A+ A A-

كتاب دكمه هاي گيج رونمايي و معرفي مطلب ویژه

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

چهارم آذرماه ۱۳۹۵ با نسیم صبحگاهی دمساز شدم تا در مراسم رونمایی از کار سترگ و تحسین برانگیز آقای محمد حسین ابراهیمی که نامش را «دکمه های گیج» گذاشته است حضور یابم. این اثر ماندگار گزیده ای از شعرهای دانشمند روزگار ما و دل آشنای همگان دکتر کاووس حسن لی استاد برجسته ی زبان و ادبیات فارسی به همراه نقد و نوشته هایی از صاحب نظران عرصه ی شعر و ادبیات است.

 افراد فراوانی از اهل قلم، شاعران، سخنوران و علاقه مندان به علم و ادب و مسئولین استانی و کشوری در سالن ملاصدرای نمایشگاه بین المللی شیراز حضور یافتند تا آیین افتتاحیه ی پانزدهمین نمایشگاه کتاب شیراز را برگزار کنند. قرار است کتاب «دکمه های گیج» به عنوان نماد نمایشگاه کتاب شیراز رونمایی شود. پس از خیر مقدم، مسئولین استانی و کشوری از جمله: دکتر عباس صالحی معاون وزیر فرهنگ و ارشاد، مهندس افشانی استاندار فارس، دکتر بهزاد مریدی مدیر کل فرهنگ و ارشاد فارس، دکتر سارویی دبیر هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی فارس، نمایندگان مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی، امام جمعه ی موقت شیراز و ... برای اجرای مراسم رونمایی از کتاب «دکمه های گیج» در جایگاه حضور یافتند. سپس مهندس افشانی استاندار فارس و دکتر صالحی معاون وزیر ارشاد صندوقچه ای را گشودند و از این کتاب رونمایی شد و مجلسیان با شوق و شادمانی به تشویق دکتر حسن لی و محمد حسین ابراهیمی دست افشان شدند.

Anjoman Arsanjan 170108 02


آقای دکتر محمد مهدی رحیمی رئیس فعال و دلسوز دانشگاه آزاد اسلامی واحد ارسنجان که برای شرکت در این رونمایی حضور داشت، مقدمات رونمایی از این کتاب را در ارسنجان رقم زد. دکتر حسن لی که در گذشته (اوایل دهه ی هفتاد) استاد دانشگاه ارسنجان بود، از روی علاقه ای که به این شهر داشت، دعوت ایشان را پذیرفت و قرار شد که مراسم رونمایی از این کتاب در روز پنجشنبه ۲۵ آذرماه ۱۳۹۵ در دانشگاه آزاد ارسنجان برگزار شود.


رونمایی از کتاب «دکمه های گیج» در دانشگاه آزاد واحد ارسنجان

مراسم رونمایی از کتاب «دکمه های گیج» صبح روز پنجشنبه ۲۵ آذرماه ۱۳۹۵ در سالن همایش های دانشگاه آزاد ارسنجان برگزار شد.
برنامه با استقبال با شکوه مردم ارسنجان، دانشجویان، اساتید و هنرمندان برگزار شد و تمامی صندلی ها پر و عده ی ای هم که جا نداشتند در اطراف سالن ایستادند و نظاره گر برنامه شدند. گروهی از فرهنگیان و هنرمندان صفاشهر که از وجودشان صفا و طراوت می تراوید و بوی سرزمین دکتر حسن لی را می دادند حضور داشتند. مجری برنامه آقای سید هادی حسینی شاعر و دانشجوی دکتری زبان و ادبیات فارسی دانشگاه شیراز بود. پس از قرائت قرآن و پخش سرود ملی در ابتدا دکتر محمد مهدی رحیمی رئیس واحد ارسنجان به جایگاه آمد و دقایقی از فعالیت های دانشگاه آزاد ارسنجان و کارهایی که خود و همکارانش در این مدت کرده اند صحبت کرد. به راستی که دکتر رحیمی مردی دلسوز و تلاش گر است و در این یکسال و اندی که سکان هدایت واحد ارسنجان را در دست گرفته  خدمات شایسته ای را انجام داده است. بعد آقای غلامرضا دادوند برای خیر مقدم به جایگاه رفت و از همگان برای شرکت در این یادمان فرهنگی و ادبی سپاسگزاری کرد.
لحظه ای بعد دکتر کاووس حسن لی به جایگاه دعوت شد و نگاه مشتاقان با نگاه استاد در هم آمیخت و به احترام از جای برخاستند. استاد هم شعر طنزی را که به مناسبت هفته ی پژوهش سروده بود، خواند. در این شعر از تقلب های رایج در تحقیق ها و پژوهش های دانشگاهی پرده برداشته شده است. بعد از آن استاد دقایقی را درباره ی نحوه های تقلب در پژوهش های دانشگاهی پرداخت و مثال هایی را آورد. به راستی که سخن صریح وی درد مشترک جامعه ی علمی ماست.
بعد از سخنان دکتر حسن لی، پرده ی جایگاه بسته و بعد از دقایقی گشوده شد. تابلوی رونمایی کتاب را به میانه  جایگاه آورده بودند. سپس خانم صدیقه نعمتی (همسر دکتر حسن لی)، خانم دکتر فرزانه معینی، آقای دکتر کاووس حسن لی، آقای دکتر محمد مهدی رحیمی رئیس واحد ارسنجان، آقای محمد حسین ابراهیمی مؤلف کتاب، آقای حسین نعمتی رئیس شورای استان فارس، آقای دادوند رئیس اداره فرهنگ و ارشاد ارسنجان و آقای زارعی معاون فرماندار ارسنجان جهت رونمایی به جایگاه دعوت شدند و این کتاب را رونمایی کردند.
بعد از رونمایی از خانم دکتر فرزانه معینی برای سخنرانی دعوت شد. وی با بیانی علمی و شیوا به نقد و بررسی کتاب «دکمه های گیج» پرداخت و ویژگی های این کتاب را برشمرد.

