A+ A A-

استارتاپ و اصطلاحات مربوطه

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکیاین روزها همه جا صحبت از استارتاپ (Startup)، استارتاپ ویکند (Startup Weekend)، استارتاپ گرایند (Startup Grind) و ... است. در ادامه با این مفاهیم اشنا می شوید.


استارتاپ ( Startup ) چیست؟

استیو بلنک استارتاپ را به این شکل تعریف می‌کند " استارتاپ یک سازمان موقت است که به منظور یافتن یک مدل کسب‌ وکار قابل‌ تکرار و مقیاس‌ پذیر طراحی شده است "

به بیان ساده تر استارتاپ به کسب و کارهای نوپایی گفته می‌شود که با یک ایده‌ ساده و اولیه شروع می‌ شوند و از ابزارهای مبتنی بر تکنولوژی مثل وب، موبایل و … برای رشد هرچه سریعتر خود و افزایش کاربران استفاده می کنند تا به درآمد برسند.

در یک استارتاپ بر خلاف یک شرکت، به جای صرف زمان طولانی برای تولید یک محصول و سپس محاسبه ارزش آن، درمدت زمان بسیار کوتاه یک محصول اولیه ( MVP ) تولید می شود و به تعدادی مشتری ارائه می شود تا ارزش آن بر اساس نیاز و بازخورد مشتری محاسبه شود، و به جای تهیه یک داکیومنت طولانی و پیش بینی چند سال آینده کسب و کار خود، در 10 ساعت مدل تجاری خود را بر روی بوم مدل کسب و کار پیاده می کنند و قدم به قدم با مصاحبه و تحلیل رفتار مشتری، محصول را بهینه می کنند.

برای نمونه می توان به استارتاپ های موفقی مثل فیسبوک، واتس اپ و … اشاره کرد.

 

منظور از مدل کسب‌ و کار ( Business Model ) چیست؟

مدل کسب‌ وکار داستان کسب‌ و کار را بیان می‌کند، که این کسب‌ و کار قرار است چه ارزشی را برای کدام مشتری ایجاد کند، این ارزش را چگونه به دست مشتری برساند و چگونه از طریق ارائه‌ این ارزش درآمد کسب کند.

 

بوم کسب و کار ( Business Model Canvas ) چیست؟

بوم مدل کسب و کار ، یک ابزار مدیریتی و کارآفرینی است که به شما کمک می کند مدل کسب و کار خود را تعریف کنید و آن را به چالش بکشید.

 

شتاب دهنده استارتاپ ( Startup Accelerator ) چیست؟

شتاب دهنده ها شرکت هایی هستند که در استارتاپ ها و ایده های جدید سرمایه گذاری می کنند و به آنها کمک می کنند تا بتوانند در زمان کمتر با بهترین آموزش ها، محصول اولیه یا خدمات خود را تولید کنند، و با در اختیار داشتن شبکه ای از متخصصین، کارآفرینان و سرمایه گذاران، شانس آنها را در پیدا کردن تیم حرفه ای و یا سرمایه گذاران بالقوه بالا می برند.

 


استارتاپ ویکند ( Startup Weekend ) چیست؟

استارتاپ ویکند یک رویداد آموزشی- تجربی ( Experiential Education ) در سراسر دنیاست که در ۳ روز متوالی ( در انتهای هفته ) برگزار می شود. در این برنامه شرکت کنندگان پرانگیزه ای شامل برنامه نویسان، مدیران تجاری، عاشقان استارتاپ، بازاریاب ها و طراحان گرافیک دور هم جمع می شوند  تا در ۵۴ ساعت، ایده هایشان را مطرح کنند، گروه تشکیل بدهند و آن را اجرا کنند.

 

استارتاپ گرایند ( Startup Grind ) چیست؟

استارتاپ گرایند یک رویداد ماهانه در سراسر جهان است که از کارآفرینان موفق دعوت می شود تا داستان استارتاپ خود را با دیگران به اشتراک بگذارند و تجربیات خود را به دیگران منتقل کنند.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • مهمان - سید محمود حسینی

    ضمن سپاس از طرح ایده های نوین در دنیای کسب و کار و احترام به طراحان و طرح کنندگان، سالها پیش در سازمان خدمتی ام مدیری زیرک و اهل مطالعه داشتیم که امتیاز و ویژگی اش در شناسائی و طرح تئوریک مواردی نو و نسبتآ تازه بود، مباحثی چون مدیریت مشارکتی، 5S، کوچک سازی، کایزن، و.....
    او با این شیوه و روشی که داشت همیشه یک گام فراتر از مدیران عمل گرا و تجربی حرکت می کرد و تا این گروه می کوشیدند بفهمند وی چه می گوید، ایشان مبحث جدیدی را وارد عرصه تئوریک و مبانی نظری می نمود لذا همیشه بقیه( لااقل یک فاز) از او عقب بودند.
    اینک نیز پس از گذشت بالغ بر دو دهه از فراگیر شدن مبحث کارآفرینی و همایش ها و دوره های آموزشی و انتشار کتب و مجلات و امثال آن موضوعات تازه تری همچون Start up (بویزه در فضای مجازی) نمایانتر می گردد و عده ای را به دنبال خود می کشاند و درصد محدودی افق های تازه تری را فراروی خویش می بینند.
    بنظرم باید بین دنیای خیالی و زندگی واقعی تفکیک قائل شد به این معنا که ضمن پرورش دامنه اطلاعات و شناخت ابزارها و تئوریها و بهره مندی از آن با چنگ و دندان راههای ممکن و در دسترس را شناخت و زندگی امروز را ساخت و قهرمانی ها و معجزات را در عمل دید و باور نمود.