A+ A A-

معرفی قله‌های البرز مرکزی (مشرف بر تهران) به علاقه‌مندان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
سید محمد حسین (محمود) حسینی
سید محمد حسین (محمود) حسینی

در دو سوی ارسنجان که زادگاه من است، دو رشته کوه بلند قرار دارد و در اطراف آن نیز کوه‌ها و کوه‌پایه‌های بسیار می‌توان دید. در حدود نیم قرن پیش، که من کودکی پنج ساله بودم، کوه‌ها علاوه بر برخورداری از تفرجگاه‌های زیبا و جذاب در کلیه فصول سال، محل چرای گوسفندان، مرکز تآمین سوخت (هیمه و زغال) و بخشی از مواد غذایی و گیاهان دارویی بودند لذا ما با کوه و کوهنوردی از کودکی الفتی دیرینه یافتیم.

بعدها نیز هرجا بوده‌ام کوهنوردی و بهره‌مندی از موهبت کوهستان، یکی از سرگرمی‌ها و علایقم محسوب شده و می‌شود، به تعبیر بزرگواری «کوهنوردی فقط یک ورزش نیست،  تمرین زندگی است» و در فراز و نشیب‌ها و سرد و گرم و طوفان‌ها و موانع آن و سکوت کوهستان، جلوه‌های گوناگون زندگی را می‌توان دید و میزان تحمل خود را آزمود.
تهران در حاشیه البرز واقع شده و این رشته کوه عظیم، علاوه بر اینکه سدّی محکم در برابر تجاوز بیگانگان بوده، منبع تآمین آب و خواص بی‌شمار دیگری است و گونه‌های مختلف حیات را می‌توان در آن یافت.
دره‌های معروف البرز مرکزی، که مشرف بر شمال شهر تهران می‌باشد، از غرب شامل دره‌ای است که شهران را به کن و سپس سولقان، بندعیش، گیگاه، امام زاده داوود و سیاه‌سر شمالی می رساند و مسیرهای کوهنوردی مختلفی را دربر می‌گیرد.
از غرب به شرق شمال تهران، مسیر کوهنوردی دیگری از بین پارک کوهسار و انبار شرکت نفت جدا می‌شود و تا امام‌زاده داوود امتداد می‌یابد و همچنین از بالای حصارک و غرب دانشگاه علوم و تحقیقات مسیرهایی به مسیر قبلی می‌رسد که در نقشه‌های کوهنوردی می‌توان دید.
دره بعدی، مشرف بر شمال غرب تهران، دره فرحزاد نام دارد که مسیر قدیمی امامزاده داوود بود و اکنون مسیر زیبایی فراروی کوهنوردان قرار می‌دهد و البته در فصول بهار و تابستان با ماشین هم می‌توان به آن‌جا رفت.
همچنان که به سمت شمال مرکزی تهران حرکت کنیم دره مشرف بر شهرک مخابرات و بام تهران را داریم که می‌توان در امتداد آن خود را به قلّه چین کلاغ رساند و از آن جا به قله دوشاخ، گردنه اشترگردن و نهایتا توچال رسید یا از مسیرهای سمت راست به دره درکه رفت.
دره بعدی درکه است که در شمال اوین واقع شده و مسیر پر تردد و زیبایی فرا روی کوهنوردان و علاقه‌مندان به طبیعت می‌نهد. این مسیر با گذر از گذرگاه‌های زیبا، به ایستگاه پلنگ‌چال و سپس ایستگاه ۵ توچال می‌رسد و مسیرهای مختلفی را به هم متصل می‌کند.

6بعد از آن می‌توان کوهنوردی را از ایستگاه اول تله‌کابین ولنجک آغاز کرد، این مسیر علاوه بر تله‌کابین که افراد را تا ایستگاه هفت، در نزدیکی قله توچال، بالا می‌برد، مسیر کوهنوردی (جاده) ماشین رو نیز دارد که از شیب معتدل‌تری برخوردار است و ایستگاه دوم، پنجم و هفتم تله‌کابین در امتداد آن است.
دره دربند، در شمال مرکزی شهر پرترددترین مسیر کوهنوردی و تفریحی شمال تهران به‌شمار می‌رود و وجود رستوران‌ها و قهوه‌خانه‌ها و آبشارها و آب نماها و باغات و هوای خنک، از دیرباز آن را محل رفت‌و‌آمد گردشگران قرار داده است و کوتاه‌ترین مسیر دسترسی به قله توچال نیز می‌باشد. این دره پس از حدود یک ساعت صعود دو شاخه می‌شود، شاخه سمت چپ دره اوسان و شاخه سمت راست مستقیما به ایستگاه آبشار دوغلو و شیرپلا می‌رسد که در قسمتی از آن باید سخره‌نوردی کرد.
دره‌ها عموما در بالادست به هم راه دارند و دره دیگر، در نزدیکی دربند، گلاب‌دره است که به سمت مجتمع کلکچال امتداد می‌یابد و کوهنوردانی که از مسیر منظریه، پارک جمشیدیه صعود می کنند به آن می‌رسند و باز از پناهگاه کلک‌چال می‌توان به سمت گردنه زین‌اسبی و قله کلک‌چال و پیازچال و توچال ادامه مسیر داد.
در شمال شرق تهران دره دارآباد نیز جاذبه‌های خاص خود را دارد و مسیرهای کوهنوردی در آن در امتداد دره و به سمت یال دست راست و چپ می‌باشند.
در کوهنوردی علاوه بر علاقه و اشتیاق، داشتن کفش و لباس و آذوقه متناسب با مسیر، با لحاظ نمودن زمان حرکت و فاصله تا مقصد و شرایط جوی و حتی‌الامکان حرکت گروهی و استفاده از افراد مجرب و اطمینان از سلامت اعضای گروه و تقسیم وظایف و تعیین سرگروه و توجه به توصیه‌های وی، مورد تاکید می‌باشد.
جدای از مسیرهای فوق الذکر، دره‌های منشعب از جاده چالوس، هراز، فیروزکوه و قله‌های زیبای آن نظیر قله آزادکوه، کرچال، هفت‌خوان، ناز، کهار، پهنه‌حصار، هزاربند، دماوند، علم کوه و... را می‌توان نام برد که خاطره صعود به هر یک از آن‌ها وپیمودن پیاده مسیر کوهنوردی از اوشان، فشم (تهران) تا دریای مازندران (بین نور و علمده) شیرین‌ترین خاطره‌های زندگی من را دربر می‌گیرند.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

 • مهمان - احمد

  سلام با میترا موافقم.
  صد درصد.بابا مقاله هایی که مشکلات ارسنجان را هم حل کند منتشر کنید. البته اول کار انجمن است خیلی نباید سخت گرفت

 • سلام استاد حسینی
  این مشکلی است که به نظرم با درایت شما حل می شود.شما عضو هیات موسس هستید و مدبر سایت ذیل آن است اگر اختیار سایت در دست هیات موسس نیست به نظرم خیلی بد است.البته من تک تک مقاله ها را می خوانم و بسیار عالی است ولی به نظر می رسد برای مقالات دیگر فیلترینگ خطرناکی در حال انجان است.به نظرم یک جمع دیگر با همین تفکر در ارسنجان است اگر همین رویه است منطبق به آن می باشد و نیازی نیست انجمن جدیدی تشکیل شود و اگر نظر متفاوت است از همین حالا جلو ضرر را بگیرید منفعت است.ممنون استاد از وقتی که گذاشتید.جسارت من را ببخشید .

 • با سلام متقابل و تشکر از اظهار نظری که مرقوم داشته اید، حتمآ همینگونه که خواسته اید خواهد بود، من مدیر سایت نیستم و اصراری هم برای درج مواردی که ارسال داشته ام ندارم ،اگر کسی را می شناسید که مطلبی مفید فرستاده و چاپ نشده معرفی کنید، من نیز پیگیری خواهم نمود، بهتر است از امید بگوئید، نه ناامیدی.

 • سلام بر شما
  برای اینکه انجمن گسترده باشد بهتر است مقاله های دیگر اساتید و فرهیختگان را هم درج کنید.به نظر می رسد در صورت عدم توجه به این موضوع مهم انجمن در آخر یک جمع محدود میمانند و بس.من عضو این انجمن هستم ولی ناامید از همه جانبه بودن آن هستم.