A+ A A-

ارسنجان دیروز، امروز و فردا

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی
ارسنجان دیروز، امروز و فردا
ارسنجان دیروز، امروز و فردا

محیط اجتماعی بستر رویش، رشد و تربیت و شکوفایی و به بار نشستن موجودات زنده، علی‌الخصوص انسان است. بشر در حصار تن (پیکر یا جسم)، خانواده و جامعه، مکان (جغرافیا) و زمان (تاریخ) پا به عرصهٔ وجود می‌گذارد. در دسته‌بندی دوران‌های زندگی افراد، طفولیت، کودکی و نوجوانی، که بیشترین سهم را در تربیت و شکل‌گیری شخصیت دارند، در بطن خانواده، جامعه و مدرسه سپری می‌گردد و سکوی پرش آنان به این سو و آن سو می‌شود.

محیط اجتماعی در گذر زمان دستخوش تغییر می‌شود و تغییرات دو سویه (رفت و برگشتی، خرد به کلان و بر عکس)، بر شکل و ماهیت زندگی افراد تاثیر می‌گذارد. شتاب تغییرات گاه تند و زمانی کند و دامنهٔ آن می‌تواند وسیع یا محدود و همچنین جهت گیری‌اش مثبت یا منفی باشد.
با گسترش تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات و توسعهٔ سواد و زیرساخت‌ها و دسترسی آسان‌تر و ارزان‌تر به اطلاعات تازه‌تر در کلیهٔ عرصه‌های علمی، فرهنگی، ادبی، اجتماعی و... سرعت تغییر روند صعودی داشته است و شرایطی مشابه نیم قرن پیش ما را امروزه ممکن است در افغانستان یا کشورهای عقب مانده آفریقایی بتوان یافت.
در کنار مستندات به جا مانده از گذشته‌های دور، به کمک حافظهٔ خوب پدربزرگ و مادربزرگ‌ها و بر اساس دیده‌ها و شنیده‌ها، می‌توان به تصاویر و ذهنیاتی از زندگی پدرانمان، از یک قرن پیش تا به امروز رسید و در پنج دورهٔ بیست ساله، شتاب و دامنه و جهت تغییرات را سنجید و با دیگر محیط‌های اجتماعی، در درون و بیرون از مرزها، مقایسه نمود و نقشه و طرحی برای بیست سال بعد کشید.
می‌پذیریم که سیستم‌های اجتماعی از نوع سیستم مکانیکی بسته (نظیر موتور اتوموبیل) نیستند و سیستم باز از بیرون تحت تاثیر قرار می‌گیرد، همچنان که بر آن تاثیر می‌گذارد و حتی سند چشم‌انداز بیست ساله هم که با ظرافت و دقت، تصویری از ایران ۱۴۰۴ به ما می‌دهد تا کنون علی رغم گذشت نه سال از آغاز آن، توفیق محدود و مختصری داشته است.
با این همه، ارسنجان امروز قطعا با نقاط قوت و ضعف و فرصت‌ها و تهدیداتی دست به گریبان است. بحران خشک‌سالی و کم‌آبی و تحلیل رفتن منابع کشاورزی و باغداری و دامداری و جنگل، تهدیدی جدی است. همچنین نگرانی از کمبود زمینهٔ اشتغال و ازدواج و رشد اعتیاد و بزه‌های اجتماعی دیگر و... را می‌توان به عنوان تهدیدات تلقی نموده و خیل افراد تحصیل‌کرده و ذی نفوذ و خدمات مردم در انقلاب و جنگ و تقدیم ده‌ها شهید و جانباز و استعداد غنی و وجود مهد دانش و علم و چهره‌های شاخص ادبی، هنری، علمی و اجتماعی و... را فرصت‌هایی گران‌بها دانست و با تکیه بر نقاط قوت و فرصت‌ها، ضعف‌ها را پوشش داد و از دامنهٔ تهدیدات کاست و عزم و ارادهٔ جمعی برای توسعه و پیشرفت و بهبود شرایط زندگی را جایگزین اختلافات ویرانگر نمود.
انجمن دانش‌آموختگان ارسنجان بر اساس این‌چنین طرحی بنا نهاده شد و آغاز به کار نمود و افراد تاثیرگذار و دخیل در آن، هر یک در چارچوب زندگی خویش مسئولیت‌هایی دارند و مستقل از هم زندگی می‌کنند و بنا ندارند تحت هیچ شرایطی در حوزه‌های اختلافی و شبهه برانگیز ورود کنند و به هیچ طایفه یا گروه و دسته‌های محلّی وابسته و دلبسته نیستند و ارسنجان را بر اساس منطقهٔ جغرافیایی تعریف شده در تقسیمات کشوری، مجموعه‌ای یک‌پارچه و واحد می‌بینند. به علاوه، قصد انتفاع یا کسب نام و شهرت و این قبیل موارد هم، با توجه به موقعیت اجتماعی و فاصله مکانی آنان، دور از انتظار می‌نماید.
نیت فرزندان شما در این اقدام پاک است و این که به چه میزان و در چه زمینه‌هایی توفیق بیشتر داشته باشیم، قطعا علاوه بر عنایت الهی، مستلزم همکاری و همراهی فراگیر و همه جانبه خواهد بود، ان شاء الله.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.
  • امید دارم که ارسنجان روزی با همکاری مردمان آن به جایگاه خوبی برسه. چندی پیش که به لار رفتم، دیدم که چطور در دل بیابان لار آباد شده، به گونه ای که چندی بعد خواهیم دید لار به یک مرکز استان بدل شده. با یکی از دوستان لاری ام که صحبت کردم گفت تمام امکانات شهر تنها با همکاری مردم ساخته شده و دولت ها کمترین تاثیر را داشته اند. به امید این که ارسنجان نیز با همکاری همه روزی آبادتر از این گردد. به طور یقین با همکاری هم دور از انتظار نیست. یادمون باشه که ثروت گرچه یک عامل توسعه است اما توسعه پایدار در همکاری و هم دلی هست :)

  • درود . اميدوارم در راهي كه گام برداشته ايد همواره موفق و پيروز باشيد.