A+ A A-

گزارش همایش آب به قلم سید زین العابدین هاشمی

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

خداوند منان را شاکریم که به ما توان داد که قدمی دیگر در راه خدمت به شهرمان برداریم.
بالاخره بعد از ماه ها برنامه ریزی و برگزاری جلسات متعدد با حضور اعضاء محترم دبیرخانه، همایش آب، مدیریت مصرف و کنترل بحران خشکسالی، در روز سه شنبه 17 و چهارشنبه 18 آذرماه 94 در شهرستان ارسنجان برگزار گردید.
طبق برنامه¬ریزی روز اول همایش به برگزاری کارگاه های آموزشی در 6 مرکز سپری شد، که مسئولیت هماهنگی برگزاری کارگاه ها فراهم آوردن مقدمات اعم از مهیا ساختن سالن، دعوت گیری از مردم، تبلیغ در محدوده جغرافیایی هر کارگاه، تهیه سیستم گرمایشی، تهیه ویدیو پرژکتور، تهیه فرش و صندلی، پذیرایی، ایاب و ذهاب اساتید، هر کارگاه بر عهده یکی از ادارات عضو دبیرخانه بود، کارگاه ارسنجان نیز بر عهده دانشگاه آزاد اسلامی گذاشته شد که محل کارگاه ها و عنوان آن ها به شرح ذیل می باشد.


