A+ A A-
اکبر اسکندری

اکبر اسکندری

كتاب دكمه هاي گيج رونمايي و معرفي

چهارم آذرماه ۱۳۹۵ با نسیم صبحگاهی دمساز شدم تا در مراسم رونمایی از کار سترگ و تحسین برانگیز آقای محمد حسین ابراهیمی که نامش را «دکمه های گیج» گذاشته است حضور یابم. این اثر ماندگار گزیده ای از شعرهای دانشمند روزگار ما و دل آشنای همگان دکتر کاووس حسن لی استاد برجسته ی زبان و ادبیات فارسی به همراه نقد و نوشته هایی از صاحب نظران عرصه ی شعر و ادبیات است.

نیم نگاهی به کتاب «کوی دوست» سفرنامه ی حج دکتر سید محمد جعفر ناظم السادات ارسنجانی

از دیر باز در میان کسانی که پا به کوی دوست گذاشته اند اندکی جام می وحدت را سر کشیده و از آن فیض آسمانی که در تاروپودشان رخنه کرده خویشتن را هیچ انگاشته و پیشانی بندگی را بر سنگ های حرمین شریفین ساییده تا خلوص بندگی اش را بیشتر نشان دهند.

به مناسبت ۱۶ ربیع الاول، سالروز رحلت آیت الله میرزا علی اکبر روح الایمان ارسنجانی

در قرن سیزدهم و چهاردهم قمری در ارسنجان خانواده متدین و سرشناسی می زیسته که رئیس این خانواده شخصی بنام آقا میرزا احمد بوده، ایشان پیوسته در رفع گرفتاری های اهالی و مخصوصاً هنگامی که در زمان استبداد از طرف حکومت وقت تجاوز و اجحافی نسبت به اهالی ارسنجان می شد در دفاع از حقوق مردم و در رفع مشکلات آنان وجودش موثر و نافع می بود.

به مناسبت ۱۶ ربیع الاول، سالروز رحلت آیت الله میرزا علی اکبر روح الایمان ارسنجانی

در قرن سیزدهم و چهاردهم قمری در ارسنجان خانواده متدین و سرشناسی می زیسته که رئیس این خانواده شخصی بنام آقا میرزا احمد بوده، ایشان پیوسته در رفع گرفتاری های اهالی و مخصوصاً هنگامی که در زمان استبداد از طرف حکومت وقت تجاوز و اجحافی نسبت به اهالی ارسنجان می شد در دفاع از حقوق مردم و در رفع مشکلات آنان وجودش موثر و نافع می بود.

ضرب سکه در ارسنجان در عصر آل بویه

هر روز که اوراق تاریخ را ورق می زنیم، تحولاتی از شهرها و آبادی ها، در ادوار مختلف، در لابه لای کتب تاریخی مشاهده می کنیم که بیانگر اوضاع و احوال آن روزگار است. دیرزمانی ست عده ای از پژوهشگران به کار تحقیق و تفحص درباره ی ارسنجان میپردازند، اما هرچه جلو می رویم؛ گستردگی کار بیشتر نمایان می شود.

نشست همدلان

من که باشم که بر آن خاطر عاطر گذرم

لطف ها می کنی ای خاک درت تاج سرم

 

نخستین ذکری که یکدلان را سزاوار است خداوند یگانه ای است که رشته ی الفت از دیوان قدرت اوست همه را کفیل و هو نعم الوکیل.
آنگاه که مشیت لم یزلی بر آن قرار گرفت که وجود آدمی را با دانش در بیامیزد، دانشمندانی در عرصه ی پزشکی همچون بقراط، جالینوس و بعدها ابوعلی سینا، محمد زکریای رازی و ابوریحان بیرونی خود را به جهانیان نشان دادند و آثاری در این علم از خویش به جا گذاشتند که هر روز در پهنه ی این دنیای خاکی بر حرمتشان افزوده می شود و ما به خاطر بسیاری از دانسته های خود مدیونشان هستیم.

به سوی میمند


به سوی میمند۱

در عصر پانزدهم شهریورماه یک هزارو سیصدو شصت و شش با دوستان فرهنگی، آقایان مرتضی حسن شاهی و مرتضی اسکندری دبیران ادبیات و اکبر اسکندری دبیر ریاضی باروبند سفر را بسته، و در خورجین گذاشتیم. هر خورجین را روی یک موتور سیکلت "یاماها صد" جا دادیم و سپس روی زین موتور سیکلت ها را با دو تخته پتو که برای خوابیدن نیاز داشتیم پوشاندیم تا هم زیر پایمان نرم باشد و هم از ساییدگی کشاله های ران جلوگیری شود.

دیدار یار در ارسنجان

کارآمدترین دستگاهی که تاکنون بشر به لحاظ تکنولوژی اختراع کرده کتاب است.
                                                            نورث روپ فرای، نظریه پرداز و منتقد ادبی کانادایی

جشنواره انار ارسنجان آبان ماه ۱۳۹۴

ارسنجان در بهترین جای عرض جغرافیایی نیم کره شمالی قرار دارد. به همین لحاظ دوره سرما و گرما در این شهرستان کوتاه و از هوای خوب و فرح بخشی برخوردار است. وجود کوه های مرتفع با انواع درختان به ویژه بنه، گهگم، بادام کوهی (بخورک) و بیش از صدها نوع گیاه دارویی اقلیم خوبی را ایجاد کرده است. وجود جنگل های بناب، تنگ شکن و خلیل بیگ بر زیبایی منطقه افزوده است. باغ های انار قدیمی در شمال شهر، صدها سال است که در اقتصاد و درآمد مردم تاثیر بسزایی داشته. وجود درختان گردو و بادام در میانه ی درختان انار خودنمایی می کنند. گردوهای تنومند با قامت افراشته گویای قدمت انارها نیز هست. در میانه ی یکی از باغ های ارسنجان گردویی وجود دارد که طبق نظر کارشناسان بیش از ششصد سال از عمرش می گذرد، اما دریغا که به علّت خشکسالی های متوالی و فروکش کردن آب دریاچه بختگان و نبود آب کافی از رطوبت هوا کاسته شده و سرشاخه های این یادگاران گذشته، در حال خشکیدن است و بدین جهت هر روز ناله ی ارّه های برقی در کوچه باغ ها به گوش رهگذران می رسد. غیر از باغ های قدیم در چند جای دیگر ارسنجان، در دهه های ۴۰ و ۵۰ غرس درخت انار رواج یافت. در روستای رحمت آباد ۳۰ هکتار، در نعمت آباد نزدیک به ۱۰۰ هکتار، در شمال زمین های عایشه حدود ۳۰ هکتار، همچنین در جمال آباد و سه دره چندین هکتار به زیر کشت انار رفت. امّا به علّت عدم توجه و منابع آب زیرزمینی در اواخر دهه ی ۵۰ و اوایل دهه ی ۶۰ وسعت باغ های انار چند برابر شده است که متاسفانه در سال ۹۴ بسیاری از باغ های بالا دست باغ های قدیم یا به کلی از آب افتاد یا ۳۰ روز یک بار آبیاری شد.

عضو این خبرخوان RSS شوید