A+ A A-

امام مهدی علیه السّلام در منابع اهل سنّت و معرّفی یک محقّق برجسته

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
اهل تسنن و امام مهدی علیه السلام
اهل تسنن و امام مهدی علیه السلام

با تبریک ولادت مولا و سرورمان امام عصر عجّل الله تعالی فرجه الشّریف و ارواحنا فداه و به همین مناسبت قصد دارم ضمن معرّفی اجمالی یکی از دلدادگان و شیفتگان اهل‌بیت علیهم السّلام از دانشمندان، پژوهشگران و سیاستمداران بزرگ و سرشناس معاصر اهل تسنّن شبه قارّه، گوشه کوچکی از اعتقادات برادران اهل تسنّن نسبت به امام مهدی علیه‌السّلام و روایاتی از کتب مهم و مرجع این عزیزان ارائه کنم.

متفکر، مفسر، معلم و مصلح اجتماعی شیخ الاسلام پروفسور دکتر محمد طاهر القادری در سال ۱۹۵۱ در شهر جنگ پاکستان متولد شد. وی فوق لیسانس حقوق را از دانشگاه پنجاب گرفت و سپس در سال ۱۹۸۶ با پایان‌نامه‌ای تحت عنوان «Punishments in Islam, Their Classification and Philosophy» به اخذ درجه‌ٔ دکترا نائل گردید. از اساتید او می‌توان پدرش دکتر فرید الدین قادری، مولانا ضیاء الدین مدنی، مولانا احمد سعید کاظمی، دکتر برهان الدین احمد فاروقی و امام محمد بن علوی المالکی را که از علمای بزرگ هستند، نام برد. وی استاد دانشکده حقوق دانشگاه پنجاب است. تاکنون در موضوعات مختلف از جمله مذهبی، روحانی، تاریخی، اخلاقی، قانونی، شرعی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و مطالعات تطبیقی هزاران سخنرانی داشته است. دکتر طاهرالقادری علاوه بر دانشگاه‌های پاکستان در دانشگاه‌های کشورهای دیگر نیز پیرامون موضوعات مختلف علمی و فکری سخنرانی کرده است. ایشان بیش از سیصد کتاب به زبان‌های اردو، انگلیسی و عربی تألیف کرده که خیلی از آنها به دیگر زبان‌ها ترجمه شده است. سخنرانی‌های آقای دکتر ظاهر القادری در بعضی از شبكه‌‌های تلویزیون‌های کشورهای عربی و دنیای غرب نیز پخش شده است.
جنبش منهاج القرآن سازمانی قرآنی است که آقای دکتر طاهر القادری در پاکستان بنانهاده و علاوه بر فعالیت گسترده در سطح پاکستان گفته می‌شود در بیش از هشتاد کشور شعبه های فعّال دارد و مأموریت اصلی‌اش احیای ملت مسلمان و اتحاد جهان اسلام است. وی سازمانی غیردولتی را برای گسترش سوادآموزی تأسیس کرده که بین اردو زبانان در سراسر جهان مشغول فعّالیّت است.
تأسیس حزب سیاسی «پاکستان عوامی تحریک» (جنبش مردم پاکستان) از دیگر فعالیت‌های دکتر طاهر القادری است که علاوه بر داخل پاکستان در بین پاکستانی‌های مقیم دیگر کشورها فعال است. این حزب با دیگر احزاب مذهبی تشکیل جبهه‌ی واحدی به نام مجلس متحده عمل داد که پیروزی‌های چشم‌گیری در دو دوره‌ٔ انتخاباتی پیشین پاکستان به‌خصوص در ایالت‌های سرحد و بلوچستان داشته است. سال گذشته هواداران این حزب با دعوت دکتر طاهرالقادری راهپیمایی مسالمت آمیز عظیمی از لاهور به‌طرف اسلام‌آباد داشتند و تجمّعی چند میلیونی در آن شهر برپا کردند. این هواداران کمتر از یک ماه قبل نیز در سراسر پاکستان در شهرهای بزرگ و کوچک و حتی روستاها راهپیمایی میلیونی برگزار کردند و این درحالی بود که رهبر حزب در پاکستان نبود.
دکتر طاهرالقادری از نظر اعتقادی حنفی بریلوی (Brailwi) است (انشاالله در آینده در مورد این اندیشه و دیگر اندیشه حنفی شبه قارّه یعنی دیوبندیّه (Deo—Diobandi) مقاله‌ای خواهم نگاشت). او قویّاً معتقد به شفاعت، توسّل، استغاثه، زیارات، بزرگداشت موالید به‌ویژه ولادت نبیّ اکرم صلّی الله علیه و آله وسلّم است. او ازجمله کسانی است که برخلاف برخی اهل تسنّن مقیّداست لفظ "آله" را در گفتار و نوشتار همراه درود بر پیامبر صلِی الله علیه و آله و سلّم به‌کار برد. او معتقد به یکی بودن دین و سیاست و فقه پویای اجتهادیست و هدف از بعثت انبیاء علیهم‌السِّلام را تشکیل حکومت دینی و تربیت انسانها برای بهره‌مندی از جهان دیگر می‌داند. همانطور که در ابتدا آمد وی عاشق اهل‌بیت علیهم السّلام است و با استفاده از منابع خودشان (اهل تسنن) چندین کتاب در منقبت اهل‌بیت علیهمالسّلام نوشته و سخنرانیهای پرشوری ایراد کرده است. از آن جمله دو کتاب با عنوانهای «السّیف الجلیّ علی منکر ولایت علی(علیه السّلام)» و «القول المعتبر فی الامام المنتظرعلیه السّلام» نوشته و یک مقدّمه برای هر دو کتاب آورده است که جهت آشنایی خوانندگان با اندیشه ایشان و اهل تسنن پیرامون ولایت، آن مقدمه را که به فارسی برگردانده‌ام قبل از چکیده‌ای از احادیث و روایات پیرامون مهدی موعود عجّل الله تعالی فرجه الشّریف خواهم آورد.
البتّه که این اندیشه و به این صورتی که خواهد آمد مورد قبول شیعه نیست و اشکالاتی بر آن وارد است که در این مجال اندک فرصت پرداختن به آن نیست (ازجمله اینکه چرا ولایت ظاهری و باطنی پس از رحلت نبیّ اکرم صلی الله علیه و آله و سلّم از یکدیگر جدا افکنده شدند؟).
دو اندیشه بزرگ ذهن دکتر طاهرالقادری را به خود مشغول داشته است. یکی تعمیر (بازسازی و مرمّت و ساخت) بقیع، که اندیشه‌ای قدیمی‌تر است و به مناسبت آن و دیگر موضعگیری‌هایش برای عمره ممنوع‌الورود شده و برای حج هم غیر از محدودیّت‌های امنیّتی محدودیّت زمانی برایش ایجاد کرده‌اند، ودیگری تجمّع یا سازمانی متشکّل از اندیشمندان ادیان ابراهیمی و مدعوّینی از اندیشمندان هندو و بودایی برای مقابله با جهان کفر و الحادی گری و سکولاریزم.
ایشان شدیذاً با وهّابیّت، گروههای تکفیری و سلفی‌گری مخالف و درگیر است و از جانب این گروه‌ها که متأسّفانه درون پاکستان لانه امن یافته و با مارکهای سپاه صحابه، لشکر جهنگوی، طالبان و اهل حدیث مشغول فعّالیّت‌اند بارها تهدید شده و امنیّت جانی‌اش کاملاً در خطر است.
آقای دکتر طاهرالقادری شخصیتی است که از نظر بین‌المللی شناخته‌شده است. برای نمونه نام وی بعنوان شخصیتی برجسته در Biographical Institute of America و در Biographical Dictionary به عنوان دانشور و متفکری برجسته در هزاره دوم و نیز یکی از پانصد نفر پژوهشگر و نویسنده برگزیده که در جهت بهبود وضعیت بشر تلاش داشته محسوب گردیده است. هم‌چنین به دلیل خدمات آموزشی و اجتماعی International Biographical Centre, Cambridge وی را شخصیت سال ۹۹-۱۹۹۸ معرفی کرده است. اگرچه این نویسنده و متفکر برای تعدادی از هموطنان شرق کشورمان نام و چهره‌ای آشناست، امید است ترجمه‌ی آثار وی بتواند به شناخت بیشتر او کمک کند.
بدین منظور و هم با هدف آشنایی شیعیان با اندیشه‌های مشترک با برادران اهل تسنن توفیق داشته‌ام تاکنون هشت عنوان از کتاب‌های این محقّق ارزشمند را از اردو به فارسی برگردانم و دو عنوان دیگر در دست ترجمه دارم و با لطف خداوند و عنایت معصومین اطهار علیهم صلوات الله تا پایان تابستان امسال، انشاالله، برای انتشار آماده خواهند شد و به فضل الهی در نوشتاری دیگر به معرفی آنها خواهم پرداخت.

من الله التّوفیق و علیه التّکلان
رئیس السّادات
یوم الله پانزدهم خرداد نود وسه،تهران

توضیح:در مقدمه‌ای که خواهد آمد و نیز در احادیث و روایات فونتهای «صلّی الله علیه و آله وسلّم»، «علیه السّلام»، «علیهم السّلام»، «رضی الله عنه»، «رضی الله عنهم» و«علیهاالسّلام» به صورت علائمی آمده‌اند که از این بابت پوزش می‌طلبم.

ادامه این مقاله در قالب فایل پی‌دی‌اف در پایین این نوشته در دسترس است.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • مهمان - روح اله رحیمی

    سلام. از استاد عزیز، دکتر رئیس السادات به خاطر درج این مطلب ارزشمند که موجب آشنایی ما جوانان با اندیشمندان سایر ملل اسلامی و تلطیف نگرش ما نسبت به برادران اهل سنت می شود نهایت قدردانی را دارم.

  • مهمان - رئیس السّادات

    در پاسخ به: مهمان - روح اله رحیمی

    سلام علیکم.از اظهار لطف شما سپاسگزارم.امید دارم بتوانم بخشی از تجربه هایم در این زمینه را به همه بویژه جوانان منتقل کنم و به این ترتیب وبا انجام این وظیفه سهم کوچکی در ایجاد وحدت ملّی و انسجام داخلی داشته باشم.انشاالله دیگران هم برداشتهای شما را از این مطلب داشته باشند و با اعلام نظراتشان موجب دلگرمی بنده و عزیزان مدیران پایگاه arsanjan.org شوند.کامیاب باشید