ارسنجان: با عنوان انار و مسائل پس از برداشت، منابع آب در ارسنجان، کنتورهای هوشمند
علی آباد: با عنوان کنترهای هوشمند و مسائل مربوط به آن، روش های تثبیت آب زیرزمینی و همکاری مردمی، چگونگی استفاده و شارژ کنتورهای هوشمند
جمال آباد: با عنوان مسائل پزشکی و بهداشتی وابسته به خشکسالی و مسائل زیست محیطی
شوراب: با عنوان کشاورزی با منابع آب شور، گسترش منابع طبیعی جهت جلوگیری از مهاجرت، آینده آب آشامیدنی در شهرستان
خبریز: با عنوان روش های پیشگیری از پیشروی جبهه آب های شور، کشت های گلخانه ای و یکپارچه سازی اراضی
جلودر: با عنوان الگوی کشت مناسب در شهرستان ارسنجان، روش های نوین آبیاری، کشت گیاهان دارویی
لازم به ذکر است که با توجه به اینکه دسترسی و حضور در روستاها به واسطه بعد مسافت و عدم وجود راه های مواصلاتی مناسب مشکلات و سختی های خاص خودش را دارد، اما اساتید معظم با تواضع کامل در کارگاه ها شرکت کرده و ضمن بررسی مشکلات منطقه راه حل هایی را نیز ارائه نمودند. که در اینجا جا دارد از مسئولین کارگاه ها، اهالی محترم روستاها، جناب آقای دکتر ناظم السادات، اعضاء محترم هیئت علمی دانشکده کشاورزی (دانشگاه شیراز) و مرکز آموزش کشاورزی و منابع طبیعی بعثت که هماهنگی بین اساتید را برعهده داشتند نیز سپاسگذاری کنیم.
بعد از اتمام کارگاه در روز اول اساتید مدعو و سخنرانان کارگاه های آموزشی و اعضاء دبیرخانه همایش در سالن کنفرانس دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان گرد هم آمدند تا ماحصل کارگاه های آموزشی و نقطه نظرات خود را جمع بندی کرده و به دبیرخانه ارائه دهند.
بعد از ظهر همان روز از ساعت 6 عصر تا پاسی از نیمه شب تعدادی از اساتید محترم از جمله آقایان دکتر ناظم السادات، دکتر ابوالپور، مهندس معظم، دکتر اسلامی، مهندس محمد فروردین، مهندس امید فروردین، دکتر رحیمی و سرکار خانم ها دکتر شیبانی و دکتر استوار جهت تنظیم بیانیه پایانی در یک فضای صمیمی و دوستانه گرد هم جمع شدند که با نظرات کارشناسی و بحث و تبادل نظر همه دوستان این بیانیه تنظیم و آماده گردید.
به راستی باید قدر این عزیزان را دانست که با فروتنی و تواضع نقطه نظرات را گوش داده و  در نگارش بیانیه استفاده می کردند، که باعث افتخار حضور در جمع چنین اساتید بزرگواری و استفاده کردن از تجارب آنها.
آخرکار نیز زحمت تایپ و تهیه پاور پوینت بر دوش سرکار خانم دکتر شیبانی افتاد که این هم نشان از تواضع و فروتنی ایشان بود.
همه ی دوستان با انرژی و بدون خستگی از یکدیگر خداحافظی کرده به نیت برگزاری بهترین برنامه در روز پایانی همایش.
چهارشنبه 18 آذرماه 94 دومین روز همایش بود.
در روز دوم این همایش از ابتدای صبح عزیزان اجرایی در دانشگاه حضور داشتند و آماده استقبال و پذیرایی از میهمانان ارجمند بودند.
با لطف آقای سید حمیدرضا موسوی (معاون محترم آموزش و پرورش شهرستان ارسنجان) گروه استقبال که متشکل از تعدادی از دانش آموزان مدرسه ابتدایی شاهد بود از ابتدای صبح در دانشگاه حضور داشتند که جا دارد از زحمات مربیان این عزیزان نیز تشکر کنیم.
حدود ساعت 9 صبح بود که معاون محترم عمرانی استاندار و مدیران کل استان در معیت جناب آقای کاظمی فرماندار محترم، جناب آقای کارگر معاون محترم فرماندار و جناب آقای شیروانی بخشدار محترم و روسای محترم ادارات شهرستان ارسنجان وارد دانشگاه شدند و مورد استقبال آقایان دکتر رحیمی ریاست محترم دانشگاه، دکتر ناظم السادات دبیر علمی همایش، مهندس امید فروردین دبیر اجرایی همایش و دیگر عزیزان گروه اجرایی همایش قرار گرفتند. و در ورودی سالن همایش توسط دانش آموزان عزیز که با لباس محلی ارسنجان حضور داشتند مورد استقبال قرار گرفتند که انصافاً استقبال گرم و دلچسبی بود که مورد توجه ویژه ایشان قرار گرفت.
مراسم رأس ساعت 9 صبح بعد از تلاوت آیاتی از قرآن توسط یکی از دانش آموزان عزیز و پخش سرود ملی  آغاز گردید. بعد از عرض خیر مقدم و خوش آمدگویی توسط جناب آقای کاظمی فرماندار شهرستان ارسنجان، جناب آقای دکتر ناظم السادات ضمن ایراد سخنرانی علمی گزارشی از کارگاه های روز قبل ارائه نمودند. سپس جناب آقای مهندس معظم نماینده کشاورزان و باغداران شهرستان ارسنجان در باب اینکه شغل اصلی مردم شهرستان ارسنجان کشاورزی است، از مسئولین خواستند که در مورد طرح الگوی کشت و انتقال دانش چگونه با خشکی مبارزه کنیم،  جهت کشاورزان برنامه ریزی کنند.

پس از ایشان جناب آقای مهندس مختاری مدیر مسئول فصلنامه مدیریت آب در باب نقش دولت و مردم در بحث آب و کشاورزی سخنانی را ایراد کردند.
سخنرانان بعدی همایش آقای دکتر قاسمی رئیس محترم سازمان جهاد کشاورزی فارس، آقای مهندس دهقانی مدیر عامل شرکت آب منطقه ای فارس بودند که در باب صرفه جویی در مصرف آب، اطلاع رسانی در باب الگوی کشت، ایجاد گلخانه ها و طرح تعادل بخشی سخنانی را به سمع حضار رساندند. جناب آقای دکتر ولوی مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست استان فارس سخنران بعدی همایش بودند که در باب عدم مدیریت صحیح بر کنترل بحران خشکسالی از طرف مسئولین داد سخن دادند که عدم برنامه ریزی اصولی از طرف مسئولین یکی از دلایل بحران خشکسالی است.
سخنران پایانی همایش جناب آقای مهندس رضائیان معاون محترم عمرانی استاندار فارس بودند که به جمع بندی سخنرانی های انجام شده پرداختند و ضمن تقدیر از برگزارکنندگان همایش گلایه ای داشتند که چرا در سخنرانی ها نقش سازمان های  مردم نهاد کمرنگ بوده است و بیشتر سخرنانان از مدیران دولتی بوده اند که جا دارد در سال های آتی این نقص برطرف شود.
اجرای سرود توسط دانش آموزان یکی از مدارس شهرستان ارسنجان با موضوع نجات آب از دیگر برنامه های همایش بود که به شکوه مجلس افزود و بار دیگر زنگ خطر کم آبی را به صدا درآورد.
آخرین برنامه همایش قرائت قطعنامه بود که توسط جناب آقای دکتر رحیمی رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان ایراد و برنامه در ساعت 12 پایان رسید.
در اینجا جا دارد از همکاری و همراهی جناب آقای کاظمی فرماندار محترم، جناب آقای کارگر معاون محترم ایشان و بخشدار محترم جناب آقای شیروانی که همواره پیگیر برنامه ها بودند و در هر زمان که به راهنمایی ایشان نیازی بود صمیمانه ما را پذیرا بودند سپاسگذاری نمائیم.
از اعضاء محترم دبیرخانه و کارشناسان ادارات مربوطه که تمام توان خود را بر برگزاری این همایش به کار بستند سپاسگزاریم.
سپاس از جناب آقای دکتر رحیمی، معاونین و مدیران محترم بخش های مختلف، حراست و تمامی کارکنان دانشگاه که میزبانی این همایش را بر عهده داشتند، سپاسگذاریم.
سپاس ویژه از جناب آقای مهندس محمد علی اسکندری مدیر محترم امور دانشجویی دانشگاه که درایت، مدیریت و صرف ساعت ها وقت و انرژی از طرف ایشان موجب نظم و هماهنگی بیشتر گردید.
پوشش خبری این همایش را مدیون همت غیرتمندانه برادر عزیز محمد جواد حسن شاهی هستیم.
همچنین عزیزان رادیو فارس و جناب آقای خادمیان خبرنگار شهرستان ارسنجان.
سپاس ویژه از جناب مهندس محمد فروردین عزیز که همواره گروه اجرایی را ارشاد می کردند و قطعاً بدون راهنمایی ایشان مشکلات  به راحتی برطرف نمی شد. لازم به ذکر است که تعدادی از جلسات و هماهنگی ها و نگارش قطعنامه در منزل جناب مهندس محمد فروردین برگزار می گردید که جا دارد از مهمان نوازی ایشان و سرکار خانم دکتر استوار سپاس گذاری ویژه کرد.
سرکار خانم مهندس نرجس ناظم السادات، آقایان مهندس حمیدرضا اسکندری و سید محمد امین حسینی و دیگر دوستان که با عرض پوزش نام آنها را در ذهن ندارم و تعدادی از دانشجویان محترم دانشگاه همراهان خوبی بودند و شایسته تقدیر و وجودشان گرمابخش همایش.
ثبت کنندگان لحظات شیرین و به یاد ماندنی همایش را مرهون همت جناب آقای سید علیرضا نعمتی و سرکار خانم دکتر مژگان استوار هستیم، که هنرمندانه این مراسم را به تصویر کشیدند.
دبیر اجرایی همایش جناب مهندس امید فروردین عزیز که تمام وقت و شبانه روز در پی برنامه ریزی و هماهنگی بین نهادهای شهرستان و استان بودند که بخشی از هماهنگی باید در طول هفته چند بار به شیراز می رفتند و بر می گشتند که بدون هیچ چشمداشتی و از صمیم قلب انجام دادند و متواضعانه پیشنهادات جمع را می پذیرفتند به اجرا می گذاشتند و از خرد جمعی همیشه بهره می بردند. جا دارد ایشان به بزرگواری خود تندخویی و بداخلاقی ها و عصبانیت های ما را هم ببخشند.
دست مریزاد امید جان  و همه همراهان عزیز و خدا قوت
هرکه ما را یاد کرد ایزد مراو را یاد باد                           
هر که ما را خوار کرد از عمر برخوردار باد
هر که اندر راه ما خاری فکند از دشمنی
هر گلی از باغ وصلش بشکفد بی خار باد
در دو عالم نیست ما را با کسی گرد و غبار
هر که ما را رنجه دارد راحتش بسیار باد

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد