A+ A A-

دیدار یار در ارسنجان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

کارآمدترین دستگاهی که تاکنون بشر به لحاظ تکنولوژی اختراع کرده کتاب است.
                                                            نورث روپ فرای، نظریه پرداز و منتقد ادبی کانادایی


نزدیک به یک سال است که مدیریت اداره ی کل کتابخانه های فارس به شاعر و نویسنده ی نام آشنا، آقای سید محمد امین جعفری سپرده شده است. در همایش های ادبی زیادی وی را دیده ایم و از اجرای دلنشین و گویا و اشعار زیبنده و وجدآورش لذت برده ایم. اوست که با شیوه های کلام و رویی گشاده و خندان دلها را از آن خود می کند. در آغازین روز هفته ی تکریم کتاب، کتابخوانی و کتابدار ۲۳/۸/۹۴ در فرمانداری ارسنجان با عدّه ای از اهل فرهنگ و فرماندار فرهیخته آقای کاظمی میزبانش شدیم. قرار بود کتابخانه ی روستای کَتَک و جمال آباد گشایش یابد. حوالی ساعت ۱۱ آقای جعفری با تعدادی از کارمندان اداره ی کل و خبرنگاران رسانه های فارس به فرمانداری وارد شدند و در معیت آقای فرماندار رهسپار روستای کَتَک گردیدیم. قرار بود زنگ کتاب در آموزشگاه دخترانه ی محدّثه کَتَک به صدا در آید. این مدرسه توسط آقای جعفری با هم اندیشی همکارانش انتخاب شده بود. زیرا عقیده ی ایشان بر این است که همه ی اتفاقات، مختص شهرها نیست و باید نگاه ویژه ای به روستاها داشت. هنگامی که به روستای کَتَک وارد شدیم، گروهی از مردم با اشتیاق به استقبال آمدند  و به مدرسه ی محدّثه رفتیم. مدیر دبستان خانم الهام ابراهیمی و همکارانش در انتظار ایستاده بودند.   عدّه ای از دانش آموزان دختر، با لباس های محلّی در ۲ ردیف ایستاده بودند و کتاب هایی، چون قرآن، نهج البلاغه، صحیفه ی سجادیه، نهج الفصاحه، قصص الانبیاء، مثنوی مولوی، کلیات سعدی، دیوان حافظ، رباعیات خیام، مجموعه ی آثار استاد مطهری و فرهنگ معین را در دست داشتند. دانش آموزان دیگر نیز که هر کدام پرچمی از ایران در دست داشتند، در صف های منظم ایستاده بودند و با صدایی رسا و هماهنگ، خیر مقدم گفتند. سپس، قرآن قرائت شد و بعد سرود جمهوری اسلامی ایران در فضای دهکده پیچید. مجری برنامه از فرماندار، برای سخنرانی دعوت کرد. ایشان در جملاتی خلاصه و مفید به اهمّیت کتاب و کتاب خوانی اشاره کردند و وقت را به آقای جعفری سپرد. استاد جعفری با این بیت شیرین و زیبا سخن خویش را آغاز کرد.

به نام خدایی که آب آفرید                         برای دل ما کتاب آفرید


در ادامه، هفته ی کتاب، کتاب خوانی و کتابدار را تبریک گفت و بیان کردند« امروز در بین تمام شهرهای استان ، زنگ کتاب، بیداری و روشنایی به صدا در می آید و ما تصمیم گرفتیم این زنگ را خودمان در آموزشگاه محدّثه کَتَک ارسنجان به صدا در آوریم». آقای جعفری فرمودند: «اگر ما تمام داشته های خود را جمع می کنیم و به دانشگاه می رویم، با مطالعه کتاب است. امّا امروز دو مسئله بزرگ داریم. کم آبی و کمبود مطالعه. جامعه را باید هشیار کنیم تا به سمت کتاب برویم. هنوز اصیل ترین رسانه کتاب است. کتاب یگانه راه رسیدن به خوشبختی است و نباید از مطالعه دست برداریم. شما را به خواندن کتاب های مختلف توصیه می کنم و برای اینکه بدانیم کتاب بهترین دوست ماست یک صلوات ختم کنید.»
سپس تشریفات نواختن زنگ کتاب آغاز شد. بر روی زنگ مدرسه نوشته شده بود، زنگ کتاب، که در نهایت با دست دختر خانمی از دانش آموزان همان مدرسه به صدا درآمد. برای دومین بار دانش آموزان پرچم ها را برافراشتند و یک صدا، هفته ی کتاب، کتاب خوانی و کتابدار را مبارک باد گفتند.
مدیر کلّ محترم اعلام کردند که برای هر دانش آموز یک کتاب به عنوان هدیه می فرستند. برای گشایش کتابخانه به ساختمان دهیاری رفتیم. فائزه روستایی دانش آموز دبستانی که لباس محلّی پوشیده بود و قرآن مجید را در دست داشت با صدایی گیرا چنین خواند:

«انیس کنج تنهایی کتاب است                  فروغ صبح دانایی کتاب است

به روستای ابوذر کَتَکی خوش آمدید. »
استاد جعفری از این دانش آموز خواست تا روبان را قیچی کند. وارد کتابخانه شدیم. کتاب ها در حوزه های گوناگون آرایش و دسته بندی شده بود. نوجوانان، دفاع مقدس، تاریخ، ادبیات، علوم پزشکی، ریاضیات، علوم اجتماعی، دین، شعر، کشاورزی، زبان، فلسفه، روان شناسی، رمان خارجی، کتاب های کمک درسی و مرجع، اتاقی هم برای گروه سنی (ج) یعنی کلاس سوم، چهارم و پنجم در نظر گرفته شده بود.
سپس از کَتَک عازم روستای دیرپای جمال آباد شدیم. در آنجا اهل فضل و کمال و جمال در جلو ساختمان دهیاری حلقه امیدواری گشایش کتابخانه ی پروین اعتصامی را بسته بودند. اینجا همچون کتابخانه ابوذر کَتَکی بود. توقف ما ۳۰ دقیقه طول کشید. برای نشست خبری با آقای جعفری و گروه خبرنگاران دوباره رهسپار کَتَک و وارد خانه ای شدیم که بوی عشق و طراوت از در و دیوارش       می بارید و به قول بایزید بسطامی، به صحرا شدم، عشق باریدن گرفت. اینجا خانه پدر شهید مجید مظفری است. بیش از ۴۰ سال از عمر خانه می گذشت. تالار وسیع جلو اتاق را با فرش های دستباف و پشتی های گوناگون آراسته بودند و سماور نفتی در میان تالار روشن بود. تخته ی سیاهی بر دیوار تالار آویخته بودند که بر روی آن چنین نگاشته شده بود:

به نام خدا
نشست خبری
گرامی داشت کتاب، کتابخوانی و کتابدار
روستای کَتَک
شهرستان ارسنجان
آبان ماه ۹۴

در این نشست آقای جعفری صمیمانه و خالصانه از خواهران و برادران در این جمع بی آلایش تشکر کرد. ایشان گفتند: کتابدار ها، «نجیب ترین و سخاوتمند ترین کسانی هستند که در این حوزه کار می کنند. خواهش جدّی من این است که از این هفته با عنوان هفته تکریم کتاب، کتابخوانی و کتابداری یاد کنیم. امروز زنگ کتاب در ۲۱۲ مدرسه همزمان به صدا درآمده است. این زنگ بیداری ما برای سلام به روشنایی و خوشبختی است. امروزکه شیوه های سریع مطالعه به میان آمده، به علّت پایین بودن مطالعه، آموزش راه های مطالعه سریع و مهارت خواندن ضروری است.» در پایان فرمودند: «روز ۲۴ آبان ماه از همه ی مردم به صورت رایگان برای عضویت کتابخانه ها ثبت نام به عمل می آید.»
سپس آقای جعفری بهترین کتابخانه های استان را برشمردند: که کتابخانه شهید دستغیب شیراز، ملا محمد شفیع اشرف الکتاب ارسنجانی، محمد رسول الله خرامه، علامه طباطبایی سروستان و سلمان فارسی کازرون از آن جمله اند. امّا جای خوشبختی است که کتابخانه ی عمومی ملا محمد شفیع ارسنجانی به عنوان کتابخانه ی برگزیده سال ۹۴ استان معرفی شد. استاد جعفری از خانم زهرا ابراهیمی رئیس کتابخانه ملامحمد شفیع ارسنجانی و آقای محمد جواد روستایی به عنوان کتابدار نمونه ی استان تشکر نمودند و بیان داشتند: «این کتابخانه از نظر نرم افزاری جزء بهترین کتابخانه های کشور است.» سپس روانه ی ارسنجان شدیم تا گشایش کتابخانه بعدی که، کتابخانه انجمن نابینایان اداره بهزیستی شهرستان ارسنجان بود رقم بخورد. به آنجا رفتیم. عدّه ای از بزرگان شهر و مسئول اداره بهزیستی آقای مهدی ابراهیمی به استقبال آمدند. وارد کتابخانه شدیم. خانم اسکندری که در آن کتابخانه مشغول است، توضیحاتی دادند. آقای مدیر کل زحمات آنها را صمیمانه ارج نهاد و برای شروع کار قول ارسال ۱۰۰ جلد کتاب بریل و ۱۰۰ کتاب گویا را دادند. بعد از آن دمی استراحت کردیم.
 در ساعت ۴ عصر به کتابخانه ملا محمد شفیع آمدیم و عدّه ای از شاعران و نویسندگان ارسنجان جمع بودند تا با آقای جعفری نشستی داشته باشیم. در این میان حاج اسدالله خان اسکندری که روزگاری ۱۳ سال قائم مقام انجمن شهر ارسنجان بوده و مراتب تاسیس این کتابخانه را در سال ۱۳۴۵ پیگیری کرده حضور یافت و سرآغاز سخن با او بود. وی چنین گفت: این کتابخانه دومین کتابخانه ای است که در استان فارس تاسیس شده است. ارسنجان در مراتب علمی و فرهنگی همیشه پیشگام بوده و شخصیت های بزرگی داشته است. اما هم اکنون توقّعات زیاد شده و سطح دانش مردم بالا رفته و دیگر این کتابخانه جوابگوی مطالعه اهل دانش این شهر نیست، از این رو ضرورت دارد که مسئولین محترم نسبت به گسترش فضای کتابخانه اقدام کنند سپس مدیر کلّ محترم آقای جعفری برایمان شعری خواند و از حاج اسدالله خان به خاطر همت بالا و عشق و علاقه اش در سن ۹۳ سالگی به کتاب و کتابخوانی قدردانی کرد و درباره ی وضعیت فرهنگی وادی امروز ارسنجان پیشنهادهایی را دادند و آمادگی خود را برای حمایت از اجرای برنامه های علمی و ادبی اعلام کردند.
در پایان جای آن است که از تلاش های آقای رسول اسکندری مدیر پیشین کتابخانه ی ارسنجان که بیش از ۲۰ سال مدیریت آنجا را عهده دار بودند و آقای خلیل محمودی که قریب ۱۵ سال و دیگر کسانی که در این کتابخانه زحمت کشیدند سپاسگزاری شود.

اکبر اسکندری- محمد حسین ابراهیمی

 

 

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد