A+ A A-

تهران امروز

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

تهران تا قبل از تآسیس سلسله قاجاریه و تصمیم آقا محمد خان قاجار، در تعیین آن به عنوان پایتخت، متشکل از مناطق نسبتأ خوش آب و هوا و باغات و دره‌ها و روستاهای ییلاقی بوده و شهرری قدمت و ویژگی‌های شهری بیشتری داشته است.

در دوران قاجار، ابتدا بخش‌های مرکزی تهران به عنوان محل استقرار وزارتخانه‌ها و کاخ‌های حکومتی توسعه می‌یابد و رفته رفته در قسمت هائی از مناطق شمالی تهران نیز بناها و کاخ هائی دائر می‌گردد و بعدها فراگیر می‌شود.

از آن پس تهران بطور مداوم در حال رشد و گسترش بوده و نظام‌های سیاسی نخواسته یا نتوانسته اند از آن جلوگیری کنند و عملأ تبدیل به کلافی سر در گم شده است.

ترافیک و شلوغی، آلودگی هوا، انواع ناهنجاری‌های اجتماعی، آلودگی صوتی، اشباع ظرفیت ها، آسیب‌های زیست محیطی، حاشیه نشینی، بیماری‌های جسمی و روحی، گرانی و بالا بودن هزینه زندگی، تراکم سازه‌ای و... از جمله عوارضی است که دامنگیر این کلان شهر کشور گردیده است.

با اینهمه تهران همچنان شهری است مهاجر پذیر و نه تنها ساکنین (علی رغم فشارهای وارده) کمتر راغب به ترک آن هستند بلکه عده‌ای از گوشه و کنار کشور، همه روزه، خود را، به امید آینده‌ای بهتر، اینجا می‌رسانند.

سالها پیش دوستی داشتم که می‌گفت "بلاخره یکروز می‌روم تهران و هرگز به ایران بازنمی گردم" او در این شوخی نامفهوم، تهران را تافته‌ای جدا بافته و متفاوت از بقیه ایران می‌دانست.

گفته می‌شود حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد سپرده‌های بانکی کشور در تهران متمرکز است و همچنین بخش بزرگی از تولید نا خالص داخلی و سرمایه‌های مادی و معنوی و ذخائر ارزی و مراکز تصمیمگیری و اداره مملکت و سیاستگذاری و جریان اطلاعات و ارتباطات و فناوری و مراکز آموزشی و درمانی و فضای سبز و منابع انرژی و آب و مراودات و مبادلات خارجی و سفارتخانه‌ها و...اختصاص به تهران دارد.

تهران شهری است با تنوع قومی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی وسیع و مردم از جای جای ایران و حتی برخی کشورهای همجوار، در کنار هم، در این شهر می‌زیند و عملأ به دانشگاهی بزرگ برای آموختن می‌ماند.

فاصله درآمدی و ثروت در اینجا گسترده تر از سایر نقاط کشور است و همچنانکه فشار سنگین هزینه‌های زندگی عده کثیری را به ستوه آورده و زیر پوست شهر ناهنجاری و بزه‌های اجتماعی زیادی وجود دارد، مکانی است برای جولان ثروتمندان و پولدارها و مردم به دهها یا صدها سبک و شیوه و روش دارند زندگی می‌کنند.

زمینه پیشرفت در تهران فراتر است و معمولأ خانواده‌های مهاجر آسایش و آرامش زندگی در شهرستان‌ها را فدای پیشرفت خویش یا فرزندانشان می‌کنند و چنانچه انتظارات آنان برآورده نشود افسردگی و عوارض روحی و جسمی اجتناب ناپذیر می‌نماید و گاه نه جای ماندن است و نه روی بازگشت.

طبیعت مناطق شمال تهران و باغات و جریان آب و آب نماها و آبشارها و دره‌ها و کوهها و دشت‌ها و جاده‌های ارتباطی آن به شمال ایران(جاده چالوس، هراز، فیروزکوه، شمشک، دیزین) در فصول مختلف کم نظیر می‌نماید.

تهران از لحاظ امنییتی برای هر حکومتی حائز کمال اهمیت است و نگهداشت آن و بهره مندی از رضایت ساکنینش، کلید حفظ امنیت کشور می‌باشد، لذا سرمایه گذاری در موارد و پروژه‌های مختلف توسعه‌ای در اینجا، با کل کشور برابر یا فراتر است.

بنظر نمی‌رسد بحث انتقال پایتخت از تهران به این زودی عملی شود و شاید دهها سال بعد، زمینه اجرا بیابد و معلوم نیست با این سرعت شلوغی و تراکم و آلودگی نهایت کار شهر و ساکنینش به کجا می‌انجامد.

مسکن و برخورداری از درآمد و شغل و تخصص متناسب لازمه زندگی در این شهر می‌باشد و مهاجرت غیر هدفمند و ناشیانه نه تنها گره‌ای از مشکلات نمی‌گشاید که چه بسا گرفتاری‌های دیگری بهمراه آورد.

جاذبه‌های طبیعی و تاریخی و منابع مادی و معنوی موجود در کلیه مناطق ایران فرصت‌های فراوانی فراروی مردم نهاده است تا با توسعه و بهره‌مندی از آن، در محیطی آرام، زندگی سالمتری داشته باشند و هجوم مردم از روستا و شهرهای کوچک به سمت شهرهای بزرگ، بویژه تهران، نشانه عدم توازن در توزیع منابع و فرصت هاست و همه امیدواریم به جائی برسیم که با وجود امکانات در همه نقاط کشور انگیزه مهاجرت افت شدید بیابد (ان شاالله).

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

 • مهمان - محمد جواد رضایی

  استان تهران با يك سوم قدرت اقتصادي كل كشور داراي قابليت هاي ويژه اي در بخش
  اقتصادي و صنايع مي باشد؛ از جمله :
  20 - درصد جمعيت كل كشور
  26 - درصد از كارخانجات بزرگ
  30 - درصد صنايع
  31 - درصد توليد گوشت قرمز
  40 - درصد بازار مصرف كل كشور
  40 - درصد صنايع غذايي
  40 - درصد تعاوني هاي سراسر كشور
  44 - درصد از توليد گل و گياه
  13 % كل سفر كاميونهاي كشور . / - بالاترين درصد جابجائي كالا
  16 % كل تردد كشور / - بالاترين درصد ميزان تردد
  11 % كل مسافرين كشور / - بالاترين درصد جابجائي مسافر
  %30 - آزادراهها و تونل هاي كشور و 50 درصد تقاطع ها و 75 % نقاط حادثه خيز كشور