A+ A A-

شهر زیبا؛ گزارش محمد فروردین از فعالیت یک روزه ی گروه شهر زیبا به همراه عکس های مژگان استوار

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

عالمان و پژوهشگران رشته های علمی مربوط به آب و آبیاری می گویند درخت و مرتع سبب می شود تا بارش باران موثر باشد. یعنی باران فرصت پیدا میکند از خلل و فرج خاک که ریشه گیاه مرتعی و درخت پدید آورده راه خود را به سفره های زیرزمینی آب پیدا کرده و ذخیره شود و نیز تاج و پوشش گیاه سبب میشود که دانه های باران ، خاک را شلاق نزنند و خاک دانه هایی که پدید آمدن هر سانتیمتر از آنها دو هزار سال وقت طبیعت را به خود اختصاص داده ، از هم نپاشد و همچنان خاک باقی بماند .

از دیگر سو اقلیم شناسانی چند ، پدیده ال نینو و دگرگونی های اقلیمی را در راستای کاهش بارندگی می دانند و به ویژه با گسترده شدن نواری از گرما که پهنه خاورمیانه تا چین را تحت تاثیر خود دارد ، کاهش نزولات جوی این ناحیه را پیش بینی میکنند ، کما اینکه در سالهای اخیر شاهد این رفتار آسمان هستیم . گو اینکه همین ها باور دارند ، رطوبتی که از گیاه سبز به جو صادر میشود (تعرق) می تواند هنگام پدید آمدن ابر به تشکیل باران کمک کند .

در این میان ، خلق اله و از جمله کمترین آنان این بنده ، متحیرم که چه باید کرد؟ به انتظار رفتار طبیعت باید نشست و نظاره کرد یا نه ، باید تلاش کرد و طریق سعی به جای آورد.

بنده پیرو فلسفه دوم هستم ،گاهی در راه پیمایی های روزهای تعطیل برپهنه عرصه های منابع طبیعی و به ویژه جنگل بناب که سخت برایم عزیز است ، با تیشه زمین را اندکی خراشیده و در بهمن ماه و اسفند ماه بذر الوک و بنه ای میکارم و دل خوش میدارم که شیخ بزرگ سخن سرایمان فرموده :

به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل                   که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم

چندی است در این تلاش ، گروهی از جوانان علاقمند با راه اندازی گروه " شهر زیبا" ، همراهی و همقدمی نشان داده، بلکه ما را تشویق به ادامه راه می کنند . جمعه گذشته قضیه آن قدر جدی شد که همان جوانها با اجیر کردن بیل مکانیکی در گوشه ای از جنگل بناب که سالهاست بدون پوشش است با حفرچاله هایی ، عملیات پیتینگ را به منظور ذخیره سازی رطوبت حاصل از نزولات جوی اجرا کردند تا در مرحله بعد بتوان در این چاله ها بذر کاشت .

حالا امید داریم در دنباله کار این جوانان غیور ، با دعای شما نازنینان ، همراهان صمیمی انجمن و غم خواران ارسنجان ، رحمت الهی نازل شود و دوباره شاهد طلوع آفتاب سعی و تلاش دوستداران طبیعت ارسنجان باشیم .

این چند جمله را به انضمام عکسهایی که حاصل زحمت همه همراهان است برای عرض ارادت به هم وندان انجمن و سپاس از همراهان روز جمعه ، قلمی میکنم به این امید که هر روز، یارانی که دل برای طبیعت می سوزانند و پای کارند ، زیادتر از روز پیشین ما را در راهی که قدم گذاشته ایم همراهی و یاری کنند.

  

محمد فروردین

غروب جمعه ۱۴/۱۲/۹۴

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • باسلام وسپاس فراوان ازکلیه دست اندرکاران این حرکت خوب وارزنده وموثر،انشالله که اینگونه اقدامات تاثیرگذاروحیاتی فرهنگ شده وبامشارکت تمامی مردم نقش وسهم عمده ای را درتامین اینده خودوفرزندان ایفاکرده وعلاوه برامیدوارکردن جوانان به اینده خویش ایشان را نسبت به خطربسیاربزرگی که سکونتگاهمان را بشدت تهدید میکندبیدارواگاه کنیم،انچه امروزبشکلی خطرافرین بروز میکندبی تفاوتی نسبت به محیط زیست و عدم اعمال مدیریتی توانمند ومدبرانه دراین عرصه ومتاسفانه بی تفاوتی قاطبه مردم درتخریب عرصه های زیست محیطی وعلی الخصوص ازبین بردن بی مهابای منابع موجوداست واین ضعف عمده نه تنهادرکشورما بلکه درمجموعه کره خاکی درحال انجام است حتمادوستان عزیزدراین چندروزاخیرخبرتاسف باری راکه دال برازبین رفتن مساحتی اززمین فوتبال ازعرصه های جنگلی درهرثانیه را ازرسانه ملی ودراخبارسراسری شنیده اندلذانه تنهابشرامروزی سکن درکره خاکی نقش اساسی را درتجدیدمحیط زیست ایفانمیکندبلکه متاسفنه بشدت بحیات خویش وایندگان بابی تدبیری ئسهل انگاری کمک میکند درهرحال ازحرکت عزیزان دراین عرصهدرجنگلهای ارسنجان تقدیروتشکرکرده وامیدوار که باکمک مسئولان ودست اندرکاران و نهادهای خودجوش مردمی شاهدحضورپررنگ تر و موثرتر تمامی مردم باشیم.

  • شهر زیبا قصه ایست که میخواهیم آن را به واقعیت بدل کنیم.
    و این آغاز ماجرای ماست...