A+ A A-

معرفی اجمالی هنرمندان بخش نقاشی نمایشگاه جانبی دومین همایش دانش آموختگان ارسنجان (بهار ۹۴)

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
اثر: سیّده زهرا موسوی منزّه
اثر: سیّده زهرا موسوی منزّه

جویباری ز نشاط، کوله باری ز امید
سایه ساری به بلندای ابر سپید
زیر خورشید محبّت که همان حلقه ی دل های شماست
می نماید به افق های بلند،
سبزه زاری که به سر سبزی این خاطره هاست.

شعر از: مهندس سیّد جواد حسینی

هنرمندان شرکت کننده دربخش نقّاشی نمایشگاه جانبی دومین همایش دانش آموختگان ارسنجان سال (۹۴)، درسه رده ی سنی بزرگسال، نوجوان و کودک قرار داشتند که جهت حفظ حرمت و ایجاد نظم براساس سال تولد از بزرگ به کوچک تنظیم گریده است:


۱ - خانم معصومه کلانتری: فرزند محمّد، متولد سال (۱۳۵۵)، تکنسین اتاق عمل و دارای مدرک عالی نقّاشی، مدیر و مدرس آموزشگاه و نگار خانه ی " ترنج شیراز"، داستان نویس.

              Anjoman Arsanjan Naghash 02               Anjoman Arsanjan Naghash 03

این هنرمند سال ها تدریس نقّاشی را در آموزشگاه های معتبرشیرازاز جمله " ممتاز " ، " باربد " ، " مرکز آفرینش های ادبی هنری دانشگاه علوم پزشکی و ... بر عهده داشته است و در سمت هایی چون مسؤول انجمن نقّاشی بسیج هنرمندان فارس، عضوتحریریه ی نشریات " همراز- ماهان " و "گاف" نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی و مدیر اجرایی آرت اکسپو – محل نمایش و فروش آثار هنری – دانشگاه علوم پزشکی انجام وظیفه نموده اند و در حال حاضر نیزبه عنوان مدیر و مدرس آ‌موزشگاه و نگارخانه ی "ترنج شیراز " مشغول به خدمت می باشد. ایشان در مسابقات مختلف ادبی و هنری موفّق به کسب افتخارات متعدّد گردیده است، از آن جمله: کسب " مقام اول " در جشنواره ی استانی گوهر مکتوب در سال (۹۱)، "مقام دوم " استان در جشنواره ی واژگان راز، "مقام سوم" کشور در جشنواره دخیل سال (۹۲) – مقام سوم کشور از جشنواره ملی امام رضا (ع) بخش نقاشی. خانم کلانتری در راه اندازی نمایشگاه جانبی دومین همایش دانش آموختگان ارسنجان نیزما را از راهنمایی های ارزشمند خود بهره مند نمودند که از ایشان کمال تشکّر را داریم.

۲ - خانم لیلا ذوالنون شیرازی: فرزند غلامحسین، متولد سال (۱۳۵۹)، دارای مدرک کارشناسی ارشد دررشته ی مدیریت آموزشی، مربی نقّاشی، ساکن شیراز.

              Anjoman Arsanjan Naghash 04               Anjoman Arsanjan Naghash 05

این هنر مند نقّاشی را در ۱۴ سالگی ازمحضر پدر بزرگوارشان که از اساتید بنام کشوردر زمینه ی هنرهای گوناگون از جمله پیکر تراشی، معرق، خاتم سازی و ... می باشند، فرا گرفت و اکنون مشغول به تدریس در این رشته می باشد. خانم شیرازی در زمینه ی کار بر روی چوب از جمله: پیکرتراشی و معرّق و ... با پدرشان همکاری می نماید. از نظر علمی نیز ایشان موفّق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد در رشته ی مدیریت بازرگانی گردید.

۳ - خانم سیّده زهرا موسوی منزّه: فرزند حاج سیّد رضا، متولد سال (۱۳۶۰)، دارای مدرک کار دانی کتابداری و اطّلاع رسانی و مدرک دیپلم و کارشناسی ( معادل ) درجه یک و دو نقّاشی از مرکز فنی و حرفه ای شیراز.

              Anjoman Arsanjan Naghash 06               Anjoman Arsanjan Naghash 07

۴ - خانم مائده محمّدی: فرزند محمّد ناصر، متولّد سال ( ۱۳۶۲)، دارای مدرارک کارشناسی ارشد پژوهش هنر، کارشناسی مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی، کاردانی هنر اسلامی ( نگارگری )، کارمند علوم پزشکی شیراز و مدرس مؤسّسه آموزش عالی هنرشیراز، پژوهشگر. این هنرمند علاوه بر نقّاشی در زمینه ی خوشنویسی، طراحی، سفال، فرش و گلیم، ویترای، عروسک سازی و ... نیز فعالیت می نماید.