Anjoman Arsanjan 170108 03


معرفی کتاب دکمه های گیج:
کتاب «دکمه های گیج» گزیده ای از شعرهای دکتر کاووس حسن لی شاعر و استاد برجسته ی زبان و ادبیات فارسی ست که به کوشش محمد حسین ابراهیمی گردآوری شده است. در این کتاب علاوه بر شعرهای دکتر حسن لی، نقدها و نوشته هایی از دکتر محمد حکیم آذر، دکتر حسن ذوالفقاری، دکتر پروین سلاجقه، دکتر مصطفی صدیقی، علی عبداللهی، محسن قائمی، دکتر میرجلال الدین کزازی، دکتر علی گزل یوز، دکتر ساناز مجرد و دکتر فرزانه معینی منتشر شده است. منتقدان هریک به گوشه ای از جوانب شعری دکتر حسن لی پرداخته اند.
محمد حسین ابراهیمی نویسنده، پژوهشگر و منتقد ارسنجانی در مقدمه ی این کتاب می نویسد: « پیشنهاد این گزیده را به دکتر حسن لی دادم اما او که سال هاست رغبت چندانی به انتشار شعرهایش نشان نمی دهد، قبول نکرد و نخواست که همکاری کند و در گزینش شعرها و منتقدان هم از هرگونه دخالتی پرهیز کرد. درنهایت شعرها را خودم گزینش کردم. و برخلاف گزیده شعرهایی که با مقدمه ای تحلیلی از مؤلف آن منتشر می شود از تنی چند از منتقدان خواهش کردم درباره ی شعرهای این دفتر، نقد بنویسند. نقدی اصولی و جدی درباره ی خود شعر؛  بی آنکه به شاعر دوست-داشتنی این مجموعه توجه کنند. زیرا از فراهم کردن ستایش نامه  ای صرف پرهیز داشتم و می دانم خود دکتر حسن لی هم با مسائلی از این دست میانه ای ندارد. خوشبختانه منتقدان این مجموعه دیدگاه های مختلف دارند و نقدهایشان با رویکردی یکسان نوشته نشده است. ازاین‌رو می توان همراه با گزیده ی شعر با جوانب کاری شاعر از زوایای مختلف آشنا شد و از خلال شعرها و نقدها کارش را داوری کرد. این نکته نیز شایسته ی یادآوری ست که بسیاری از شعرهای مجموعه حاضر پیش از این به چاپ نرسیده اند».
در این کتاب دکتر محمد حکیم آذر در مقاله خود که «شاعر لبخند ها» نام دارد درباره ی دکتر حسن لی می نویسد:
«. در قفسه‌هاي نقد ادبي‎ ‎كتابخانه‌ها كمتر به نام يك شاعر به عنوان منتقد، سبك‌شناس و آگاه به مسائل فرهنگي‎ ‎زمانه برمي‌خوريم. گويي شاعران ما با اين بخش كمتر انس دارند. مهدي اخوان ثالث،‎ ‎محمدرضا شفيعي كدكني، محمد حقوقي، ضياء موحد، و كاووس حسن‌لي از جمله شاعراني هستند‎ ‎كه در كار ادب كهن و نو صاحب نظرند. آشنايي و چيرگي اين گروه بر اصول و مباني‎ ‎تحقيق، سبك‌شناسي و نقد ادبي باعث شده است تا فرآيند شعر و شهود هنري ايشان نيز به‎ ‎دور از پراكندگي و هرزنويسي باشد. اين امتيازي است كه كمتر شاعري در زمانه ما از آن‎ ‎برخوردار است.
‎كاووس حسن‌لي در اين ميان از پركارترين شاعران منتقد و از‎ ‎كوشاترين منتقدان شاعر است. كثرت مقاله‌ها، كتاب‌ها، سخنراني‌ها و پايان‌نامه‌هايي‎ ‎كه در زمينه شعر معاصر راهنمايي كرده شاهدي ست بر تسلط او بر ضوابط نقد از يك سو و‎ ‎اصول هنر از سوي ديگر».
کتاب «دکمه های گیج» توسط انتشارات کتاب کوله پشتی تهران منتشر شده است.
اکبر اسکندری
دی ماه ۱۳۹۵

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد