A+ A A-

جامعه بادامستان کوهی و بنه استان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

ارسنجان نگین جنگلهای بادام کوهی و بنه ایران و استفاده بهینه از پتانسیل بالقوه آن در راستای توسعه اقتصادی منطقه:

با بررسی اجمالی و مشاهدات عینی پراکندگی گونه های مختلف بادام کوهی بخصوص گونه Amygdalus arabica و amygdalus scoparia و گونه های مختلف بنه ، چاتلان قوش، کسور در جنگلهای ارسباران (اطراف خلخال) ، کردستان، کرمانشاه (رشته کوههای دالاهو، بام زرده ، بابایادگار) ایلام ، فارس (میان جنگل فسا ، کوههای اطراف نیریز فیروزآباد سرحد چهاردانگه) ، یزد(هرات) کوههای اطراف طبس ، خراسان جنوبی ( کوه باقران بیرجند) خراسان رضوی (سده خواف – منطقه پسته لیق) ،کوه های آبقه سیستان بلوچستان (گوهرکوه) ، کرمان(جبال بارز محمدآباد مسکون ، دلفاردسادوئیه)،  البرز(ارتفاعات بزرگ راه همت) بدون جانب داری جامعه بادامستان و بنه استان ارسنجان از نظر وسعت و تعداد درخت نگین جنگلهای بادام و بنه ایران را تشکیل می دهد. با توجه به بازارمصرف فرآورده های آن در کشورهای غربی و عنایت به ارگانیک بودن در کشورهای غربی هم می تواند سهمی از بازار را تصاحب و ارزآوری داشته باشد بشرط این که بصورت محصول نهایی ارائه گردد. و استفاده از محصول خام غارت منابع طبیعی است .


با بررسی اجمالی و مشاهدات عینی پراکندگی گونه های مختلف بادام کوهی بخصوص گونه Amygdalus arabica و amygdalus scoparia و گونه های مختلف بنه ، چاتلان قوش، کسور در جنگلهای ارسباران (اطراف خلخال) ، کردستان، کرمانشاه (رشته کوههای دالاهو، بام زرده ، بابایادگار) ایلام ، فارس (میان جنگل فسا ، کوههای اطراف نیریز فیروزآباد سرحد چهاردانگه) ، یزد(هرات) کوههای اطراف طبس ، خراسان جنوبی ( کوه باقران بیرجند) خراسان رضوی (سده خواف – منطقه پسته لیق) ،کوه های آبقه سیستان بلوچستان (گوهرکوه) ، کرمان(جبال بارز محمدآباد مسکون ، دلفاردسادوئیه)،  البرز(ارتفاعات بزرگ راه همت) بدون جانب داری جامعه بادامستان و بنه استان ارسنجان از نظر وسعت و تعداد درخت نگین جنگلهای بادام و بنه ایران را تشکیل می دهد. با عنایت به بازارمصرف فرآورده های آن در کشورهای غربی و عنایت به ارگانیک بودن در کشورهای غربی هم می تواند سهمی از بازار را تصاحب داشته و ارزآوری داشته باشد بشرط این که بصورت محصول نهایی ارائه گردد. و استفاده از محصول خام غارت منابع طبیعی است.

Amygdalus

                                   Anjoman Arsanjan 150726 01         Anjoman Arsanjan 150726 02

در ادامه مطالبی پیرامون:
۱- وضعیت بنه و بادام و پراکندگی آن در ایران و جهان
۲- نیاز به فرآورده های بادام کوهی و بنه
۳- کتاب طبیعت را دوباره باید نوشت
۴- مسئله کلسترول و بیماری های قلبی و استفاده از روغن بنه به جای روغن های اشباع حاوی کلسترول بد
۵- مصارف فرآورده های بادام کوهی و بنه در مناطق مورد رویش (تبادل فرهنگی)
در این جا لازم می دانم راجع به تبادل فرهنگی مصارف از بنه اشارتی بنمایم تا کاربران عزیز هم بتوانند حداقل یکبار هم شده از تجربه ای که داشته ام استفاده نمایند تا در صورتی که مقبول افتاد و موردپسند ذائقه شان قرار گرفت از آن استفاده نمایند.
اصولا زاگرس نشینان خصوصیات مشترکی دارند و آن حس مهمان نوازی است در کرمانشاه و کردستان خیلی زود از مهمان رسمی به عضوی از اعضای خانواده در می آیی روزی در توت شامی مهمان دوستی بودم خورش سبزی با عطر و بوی خاصی آوردند که آشنا بود و متوجه شدم که مقداری خوشه های نارس بنه را به خورشت سبزی اضافه نموده بودند و عطر خاصی به غذا بخشیده بود، به میزبان گفتم از بنه استفاده کرده اید گفت بلی با توجه به شناخت من از بنه گفتند مصارف دیگری از این محصول داریم که فردا خواهید دید. فردا روز برنج طباخی شده از مزه و عطرخاصی برخوردار بود با پیگیری مسئله دریافتم که مقداری بنه در هاون شکسته بودند و داخل پارچه تمیز نازک توری مانند در زمان دم کردن برنج به جای روغن و کره روی توده برنج قرار داده بودند دراثر حرارت و بخارآب روغن بنه رها شده بود و وارد توده برنج گردیده بود. باتوجه به اینکه روغن Nut ها مانند بادام، گردو، بادام زمینی ، فندق ، پسته و بنه حاوی کلسترول خوب می باشد و باید بخشی از کالری موردنیاز روزانه را هم از روغن ها تامین نماییم بهتر است به جای روغن های غیرمرغوب و حاوی کلسترول بد (L) حتی المقدور از روغن حاوی کلسترول خوب (H) استفاده شود تا هم میزان کلسترول بد را کاهش دهد و هم خطری نداشته باشد. کاربران عزیز می توانند بدون هزینه تجربه فوق را بیازمایند درصورت فرهنگ سازی چقدر می توان هم بازار مصرف را تامین کرد و هم به سلامتی جامعه کمک نمود. اصولا هرچه مجانی و مفت و دم دست باشد برایش ارزشی قائل نمی شویم. کشاورزان منطقه خراسان راجع به ضدعفونی سطحی بذر خربزه راه حل می خواستند گفتم از وایتکس استفاده نمایید . باشک و تردید با این راه حل برخورد می نمودند به آنها گفتم اگر وایتکس بنام هیپوکلریت سدیم در بسته بندی شیک به شما معرفی می شد و به قیمت بالا ارائه می گردید به راحتی خرید می کردید و از آن استفاده می نمودید ولی وایتکس چون ارزان و در دسترس می باشد بی قرب می باشد درحالیکه در تمام دانشگاههای جهان موقعی که بخواهند بذر یا قطعه گیاهی را ضدعفونی سطحی بنمایند از وایتکس استفاده می گردد. بنابراین استفاده از فرآورده های بنه و بادام کوهی چون ارزان و در دسترس می باشد برایش ارزشی قائل نمی شویم، به هر حال به امتحانش می ارزد اگر می خواهید از مزه پلوهای قدیم را تداعی نمایید از روغن بنه استفاده نمایید.
درکرمانشاه ازگیاه زو یا بیلهر با نام علمی Dorema aucheri  از جوانه و ساقه نورسته آن ترشی درست می کنند که چاشنی سفره همگان است. تجاوز به جنگل ها با مقیاسی بالا صورت گرفته است که این گیاه در منطقه کرمانشاه و کردستان در حال انقراض است و هم اکنون به جنگلهای چهارمحال بختیاری و یاسوج (کهگیلویه و بویراحمد) روی آورده اند. زمانی از سر پل ذهاب به طرف جوانرود میرفتم در منطقه اسکان ایل قلخانی در کوههای دالاهو به جامعه جاشیر  Prangos ferulacea برخورد کردم به دوستم گفتم چرا به جای زو (بیلهر) از گیاه جاشیر برای ترشی استفاده نمی نمایند گفت جاشیر چیست نشانش دادم گفت مگر خوراکی است گفتم بله ترشی خوبی می توان از آن درست کنی بشرطیکه ریشه کن ننمایی اقدام نمود و مورد قبول افتاد به این می گویند تبادل فرهنگی و می توان از فشار بر روی یک گونه کاست.
در حال حاضر استفاده از فرآورده های جنگل به صورت خام استفاده جزیی می شود که به دلیل پایین بودن قیمت آن در حقیقت به غارت جنگل و رساندن سود سرشار به کشورهای غربی می انجامد در صورتیکه فرآورده های جنگل فرآوری شود و در منطقه تولید شود ارزش افزوده قابل ملاحظه ی آن ها و ارزآوری می تواند در شکوفایی اقتصاد منطقه ثمربخش باشد و برداشت از جنگل از روش لگام گسیخته به روش علمی زمان بندی شده در خواهد آمد.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • مهمان - مسعود

    سلام به دوستان
    ضمن تشکر از دوستان برای ارائه مطالب می بایست اشاره شود که در بحث منابع طبیعی حفظ اصل سرمایه از اهمیت اساسی برخوردار است و مانند جوامع انسانی بحث تجدید حیات نیز می بایست مد نظر قرار گیرد پس جمع آوری همه بذرهای تولید شده توسط درختان سبب می گردد که هیچگونه بذری برای تجدید حیات باقی نماند و با توجه به شرایط سختی که بر عرصه های منابع طبیعی حاکم است که مسائلی مانند فرسایش خاک و کاهش عمق خاک ، حضور بی وقفه دام در عرصه ها ، خشکسالی های پی در پی از بین رفتن پوشش گیاهی و میکرو کلیمای وابسته به آن هجوم آفات و امراض و غیره سبب می گردد که بعد از مسن شدن درختان موجود در عرصه هیچگونه نسل جدیدی برای جایگزینی وجود نداشته باشد و عملاً سایت جنگلی و گونه های بومی موجود از بین رفته و در بهترین حالت گونه های مهاجمی جایگزین آنها شوند .

  • عالی بودممنونم.

  • با تشکر
    بادام کوهی و بنه همانند سایر فرآورده های دیگر جنگل های اطراف ارسنجان چهل و اندی سال پیش یکی از منابع درآمدی مردم بود و ما نیز در نوجوانی با چیدن آن در جنگل بناب یا تنگشکن و حتی طشک و خالص و خواجمالی و آباده (بشکل انبوه) کسب درآمد می کردیم و قطعآ امروز هم می تواند محلی برای اشتغال و درآمدزائی باشد مشروط بر آنکه آسیبی به درختان و بوته ها وارد نشود.