Anjoman Arsanjan Naghash 02

خانم مائده محمّدی در خانواده‌ای فرهنگی و متعهد پرورش یافته است. پدر بزرگوارشان آقای حاج محمّدناصر محمدی از سال ۱۳۷۶- ۱۳۷۰ ریاست آموزش و پرورش ارسنجان را برعهده داشتند. بنابراین ایشان تا ترم اول سال سوم دبیرستان را در ارسنجان و از ترم دوم تا پیش دانشگاهی را در کویت گذراند. سپس در سال ۱۳۸۳ موفّق به اخذ مدرک کارشناسی و کسب " رتبه ی اول " در رشته‌ی مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی از دانشگاه علوم پزشکی شیراز گردید و در سال ۱۳۸۹ مدرک کارشناسی ارشد پژوهش هنر را از دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکزی اخذ نمود. نامبرده در سال ۱۳۹۳ دوره‌ی کاردانی هنر اسلامی (گرایش نگارگری) را در دانشگاه پیام نور شیراز به پایان رساند. این هنرمند محقّق تا کنون موفّق به ارائه‌ی چندین مقاله در نشریات مختلف و همایش‌های ملی و بین‌المللی گردیده است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره نمود: 

- چاپ مقاله‌ی "بررسی شمایل نگاری مذهبی در اسلام و ظهور و رشد آن در ایران تحت تأثیر اعتقادات شیعی" در کتاب پرتو حُسن، تهران، انتشارات سوره (۱۳۹۴).
- ارائه‌ی پوستر "اهل بیت در اندیشه‌ی شیعی و تجلی آن در گونه‌های مختلف هنر ایران" در همایش بین‌المللی دین در آیینه‌ی هنر – نمایه شده در پایگاه استنادی کنفرانس‌های کشور(civilica) – همدان (۱۳۹۱) .
- چاپ مقاله‌ی "بررسی ساختار و محتوای نقاشی های پشت شیشه مذهبی" در نشریه علمی-پژوهشی نقشمایه، شماره ۸ (پاییز۱۳۹۰)

- ارائه‌ی مقاله‌ی "عوامل مؤثر در استفاده از تکنولوژی اطلاعاتی (IT ) در صنعت مراقبت بهداشتی" در قالب سخنرانی در یازدهمین همایش تازه های پزشکی و پیراپزشکی، اصفهان( ۱۳۸۲) و....
این پژوهشگر هنرمند تا کنون موفّق به کسب افتخارات متعدّدی در زمینه های مختلف علمی، هنری و شغلی گردیده است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:
-کسب "رتبه ی دوم" گروه پزشکی در جشنواره‌ی ممتازین، مبتکرین و نوآوران دانشجو و طلبه بسیجی فارس (۱۳۸۱).
- کسب عنوان " پژوهشگر برتر" دانشگاه پیام نور شیراز (۱۳۹۱).
-کسب "رتبه‌ی برتر" در ارزیابی سالیانه‌ی امور اداری‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز (۱۳۹۲– ۱۳۸۹ )
- کسب عنوان "کارمند نمونه استانی" (۱۳۹۳) و...

خانم مائده محمّدی از سال ۱۳۸۳ تا کنون به عنوان کارمند دانشگاه علوم پزشکی در سمت‌های کارشناس ارتقاء کیفیت، مسؤول کارگزینی و کارشناس ارزشیابی ارائه‌ی خدمت نموده است و علاوه بر آن در مؤسسه آموزش عالی هنر شیراز نیز مشغول تدریس می‌باشد. علاقه‌مندان جهت آشنایی بیشتر با خدمات و شخصیت این هنرمند به نشانیhttp://new.irexpert.ir/?163043 مراجعه نمایند. نمونه‌ای از آثار این هنرمند با در نظر گرفتن تنوع آن جهت بازدید علاقه‌مندان ارائه میگردد.

              Anjoman Arsanjan Naghash 02               Anjoman Arsanjan Naghash 10

              Anjoman Arsanjan Naghash 11               Anjoman Arsanjan Naghash 12

              Anjoman Arsanjan Naghash 13               Anjoman Arsanjan Naghash 14

              Anjoman Arsanjan Naghash 02               Anjoman Arsanjan Naghash 02

              Anjoman Arsanjan Naghash 02               Anjoman Arsanjan Naghash 02

              Anjoman Arsanjan Naghash 02               Anjoman Arsanjan Naghash 02

۵ - خانم سپیده کریمی: فرزند منوچهر، ( مادر: طاهره سعیدی) ، متولد سال ( ۱۳۶۵ ) دارای مدرک کارشناسی در رشته ی فیزیک هسته ای .

              Anjoman Arsanjan Naghash 21               Anjoman Arsanjan Naghash 22

موضوع این آثارنشانگر نوع دوستی و بیانگر دغدغه ی درونی وی نسبت به ظلم و ستم جهانی است که این روحیه قابل تحسین و ستایش می باشد.


۶ - خانم سمیرا رحیمی: فرزند لطفعلی، متولد سال (۱۳۶۸)، دارای مدرک کارشناسی گرافیک (ارتباط تصویری )، شغل: عکّاسی و طراحی گرافیک، ساکن ارسنجان.

Anjoman Arsanjan Naghash 02

آثار این هنرمند خوش ذوق تا به حال در نمایشگاه های جمعی مختلف از جمله شهرستان های لار، جهرم، کازرون، ارسنجان و ... شرکت داده شده است. خانم رحیمی برنده ی طراحی پوستر اولین همایش دانش آموختگان در شیراز- سال ۹۳ - بودند که با اهدا جایزه از ایشان تقدیر به عمل آمد و این افتخار در کارنامه ی هنری این هنرمند و در تاریخچه ی این همایش برای همیشه جاودان گردید.


۷ - خانم سیّده عارفه انجوی: فرزند سیّد محمّد حسین( سید معین)، متولد سال ( ۱۳۷۲ ) ، دانشجوی رشته ی مهندسی معماری و هنر جوی وره ی درجه دو نقّاشی از مرکز فنّی و حرفه ای شیراز

              Anjoman Arsanjan Naghash 24               Anjoman Arsanjan Naghash 25

ر خصوص شرکت کنندکان نوجوان بخش نقّاشی ذکر چند نکته ضروری است، اول این که هیچ تعمدی در انتخاب این هنرمندان از مدارس خاص و استعدادهای درخشان نبوده و این امر کاملاً اتفاقی است. همان طور که همه در جریان هستند نمایشگاه دومین همایش دانش آموختگان ارسنجان فرا خوانی نداشت و هر کدام از بزرگواران بنا بر شناختی که از هنرمندان – در تمامی بخش ها – داشتند، اشخاصی را معرفی نمودند. نوجوانان عزیز در هر جایگاهی که باشند محترم و مورد توجّه همگان می باشند. نکته ی دیگر با توجّه به حسّاسیت دوران تحصیلی متوسطه تمامی آثار مربوط به دوران کودکی این عزیزان می باشد که البته ارزش هنری آن را دو چندان می نماید، هنرمندی که در نه یا ده سالگی موفّق به خلق چنین آثار ارزشمندی گردیده است مطمئناً در صورت مهیا بودن زمینه قدرت ابراز خلاقیت های بسیار زیادی را خواهد داشت و این هشداری برای مسؤولین آموزش و پرورش کشور ماست که نباید تمام نیروو توان یک نوجوان تنها در زمینه ی علمی مصروف گردد.


۸ - خانم فاطمه (سنا) نعمت اللّهی، فرزند مرتضی، متولد سال (۱۳۷۵)، فارغ التحصیل دوره پیش دانشگاهی در رشته ی تجربی ، دبیرستان فرزانگان (۱) ناحیه دو شیراز، دارای گواهینامه ی نقّاشی درسبک مداد رنگ، آب رنگ، پاستیل روغنی، از آموزشگاه بهزاد زیر نظراستاد حقیقت نیا، دارای مدرک بین المللی کاراته ( دان یک ) و گواهینامه مهارت فنی و حرفه ای در رشته ی فتوشاپ، رایانه کاردرجه بک و دو (معادل دیپلم)، خبرنگارپانا – تهیّه خبر جهت روزنامه ی خبروسایت خبرگزاری پانا از سال (۸۷ تا کنون).

                                      Anjoman Arsanjan Naghash 02

              Anjoman Arsanjan Naghash 27               Anjoman Arsanjan Naghash 28

این هنرمند موفّق به کسب " رتبه ی برترعلمی آموزشگاه " در طی تمام دوران تحصیلی گردیده است و علاوه بر آن درمسابقات مختلف فرهنگی و هنری از جمله مسابقات قرآن، نهج البلاغه و المپیادهای علمی گردیده است که به عنوان نمونه به این موارد می توان اشاره نمود: راه یابی به مرحله ی دوم المپیاد علمی کشوردر رشته های زیست، شیمی و ادبیات در سال های (۹۱) و (۹۲)، کسب "مقام سوم"، استان در رشته ی رایانه سال (۸۸)، کسب " مقام دوم " انشای نماز در سال های (۸۸) و (۸۹) و ...

۹ - خانم فاطمه (هاله) موسوی، فرزند سیّد عباس، متولد دی (۱۳۷۶)، فارغ التحصیل سال سوم تجربی از فرزانگان (۱) ناحیه دو شیراز، آثار این هنرمند توانمند حاصل ذوق و استعداد طبیعی ایشان است .

              Anjoman Arsanjan Naghash 29               Anjoman Arsanjan Naghash 02

۱۰ - خانم حدیث محمّدی: فرزند منوچهر، متولد اردیبهشت (۱۳۷۷)، فارغ التحصیل سال سوم تجربی از فرزانگان (۲) ناحیه یک شیراز، دارای گواهینامه ی نقّاشی در سبک مداد رنگ، سیاه قلم، پاستل و رنگ روغن از آموزشگاه آزاد هنری باربد زیر نظرخانم معصومه کلانتری.

              Anjoman Arsanjan Naghash 31               Anjoman Arsanjan Naghash 32

این هنرمند تا کنون به موفقیت های مختلف علمی، هنری و فرهنگی دست یافته است که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود: کسب مقام های مختلف در زمینه قرآن و نقّاشی در سالهای مختلف و کسب"مقام اول انفرادی " درلیگ پایا مرحله ی استانی در رشته ی فیزیک و کسب " مقام دوم گروهی " در مرحله ی کشوری همین مسابقه در سال (۸۹) و ...


۱۱ - خانم مطهره موسوی: فرزند سیّد محمّد باقر، متولد آذرسال (۱۳۷۷)، فارغ التحصیل سال دوم رشته ی معماری از هنرستان نمونه دولتی مهر ناحیه (۱) شیراز، دارای گواهینامه ی طراحی و نقّاشی در سبک های مداد رنگ، پاستل، گواش و رنگ روغن از آموزشگاه آزاد هنری باربد زیر نظرخانم معصومه کلانتری.

              Anjoman Arsanjan Naghash 33               Anjoman Arsanjan Naghash 34

این هنرمند حافظ ۲ جزء از قرآن کریم می باشد و در زمینه ی علمی، هنری و فرهنگی از جمله قرآن، نقاشی، گلستان خوانی و ... موفق به کسب افتخارات متعددی گردیده است که به عنوان مثال به این موارد می توان اشاره نمود : اخذ رتبه برتر علمی از سال اول ابتدایی تا کنون ، کسب " مقام اول "، دریافت لوح تقدیر و سکّه در مسابقات مرجع شناسی آموزش و پرورش وکسب مقام اول " مسابقات نقّاشی بین چهار ناحیه شیراز در سال ( ۸۷ )

خانم مطهره موسوی چهار تابلو روبان دوزی نیز در بخش صنایع دستی ارائه نمود و همچنین پاورپینتی را تحت عنوان" عارفانه ها " شامل جمله های ادبی، همراه با تصویرو آهنگ گذاری متناسب جهت ارائه در دومین همایش دانش آموختگان تهیه دیده بود که به دلیل کمبود وقت و مهیا نبودن شرایط مورد استفاده قرار نگرفت. از حسن توجّه و همکاری ایشان در زمینه های دیگربرپایی نمایشگاه از جمله گرفتن عکس از تک تک آثارسپاسگزاریم.
۱۲ - خانم حانیه محمّدی: فرزند منوچهر، متولد (۱۳۷۹)، فارغ التحصیل سال اول متوسطه از دبیرستان فرزانگان (۳) ناحیه سه شیراز، دارای گواهینامه ی نقّاشی درسبک مدادرنگ، سیاه قلم، پاستل، رنگ و روغن و ترکیب مواد از آموزشگاه آزاد هنری باربد با مجوز رسمی از اداره ارشاد اسلامی.

              Anjoman Arsanjan Naghash 02               Anjoman Arsanjan Naghash 02

موفقیت های علمی هنری و فرهنگی این هنرمند نیز چشم گیر است که به اختصار به مواردی از آن اشاره می نماییم: کسب "مقام برتر علمی آموزشگاه " طی چهار سال متوالی –از ۹۰ تا ۹۴ – کسب "مقام اول استان "، دریافت لوح تقدیر و کمک هزینه کربلا در "همایش آخرین فرمانده، اولین سرباز" ، سال ( ۹۰) با ارائه داستان چادر سفید با گلهای آبی. " کسب مقام اول " دریافت لوح و سکه پارسیان در مسابقات نقّاشی بین چهار ناحیه شیراز، سال (۸۹)، دریافت لوح تقدیر از اولین جشنواره ملی کبوتران حرم دربخش نقّاشی، آذر(۸۵)، مشهد مقدّس و ... . 

