A+ A A-

گزارش همایش آب

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

خوش آن گروه که مست بيان يکدگرند
ز جوش فکر مي ارغوان يکدگرند
نمي زنند به سنگ شکست گوهر هم
پي رواج متاع دکان يکدگرند

هنگامی که سخن از زندگی به میان می‏آید، بی‏درنگ آب و نقشی که این ماده ی  گران بها در زندگی‏ دارد،در ذهن ترسیم می‏شود. آری  این فرمول  ساده ی شمیایی H2O ، دو اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن  سر منشاء تولید تلاش و تمدن است .خداوند در قرآن کریم به عنوان والاترین خالق هستی ، حیات هر چیزی را به آب وابسته دانسته است و تداوم  حیات را در گرو وجود آب دانسته است. این روزها آب به عنوان یک‏ عامل زیربنایی،راهگشای اساسی در امر توسعه‏ است.اهمیّت این ماده ی گران بها تنها به مصارف‏ شخصی و خانگی محدود نیست،بلکه آب یکی از بزرگترین سرمایه‏های ملّی هر کشور به شمار می‏آید و نقشی چشمگیر در توسعه ی اقتصادی دارد.
همه می دانیم که بیش از دو سوم کره زمین را آب فرا گرفته است. اما زمانی به ارزش آب شیرین پی می بریم که بدانیم از این همه آب موجود در جهان تنها حدود 2درصد آن را آب شیرین تشکیل داده است و از این مقدار هم حدود ۷۰ درصد آن به صورت یخ در قطب شمال و جنوب یا به صورت آب های زیر زمینی عمیق می باشد که برای ما غیر قابل دسترسی می باشد. در مجموع می توان گفت از کل آب های موجود بر روی این کره خاکی تنها ۱ در صد آن به صورت آب شیرین قابل شرب برای بشر می باشد،که بر اساس گزارش سازمان یونسکو اگر همه آب های موجود در جهان را یک گالن فرض کنیم کل آب شیرین را باید به اندازه یک قاشق چای خوری در نظر گرفت.
امروزه رقابت برای منابع آب بسیار شدید تر از پنجاه سال گذشته است. دلیل آن هم این است که در حال حاضر بیش از هفت میلیارد نفر بر روی زمین وجود دارند، مصرف گوشت و سبزیجات و آب در حال زیاد شدن است و رقابت برای آب در بخشهای صنعتی، شهری و سوخت‌های زیستی بیشتر شده است.

همایش آب ، مدیریت مصرف و کنترل بحران خشکسالی

 ((انّ الله لا يُغيِّرُ ما بقوم حتّي يغيّرو ما بانفسهم)) خداوند سرنوشت هيچ قومي و «ملّتي» را تغيير نمي دهد مگر آنكه آنها خود تغيير دهند، قانوني سرنوشت ساز و حركت آفرين و هشدار دهنده! اين قانون كه يكي از پايه هاي اساسي جهان بيني و جامعه شناسي در اسلام است، به ما مي گويد: مقدرات شما قبل از هر چيز و هر كسي در دست خود شما است و هرگونه تغيير و دگرگوني در خوشبختي و بدبختي اقوام در درجة اوّل به خود آنها بازگشت مي كند. و اين يك سنّت تغيير ناپذير الهي است.
خوشبختانه در شهر ارسنجان چند سالی ست که به یمن انجمن دانش آموختگان ، پیش کسوتان ، جوانان و فرزانگان شهر در این مجموعه ، صمیمانه و با خضوع و بی هیچ چشم داشتی در تلاش اند که به تعالی و پیشرفت ارسنجان کمک کنند. یکی از مهمترین فعالیت های انجمن برگزاری همایش آب ، مدیریت مصرف و کنترل بحران خشکسالی ارسنجان در سال93 بود که در واقع زنگ خطری بود برای مردم و مسئولین شهرستان که وضعیت آب بحرانی ست.اما امسال به یاری خدای متعال، با همکاری فرماندار محترم شهرستان جناب آقای کاظمی و سایر ادارات ، گامی فراتر نهاده و همایش به صورت کاملا عملی و کاربردی، در 2 روز سه شنبه و چهارشنبه هفدهم و هجدهم آذرماه ، به صورت 6 کارگاه با موضوع های مختلف و با حضور اساتید و کارشناسان اجرایی در روستاها وشهر ارسنجان برگزار شد.
 روز اول همایش به برگزاری کارگاه های تخصصی اختصاص یافت و روز دوم همایش در مراسمی باشکوه و منظم  در دانشگاه آزاد اسلامی ارسنجان برگزار شد.


ترتیب برنامه ها در دومین روز از همایش آب ، مدیریت مصرف و کنترل بحران خشکسالی
۱- پخش کلیپ چند دقیقه ای از روند خشکسالی در شهرستان
۲-  تلاوت آیاتی از قرآن کریم
۳-  پخش سرود ملی
۴-  خوش آمدگویی فرماندار محترم جناب آقای کاظمی
۵-  گزارش جناب آقای دکتر ناظم ا لسادات از کارگاه های روز قبل و ارائه گزارش علمی از وضع خشکسالی
۶-  سخنرانی جناب آقای مهندس معظم در مقام نمایندگی کشاورزان ارسنجان
۷-  سخنرانی جناب آقای مهندس مختاری مدیر مسئول فصلنامه مدیریت آب
۸-  سخنرانی جناب آقای دکتر قاسمی رییس محترم سازمان جهاد کشاورزی استان
۹-  سخنرانی جناب آقای مهندس دهقانی مدیر عامل محترم سازمان آب استان
۱۰-  اجرای سرود توسط دانش آموزان
۱۱-  سخنرانی جناب آقای دکتر ولوی مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست استان
۱۲-  سخنرانی جناب آقای مهندس رضاییان معاون استاندار
۱۳-  قرائت قطعنامه همایش توسط جناب آقای دکتر رحیمی رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی ارسنجان

سیاست ها و راهبردهای همایش

 • آب گنجینه مشترک انسان هاست که باید به نسل های بعدی سپرده شود. لذا در جهت مدیریت و کنترل خشکسالی ، خلاصه ای از قطع نامه پایانی به شرح زیر میباشد:
 • شناسایی و خرید چاه های کم بازده و پلمب آن ها
 • اجرای طرح های آبی خاک جهت بهره وری  بیشتر از منابع تحت مدیریت و نظارت تشکل های مردم نهاد مثل مزرعه عایشه
 • همکاری تشکل های مردمی(مدیریت مزرعه عایشه) با ارگان های دولتی در اجرای طرح هایی مثل تعادل بخشی
 • شناسایی و اقدام به پلمب چاه های غیر مجاز
 • آموزش و اجرای طرح کنتورهای هوشمند چاه های کشاورزان
 • تسهیل در جذب بودجه های آبیاری نوین
 • درخواست برای تصویب بودجه ملی برای طرح تجمیع آب با های اطراف ارسنجان توسط مزرعه عایشه
 • درخواست برای ردیف بودجه احداث شهرک های گلخانه ای توسط مدیریت مزرعه عایشه
 • مطالعه و اجرای طرح تصفیه خانه ی فاضلاب ارسنجان

و اماآنچه که من به عنوان یکی از مخاطبین این همایش دستگیرم شد این بود که:
 برای حکومت بر طبیعت، باید از قوانین طبیعت پیروی کرد. ما مردمان ارسنجان باید این واقعیت را بپذریم که کمبود آب و خشکسالی جزئی از این سرزمین است و نه بلای آن پس در چنین وضعی باید  برای مدیریت هر قطره ی آب خود برنامه داشته باشیم.این روزها مدام با خودم میگویم ای کاش به عقب برمیگشتیم و طی این سال ها برای غلبه بر خشکسالی به پیش‌گیری بها می دادیم و نه مثل حالا که وضع بحرانسیت و ما به فکر درمانیم.
مسئولین محترم،مدیران عزیز ببخشید که این را عرض میکنم اما در واقع فقر مدیریتی طی این چند سال بیشتر از فقر اقلیمی وخامت خشکسالی را افزایش داده است. وقتی آمارچاه های غیر مجاز را در روز همایش میدیدم وحشت می کردم ، وقتی میبینم افراد سودجو با چنگ و دندان به جان این زمین نیمه جان افتاده اند و هنوز برنج،ذرت،گوجه و...کشت میکنند دلم برای زمین می سوزد، دلم برای شهرم می سوزد، دلم برای آیندگان می سوزد.خب گلایه کردن دردی از این بحران را دوا نمی کند و از قديم الایام گفته‌اند ماهي را هر وقت از آب بگيري تازه است! پس لطفا با قاطعیت با افراد سودجو برخورد وچاه های غیر مجاز پر شود و شیوه های نوین آب یاری و اطلاح الگوی کشت مزارع در بین کشاورزان و باغداران توسعه داده شود.
و در آخر ، تشکر ویژه ای دارم از جناب آقای امید فروردین که به عنوان دبیر همایش تمام تلاش خود را کردند که این همایش به نحوی احسن برگزار شود .
 ازدیگر دوستان عزیز و ارگان های دولتی که در اجرای برنامه تلاش کرده اند ، صمیمانه قدردانی میکنم.


با تشکر سید محمد امین حسینی

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
 • دیدگاهی وجود ندارد