندس نصیری شروع جلسه را اعلام کرد،در ابتدای جلسه تعداد حاضرین کم بود ولیکن تقریبا بعد از مدتی سیل اصناف به سالن آمفی تاتر ارسنجان سرازیر شد،به مرور سالن تکمیل گردید واین متاسفانه از عادت مقید نبودن به وقت می باشد.
خوشبختانه از گروه های مختلف صنفی به صورت متنوع در این همایش شرکت داشتند و این از ویژگی بارز این جلسه بود که پیر و جوان و علی الخصوص نسل جدید و شرکت های زنجیره ای در آن حضور داشتند،هرکس و از هر صنفی با این رویکرد که چگونه می تواند عملکرد بهتری در کسب و کار داشته باشد و به تعبیر عامیانه روزی و درآمد خود را بالا ببرد ،در این همایش شرکت کرده بودند که اصناف برنامه power point که توسط مهندس نصیری با دیدی کامل از همه زوایا تهیه و اراعه شد،جای هیچ سوالی را باقی نگذاشت واین واقعیت که سهم هر کاسب یا تاجر از بازار را مشتری تعیین میکند و باید برنامه ها و اهداف هر فروشنده حول محور مشتری مداری و چگونگی جذب درآمد با تامین نیازمندی های مشتری و پاسخ به نیازمندی ها و خواسته های مشتری ،در این همایش نتیجه ای بود که از همایش عاید این جانب گردید ،وتقریبا با دو ساعت جلسه ی کاملا هدفمند و پر بار هرکس بهره خود را از این جلسه به نحو عالی برد و این جانب لازم دیدم که ضمن تقدیر از زحمات مهندس نصیری سهم خود را در ارتقا این هدف مشترک با تهیه تصاویر و عکس هایی از اصناف مختلف و ارسال جهت نمایش در سایت ایفا نمایم،باشد که سبب تغییر دیدگاه افراد و اصناف در روش کسب و کار گردد.
با تشکر

---------------------------------------------------------------

گزارش یازدهم

علی روستایی

 

سلام همشهری
مکن ز عرصه شکایت که در طریق ادب
به راحتی نرسید آن که زحمتی نکشید
حافظ
اولین بار بود در سمینار بازاریابی و فروش شرکت میکردم. سمینار خیلی خوب و بجا بود چرا که شهرستان ما در وضعیتی است که نیاز اساسی به اینگونه آموزشها دارد. سمینار ساعت 11.30در مورخه 11/04/94درسالن آمفی تئاتر شهرستان ارسنجان با حضور کسبه ،بازاریان ،کارمندان و آقای کاظمی( فرماندار محترم شهرمان ) برگزار شد، در ساعات اول سمینار بعد از تلاوت آیاتی چند از کلام ا.. مجيد و پخش سرود ملي؛وبا دعوت از مهندس نصیری مدیر عامل موسسه بین المللی تحقیقات بازار آگاه سخنرانی با موضوع چگونه کسب کار موفقی شروع کنیم ، چگونه فروشنده موفقی باشیم ؟ مباحث خوبی مطرح شد و ایشان تجربیات و خاطرات خود را برای حضار مطرح کردند .

در پایان می توان این طور نتیجه گیری کرد که این گونه سمینارها در افزایش آگاهی و شناسایی فرصت ها و ارائه ایده های نو کسب و کار در شهرمان نقش به سزایی دارند.

با سپاس

----------------------------------------------------------------

گزارش دهم 

عبدالمحمد رحیمی

 

به نام یزدان هستی بخش
برخود لازم دیدم که گزارشی از عملکرد و چگونگی برگزاری همایش اصناف مورخ 94/4/11 در سالن امفی تاتر شهرستان ارسنجان با موضوع چگونگی یک کسب و کار موفق و بازتاب آن را که به همت اتاق اصناف و اداره بازرگانی و فرمانداری ارسنجان و با اجرای توانمند مهندس محسن نصیری مدیر عامل شرکت بین المللی آگاه که عزم و اهتمام ایشان در جهت پیشرفت شهرستان ارسنجان و موفقیت همشهریان واقعا مثال زدنی است و دلسوزانه و بدون هیچ چشم داشتی و فارغ از هر سمت سویی دانش و تجربیات سالیان خود در این زمینه را بی دریغ به شکل کاملا علمی و دسته بندی شده ارائه نمودند.
با اطلاع رسانی در خصوص برگزاری جشن همایش که انصافا اینجانب اعتقاد دارم که کافی نبود،اما خوشبختانه در روز همایش فراتر از انتظار شاهد حضور همشهریان در زمینه های مختلف صنفی بودیم،بطوریکه سالن به ظرفیت کامل خود نزدیک شد.
نکات حائز اهمیت در این همایش حضور متنوع انواع گروه های صنفی بود،طوری که گستردگی و فراوان طیف زیادی از اصناف را شامل گردید و این به منزله اهمیت دادن صنف به موضوع همایش و قصد پیشبرد اهداف و افزایش بهره وری و درآمد زایی از شعل شرکت کنندگان می باشد.
نکته دیگر که برای اینجانب جالب بود حضور حداکثر جوانان در این همایش بود،هرچند که از کاسبکاران قدیمی و سنین بالا نیز تعداد قابل توجهی شرکت کرده بودند که تقریبا همگی آنها نیز جزع موفق های صنفی خود بودند لاکن حضور جوانان که بدنبال راهکار جدید ،علمی و عملی جهت رسیدن به موفقیت و کسب و کار موفق بودند،واقعا چشمگیر بود.
از دیگر نکات حضور تحصیل کردگان در فعالیت های صنفی بود،طوری که اکثر شرکت کنندگان دارای تحصیلات عالی دانشگاهی بودند که این امر نیز نشانگر این موضوع است که تحصیل کردگان شهر وارد بازار تجارت و کسب و کار شده اند و منتظر شغل دولتی یا به اصطلاح پشت میز نشین نشده اند و سهم خود را از بازار میخواهند و هم اینکه چه تحصیلات آنها مرتبط به شغل و کسب و کارشان باشد و یا نباشد از این دانش برای رسیدن به موفقیت استفاده مینماید وهمین امر باعث شده بود که با احساس نیاز به فراگیری راه های جدید و شرکت درچنین همایش های بتوانند نیاز بازار و مشتری وجذب سرمایه را بهتر شناسایی کنند و در پاسخ سوال مهندس نصیری که کدام یک از شما کتابهای مربوط به موفقیت وپیشرفت را مطالعه کرده اید اکثر پاسخ مثبت دادند ،حتی نسل های قدیمی که هیچ گاه فکر نمی کردم آنها اهل مطالعه باشند چه رسد در این زمینه ،که واقعا از دیدن چنین صحنه ای خوشحال شدم .
نکته دیگر قابل توجه در این همایش حضور بانوان شاغل بود .
واما همه موارد مهم تر شکل ارائه مهندس نصیری باطرحی علمی و گرافیکی واقعا قابل توجه بود که از ابتدا تا انتهایی موضوع همایش را کاملا هدفمند و کار بردی ارایه کردند که بیشک با بکار بستن ان نکات هر کاسبی به یک تاجر موفق تبدیل میگردد.
با سپاس