این اثر به شیوه “دکوپاژ یا ترکیب مواد” تهیه گردیده است .

هنرمندان بخش کودک عبارت بودند از:

۱۳ - خانم مریم محمّدی: فرزند منوچهر، متولد سال ( ۱۳۸۲)، دانش آموز، دارای گواهینامه نقّاشی در سبک مدادرنگ و پاستل از آموزشگاه آزاد هنری باربد و هنرجوی این رشته.

              Anjoman Arsanjan Naghash 37               Anjoman Arsanjan Naghash 02

این هنرمند علاوه بر کسب مقام های مختلف علمی در مسابقات جابربن حیان، امیدان، همیارو... در سال های مختلف تحصیلی، موفّق به کسب افتخارات گوناگونی درمسابقات فرهنگی و هنری نیز گردیده است از جمله: کسب " مقام ممتاز" در جشنواره ی اینترنتی داستان بسیج هنرمندان فارس با ارائه دو داستان "

مریم بانو" و " زهرا مِری " در سال ( ۸۹ ) و دریافت لوح تقدیر و جایزه. کسب مقام های " برگزیده، اول و منتخب " در مسابقات نقّاشی دانش آموزی در سال های (۹۰)، (۹۱) و (۹۲). ایشان آماده سازی مانکن را نیزبرعهده داشتند لازم به توضیح است که تیمور دوزی های سرآستین، یقه و کفش مانکن حاصل سلیقه و و هنر دست مادر بزرگ ایشان خانم نورالسادات موسوی بوده است.

۱۴ - خانم ملیکا بهبود: فرزند مجید ، ( مادردکترمحبوبه موسوی )، متولد سال ( ۱۳۸۴)، دانش آموزو هنرجوی نقّاشی .

                                          Anjoman Arsanjan Naghash 02

              Anjoman Arsanjan Naghash 40               Anjoman Arsanjan Naghash 41
این هنرمند علاوه بر کسب موفّقیت های علمی متناسب با سن خود در زمینه ورزشی و ادبی نیز فعالیت دارد؛ ایشان درمسابقات دو و میدانی دویست متر موفّق به کسب "مقام دوم " و در مسابقات پرش طول موفّق به کسب " مقام سوم " در سال (۹۳) گردیده است. نامبرده در شش سالگی با ذهن خلاق خود موفّق به خلق داستان زیبایی تحت عنوان " پاک کن تنها " گردید که این داستان درنشریه آزمون چاپ گردید.


۱۵ - خانم محیا موسوی، فرزند سیّد محمود، متولد سال ( ۱۳۸۸ ) ، هنرجوی نقّاشی

              Anjoman Arsanjan Naghash 42               Anjoman Arsanjan Naghash 02

              Anjoman Arsanjan Naghash 02               Anjoman Arsanjan Naghash 02

در پایان موفقیت، سلامت و سعادت تمامی این عزیزان را در تمام مراحل زندگی از خداوند متعال خواهانیم و امید است که شاهد درخشش تک تک آنان در عرصه های مختلف علمی،هنری و ... باشیم. در ضمن از زحمات بزرگوارانی که در این بخش یاری گر ما بوده اند، از جمله خانم ها سرور محمدی، معصومه کلانتری، فریبا پور هاشمی و مریم صادق زاده و آقای سید محمد باقر موسوی که در کارهای اجرایی همایش نیز زحمات زیادی را متحمل گردیدند، کمال تشکر را داریم.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • سلام

  آن خیالاتی که دل ، نقاش اوست
  طاقت صورتگر آیینه نیست... بیدل دهلوی

  خانم موسوی ممنون از بابت معرفی هنرمندان ، موفق و پیروز باشید.

 • خیلی عالی بود. دست شما درد نکنه که برای معرفی این هنرمندان وقت گذاشتید.

 • به نام خالق زیبایی ها
  سرکار خانم موسوی
  تلاش و پی گیری شما در برگزاری نمایشگاه جنبی و همچنین معرفی هنرمندان قابل تقدیر و ستایش است.
  تا به حال ندیده و نشنیده بودم؛ که کسی این چنین زیبا بیوگرافی هنرمندان معاصر ارسنجان را بیان کند. امید که این مقدمه ای باشد برای تالیف یک کتاب از سرگذشت و بیوگرافی هنرمندان ارسنجانی.
  پیروز و پاینده باشید.