A+ A A-

جلسه اعضای واتس اپ انجمن دانش اموختگان در تاریخ ۲۰ شهریور(متن و گزارش تصویری)

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

به پیشنهاد اعضای واتس اپ و همت اقای علیرضا رحیمی و نجمه نوروزی جلسه ای در تاریخ ۲۰ شهریور در مکان رستوران فردیس جهت اشنایی اعضای واتس اپ با هم راه اندازی شد که با مجری گری اقای جلیل اسکندری و حضور اعضاء در مکان سالن فردیس انجام شد که متن سخني كه در مهماني جمعه شب بيستم شهريور بيان شده توسط اقای محمد علی حسینی به عنوان سخنران اصلی به شرح زیر میباشد .

بنام خداوند جان و خرد  كه از اين بر تر انديشه بر نگذرد
بيا تا قدر يكديگر بدانيم / كه تا ناگه ز همديگر نمانيم
غرض ها تيره دارد دوستي را / غرض ها را چرا از دل نرانيم

كريمان جان فداي دوست كردند / سگي بگذار ما هم مردمانیم  
چو بر خاكم بخواهي بوسه دادن / رخم را بوسه ده اكنون همانيم .
اگر تيغ ببارند جز از مهر نگوييم /  وگر تلخ بگويند سخن از شكر اريم
و بعد گواه مي گيرم خورشيد را / از درياهاي كينه گذشتم / بي انكه تر شده باشم .

ميخواهم از نام انجمن اغاز كنم : دانش اموختگان ، دانش كه به همراه ازادگي و دين و مروت بنده ي درمشان نتوان كرد  ( ناصر خسرو ) . دانش كه بار و برش به زير أوردن چرخ نيلوفري است . دانش كه نقطه ي اغازش پرسش است و پرسش و پرسش ، شك است و شك و شك . شك بي وقفه در بنيادهاي خود و  جستجو و پژوهش بي وقفه ،
چنگ اويختن به واقعيت هاي عيني بدقت جمع اوري شده ، بدقت هماهنگ شده ، محاسبه شده و جمع بندي شده ؛
پس انگاه كشف قانونمندي هاي حاكم بر كائنات و پديده ها ، پس انگاه كاربرد قانونمندي هاي كشف شده در غلبه بر جبر . غلبه بر جبر كه يعني اختيار .
دانش كه يعني اختلاف و تفاوت نظر ، در ان ، نه تنها كينه و نفرت نيست ، كه افرينش است و خلق كردن . زيرا داوري هست كه خطا در ذاتش نيست . داوري هست كه معترض ندارد  :  داور عينيت ، داور به چشمان خود اعتماد كنيد ( گاليله به كشيشان ميگفت )  ، داور با گوش هايتان بشنويد ، ... با ديگر حواستان حس كنيد ، داور بيايبد متر كنيم ، وزن كنيم ، اندازاه بگيريم ...
حالا اين را تركيب كنيد با عشق ، با انسان زاده شدن كه :
" ...من به هيات ما زاده شدم ، به هيات پر شكوه انسان / تا در بهار گياه به تماشاي رنگين كمان پروانه بنشينم / غرور كوه را دريابم و هيبت دريا را يشنوم  / تا شريطه ي خود را بشناسم  و جهان را
بقدر همت و فرصت خويش معنا دهم  / كه كارستاني از اين دست / از توان درخت و پرنده و صخره و ابشار
بيرون است.
انسان زاده شدن تجسد وظيفه بود :
توان دوست داشتن و دوست داشته شدن
توان شنفتن
توان ديدن و گفتن
توان اندهگين و شادمان شدن
توان خنديدن به وسعت دل ، توان گريستن از  
سويداي جان
توان گردن به غرور بر افراشتن ، در ارتفاع شكوهناك فرو تني ،
توان جليل به دوش بردن بار امانت ،
و توان غمناك تحمل تنهايي ،
تنهايي ،
تنهايي ،
تنهايي عريان .
انسان
دشواري وظيفه است . " *
حالا اين را تركيب كنيد با همشهري بودن و خويشاوند بودن و رگ و ريشه بودن
براستي كه تركيب زيبايي است ، پس براستي جز از مهر نگوييم ،  تفاوت و اختلاف نظر را درجا به داور بي چون و چرا ببريم ،
شيوه ي علمي پاسخ به پرسش ها منشورمان باشد ، با منطق گفتگو كنيم ، با سند و مدرك نقل كنيم و امانتداري كنيم در نقل قول ها .
در اين چارچوب ، اختلاف نظر و ديدگاه يعني خلاقيت  نه دلخوري ، يعني دوستي بيشتر ، نه دشمني ؛ يعني سازندگي ، نه تخريب .
در اين چارچوب ، عشق و دوستي ملات رابطه ها خواهد بود ؛ و فضاي خنديدن به وسعت دل ، در شادي ها ، و گريستن از سويداي جان ، در همدردي ها .
( خوب ، اين از اين قسمت . اين قسمت را با طنين كف زدني پر شور ( بقول فروغ ) تأييد كنيد ، تا بروم سر قسمت ديگر !
* نقل شعر از  : در  استانه - شاملو
و اكنون چند شعر از شعرهاي طنز اكبر إكسير ، براي خنده بر لب ها تان !

موضوع ديگر، بحث اين بود كه " انجمن دانش اموختگان ارسنجان " يكي از دغدغه هايش ، و بلكه دغدغه ي اصلي اش ، بايد ارسنجان باشد ، و پيشرفت ان ( به اتفاق آراء تصويب شد ) !
خوب ، چند محور ميتوان براي ان در نظر گرفت :
١- تاريخ ارسنجان :
- ادامه ي پژوهش هايي كه تعدادي از عزيزان پژوهشگر اغاز كرده اند و كار كرده اند : قدمت ، سير تحول از بعد اقتصادي ، سياسي ، روابط توليدي( روابط مالكيت و كار )  و نيروهاي توليدي و شيوه ي توليد و انواع توليدات ، سوابق انديشگي و علمي ، بافت معماري و دگرگوني هاي ان و از جمله تهيه ي ماكت بافت كهن ( پيش از خيابان كشي )
٢- وضعيت كنوني اقتصاد ارسنجان ، اوضاع طبيعي و اب و هوايي ، مطالعه پويايي جمعيتي ، مطالعه ي پويايي اقتصادي و اجتماعي .
٣- طرح هاي توسعه اي ، كه به درستي ، در پيشنهادها و پست هاي عزيزان طرح شد : گردشگري و توسعه ي مراكز علمي و پژوهشي بود . نيز مطالعه ي طرح هاي كشاورزي ، درختكاري و احياء جنگل و مرتع ، كه باكمترين ميزان اب امكان پذير باشد و حركتي باشد در جهت توقف برداشت از سفره هاي در حال مرگ اب زير زميني .
نيز مطالعه ي امكان احداث كارگاه هاي كوچك ، تا مقياس خانگي ، بر رسي امكان توسعه ي صنعت بسته بندي و نگهداري ميتواند در دستور كار انجمن قرار گيرد و نشست هاي دوره اي بر گزار شود .
-----
دغدغه ي زادگاه و محل داشتن ، اما ، در پست هاي أعضاء هم عنوان شد ، به درستي ، كه از چالش هاي موجود جامعه ، در مقياس ملي ، جدا نيست ؛ سهل است ، بدون درك ان چالش ها و اشراف بر انها گام برداشتن در بهبود و توسعه ي زادگاه و زيستگاه ناممكن است.

 

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • "حرکت زاینده است و سکون عقیم"
    مطالبی که در واتس آپ انجمن دانش آموختگان بین دوستان و همشهریان مبادله می شود را می خوانم و عکس ها و گزارشات دو جلسه اخیر را نیز دیده ام و در کنار همه عزیزان همشهری چهره های آشنا را می بینم و به وجد می آیم.
    بنظر می رسد نهال انجمن در حال بار دادن است و دوستان در ارسنجان نیز به تبع تهران و شیراز فعالتر از پیش می کوشند افقهای روشنتری به روی زادگاه و شهرستان مورد علاقه اشان بگشایند و می رود تا همه از دام تفرقه و بهانه جوئی ها و مانع تراشی هائی که به صورت های گوناگون موجب دلسردی می گردد رها گردیم.
    فرمایشات استاد و دوست گرانقدر جنای آقای سید محمد علی حسینی، همراهی بزرگان دیگر همانند جناب آقای اکبر اسکندری، اجرای خوب فرزند شایسته این دیار آقای جلیل اسکندری و دیگر عزیزان نوید بخش آینده برتر می باشد(ان شاالله).