----------------------------------------------------------------

گزارش نهم

عزیز نصیری

 

حافظ قلم شاه جهان مقسم رزق است
از بحر معیشت مکن اندیشه باطل
در مورخه 11/4/94 سمیناری با نام بازاریابی و فروش توسط اتاق اصناف در شهرستان ارسنجان برگزار گردید.همانطور که در تصاویر مشاهده می گردد حاضرین جمع از کسبه و بازاریان قدیمی تا جوانان پور شوری که تازه دست به تاسیس کسب و کار زده بودند حضور داشتند.(تلفیقی از مدرنیته وسنتی).
امروزه بخصوص در میان جوانان به علت وجود اینترنت و سایر شبکه های مختلف اجتماعی این حس در جوانان به وجود آمده که دوست دارند ایده ال باشند و یک سرو گردن از سایر رقبا بالاتر باشند.به خاطر به وجود آمدن این طرز فکر پدیده رقابت به وجود می آید.رقابتی که هر کس برای آن دست به یک ایده جدید می زند تا خود را نسبت به سایر رقبا متمایز نشان دهد.عده ای به سراغ کتابهای بازاریابی و فروش و عده ای هم در اینترنت بدنبال روش های جدید می گردند و اینکه خلاصه هر کس به نوعی بدنبال یک روش جدید است.بدون توجه و درس گرفتن از گذشته و بدون تلاش و کوشش در حال نمی توان به آینه ایده ال رسید.
اما چیزی که واضح است موفقیت بر یک سری اصول ساده استوار است که اکثرا آن را جدی نمی گیرند.مطلبی که در این سمینار به خوبی نشان داده شد.
شاید اگر به شعر بالا توجه شود اگر کسی روزی خود را از خدا بخواهد دیگر برای کسب روزی اندیشه باطل از قبیل دروغ .تخریب رقیب .کلاه گذاشتن بر سر مشتری را انجام نمی دهد بلکه با اندیشه های درست در پی کسب روزی است.
تا جایی که من در سمینار حضور داشتم از تعدادی از حضار در خواست شد که به روی سن بیایند .
یکی از آنان به اصل یاد گیری از مشتری تاکید کرد اینکه همواره از مشتریانمان بیاموزیم.بزرگی میگوید بازار دانشگاهی هست که یادگیری در آن تمامی ندارد.
شخص دیگر بر این اصل تاکید داشت که همواره وظیفه خود رادر مقابل مشتری به درستی انجام دهیم و همواره مشتری را راضی نگه داریم.
شخصی دیگر به این موضوع اشاره کرد که همواره به دنبال ایده های جدید و اجرا نشده که مورد نیازمان هست باشیم
کسبه دیگر به تحقیق در مورد بازار کالا ی خود اشاره کرد.
مطالب ارایه شده در سمینار از دنیای قدیم سنتی شروع شد و نشان داده شد که در گذر زمان چگونه نگرش مردم و تولید کننده ها نسبت به بازار تغییر کرده است.فروشنده موفق کسی است که بتواند این تغییرات را متوجه و نسبت به آن عکس العمل صحیح نشان دهد.
امیدوارم که سمینار های بعدی در مورد رشد جریان نقدینگی و نحوه حسابداری صحیح که یکی از مهمترین اصول بازار است برگزار شود.چیزی که واضح است از آنجا که پایه اقتصاد شهرستان کشاورزی است و با توجه به خشک سالی و پایین آمدن راندمان کشاورزی رشد جریان نقدینگی پایین است .
در پایان از کلیه دست اندر کاران این سمینار کمال تشکر را دارم.

----------------------------------------------------------------

گزارش هشتم

سجاد عباس نیا

هر کجا هستم باشم , آسمان مال من است , پنجره , فکر , هوا , عشق , زمین مال من است (سهراب)
سلام بر همشهریان عزیز و سرمایه های اصلی شهرستان عزیزمان ارسنجان.
از قدیم به این نکته که ارسنجانی ها همیشه دنبال علم و دانش بوده اند واقف بودم ولی فکر نمیکردم اصناف عزیز شهرستانمان این همه اشتیاق از خود نشان دهند، از همه سن و سالی در جلسه بودند از جوان حدود 18 ساله تا مو سپیدان و با تجربه ها.
جلسه شروع شد و خوشبختانه سخنران متکلم وحده نبود و همه مشارکت میکردند تا جلسه به خوبی پیش رود.
به خود بالیدم ،زمانی که متوجه شدم در سال 1338 انجمن کتابخانه، انجمن شهر و شورای خیریه در ارسنجان وجود داشته است. سپس درباره مغازه های سنتی در ارسنجان توضیحاتی داده شد و حضور بانوان در درآمد خانوار خصوصا در جان دوباره دادن به شغلهای سنتی (نان تیری- خیاطی ، داروهای گیاهی، کشاورزی و ... )به نمایش در آمد.
تفاوت های بازار فروش نسبت به گذشته بیان شد که مهمترین ها ، افزایش میزان تحصیلات فروشندگان، حضور بانوان در بخش های مختلف فروش، افزایش مجتمع های خرید و تغییر فرهنگ فروشندگی بودند و ذکر این نکته که رقابت باعث شده که نیاز به فروشنده خوب بیشتر از گذشته احساس شود.
مشتری کیست : تعریفی که خیلی ها را تحت تاثیر قرارد داد ، کسی که حقوق ما، درآمد و منفعت ما را می پردازد. نه کسی که به ما نیاز دارد.
و.... .القصه باید برای موفقیت به علم روز آگاه بود، تلاش کرد و هیچ وقت دست از تلاش نکشید و به قول ژاپنی ها " هفت بار که افتادی برای هشتمین بار برخیز"
در انتهای جلسه یاد موضوع انشا دوره راهنمایی افتادم، علم بهتر است یا ثروت؟
عزیزی میگفت اگر ثروت را از شما بگیرند چه چیزی دارید؟ آن موقع جواب سوال را بدهید؟ شاید ثروت برای پیشرفت نیاز باشد ولی کافی نیست. با علم و دانش میشود از صفر شروع کرد و به موفقیت دست یافت.
دست مریزاد به زحمت کشان عزیز شهرستانمان و همه کسانی که بی هیچ چشم داشتی دلشان برای ارسنجان ، فارس و ایران عزیزمان می­تپد.
سپاس

------------------------------------------------------------------------

گزارش هفتم

عزیز اسکندری

از همه دوستانی که برای اولین بار در ارسنجان این چنین سمیناری برگزار کردندتشکر میکنم .

از جناب آقای مهندس نصیری که نکات پایه ای هر کسب وکار را به صورت علمی وساده بیان نمودند و از مجمع امور صنفی شهرستان که با فکر باز تصمیم به برگزاری جلسه برای کسبه شهرستان انجام دادند کمال تشکر رادارم.
مباحث مطرح شده در جلسه مواردی بود که فروشندگان و یا مدیران برای موففقیت چه در سطح خرد جه در سطح کلان باید انجام دهند . دوستان و فروشندگان با رعایت نکات مطرح شده در سمینار و همچنین مطالعه بیشتر در مورد کسب وکار، می توان نه تنها در شهرستان ، استان،کشور وحتی دنیا کسب وکار موفقی را راه اندازی کنند.پس یکی از بزرگتربن دستاوردهای این جلسه برای افراد باید تغییر تفکرات باشد که "من ارسنجانی میتوانم درکشور ، حتی دنیا فروشنده موفق باشم". برنامه ریزی اساسی ترین رکن هر کار میباشد که در جلسه به عنوان بیزینس پلن معرفی شد که نقشه راه را برای هر فعالیت نشان میدهد.

جناب آقای مهندس نصیری در سایت مقاله ای در این باره نوشته اند که دوستان میتوانند از لینک زیر ان را ببینند.
http://www.arsanjan.org/index.php/item/196-آموزش-نوشتن-طرح-تجاری-business-plan
به امید داشتن موفقیتهای شیرین تر

----------------------------------------------------------------

گزارش ششم

رضا رحیمی

به نام خدا
آيا اين امكان وجود كه ارسنجان يكى از موفق ترين شهرهاى ايران در بازرگانى و تجارت باشد؟
چند سال پيش وقتى در كلاس هاى بازاريابى و فروش دكتر كشاورز شركت كرده بودم، ايشان مى گفتند: كه اگر به صورت علمى فروشندگى را بياموزيم، ارسنجان این پتانسیل را دارد که از شهرهاى ديگر نيز مشترى جذب کند و فرمایش ايشان اين انگيزه و هدف را در من ايجاد كرد؛ كه خواسته من از اتاق اصناف برگزارى دوره هاى فروش حرفه ای برای بازاریان ارسنجان باشد. همچنین دوستان و همكاران خود را همواره تشويق و ترغيب می كنم، تا فروشندگى را به صورت حرفه اى بياموزند.زيرا اين دوره ها براى فروش موفق و ارتباط هاى موثرتر با مشترى مى تواند بسیار تاثیرگذار باشد.
اين آرزو و هدف ديرينه مقدمه اى شد؛ براى دعوت از مهندس محسن نصيرى كارآفرين موفق كشورى، با هماهنگی و نظر مثبت رياست اتاق اصناف جناب آقاى رحيمي، براى برگزارى يك سمينار بهبود و رونق كسب و كار در ارسنجان، كه خوشبختانه علی رغم مشغله کاری بسیار از سوی ايشان پذیرفته شد.
اين آغاز يك تجربه خوب براى من بود. از این نظر که برای مدت کوتاهی با یک مدیر موفق کار می کرم که دایم باید گزارش پیشرفت کار را ارایه دهم؛ آن هم نه شفاهی بلکه کتبی و مستند. مديران موفق همواره پيگيرى مى كنند، و پاسخ گويى به اين پى گيرى ها هم بايد مستند و كامل باشد. برای اين دست افراد كارها باید در حد كمال و بدون كاستى انجام شود، که امیدوارم این گونه بوده باشد.
در چند روزى كه پي گير برگزارى سمينار بودیم، دوستان زیادی ما را یاری رساندند که سپاس ویژه از ایشان دارم.از تلاش هاى بی وقفه آقاى رحيمى و همكارانشان در اتاق اصناف ارسنجان كه هماهنگی های لازم را به عمل آوردند، از جمله تهیه دعوتنامه و پخش مغازه به مغازه آن که در ماه مبارک رمضان کار بسیار دشواری بود، ریاست و کارکنان ادره فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسنجان که سالن آمفی تئاتر ارشاد را در اختیار گذاشتند، جناب آقاى جليل اسكندرى مدیر روابط عمومی فرمانداری و مجموعه چاپ دانش كه کمک های زیادی به ما کردند. موسسه سخنوری گویای ارسنجان که اقدام به برگزاری نمایشگاه کتاب نمودند و آقایان علی محمد نصیری، مصطفی رحیمی، علی روستا، محمدجواد رحیمی، ابراهیم رحیمی، حسین نعمت الهی و دیگر دوستانی که در برگزاری مراسم به ما کمک کردند.

با آرزوی پیروزی برای همه
اولین دقایق 19 تیر ماه 94

---------------------------------------------------------

گزارش پنجم

معصومه رحیمی

بنام صانع هستی

پیرو صحبتهایی که در روز همایش خانوادگی انجام شد جلسه ای در روز ۹۴/۴/۱۱در محل سالن فرهنگ و ارشاد با همکاری اصناف با موضوع فروش و فروشنده ی موفق برگزار شد که مطالب مفید و کلیدیی توسط مهندس نصیری بیان گردید اغلب موارد بیان شده که در نظر افراد کم اهمیت بنظر می رسید بصورت منسجم وبهم پیوسته بیان گردید. موضاعاتی که مد نظر قرار گرفت بصورت هایلات و ویژه ای نظر میهمانان که همگی از قشر اصناف و فروشندگان بودند را به خود جلب کرد.

تنها موضوعی که بنظر من درست القا نشده بود در مورد افکار بعضی از بزرگواران در مورد مفهوم فروش خوب داشتن و فروشنده ی خوب بودن است واینکه ما قرار است از امکانات موجودی که داریم با این روشهای پیشنهادی بهترین استفاده را ببریم و اینکه بهترین کارایی با همین ظرفیت و امکانات را ایجاد کنیم نه اینکه منتظر دستی از غیب باشیم که زمینه را برای ما فراهم کند.
بنظر بنده برگزاری چنین جلساتی میتواند گام موثری باشد در داشتن وسعت دید فروشندگان عزیز تا هر چه بهتر بتوانند تجربیات عملی خود را بصورت علمی تر و کاربردی تر به مشتریان خود ارائه کنند. ودر آخر تشکر ویژه از همه ی دوستان و دست اندر کاران این جلسه.

-------------------------------------------------------------------

گزارش چهارم 

حسین اسکندری

صبح روز پنجشنبه یازدهم تیرماه به صورتی کاملا اتفاقی توسط یکی از دوستان باخبر شدم سمیناری تحت عنوان بازاریابی موفق در تالار ارشاد دایر است.پیش از این جلسه حتی یکبار هم نام مهندس نصیری به گوش بنده نخورده بود اما در راه با دوستان کمی از شخصیت ایشان اگاه شدم و دید کلی من نسبت به سمینار تغییر کرد لذا تصمیم به یادداشت نکاتی گرفتم. ساعت یازده وارد سالن ارشاد شدیم اما طبق معمول جلسه تاخیری نیم ساعته را داشت.کسبه زیاد جدی نگرفته و یکی از خواب خوش و یکی از بازی میگفت.با شروع جلسه و آغاز صحبت مهندس نصیری واقعا جوی ارام و متوجه بحث شکل گرفت.از اغاز معلوم شد که جلسه بسیار پر مغز خواهد بود.لذا توجه حضار بسیار عالی جلب گردید خلاصه ای از آنچه مورد بحث قرار گرفت:چگونه یک کسب و کار موفق را شروع کنیم؟ چگونه یک فروشنده موفق باشیم؟ در ادامه تفاوت بین بازاریاب و یک فروشنده به طور مختصر بیان گردید و سپس انواع بازاریابی به سه دسته ی 1.محصول گرایی(مبتنی بر تبلیغات گسترده)2.مشتری گرایی(باب میل مصرف کننده و صرفا نظر مشتری)3.ارتباط گرایی(انچه در عصر حاضر در حال تحقق است)......در قسمت بعد به انواع پروژه ها که به دو دسته ی کمی که در ان امار و ارقام اشاره میشود و کیفی که در ان به چگونگی پرداخته میشود اشاره شد سپس ارتباط گرایی تشریح گردید ...با این عنوان که "فروش پایان کار نیست بلکه آغاز یک ضمانت است".....در قسمت بعد یک سخن کلی از تاریخچه صنف ارسنجان و اینکه رابطه میان مشتری و فروشنده چه تغییری نسبت به دهه ی قبل کرده است که چندعامل 1.رشد میزان تحصیلات2.رشد اعتبار شغلی3.حضور زنان و جایگاه بهتر4.یکسان شدن قیمت5.رونق برند و... بحث گردید. قسمت بعد اما عنوانی بود که تقریبا 90% حضار در جهت دستیابی به آن شرکت کرده بودند......فروشنده موفق کیست؟؟ سوالی که هر کاسبی در هر پیشه ای با ان روبروست. هر فروش سه رکن را داراست1.فروش یا ارایه خدمات2.مشتری یا کسی که به خدمات نیازمند است3.آشنایی با اصول بازاریابی از جانب فروشنده 1.فروشنده:کسی که خدمات را ارایه میدهد:ما به مشتری وابته هستیم...مشتری بخشی از کار ماست...او هدف کار ماست ....ویژگی های یک فروشنده موفق:1.برنامه ریزی خوب2.انرژیک بودن و سرزندگی3.آارستگی و تواضع4.یادگیری با استفاده از تجارب گذشته5.بررسی مشتری از زوایای مختلف6.ریسک پذیری بالا(با هوش)و... 2.مشتری 3.آشنایی با علم بازاریابی:سه وجه کلی...1گوش دادن موثر2.چگونگی دریافت3.توجه به اهمیت خدمات پس از فروش. در قسمت ماقبل پایانی نیز راهکارهایی برای فروش موفق پیشنهاد گردید در بخش بعد و انتهای جلسه به طرح تجاری یا نقشه کار اشاره گردید که شامل 5 رکن است 1چشم انداز2ماموریت3اهداف 4استراتژی5برنامه ها.و.... پیشنهادات و انتقادات: 1.با توجه به این که تعداد کثیری از شرکت کنندگان از کسبه های با تجربه بودند ایا بهتر نبود بخشی از بحث به اهمیت تبلیغات قرار گیرد؟ 2.در طول بحث میشد بیشتر به جوانان توجه کرد و اولویت را به تازه کار ها داد تا کسانی که با تجارب بالا بوده و علاقه خاصی به این سمینار بروز نمیدادند. 3.با توجه به چپ راه بودن شهرستان راهکارهای جذب مشتری از شهرستان های اطراف را بیان کنید. 4.چه شرایطی نیاز استتا با بازارهایی مثل شیراز رقابت شود و مردم به بازار های خود شهر سوق داده شوند؟ 5.بهتر است چنین سمینارهای موثری به صورت دوره ای و منظم برگزار شود تا اثربخش و دارای نتیجه موثر باشد "در پایان سپاس فراوان از تمام دست اندر کاران این سمینار به خصوص مهندس نصیری که عده ای را نسبت به فنون به روز فروش آگاه نمودند"

-------------------------------------------------------------------

گزارش سوم

محمد جواد رحیمی

با سلام خدمت دوستان گرامی
از چندی قبل خبر داشتم که قرار است مهندس در تاریخ 11 تیر به ارسنجان بیایید ولی ازهدف ان بی اطلاع بودم .در روز 9 تیر از طریق اقای رضا رحیمی باخبر شدیم که قرار است 11 تیر همایشی در ارسنجان توسط مهندس نصیری قرار است برای اصناف برگزار شود.

با موضوع:
چگونه کسب کار موفقی شروع کنیم ؟ چگونه فروشنده موفقی باشیم ؟

از همان اول به موضوع جذب شدم و برنامه ریزی برای حضور در همایش را انجام دادم .شب قبل از همایش جهت هماهنگی با مهندس و اقای رحیمی بودیم و قرار شد من در روز همایش از صبح با اقای رحیمی به سالن رفته و اوضاع نور و صدا و برسی کرده و بنر انجمن را بروی سن قرار دهیم .

جلسه ساعت 11:30 با قران و سرود ملی شروع شد و بعد از معرفی اقای نصیری توسط اقای جلیل اسکندری همایش رسما شروع شد، اول با داستان معروف جزیره ای در افریقا که پای برهنه(مهندس با لهن ارسنجونی گفتن پای پتی)که یه فروشنده میره و یک بازاریاب میرن اونجا رو تعریف کردن با انرژی که توضیح میدادن همه محو جلسه بودن وبعد با گفتن گذر زمان و تاثیر ان بر فروش و بازاریابی و این که ما الان در دوره ارتباط گرایی هستیم و ارتباط گرایی یعنی ایجاد یک خانواده شامل (تولید کننده ،توزیع کننده ،مصرف کننده) جلسه ادامه پیدا کرد و بعد گفتند برند سازی مهمه و توی ارسنجون یه سریا سوپر مارکت رو برند کردند مثل( تایتانیک و پردیس) پس برند سازی کار سختی نیست و بعد با نشان دادن عکسهای قدیمی ارسنجان از شهرداری ،خ شهدای فعلی، مغازه دارای درب شیخ ،فلکه شهرداری ، مدرسه و عکس خودشون کنار پدرشون ، مدرسه سعیدی از گذشته و سابقه ارسنجان یادی کردند که باعث شور بیشتر در جلسه شد و بعد توضیح دادن که ارسنجان از سال1345 اصناف داشته و از 221 مغازه در ان سال به 1584 درسال 94 رسیده و 700 درصد رشد داشته اینکه در ارسنجون در گذشته با همت خود مردم اب لوله کشی انجام شده و منظور این بود که به دولت نباید زیاد دل بست و امیدوار وباید خودمون برای انجام کارها تلاش کنیم وبعد بانشان دادن مغازه دارهای سنتی فعلی ارسنجان هنوز به سبک قدیم بودند پاساژ و مغازهایی نشون داد که با جدید ترین متد های روز جهان انجام کار میکردند وبعد با بیان تفاوتهای باز فروش نسب به گذشته با حال پرداختند و از اینجا به بعد جلسه مشارکتی شد و اکثرا درمباحث شرکت میکردند و اینکه 80 فروش هست 20 درصد تولید و با رقابت باید به فروش بیشتر برسیم و برای فروش بیشتر باید فروشنده ماهر تری نسبت به رقبا باشیم و بعد با برشمردن گزینه های که فرونده موفق باید داشته باشد گفتن فروشنده موفق کسیه که بتونه به اسکیموها یخچال بفروشه و مشتری ارزشمند ترین دارایی هر کاسب هست. ایشون همه را تشویق به خرید روزنامه و خرید کتابهای اصول بازاریابی کردند و از اهمیت خدمات پس از فروش برای جلب رضایت مشتری گفتد وبعد از چند نفر خواستد که برای توضیح مسایل که تا الان بحث شده به بالای سن بیایند که پس از جواب سوالات به انان هدیه دادند وبعد مبحث چگونه یک کسب کار را شروع کنیم را توضیح دادند ودر اخر با جمله ای از اقای مهندس خلیلی مدیر عامل شرکت بوتان گفته های خود را تمام کردنند(صداقت بزرگترین زرنگی بشر است)
و بعد فرماندار محترم هم به سخرانی پرداختند که از اهمیت اینگونه همایشها و نبود اب صحبت کردند و از مهندس نصیری تقدیر کردند و بعد به قید قرعه به چند نفر که فرم نظر سنجی را تکمیل کرده بودند هدیایی تعلق گرفت و جلسه راس ساعت 13 تمام شد.من که واقعا از این جلسه استفاده کردم و کسانی که در راه اندازی ان مشارکت داشتند کمال تشکر را دارم.

باسپاس
--------------------------------------------------------------

گزارش دوم

مهدی اسکندری

 

با سلام
قرا ر بود جلسه ای، بهتر است بگویم سمیناری تحت عنوان بازاریابی و فروش در ارسنجان در روز یازدهم تیرماه نود و چهار در سالن ارشاد برگزار گردد. از موارد جالب این سمینار نحوه اطلاع رسانی آن بود که با دادن کاغذ به تک تک مغازه های شهرستان اطلاع رسانی کرده و من به چشم خودم دیدم که چقدر هم برای این کار وقت گذاشته بودند. از برو بجه های صنف و آقای شیرازی ممنونم. موضوع سمینار بحث جالب و تا حدودی تازه و جدید بود که شاید برای اولین با در شهرستان بدین صورت مطرح میشد. چگونه یک کسب و کار موفق را شروع کنیم؟ و چگونه فروشنده بهتری باشیم؟
با خواندن تبلیغات روی کاغذ چشمم به جمله بسیار جالبی خورد که نوشته شده بود: حضور کلیه اعضا الزامی میباشد. یعنی هر فروشنده ای باید بیایید!! و این را یکی از نقاط ضعف و به جرات تکراری ترین جمله ای که در زندگی ام دیدم میپنداشتم و تصوراتم باز به سالهای مدرسه و اجبارات آن روزگار برگشت. اما با وجود اینها و با سابقه خوبی که از انجمن و اعضای آن داشتم کمی هم به این امیدوار بودم که شاید این سمینار بدردم بخورد. چون همیشه دوست داشتم که فروشندگی را بهتر بشناسم و یاد بگیرم آماده رفتن شدم.
از طرفی هم واژه کسب و کار جدید مرا بی وقفه قلقلک میداد و مجبورم کرد که برای شرکت در همایش دست بجنبانم و آماده بشوم. همیشه با اینکه کاری برای خودم دست و پا کرده بودم، به دنبال بهتر شدن هم در کارم و هم شروع کسب و کار بزرگتری میگشتم، اما نگاهم در ارتباط با کار همیشه یکطرفانه و شاید هم منصفانه نبود. بگذریم. سخن را کوتاه و برویم ببینیم آخرش چه میشود.
جلسه به سرعت شروع شد و دقایقی از سخنرانی مهندس نصیری نگذشته بود که در همان اول، فکرم را دگرگون ساخت و آرزو میکردم که ای کاش این چند جمله اول را از معلمینم که کم هم نبوده اند!!! حتی یکیشان! میشنیدم تا شاید زودتر و با مسولیت تر به اطرافم نگاه میکردم. جملات زیبا و شنیدنی. تازه و بکر. جملاتی که هر فروشنده ای برای آن باید ساعت ها کتاب بخواند و کلاس برود و پول بدهد!!! جالب است نه؟ نمیدانم شاید شگرد های شرکت های هرمی هم برای جذب نیرو و افراد در وحله اول همین زیبا صحبت کردن باشد. اما چه خوب میشد که بجای آن اجبار آمدن های برخی افراد در این جلسه مینوشتند ورود کلیه افراد بدلخواه است تا خدای ناکرده کسی فکر نکند بیایید و خودی نشان دهد و برود. نه اصلا جلسه با همه این ها متفاوت بود. هیچوقت تا این اندازه دغدغه ذهنی و کاری من دچار تحول نشده بود. چقدر میتوان خوب معامله کرد و چه جایگاهی مشتری در کسب و کار ما دارد. من اصلا در این مدت کاری ام به مشتری نظری نداشتم چه برسد به اینکه بخواهم او را همه کاره و ولی نعمت خود بدانم. اما من اشتباه می کردم.
نمیخواهم بیش از اندازه بنویسم که تکراری و خسته کننده شود. ولی در کل جلسه با سخنرانی محشر و اجرای هنرمندانه مهندس خودمان، که دیگر با او غریبه نیستم! عالی بود. ولی از این میترسم که این جلسات سالیانه بشود چرا که امید دارم در آینده استقبال بیشتری بشود چرا که بیکاری مساله ای نیست که براحتی هر جوانی از کنار آن بگذرد چه برسد به اینکه بداند چنین کلاسهای درسی خوبی برگزار میگردد که شاگرد و استاد میفهمند و میخندند و راحتند!!!
داشتیم به پایان جلسه میرسیدیم و اندکی خستگی در خود نمیدیدم که ... تمام شد. چقدر خوب هم تمام شد.
بیکاری و جوانان دو مساله بسیار پیچیده و تعجب برانگیز در فرهنگ ماست و از طرفی خود کلمه جوان، ما را دچار اشتباه میکند و از طرفی بیکار! خب مگر میشود کسی هم جوان باشد و هم بیکار؟ برای من که کمی جای تعجب دارد کمی بیشتر جای نگرانی.
نمیخواهم که چرا و چرایی گویی، بکنم اما کمی به حرف های مهندس گوش فرا دهیم کمی فکر کنیم خودمان جواب را در میابیم که چرا کسی بیکار است و چرا جوان بیکار داریم. فکر میکنم بیاییم یکبار دیگر خصوصیات یک فروشنده خوب را به جوانهایمان آموزش بدهیم: پرتلاش، پر انرژی، خوش رو، همواره در حال یادگیری و تجربه، انعطاف پذیر، ریسک پذیر، مسولیت پذیر، آگاهی از محیط کسب و کار، زوایای دید مختلف و.... باز هم با این احوال جوان بیکاری میماند؟ که ما بخواهیم برای او دلسوزی بکنیم و او را اینقدر ناتوان بار بیاوریم و گمان بکنیم که ما باید کار را برای او اماده بکنیم؟
مهندس جان بخاطر اینکه دیدم را تغییر دادی ممنونم. 

گزارش اول

تنظیم کننده :جعفرزارع خوشدل

بسمه تعالی
تحلیلی بر سمیناریکروزه بازاریابی وفروش در 11/4/94در ارسنجان.


شهرستان ارسنجان وشرایط و اوضاع واحوالی که از گذشته برآن حاکم بوده است را می توان از ابعاد مختلفی در حوزه کار وکار آفرینی مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.اماآنچه محرز ومسلم است اینکه: از گذشته دور و تا اواسط قرن بیستم، بافت اجتماعی ارسنجان، از مردمی تشکل یافته و فعال حکایت می نماید، طوری که براثر تلاشهای عالمانه ای که این مردم در تولید وصنعت داشته اند ،کالاهای مازاد براحتیاج خود را به دیگر مناطق صادر می نموده اند.فعالیت وتولید به معنای واقعی کلمه در ارسنجان رونق داشته است.اگر به تاریخ پر نشیب وفراز شهرستان ارسنجان مراجعه نماییم به خوبی در می یابیم،تنها چیزی که همواره مورد تنفر آحاد مردم این شهرستان بوده واکنون هم می باشد مبحث بیکاری است.اصولا در فرهنگ ارسنجان وارسنجانی بیکاری به عنوان موضوعی مذموم ازآن یاد شده است. می بینیم که در قدیم، انواع و اقسام شغلهای در آمد زا که باعث رونق همه جانبه یک تمدن می شده است در ارسنجان به نحوی شایسته وجود داشته است. شغلهایی از جمله :کشاورزی وباغبانی،دامداری،حفر چاه وقنوات،سفالگری،آهنگری،خیاطی،بنایی،وحتی اسلحه سازی و خاتم کاری و کارهای مقدس دیگری چون معلمی ، خوشنویسی،طبابت و...
آنچه امروزه وبیش از همه شهرستان ارسنجان را وارد چالشی سخت نموده است،موضوع مذموم بیکاری است که اگر برای آن تدبیری اندیشیده نشود نه تنها خواهد توانست زیر ساختهای فرهنگی و اجتماعی که امروزه همه ما به آن افتخار می نماییم را مور تهدید وتخریب قراردهد بلکه باعث خواهد شد مانند ده پانزده سال گذشته روز بروز از کاروان توسعه وپیشرفت استانی نیزعقب بمانیم ودرجا بزنیم.بنابراین بر همه مردم شهرستان در هرجای این کره خاکی که هستنداین تعهد شایسته وبایسته خواهد بود که با همدلی هرچه بیشتراز پیش، و با هماهنگی با برنامه های توسعه نظام جمهوری اسلامی برای این معضلی که اکنون از مرحله مشکل پا را فراتر گذاشته وبه تدریج به مرحله آسیب می رسد،(بیکاری) فکری کنند و تدبیری بیاندیشند و همتی جانانه نمایند.
بسیار بودند وهستند انسانهایی فهیم و فرهیخته ارسنجانی که از حدود 30الی 40سال پیش این معضل را شناخته و خدماتی را در این خصوص انجام داده اند .ذکر نام همه این افراد در این مقال نمی گنجد اما به عنوان نمونه می توان از به خدا پیوستگانی همچون زنده یاد محمد حسین اسکندری وحضرت ثقه الاسلام سید علی ارسنجانی یاد کرد که اقدامات آنها در خور تحسین وتقدیر است.بزرگوارانی هم چون حاج آقا احمدی امام جمعه محترم ارسنجان نیزاکنون تمامی دغدغه هایشان بحث توسعه وتعالی این شهرستان به عنوان شهرستانی با پشتوانه علمی ،مذهبی وفرهنگی است.البته دراین رهگذر نباید تلاشهای پیشکسوتان ارجمندی همچون حاج حسین رضایی و حاج رضا ابراهیمی واعضای محترم شورای شهروبخش وشهرستان در این دوره وادوار گذشته ونیزفرمانداران وبخشداران و سایرین را نادیده گرفت.
همه تلاش کرده اند وهمه به این مهم واقف هستیم که ارسنجان را باید جور دیگری دید.باید این شهرستان را اکنون به این شیوه جدید ببینیم که خاک حاصلخیزش،آب وهوای مطلوبش ، مردمان متعهدش ،استقرارش در مرکز تقریبی استان ،جنگل با صفایش و از همه مهمتر جوانان برومندش با مدارج عالی دانشگاهی ومراکز میراث فرهنگی اش برای جذب توریسم، اصناف وبازاریانش و غیره از پتانسیل های موجود وموثری هستند که می توانند حرفهای خوبی برای گفتن داشته باشند. هرچند شهرستان مابه علت خشکسالیهای گذشته وضعیت خوبی از بابت آب ندارداما خواهیم توانست با مدیریت مفید و موثر وباتکیه برعلوم وفنون جدید و آموزه های دین گرانقدر اسلام از همین آبهای موجود استفاد شایان و مطلوب را بنماییم.شغل ایجاد کنیم وجوانان عزیزمان که مملو از ایده و امید هستند رادرجهت تولید وتوسعه مشغول به کار نماییم.
سیمینار فروش و بازاریابی که به همت اتاق اصناف در تاریخ 11/04/94در سالن ارشاد ارسنجان به مرحله اجرا درآمد نقطه عطفی است در فرایند توسعه و پیشرفت ارسنجان که موازی با اهداف اخیر الاشاره خواهد توانست موجب تنویر افکار عمومی و مخصوصا بازاریان گردد.هرچند نمی توان به صورت مکتوب تمامی مباحث وموضوعات ارائه شده دراین سمینار را در این مقاله به رشته تحریر درآورد اما در یک جمع بندی خلاصه می توان گفت که:
1- وجود ارزشمند چهره آشنا، آن فرهیخته ارسنجانی که نزدیک به بیش از دو دهه از عمر خویش را با موفقیت گذرانده ودارای مدارک ومدارج عالی دانشگاهی است، به عنوان سخنران سمینار بارقه های از عشق و امید را در دل هر انسانی که دراین سمینار شرکت کرده بود روشن نمود .جناب آقای مهندس نصیری به نحو شایسته از عهده انتقال آیتم های امروزی بازاریابی و فروش به حاضرین در جلسه برآمد ودر همین دوساعت چشم انداز روشنی را در مقابل دیدگان مشتاق جوانان واصناف شهرستان قرار داد.
2- اگر ترتیبی اتخاذ گردد که با پشتوانه انجمن دانش آموختگان ارسنجان ومخصوصا اعضا متخصص و مجرب آن ،دیگر ادارات ونهادها بستر چنین سمینارهایی را فراهم آورند ،این مهم می تواند در تدوین یک نقشه راه روشن برای ازبین بردن بیکاری ،موثرومفید فایده باشد.
3- رفع تنگناهای موجود بیش از پیش با همدلی واحترام به نظرات همدیگر امکان پذیر خواهد بود.باید همه ما به این مرحله از بردباری و گذشت نائل آییم که شهرستان ارسنجان یک مجموعه متحد ،یکپارچه ،همراه وهمگام می باشد،با انسانهایی دلسوز و متعهد که هدف اصلی و مهمشان نیل به توسعه ورفع بیکاری و ارتقا ء اشتغال زایی است.
جادارد از تمامی برنامه ریزان ومجریان این سمینار یکروزه تقدیر و تشکر به عمل آید.از خداوند بزرگ برایشان آرزوی توفیق و سربلندی روز افزون می نماییم...

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.