A+ A A-

گزارش محمد فروردین از همایش آشنایی با کسب و کارهای نوپا ( استارتاپ) مطلب ویژه

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

از شخصی پرسیدند که " کامپیوتر بلدی"؟ گفت : "بععععله"، اما وقتی از او خواستند که کامپیوتر را روشن کند ، جواب شنیدند که " دیگه نه اینقدر..."!! . این احوال بیشتر هم نسلی های بنده است . ماها خیلی هنر داشته باشیم برای تایپ کردن نامه هایمان برنامه ورد را با کلی نقص و صد تا سلام و صلوات راه می اندازیم و نامه ای تایپ میکنیم .


با این اوصاف ، عزیز ارجمند گرانمایه ، آقای مهندس بهنام نصیری که  خدا تندرستش بدارد و دلشاد ، از بنده خواسته اند راجع به استارت آپ و همایش ارسنجان مطلبی بنویسم . گرچه دیر و دور است ، باید عرض کنم ، علم و رشته فنی که اساسش بر نوآوری و دنیای مجازی و به تبع آن به دنیای کامپیوتر بازمی گردد وبنده در اول مقال عرض کردم که چیزی از آن نمی دانم ، حالا اگر بخواهم در مناقبش قلم فرسائی کنم ، جز این که مشت خود را باز کنم و همگان بدانند که چیزی نمی دانم ، مگر ثمری هم دارد ؟
از آن سوی ، آقای مهندس نصیری است و یک دنیا غیرتمندی در اداره امور اجرائی انجمن دانش آموختگان و خاطرش که سخت برایم عزیز است ، به ناچار باید چند جمله کلی عرض کنم و بدون ورود به جزئیات خاطر مبارک خوانندگان را تصدیع دهم که شاید دوای درد اشتغال ارسنجان همین است و همین است و همین است .
بی آنکه جزئیات فنی استارت آپ را بکاوم باید عرض کنم نتیجه این دانش و روش فنی ، برای ما ارسنجانی ها ، درست مثل رانندگی است . آری درست خواندید ! رانندگی !!! راستی هیچ فکر کرده اید چرا ارسنجان ما تعداد زیادی کامیون و راننده کامیون دارد ؟ چرا ارسنجان مانند کازرون و زرگان یکی از کانونهای اصلی حمل و نقل جاده ای در استان فارس است ؟ چرا یکی از مشاغل اصلی مردم ارسنجان ، رانندگی بیابان است ؟! پاسخ خیلی ساده است . نبود شغل در ارسنجان ، افزایش جمعیت و نیاز به اشتغال ، سبب شده که به قول عوام الناس خوش ذوق ، ارسنجانی ها پا را از اقلیم خویش فراتر گذاشته و با خود نان بیاورند . درست مثل استارت آپ ، که می توان به یاری این دستگاه جادوئی یعنی کامپیوتر در لحظه ای طی الارض کرد و شرق و غرب عالم را درنوردید و بسیار کسان را به هم پیوند زد . حاصل این دنیاگردی مجازی ، شناخت احتیاجات دیگران و رفع حوایج افراد با ساز و کارهای ویژه این رشته و در نهایت تولید ثروت است . راننده کامیون باید دنیا را با چرخش چرخ کامیون خود طی کند و نان پیدا کند اما مجری استارت آپ روی صندلی ، در خانه خود نشسته و دنیاگردی مجازی می کند و ثروت تولید میکند ، وجه مشترک هر دو کار این است که هر دو زائیده نیاز به اشتغالند و هر دو شغل عمدتا از بیرون جغرافیای ارسنجان کسب درآمد و ثروت می کنند . آن چه که این بنده از مجموع گپ و گفت پیرامون این پدیده نوظهور فهمیدم همین است .  
همایش اول استارت آپ یک پدیده کم نظیر و از جهاتی بسیار باکیفیت در نوع خود بود . اول آن که اساتیدی که برای برگزاری کارگاه ها و ایراد سخنرانی ها دعوت شده بودند ، متخصصینی بودند که در کار خود حرفه ای و موفق عمل کرده و پیشینه روشنی از کار و تلاش در این رشته را نشان داده بودند . هماهنگی با این عزیزان و دعوتشان به ارسنجان ، قطعا زحمت بسیار و تلاش مضاعفی را طلبیده و کار سخت و مشکلی بوده است . دیگر اینکه کارگاه ها و نشست های این همایش در دو برنامه دانش آموزی و دانشجوئی طراحی شده بود که همزمان در دو مکان وابسته به آموزش و پرورش و دانشگاه آزاد اسلامی برگزار می شد که زحمت دو چندانی را برای مجریان به ویژه جناب آقای مهندس نصیری به بار آورد . نیز هماهنگی بسیار خوب تیم اجرائی همایش ، پذیرائی از مهمانها و به ویژه اطلاع رسانی محلی بسیار خوب بود و  به چشم می آمد .

همین جا ، از مهندس ذوالقدر نصیری عزیز و تیم اجرائی ، مالی ، اطلاع رسانی و علمی  بسیار سپاسگزارم و امید آن دارم که این شعله گرمابخش و نور آذین هماره پرنورتر به جامعه کوچک ارسنجان ما نورافشانی کند و در تزاید و پررونق باشد . نکات کوچک انتقادی نیز به نظرم می رسد که شاید اگر مجالی و دماغی بود به جهت انباشت تجربه ، خصوصی خدمت عزیزان مجری عرض خواهم کرد .
شادیتان پرشمار و اندوهتان برود کوه سیاه ، تندرست باشید.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد