A+ A A-

گزارش عزیزالله نصیری از همایش آشنایی با کسب و کارهای نوپا ( استارتاپ)

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

دست در دست هم دهیم به مهر/
میهن خویش را کنیم آباد/
یار و غمخوار یکدگر باشیم/
تا بمانیم خرم و آزاد


سلام
 این بار انجمن دانش آموختگان ارسنجان با همراهی  جوانان و نهاد های دولتی, سمفونی از امید و شور و نشاط و آگاهی برای دیار کهن خویش  با نام استارتاپ می نوازد.نوبهاران نزدیک است و نهال نوپای انجمن در بهمن ماه به شکوفه می نشیند تا بارغه هایی ازامید رادر دل مردمان و جوانان  خسته از قول های پوچ  را جانی دوباره دهد و به تکاپو وادارد و به این باور برساند که دست در دست هم و با هم و برای هم می توانند غیر ممکن ها را ممکن سازند.
از ماه ها و روز های قبل از اجرای همایش  و جلساتی  که در دیماه به ریاست دکتر رحیمی در دانشگاه آزاد و و شورای شهر به ریاست شهردار محترم اداره آموزش و پرورش و فرمانداری  و زحمات دیگر بچه های اجرایی  در گروه تلگرام  و چسباندن پوستر در سطح شهر که جان دوباره به  شهر می دهند  و چهره شهر را برای یک رویداد مهم دگرگون میکند گذر کنیم به روز هجدهم بهمن ماه یعنی روز همایش میرسیم.
ساعت هشت صبح در محل دانشگاه با دیگر بچه ها حاضر شدیم قرار است جلسه ای با موضوع آشنایی با استارتاپ همزمان با هم در دانشگاه آزاد برای عموم مردم و در اداره آموزش و پرورش برای دانش آموزان برگزار گردد.سالن نور و صدا و کلیه استاندارد های استارتاپ اعم از نصب بنرها ,آماده سازی پکیج ها , نحوه پذیرایی و پذیرش شرکت کنندگان انجام می شود.از همان ابتدا اهمیت این رویداد , با رعایت استاندارد ها درذهن مخاطب شکل می گیرد که باید اتفاقات جالبی در راه باشد . جلسه شروع میشود با نام و یاد خدا.آری همان خدایی که اگر دل به مهرش ببندیم  مهربانانه عاشقی می کند.
مجری محترم جناب اسکندری با تقدیر و تشکر از حضار از اولین سخنران  همایش  مهندس محسن نصیری برای ایراد سخنرانی دعوت مینماید .مهندس نصیری با خواندن شعری زیبا از دوران دانش آموزی حال و هوا را برای همدل شدن دگرگون میکند

سر زد از پشت ابرها خورشید                    باغ و بستان دوباره زیبا شد
فصل سرما و برف و باد گذشت                 موقع گردش و تماشا شد
بر چمن بر درخت گل; بلبل                      وه چه شیرین ترانه ای دارد
هست خشنود و شادمان زیرا                     وطنی; آشیانه ای دارد
کودکان این زمین و آب و هوا                   این درختان که پر گل و زیباست
باغ و بستان و کوه و دشت همه                 خانه و آشیانه ماست
دست در دست هم دهیم به مهر                  میهن خویش را کنیم آباد
یار و غمخوار یکدگر باشیم                      تا بمانیم خرم و آزاد

و در پایان از شرکت کنندگان میخواهد که با جان و دل به صحبت  و تجربیات سخنران گوش دهند تا شاید نقشه راهی باشد برای پیمودن مسیر موفقیت شان.
سخنرانان سرکار خانم مرضیه قاعدی ; محسن مولایی نسب ; پویان مبتهج; حامد تکمیل ; سهیل شهیدی و ایمان قصر فخری بودند .
سخنرانان می بایست اهداف این جلسه که شامل :ایجاد انگیزه در جوانان , تیم سازی , اجرایی کردن ایده  و بازاریابی را در مطالب خود پوشش بدهند .نکته مهم اینجاست که سخنرانان باید طوری وقت خود را تنظیم کنند که جلسه ای که همزمان در اداره آموزش و پرورش  در حال برگزاری بود را نیز پوشش دهند .خوشبختانه این هماهنگی با مدیریت مهندس نصیری انجام شد.
در ابتدای کار سمینار با سخنرانی محسن مولایی نسب وپویان مبتهج آغاز میشود این دوسخنران با هدف ایجاد انگیزه و به چالش کشیدن مخاطبان دست به کار میشوند .قالب های ذهنی مخاطبان به هم می ریزد چه اتفاقی در حال رخ دادن بود .انگار قرار نیست که مخاطبان فقط یک شنونده باشند. ظاهرا  قرار است که به چالش کشیده شوند.نوبت به سخنران بعدی آقای سهیل شهیدی می رسد  که خود مدیر یک شرکت نوپا است از فرصت ها و تهدید های یک کار آفرین  سخن می گوید. ایشان اعتبار و اعتماد را زیر بنای یک کسب و کار می داند.بعد از یک فشار سنگین ذهنی که به مخاطبان وارد میشود نوبت به استراحت کوتاه میرسد.مخاطبان با یک استراحت کوتاه و با نوشیدن یک نسکافه  ذهن خود را برای شنیدن مابقی مطالب آماده میکنند. از زمزمه های شرکت کنندگان معلوم است که تا اینجا ظاهرا همه چیز عالی است .
 نوبت به سر کار خانم قاعدی می رسد.ایشان نیز شرکت کنندگان را ملزم  به پافشاری پیگیری و تیم سازی میکند و شروع به شکستن محدودیت ها میکند.جالب تر این که برای شرکت کنندگان این سخنران نمونه جالبی بود برای شروع حرکت .
حامد تکمیل و ایمان قصر فخری نیز از ایدهای ناب و تیم سازی سخن میگویند و سمینار را به پایان میبرند.
اما این پایان کار نیست .تازه شروع یک اتفاق تازه رقم میخورد
دکتر رحیمی ریاست محترم دانشگاه به روی صحنه میرود و با لبخند بر لب از افتادن یک اتفاق بزرگ در ارسنجان  سخن میگوید.فرماندار شهردار و اعضای محترم شورا هم لبخند بر لبانشان نقش بسته بود.
هوا, هوای همدلی و صمیمیت بود این بار دانه های انار در پوشش همدلی و همزبانی  و با پیوند بین مردم و نهاد های دولتی , حماسه ای بزرگ را که شاید سالیان طولانی مردم انتظارش را میکشیدند را آفریدند.مهندس نصیری به روی صحنه میرود ودر حضور مردم از دست اندر کاران اجرایی و نهاد های حامی تقدیر و تشکر به عمل می آورد. بعد نوبت به جلسه پرسش و پاسخ می رسد سوالات پرسیده و پاسخ ها داده میشود و پایان جلسه رقم میخورد.
ما بچه های اجرایی که به همراه سخنرانان برای صرف ناهار به رستوران رفته بودیم در پایان صرف ناهار مهندس شیرازی که هنوز حال و هوای جلسه را در سر داشت  برمیخیزد و برای سخنرانان از قدمت ارسنجان و مردمان کهنش و گروه ژاپنی سخن می گوید که با کشف یک سری از بقایا از پیدایش اولین نوع بشر در این خطه سخن میگوید واز آنان برای پیشرفت و سر بلندی به قول خود ایشان پدرام شهرش ارسنجان  کمک می طلبد.چندعکس یادگاری و پایان سمینار

اما این پایان کار نیست .قرار است این همدلی ادامه داشته باشد تا اتفاقات بزرگ تر در آینده ای نزدیک رقم بخورد.اما از نظر بنده جالب تر از همه این بود که اگر کسی میخواست در چنین سمیناری شرکت کند می بایستی مبالغ چند صد هزارتومانی خرج میکرد تا بتواند در چنین سمینارهایی حضور پیدا کند .اما این انجمن با یاری مردم و مسولین این همایش را به صورت رایگان برگزار نمود تا یک بار دیگر وطن سپاسی خود را به نمایش بگذارد.آفرین باد بر همت تان.

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد