Logo
چاپ کردن این صفحه

گزارش دومین همایش آب ، مدیریت مصرف، کنترل بحران خشکسالی

نویسنده: 
گزارش دومین همایش آب ، مدیریت مصرف، کنترل بحران خشکسالی


همایش امسال متفاوت تر از سال گذشته بود . همایش اول که در مهرماه 93 برگزار شد بیشتر برای جلب توجه عموم به مسئله خشک سالی و پیچیدگی های مسئله آب و ..برگزار شد ، امسال اما چاره اندیشی عملی محور کار بود به همین منظور 6 کارگاه آمورشی در شهر ارسنجان و پنج روستای بزرگ و مرکز دهستان از روستاهای توابع اجرا شد . موضوع آموزشی هر کارگاه با عنایت به شرایط جغرافیایی محلی تعیین شد که جدول برنامه ریزی کارگاه ها در پیوست همین گزارش برای آگاهی عموم خواهد آمد .برنامه ریزی کار علمی نشست امسال در یک کمیته به مدیریت آقا ی دکتر ناظم السادات با عضویت اعضاء هیئت علمی دانشگاه شیراز و مرکز آموزشی بعثت جهاد کشاورزی انجام شد . "انجمن آب" دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز نقشی اساسی در هماهنگی اساتید سخنران کارگاهها را به عهده داشت .

برنامه ریزی اجرایی انجام همایش نیز در ارسنجان توسط انجمن های مردم نهاد با هماهنگی فرمانداری و ادارات دولتی از پیش انجام شده بود به صورتی که شانزده اداره دولتی و نهاد مردمی عضو دبیرخانه همایش بوده و آنگونه که متن صورت جلسات نشست های متعدد دبیرخانه نشان می دهد از ماه ها پیش برنامه اجرایی همایش را بررسی کرده و نهایتا به تصویب دبیرخانه و فرمانداری شهرستان ارسنجان رسید.
همایش امسال طی دو روز سه شنبه و چهارشنبه هفدهم و هجدهم آذرماه برگزار شد .روز اول به تشکیل شش کارگاه آموزشی در نقاط یاد شده گذشت .
در بعد از ظهر روز اول اساتید مدعو و سخنرانان کارگاه های آموزشی و مجریان برنامه ها در محل سالن کنفرانس دانشگاه آزاد اسلامی گرد آمده و ماحصل کارگاه های آموزشی و نقطه نظرات خود را به منظور ارائه پیشنهادهای موثر برای تنظیم قطعنامه پایانی همایش به بحث و بررسی گذاشتند و نظرات پیشنهادی اساتید جمع بندی ، تنظیم و صورت جلسه شد .
پس از نشست بعد از ظهر نیز از ساعت 6 عصر تا 12 نیمه شب تعدادی از اساتید فن از جمله آقایان مهندس معظم ، دکتر ناظم السادات ، دکتر ابولپور ، دکتر اسلامی ، دکتر رحیمی و سرکار خانم دکتر شیبانی گرد آمده و بیانیه پایانی همایش را با دقت و وسواس در خور تحسینی تنظیم و تایپ و آماده نمودند .
همدلی ، دلسوزی ، غیرتمندی و حسایت اساتید را می شد از جدلها و بحث ها برسر واژه ها و جمله ها و محورهای قطع نامه حس کرد.
گاهی دقایقی چند فقط بر سر نگاشتن یک قید یا یک واژه دعواهای علمی راه میافتاد و دوباره همگی قلم به دست، تند تند آنچه را در ذهن داشتند روی کاغذ می آوردند و صفحه به صفحه به سرکار خانم دکتر شیبانی می سپردند ، این بانوی دانشمند نیز در کمال تواضع و فروتنی متن ها را ویرایش تایپ و تبدیل به پاورپوینت می نمودند.
لحظه ای آقای دکتر رحیمی رئیس پرتلاش دانشگاه آزاد اسلامی ، در گوش نگارنده این سطور نجوا کردند " نگاه کن اساتید ، انگار فردا کنکور دارند.!!".
باور بفرمایید شاید کمتر کسی برای کنکورش هم اینقدر با جدیت و غیرتمندی وقت بگذارد و حساسیت به خرح دهد .
روز دوم همایش با سخنان فرماندار محبوب و محجوب ارسنجان جناب آقای سید محمد یوسف کاظمی در ساعت 9 صبح پس از تلاوت کلام اله و پخش سرود ملی آغاز شد . و با قرائت قطعنامه همایش در ساعت 12 ظهر توسط جناب آقای دکتر رحیمی رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی ارسنجان به پایان رسید . پس از خوش آمد گویی فرماندار ارسنجان، جناب آقای دکتر ناظم السادات گزارش کارگاه های روز قبل را به همراه نکاتی علمی از بحث آب به گوش شرکت کنندگان رساندند. در پی ایشان ، جناب آقای مهندس معظم در مقام نمایندگی کشاورزان ارسنجانی به بیان دیدگاه ها و انتظارات کشاورزان منطقه از متولیان و مدیران دستگاه های مربوط به آب و بحران خشک سالی پرداختند.آقایان دکتر قاسمی رییس محترم سازمان جهاد کشاورزی استان و مهندس دهقانی مدیر عامل محترم سازمان آب استان و آقای دکتر ولوی مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست استان به ترتیب سخنرانان بعدی همایش بودند. در این بین سخنان علمی جناب آقای مهندس مختاری مدیر مسئول فصلنامه مدیریت آب بسیار جالب توجه بود که انشاء الله تلاش میکنم در یک مقاله جداگانه آن را برای آگاهی بیشتر علاقه مندان تقدیم کنم . در مجموع هماهنگی نهادهای دولتی و انجمن های مردم نهاد امسال حالت منسجم تری به خود گرفت به صورتی که فرمانداری و شخص آقای کاظمی فرماندار محترم و معاون محترم ایشان آقای یوسف کارگر و بخشدار مرکزی جناب آقای شیروانی مداوما پیگیر امور بودند .
مدیران اداره های آبفای شهری - آبفای روستایی ، اداره امور منابع آب ، جهاد کشاورزی و جنگلبانی و دانشگاه آزاد اسلامی جنابان آقایان مهندس دیانت ، مهندس توحیدی ، مهندس مشکین فام ، مهندس امینی ، مهندس امیدی ، و دکتر رحیمی تلاش در خور تحسینی برای برگزاری کارگاه ها ی روز اول انجام دادند . کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان به ویژه آقای مهندس محمد علی اسکندری که مدیریت کارگاه ارسنجان و برگزاری نشست روز دوم در دانشگاه را به عهده داشتند تلاش و سعی وافری را مبذول فرمودند که جا دارد همینجا از غیرتمندی ایشان سپاسگزاری کنم .
دبیر اجرایی همایش آقای مهندس امید فروردین کار طاقت فرسای هماهنگی کمیته علمی و اجرایی و پیگیری امور مربوط به صدا وسیما را با جدیت دنبال کردند.
پوشش خوب خبری صدا و سیما از نقاط قوت همایش امسال بود که مرهون تلاش ایشان و هماهنگی های ارزنده جناب آقای محمد جواد حسن شاهی است و بسیار شایسته تقدیر.
آقای زین العابدین هاشمی دبیر محترم انجمن قلات سبز ارسنجان مانند همیشه پرتوان و پرتلاش در هر زمینه ای که کاری زمین مانده بود جد بلیغی از خود نشان دادند که مرهون محبت ایشانیم .
آقایان حمیدرضا اسکندری ، سید امین حسینی ؛ میلاد (مصطفی) حسن شاهی، حسین بستانی،حمید رضا ابراهیمی،سید محمد حسینی وخانمها، اسرین حیدری،سمیرا آقایی،شکوفه رحیمی، الناز ابراهیمی، زهرا ابراهیمی و ساره رحیمی تلاششان شایسته سپاس است.
آقا ی سید علیرضا نعمتی زحمت عکاسی هر دو روز همایش را به عهده داشت که باید از مهربانی و غیرتمندی ایشان سپاسگزاری کنم . و سخن آخر این که همایش امسال نقاط ضعفی هم داشت که باید در فرصتی مناسب به جهت انباشت تجربه جداگانه در یاداشتی مفصل آن را بنگارم و تقدیم کنم .
هر که ما را یاد کرد ایزد مر او را یار باد.......
با ارادت و درود محمد فروردین

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.