Logo
چاپ کردن این صفحه

شهر زیبا؛ گزارش محمد فروردین از فعالیت یک روزه ی گروه شهر زیبا به همراه عکس های مژگان استوار

نویسنده: 
شهر زیبا؛ گزارش محمد فروردین از فعالیت یک روزه ی گروه شهر زیبا به همراه عکس های مژگان استوار

عالمان و پژوهشگران رشته های علمی مربوط به آب و آبیاری می گویند درخت و مرتع سبب می شود تا بارش باران موثر باشد. یعنی باران فرصت پیدا میکند از خلل و فرج خاک که ریشه گیاه مرتعی و درخت پدید آورده راه خود را به سفره های زیرزمینی آب پیدا کرده و ذخیره شود و نیز تاج و پوشش گیاه سبب میشود که دانه های باران ، خاک را شلاق نزنند و خاک دانه هایی که پدید آمدن هر سانتیمتر از آنها دو هزار سال وقت طبیعت را به خود اختصاص داده ، از هم نپاشد و همچنان خاک باقی بماند .

از دیگر سو اقلیم شناسانی چند ، پدیده ال نینو و دگرگونی های اقلیمی را در راستای کاهش بارندگی می دانند و به ویژه با گسترده شدن نواری از گرما که پهنه خاورمیانه تا چین را تحت تاثیر خود دارد ، کاهش نزولات جوی این ناحیه را پیش بینی میکنند ، کما اینکه در سالهای اخیر شاهد این رفتار آسمان هستیم . گو اینکه همین ها باور دارند ، رطوبتی که از گیاه سبز به جو صادر میشود (تعرق) می تواند هنگام پدید آمدن ابر به تشکیل باران کمک کند .

در این میان ، خلق اله و از جمله کمترین آنان این بنده ، متحیرم که چه باید کرد؟ به انتظار رفتار طبیعت باید نشست و نظاره کرد یا نه ، باید تلاش کرد و طریق سعی به جای آورد.

بنده پیرو فلسفه دوم هستم ،گاهی در راه پیمایی های روزهای تعطیل برپهنه عرصه های منابع طبیعی و به ویژه جنگل بناب که سخت برایم عزیز است ، با تیشه زمین را اندکی خراشیده و در بهمن ماه و اسفند ماه بذر الوک و بنه ای میکارم و دل خوش میدارم که شیخ بزرگ سخن سرایمان فرموده :

به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل                   که گر مراد نیابم به قدر وسع بکوشم

چندی است در این تلاش ، گروهی از جوانان علاقمند با راه اندازی گروه " شهر زیبا" ، همراهی و همقدمی نشان داده، بلکه ما را تشویق به ادامه راه می کنند . جمعه گذشته قضیه آن قدر جدی شد که همان جوانها با اجیر کردن بیل مکانیکی در گوشه ای از جنگل بناب که سالهاست بدون پوشش است با حفرچاله هایی ، عملیات پیتینگ را به منظور ذخیره سازی رطوبت حاصل از نزولات جوی اجرا کردند تا در مرحله بعد بتوان در این چاله ها بذر کاشت .

حالا امید داریم در دنباله کار این جوانان غیور ، با دعای شما نازنینان ، همراهان صمیمی انجمن و غم خواران ارسنجان ، رحمت الهی نازل شود و دوباره شاهد طلوع آفتاب سعی و تلاش دوستداران طبیعت ارسنجان باشیم .

این چند جمله را به انضمام عکسهایی که حاصل زحمت همه همراهان است برای عرض ارادت به هم وندان انجمن و سپاس از همراهان روز جمعه ، قلمی میکنم به این امید که هر روز، یارانی که دل برای طبیعت می سوزانند و پای کارند ، زیادتر از روز پیشین ما را در راهی که قدم گذاشته ایم همراهی و یاری کنند.

  

محمد فروردین

غروب جمعه ۱۴/۱۲/۹۴

 

Template Design © Joomla Templates | GavickPro. All rights reserved.