A+ A A-

ابرهای ما در آسمان کشورهای شمالی می بارد

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

شیراز - ایرنا - دکتر محمد جعفر ناظم السادات مدیر مرکز پژوهشهای علوم جوی و اقیانوسی بیان داشت : تحقیقات علمی نشان داده که میزان رطوبت بسیار زیادی از ورای جو زمین و از روی سرزمین ما می گذرد و در کشورهای آسیای میانه به ویژه تاجیکستان بارش می کند .

به گزارش خبرنگار ایرنا ، دکتر ناظم السادات دوشنبه شب در همایش بحران آب و احیای دریاچه طشک ، بختگان در بخش آباده طشک افزود: این پدیده به دنبال تشدید خشکسالی ها به اثبات رسیده است و خشکسالی یک پدیده طبیعی است که با ندانی و ندانم کاری ها شدید می شود .

مدیر مرکز پژوهشهای علوم جوی و اقیانوسی دراین نشست افزود: حتی زیانبارترین جنگها هم به اندازه خشکی طبیعت و قهر طبیعت زیان ندارد و ما اکنون دراین شرایط قرار داریم .

این استاد دانشگاه و پژوهشگر علوم اقلیم و آب و هوا گفت : چیزی که این فرضیه را قوی تر می کند این است که در ۱۵ سال اخیر که بارشهای در کشور ماه کاهش یافته در کشورهای همسایه شمالی ما این بارشها فزونی داشته است .

وی ادامه داد : رطوبتی که از ورای جو و از بالای کشور ما می گذرد نمی تواند در کشور ما به صورت باران فرود آید و در جاهای دیگر بارش می کند .

دکتر ناظم السادات افزود: شرایط مساعد برای تبدیل شدن این رطوبت به ابر در کشور ما فراهم نیست و رطوبت یاد شده که از روی خلیج فارس عبور می کند و به کشور ما می آید در کشورهای شمالی می بارد .

وی نبود دریاچه ها و تالابها ، خشک شدن منابع آب و کویری شدن هوای کشورمان را عاملی برای بروز این پدیده دانست و گفت : این مواد باعث کم شدن تعرق شده و نمی گذارد ابر در آسمان کشور تشکیل شود .

این پژوهشگر علوم آب و هوا نسبت به دخالت های نسنجیده در آبهای خلیج فارس نیز هشدار داد و گفت : برخی مواقع ایده هایی مانند انتقال آب از خلیج فارس به دریاچه های داخلی مطرح می شود این ایده ها اگر بصورت نسنجیده بخواهد اجرا شود پیامدهای شدید تر از شرایط فعلی برایمان به دنبال خواهد داشت .

این نشست به همت شورای اسلامی شهر آباده طشک و با حضور کارشناسان و صاحبنظران برگزار شد .

آباده طشک در فاصله ۱۸۰ کیلومتری شمال شرق شیراز دراستان فارس قرار دارد .

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد