A+ A A-

احتمال بروز توفان شن در استان فارس

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
توفان شن در تهران
توفان شن در تهران خبرگزاری مهر

دکتر محمدجعفر ناظم السادات در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری مهر با اظهار نگرانی از وضعیت بحرانی محیط زیست در سطح کشور به ویژه استان فارس بیان کرد: متاسفانه طی چند سال اخیر به دلیل خشکسالی‌های متوالی وضعیت محیط‌زیست در سطح کشور به ویژه استان فارس نگران کننده شده است.

وی با تاکید بر اینکه محیط زیست کشور دچار بحران جدی است، افزود: با توجه به این موضوع احتمال بروز حوادث طبیعی نگران کننده از جمله سیلاب، طوفان و... وجود دارد از این رو باید تدابیری اتخاذ شود.

رئیس مرکز پژوهشهای علوم جوی اقیانوسی دانشگاه شیراز با تاکید بر اینکه دستگاه ذی ربط باید برای بهبود شرایط محیط زیست در کشوز اقدام کنند، بیان کرد: متاسفانه هر روز شاهد هستیم که از سطح جنگلها و مراتع در سطح کشور کم می شود که این امر بسیار نگران کننده است.

وی گفت: تمام تصاویر ماهواره‌ای و اطلاعات آن نشانگر این است که جنگلها و مراتع کشور به سرعت در حال تخریب هستند و هر روز سطح آنها کمتر می شود که این امر همان بحران زیست محیطی است.

ناظم السادات بیان کرد: با این تفاسیر پدیده های ریزگرد، طوفان و... پدیده های است که باید با این روند خشکسالی منتظر آن بود.

وی با اشاره به طوفان روز گذشته تهران نیز بیان کرد: با ان وضعیت وقوع اینگونه طوفانها در شهرهای بزرگ قابل پیش بینی است از این رو باید منتظر بروز این طوفان در استان فارس به ویژه شهر شیراز نیز بود.

رئیس مرکز پژوهشهای علوم جوی و اقیانوسی دانشگاه شیراز با اشاره به اینکه وقوع این طوفانها قابل پیش بینی است، اظهار داشت: مرکز پژوهشهای علوم جوی اقیانوسی دانشگاه شیراز به دلیل داشتن امکانات ماهواره قادر به پیش بینی این گونه حوادث است و تاکنون چندین بار اعلام آمادگی کرده است.

وی بیان کرد: با وجود اعلام آمادگی این مرکز به محیط زیست و دیگر ارگانهای کشور اما تاکنون هیچ ارگانی از آن استقبال نکرده در صورتیکه می توان با استفاده از داده های ماهواره ای این حوادث را پیش بینی کرد.

وی اظهار داشت: این گیرنده های ماهواره ای اطلاعات مربوط به پوششهای گیاهی، سطوح برف گیر، ابرها، گستره خلیج فارس، دریای عمان و خزر، جنگلها و همچنین آتش سوزی جنگلها را پایش و اطلاعات را به طور همزمان در سایت ماهواره ای دانشگاه شیراز ثبت می کنند.

ناظم السادات با بیان اینکه این اطلاعات ثبت شده ارزش فوق العاده ای دارند، ادامه داد: می توان از این اطلاعات برای مدیریت جنگلها، کشاورزی، سرمازدگی و خشکسالی استفاده کرد برای نمونه می توانستیم خشکسالیهای اخیر که در استان فارس صدها میلیارد تومان خسارت وارد کرد را با کمک اطلاعات این ماهواره و سازمان جهادکشاورزی شناسایی و از بسیاری از خسارتها جلوگیری کرد.

وی بیان کرد:‌ از طریق این اطلاعات می شد ورود سرما به کشور و به ویژه استان فارس را از طریق همین اطلاعات به دست آورد و با پیگیری و در اختیار قرار دادن اطلاعات مذکور به سازمانهای ذی ربط جلوی این همه خسارت را گرفت.

رئیس مرکز پژوهشهای علوم جوی اقیانوسی دانشگاه شیراز در خصوص آتش سوزی جنگلها نیز تصریح کرد: با توجه به اطلاعات ماهواره ای می شد بسیاری از آتش سوزی جنگلها را مشخص و از گسترش آن به دیگر نقاط جلوگیری کرد.

وی با اشاره به اطلاعات سامانه گیرنده ماهواره ای در خصوص ریزگردها نیز گفت: از طریق این داده ها امکان شناسایی ریزگردها و همچنین مدیریت و حرکت آنها نیز وجود دارد و می توان این اطلاعات را در اختیار ادارات مربوطه قرار داد که از آن بهره ببرند اما در حال حاضر استقبال مسئولان از این اطلاعات بسیار کم است.

 

منبع: خبرگزاری مهر

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند