A+ A A-

اصولگرایی و اصلاح طلبی

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

از ابتدا تا به امروز و از اکنون تا افق های بسیار دور دو جهان بینی اصولگرایی و اصلاح طلبی بر مناسبات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جهان و کشور ما ایران سایه افکنده و تآثیر خواهد گذارد.
در ادبیات سیاسی اصولگرایان یا محافظه کاران کسانی هستند که از وضع موجود رضایت دارند و می کوشند آن را حفظ کنند و اصلاح طلبان به دنبال تغییر و اصلاح آن می باشند و نگرشی انتقادی نسبت به شرائط سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حاکم دارند.


اصولگرایان و اصلاح طلبان هر یک طیف وسیعی از نیروهای فعال را تشکیل می دهند و به گروه های تندرو و معتدل و میانه تقسیم می شوند و تندروهای اصولگرایان یا محافظه کاران برای تثبیت و حاکم نمودن اندیشه های خویش هر روشی را مشروع می دانند و گروه های فشار تحت فرمانشان را به این سو و آن سو اعزام نموده تا زهر چشم بگیرند و تندروهای اصلاح طلبان نیز از حوزه انتقاد و اصلاح از درون، با ساز و کارهای قانونی، بیرون رفته و به اپوزسیون می پیوندند و به براندازی می رسند و یا برانداز قلمداد می شوند.
در سالهای اولیه پیروزی انقلاب اسلامی عرصه کشور میدان مبارزه گروه های مختلف سیاسی و قومی متنوع با حکومت مرکزی بود و مبارزات رنگ خشونت به خود گرفت  و ناامنی و خطر تجزیه فراگیر شد لذا نیروهای مدافع انقلاب در صدد مقابله برآمدند و با هزینه هنگفت بر اوضاع مسلط شدند.
تجاوز عراق به ایران و آغاز جنگ تحمیلی در زمانی اتفاق افتاد که کشور در التهاب اختلافات و درگیری های درونی قرار داشت و سفارت آمریکا در اشغال نیروهای موسوم به خط امام(اصلاح طلبان تندرو) بود.
دولت مهندس بازرگان با اشغال سفارت آمریکا سقوط کرد، رئیس جمهور بنی صدر مخلوع و متواری شد و ترور شخصیت ها یکی پس از دیگری در مناطق مختلف صدام حسین و حامیانش را به طمع تجزیه مناطق زرخیر خوزستان انداخت و البته تجاوز خارجی در عمل به انسجام نیروهای درونی و مقابله برای دفع تجاوز و بیرون راندن متجاوز انجامید.
آتش جنگ با پذیرش دیرهنگام قطعنامه فروکش کرد و دولت سازندگی پا گرفت و ترکیبی از محافظه کاران و اصلاح طلبان به امید بازسازی کشور و زدودن آثار جنگ و تحریم ها کابینه سردار سازندگی را تشکیل دادند و مناسبات اقتصادی و ساخت و سازها و فعالیت های عمرانی بر توسعه سیاسی غلبه یافت لذا به دوم خرداد ۷۶ رسیدیم و اندیشه های اصلاح طلبی بر محافظه کاری و اصولگرایی چیره شد و تحولی شگرف اتفاق افتاد.
اگرچه نیروهای معتدل اصولگرا با تبعیت از حمایت رهبری پیروزی اصلاح طلبان را پذیرفتند ولی تندروهای آنان طی این مدت( هشت سال) از هیچ کوششی برای در بن بست قرار دادن دولت دریغ نکردند لذا افراطیون اصلاح طلب نیز به دنبال روش های رادیکال تر بودند و برخی اتفاقات را بویژه در دوره دوم دولت خاتمی شاهد بودیم و یآس و سرخوردگی از نتایج حاصله به  اصولگرایان فرصت عرض اندام داد و جامعه دوقطبی ایران در سال ۸۴ با حمایت بخش های مختلف محافظه کاران میدان را به روی افراطیون گشود و چهره ای ناشناس و ناآزموده از درون اینان سربرآورند تا آرزوهایشان را تحقق بخشد و آن شد که دیدیم و شنیدیم و سالها زمان لازم دارد تا فضا برای طرح آنچه در این هشت سال رفت بازتر گردد.
دولت یازدهم در تیرماه نود و دو از دل اصولگرایان معتدل و با حمایت تآثیرگذار و تعیین کننده اصلاح طلبان با چند حرکت شطرنجی پیروز انتخابات گردید و تمرکز خویش را بر بهبود مناسبات خارجی و حل پرونده هسته ای نهاد و توفیقاتی داشت ولی در درون کشور با معضلات و مشکلات بجا مانده از دولت قبل و تلاش عقبه افراطیون برای بسته نگاه داشتن فضا و ناکارآمد معرفی نمودن عناصر غیرهمسو و تشتت و پراکندگی مراکز قدرت و دارائی های بلوکه شده و سختی های اعتمادسازی و اعتباربخشی مواجه است.
با اینهمه امید به تغییر و اصلاح رویه های غلط و سوتدبیرها و بهبود مناسبات بیرونی و درونی بخش های مختلف جامعه را زنده و پویا نگه داشته و خواب بدخواهان و افراطیون بیمار را آشفته می نماید آسیب به کشور و ملت از ناحیه هر شخص و یا گروه همانند سوراخ نمودن کشتی در دریای متلاطم زندگی است و هیچ ایرانی پاک نهادی راضی به این اتفاق نیست.
اصطلاح اصلاح طلبی و محافظه کاری یا اصولگرایی به تنهائی فاقد ارزش در ارزیابی گروه ها و افراد بشمار می رود واعمال و رفتار ما تعیین کننده میزان سلامتی و بیماریمان در نوع نگرش امان خواهد بود و در هر دو طیف افراد پاک و سالم و خیرخواه دیده می شوند و امید داریم شر افراد و جریانات شرور و بدخواه و کینه توز در هر لباس و نام و نشان به خودشان بازگردد و جامعه کمتر در معرض آسیب قرار بگیرد(ان شاالله).
سید محمد حسین(محمود)حسینی
شیراز، چهارم مردادماه نود و چهار

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد