A+ A A-

حضور پرفسور عزت اله رئیسی پدر هیدروژئولوژی ايران در همایش ارسنجان

نویسنده:  چاپ پست الکترونیکی

پرفسور عزت اله رئیسی یکی از از اساتید برجسه دانشگاه شیراز و پدر علم هیدروژئولوژی ایران در همایش آب ، مدیرت مصرف و کنترل بحران خشکسالی در ارسنجان در رابطه با علل بحران و شور شدن آب زیرزمینی ارسنجان و ارائه روشهای علاج بخشی آن  صحبت خواهند کرد

پرفسور عز ت الله رئیسی اردکانی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه شيراز و دكتري در مهندسي آبشناسي را از دانشکده مهندسی دانشگاه ايالتي كلرادو آمريكا اخذ نمود. از سال ۱۳۶۱ تا کنون استاد گروه آبشناسی بخش علوم زمین دانشگاه شیراز است. فعالیت های آموزشی و پژوهشی او شامل ۵۲ مقاله ISI، ۷کتاب، ۴۱ مقاله در کنفرانس بین المللی، ۱۰۸ مقاله در کنفرانس های داخلی، استاد راهنمای ۵۸ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۰ دانشجوی دکتری می باشد. او در سه دوره ۵ ساله متوالی دبیر قطب زمین شناسی (مرکز عالی تحقیقات) زمین شناسی زیست محیطی بوده که تنها قطب در رشته زمین شناسی در ایران است. او بینانگذار کارشناسی ارشد و دکتری آبشناسی در ایران می باشد.

خلاصه زندگینامه پرفسور عز ت الله رئیسی اردکانی

پرفسور عز ت الله رئیسی اردکانی کارشناسی و کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه شيراز و دكتري در مهندسي آبشناسي را از دانشکده مهندسی دانشگاه ايالتي كلرادو آمريكا اخذ نمود. از سال ۱۳۶۱ تا کنون استاد گروه آبشناسی بخش علوم زمین دانشگاه شیراز است. فعالیت های آموزشی و پژوهشی او شامل ۵۲ مقاله ISI، ۷ کتاب، ۴۱ مقاله در کنفرانس بین المللی، ۱۰۸ مقاله در کنفرانس های داخلی، استاد راهنمای ۵۸ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۰ دانشجوی دکتری می باشد. او در سه دوره ۵ ساله متوالی دبیر قطب زمین شناسی (مرکز عالی تحقیقات) زمین شناسی زیست محیطی بوده که تنها قطب در رشته زمین شناسی در ایران است. او بینانگذار کارشناسی ارشد و دکتری آبشناسی در ایران می باشد.
مهمترین ویژگی های فعالیت های پژوهشی او، انجام تحقیقات بنیادین و کاربردی مورد نیاز کشور است که اکثرا برای اولین بار در ایران انجام شده است که شامل بررسی پتانسیل فرار آب از سدهای کارستی، اثر گنبدهای نمکی و سازندهای تبخیری برروی کیفیت منابع آب و روش های بهبود کیفیت، طراحی جدید تغذیه مصنوعی حوضچه ای، تعیین حریم هیدروژئولوژیکی تخت جمشید، منشا آب های شور آبخوان های عمیق مخزن گاز کنگان، تغییرات آب و هوایی جنوب ایران و اثر آن بر منابع آب ،روش های کاهش بحران آب، آلاینده های آب های زیرزمینی و علل خشکی دریاچه ها و روش های کاهش آن می باشد. تاکنون ۳۰ قرارداد پژوهشی با صنعت منعقد نموده که موضوع پایان نامه دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری گردیده و ضمن حل مشکلات صنعت، مقالات علمی متعددی از نتایج این پژوهش ها منتشر شده است. دکتر رئیسی مشاور عالي بيش از صد طرح سدسازی و منابع آب بوده است به طوری که کمتر حوزه مطالعاتی در ایران است که ایشان مورد مشورت قرار نگرفته باشد یا راسا پژوهشی انجام تداده باشد..
فعالیت های اجتماعی دکتر رئیسی شامل تاسيس دبیرستان اردکان فارس و دو سال تدریس افتخاری در آن دبیرستان، عضو هیئت موسس دانشگاه آزاد سپیدان، ساخت و اهدا کتابخانه حاج حسینعلی رئیسی به وزارت ارشاد می باشد. فعالیت های فرهنگي ايشان شامل سخنرانی های متعدد با هدف كاهش بحران آب بوده است. دکتر رئیسی نتایج فعالیت های پژوهشی خود را در سطح جامعه مطرح نموده است. دکتر رئیسی از ده سال پیش با توجه به نتایج پروهش ها علت بحران آب را اجتماعی، فرهنگی و سیاسی تشخیص داده و با همکاری چند استاد دانشگاه انجمن توسعه سبز را تاسیس کرده و برای اطلاع رسانی و ارتقاء دانش زارع و مسئولین فعالیت گسترده ای را آغاز کرده. با همکاری سازمان آب منطقه ای فارس در ۸ شهرستان فسا، داراب، نیریز، جهرم، کازرون، استهبان، ارسنجان و سروستان برای شورای روستاها، ائمه جمعه، نمایندگان مجلس و شورای برنامه ریزی شهرستان در مورد علل بحران و روش های حل آن سخنرانی کرده است. در این زمینه با مطبوعات، خبرگزاری ها و رادیو و تلویزیون مصاحبه کرده. چند ماه هر روز صبح و عصر برنامه ای در مورد بحران آب، علل آن و روش های مصرف بهینه در رادیو و تلویزیون داشته. که این فعالیت ها در ارتقا فرهنگ مردم و زارعین در مورد روش های محافظت از منابع آب نقش داشت. این فعالیت ها ۱۰ سال پیش شروع شد در حالیکه اکنون بحران آب در سطح جامعه فراگیر شده است.
۳ مقاله ايشان توسط شورای پژوهشهای علمی کشورمقاله برگزيده سال انتخاب شده است. او چندین بار به عنوان پژوهشگر و استاد نمونه دانشگاه شیراز انتخاب شده و انجمن زمین شناسی ایران او را به عنوان زمین شناس نمونه کشوری (سال ۱۳۹۰) و پژوهشگر برگزیده سال ۱۳۹۲ انتخاب نموده است. با توجه به فعالیت های علمی، ژورنال هیدروژئولوژی از انتشارات اتحادیه بین المللی هیدروژئولوژیست ها طی مقاله ای در ۳ صفحه او را به عنوان پدر هیدروژئولوژی ایران ملقب نموده است. این مجله تاکنون فقط شرح زندگی ۳۲ هیدروژئولوژیستِ را در سطح دنیا منتشر نموده است. خلاصه ای تز این مقاله بشرح زیر ارائه میشود

عزت اله رئیسی: پروفسور پیشکسوت هیدروژئولوژی
پدر هیدروژئولوژی ایران

اصل این مقاله در مجله علمي هیدروژئولوژی (Hydrogeological Journal) بعنوان پيام سر دبير چاپ شده است. این مجله توسط انجمن بين المللي هیدروژئولوژیست ها (International Association of Hydrogeologist) در تاريخ ۸ دسامبر ۲۰۱۰ منتشر گرديده است. خلاصه اي از مقاله بشرح زير ارائه ميشود.
سهم دانشمندان ایرانی در علوم هیدرولوژی و هیدروژئولوژی قابل توجه است. در اين بين پروفسور عزت اله رئیسی اردکانی استاد دانشگاه شيراز را می توان پدر هیدرولوژی آب های زیرزمینی در ایران نامید پروفسور رئیسی همانند هیدروژئولویست هائي با بيوگرافي علمي برجسته از قبیلP. Witherspoon و W. B. White از آمریکا، زمين شناسي را در دوره كارشناسي مطالعه نكرده است. او دوره کارشناسی (۱۳۴۷) و کارشناسی ارشد (۱۳۵۲) را در رشته علوم آبیاری در دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز گذراند و به همین علت اولین مقاله های او در مجلات کشاورزی منتشر گردید. سپس در دوره دکتریش دردانشكده مهندسي دانشگاه ایالتی کلرادو به رشته آبشناسي تغيير رشته داد. در سال ۱۳۶۳ به عنوان استادیار در بخش علوم زمین در دانشگاه شیراز استخدام شد و بعد از ۱۲ سال، در سال ۱۳۷۵ به درجه پروفسوری نائل گرديد
پروفسور رئیسی اساسا مرد کار و عمل است. او مشاوره در پروژه ها و تحقیقات بيشماري را انجام داده است و در جذب ۲۷ گرانت بزرگ تحقیقاتی موفق بوده است که ارزش اقتصادی این گرانت ها با توجه به درآمد سرانه ایران بسیار بالا بوده است.
پروفسور رئیسی در دوران فعالیت های علمیش، بر روی سه رشته مختلف متمرکز شده است. هیدروژئولوژی کارست به ویژه در ساختگاه سدها، اولین رشته ای است که او و تیمش، تحقیقات وسیعي انجام داده اند. علاوه بر این مطالعات، یکی از آخرین انتشاراتش، ارائه روش جديدي براى محاسبه ذخیره آب های زیرزمینی در آبخوان های کارستی با مرزهاي متفاوت، بدون نیاز به حفاری گمانه می باشد . ردیابی برای تشخیص فرار آب از سدها دومین رشته تحقیقاتی اوست که باید به این مسئله توجه نمود که ایران جز اولین کشورهای سازنده سد در دنیا می باشد. در این رابطه، او نتایج تحقیقات بنیادین خود را برای ارزیابی آب بندی چندین سد در نواحی کارستی به کار برد. سومین بخش از فعالیت های تحقیقاتی پروفسور رئیسی شامل تعیین خصوصیات آبخوان های کارستی با استفاده از ویژگی های هیدروشیمی چشمه ها و رديابي هاي مصنوعي است. این روش که از جمله کارهای اولیه اوست بطور وسيعي درهيدرولوژي كارست در ایران پذيرفته شده است. علاوه بر سه بخش اصلی فوق الذكر، یکی ازعرصه هاي تحقیقات اولیه او ویژگی های غار ها بود که منتهی به انتشار کتابی تحت عنوان "راهنمای غارهای ایران" شد که اکنون چاپ دوم آن منتشر شده است. پروفسور رئیسی تحقیقات خود را به شاخه های بيشتري در زمينه هیدروژئولوژی از جمله ارائه روش جديد براي طراحى تغذیه مصنوعی، جریان های لوله ای و کانالي ، مدل انتقال و غيره تعمیم داده است.
یکی از فعاليت هاي بزرگ پروفسور رئیسی انجام تحقیقات مورد نیاز مشکلات كنوني و حتي آینده کشور می باشد. او تحقیقاتش را به مسير جديدي هدايت می کند و آن را با موفقیت و با ايجاد قلمرو وسيعي از دانش و تجربه به انجام می رساند. ازجمله این تحقیقات، منشا آب شور در مخازن گاز طبیعی در جنوب ایران است که کاملا برای او رشته جدیدی است. رشته دیگري که دکتر رئیسی اخیرأ فعالیت بر روی آن را شروع نموده، مکانیسم جریان آب در گنبدهای نمکی و تاثیرآن بر روی کیفیت آبخوان های مجاور وارائه تکنیک های مناسب براي جلوگیری از كاهش کیفیت است. بیش از ۱۳۰ گنبد نمکی و همچنین سازندهای تبخیری در جنوب ایران رخنمون دارند که با توجه به اثرات آن ها بر شوری منابع آب، پژوهش های علمی ضروري است.
روزنامه نگاران و رادیو محلی بعضي اوقات با پروفسور رئیسی مصاحبه مي كنند. او اغلب برای ارائه سخنراني برای مسئولین محلي، استاني، و زارعین در مورد كمبود آب دعوت می شود و مشکلات منتج از مدیریت ضعيف و بهره برداري بيش از حد از منابع آب را مورد بحث قرار ميدهد. پروفسور رئیسی در مسائل اجتماعی نیز بسیار فعال است. او به یادبود پدرش حاج حسینعلی رئیسی عارف، شاعرو مرد خیر اقدام به ساختن یک کتابخانه عمومی مدرن در شیراز نمود که در سال ۱۳۸۶ تمام شد. علاوه بر آن پروفسور رئیسی یک دبیرستان در زادگاهش اردکان را بنیان گذاشت.
پروفسور رئیسی عضو هیات تحریریه چندین مجله علمی از جمله "مجله تئوری و کاربردی کارست شناسی" مي باشد. او عضو شورای تحقیقاتی چندین سازمان دولتی و از جمله دانشگاه شیراز می باشد. او به در يافت بیش از ۱۵ جایزه از جمله دانشمند برجسته توسط وزارت ارشاد اسلامی در سال ۱۳۸۷ و استاد برجسته تحقيقات كاربردي دانشگاه شیرازدر سال ۱۳۸۶ نائل آمده است. او دبیر مرکز عالی تحقیقات (قطب) زمین شناسی زیست محیطی دانشگاه شیراز می باشد.
علاقه شديد و از خود گذ شتگي پروفسور رئیسی به کارش به محیط اطراف او نیز منتقل گردیده است. با توجه به موارد فوق، و احترام او به دانشجویان و همکارانش، واقعأ او پدر هیدروژئولوژی در ایران می باشد.

دیدگاه خود را درباره این نوشته با دیگران در میان بگذارید:

یا اگر در سایت عضو نیستید، می‌توانید به عنوان میهمان دیدگاه خود را بفرستید:

0
دیدگاه شما پس از تایید مدیر سایت نمایش داده خواهد شد.

افرادی که در این گفتگو هستند

  • ممنون از شما بابت تدارک دیدن همچین همایشی باشد که با وجود همچین اساتید برجسته ای به وضعیت بحران اب شهرمان کمکی شود.