A+ A A-

جام جهانی و چند درنگ

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
جام جهانی و چند درنگ
جام جهانی و چند درنگ

فوتبال فراتر از کوچه‌ها و زمین خاکی‌ها و ورزشگاه‌ها، امروز به یک پدیده‌ای پرتأثیر بدل شده است که با صنعت، اقتصاد، اجتماع و حتی سیاست پیوند می‌خورد و بسیاری از امور دیگر را با خود درگیر می‌کند. گسترش این ورزش و شادابی و پذیرش عمومی آن به گونه‌ای ناباورانه آن‌چنان بالنده شده که همگان همچون یک فرضیه و سنت اجتماعی به آن می‌نگرند و آیین و آداب و دوست داشتنش را گرامی می‌شمارند.

جام جهانی فوتبال که از سال ۱۹۳۰ با میزبانی اروگوئه آغاز شد، هر چهار سال یک‌بار برگزار می‌شود و جز دو دوره که در خلال جنگ‌جهانی تعطیل گردید، به صورت منظم ادامه یافته است. اکنون در سال ۲۰۱۴ میلادی این رویداد جهانی در برزیل، خاستگاه فوتبال، که گوی میزبانی را از کشورهای پرشماری در ربوده، در جریان است و پیرو آن افکار و انظار جهان را به خویش فراخوانده است.

در این دوره که خوشبختانه تیم ملی فوتبال ایران در جام‌جهانی حضور دارد و اخبار آن نقل محافل است، بحث‌های کارشناسی فوتبال هم درگرفته است؛ جستارهای کارشناسانه بماند برای کارشناسان اما بد نیست دربارهٔ این پدیدهٔ چندوجهی چند درنگ داشته باشیم.

درنگ ۱: فوتبال و هنجارهای بین الملل

تشریفات و تشکیلات فیفا (فدراسیون جهانی فوتبال) و نیز پیوستن فدراسیون ایران به آن و پذیرفتن شرایط جهانی، موجب شده ایران در ساختار بین‌المللی فوتبال جای گیرد. امروزه هر کشوری که عضو فیفاست باید به نظم جهانی فوتبال احترام بگذارد و از قوانین و آیین‌نامه‌های آن کاملا تمکین کند. روشن است که در این میان اگر باشگاهی در کشور حتی در رده‌های پایین فوتبال به تعهدات حقوقی پایبند نماند، هنجارهای سازمانی فوتبال در بیرون از این مرزها، دعاوی حقوقی را بررسی و رای لازم‌الاجرا را صادر می‌کند؛ مثلا اگر فیفا باشگاهی را در ایران متخلف دانست مجازاتی چون کسر امتیاز یا جریمهٔ نقدی و محرومیت و دیگر مجازات هم تعیین و هم اجرا می‌گردد.

در این صورت توجه به برنامه‌های بین‌المللی در زمینه‌هایی چون محیط‌زیست، انرژی، اقتصاد، بانک‌داری، صادرات و واردات، کشتی‌رانی، هواپیمایی، بهداشت و ده‌ها زمینهٔ دیگر، همه و همه کشور را به رشد همه جانبه سوق می‌دهد و در غیر این صورت هر نوع هنجارگریزی پیامدهای ناگواری برای ما دارد.

درنگ ۲: فوتبال و کارآفرینی

رویکرد جهانی فوتبال امروزه از مرزهای نشاط، شادابی، سرگرمی و التذاذ گذشته است و درآمدهای بی‌کران اقتصادی این ورزش را به یک صنعت گسترده تبدیل کرده است. کشور برزیل که به آن «مهد فوتبال» می‌گویند با تربیت هزاران فوتبالیست در سطح بین‌المللی، ارزآوری زیادی برای خود دارد. ساخت ورزشگاه، تجهیزات و تاسیسات فنی، سامانه‌های رایانه‌ای و فیلم‌برداری، پوشاک ورزشی، کشاورزی و چمن کاری، آژانس‌های بازیکن‌یابی و آکادمی‌های فوتبال، فروش امتیازات پخش مسابقات، روزنامه‌نگاری و مجلات ورزشی و هزاران شغل دیگر ارزش هر ورزش فوتبال را روز افزون می‌نماید. بر اساس یک پژوهش، هفتصد هزار شغل با فوتبال در پیوند است و این یعنی توجه به فوتبال از نگاه اقتصاد و اشتغال.

درنگ ۳: فوتبال و نشاط و همدلی

ممکن است کسانی اگرچه اندک به ورزش و فوتبال توجه نداشته باشند اما کسی نیست که از صعود تیم ملی کشورش به جام‌جهانی شادمان نشود و در خویش احساس غرور نکند. شادمانی برد فوتبال تنها به زمین چمن و ورزشگاه محدود نمی‌گردد، هر ایرانی با پیروزی تیم‌های ایرانی در هر رشته‌ای، در آسمان شادی به پرواز درمی‌آید و کلاه شوق بر سپهر می‌افکند و این همان نقطهٔ همدلی و اتحاد است که می‌تواند ما را به داشتن برنامه‌های کارشناسی شده و موفقیت محور در دیگر زمینه‌ها رهنمون سازد.

درنگ ۴: فوتبال و فرهنگ سلامت

درست است که همهٔ ورزش‌ها گرامی‌اند و دوست‌داشتنی اما سادگی و در دسترس بودن فوتبال راهی است برای داشتن برنامه‌های مدون ورزشی. اگر هفته‌ای یکی-دوبار به این ورزش شادی‌بخش و پر جنب‌و‌جوش روی آوریم و با تمرین و بدن‌سازی و نرمش با گروه همسالان، فوتبال را باور کنیم، ضریب سلامت خویش را چند برابر کرده‌ایم.

گفتنی‌های فوتبال بسیار است اما به همین چند درنگ بسنده می‌شود؛ چرا که تب فوتبال روز به روز در افزایش است و ایرانیان با پی‌گیری بازی‌های تیم ملّی کشورشان از رقابت گروه‌های دیگر نیز بی‌خبر نیستند. امید است تیم ایران کارنامهٔ قابل قبولی در این دوره از رقابت‌ها داشته باشد و اخبار فوتبالی و حواشی آن تا روز فینال برای همهٔ هم‌نوعانمان در گسترهٔ جهان شادی‌آور باشد و خبرهای ناگوار، جان و دلی کسی را نیازارد.

 

 

 

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • دیدگاهی وجود ندارد